Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

VIZA USA H-1B ( Munca ) sau Turist.

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,790
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAndreiOC, on 27 ianuarie 2014 - 16:08, said:

7-8$ pe ora e chiar super
E slabut, e cam la (sau usor sub) nivelul salariului minim din orice tara dezvoltata.
Programul Work&Travel e foarte bun mai mult pt ca iti da ocazia sa mergi in SUA ca student, sa vezi atmosfera si viata de acolo, nu atat pentru sumele pe care le poti castiga.

Edited by Karhu, 27 January 2014 - 16:37.


#20
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PostKarhu, on 27 ianuarie 2014 - 16:33, said:

E slabut, e cam la (sau usor sub) nivelul salariului minim din orice tara dezolatata.

COnfirm ca 8USD/ora (suma bruta) e infim oriunde, inclusiv in US.
Si da, US este o tara "dezolatata" ... poate ca ai gresit cand ai scris, dar ai nimerit-o cumva :).

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,790
  • Înscris: 25.06.2007

View Postro_explorer, on 27 ianuarie 2014 - 16:36, said:

COnfirm ca 8USD/ora (suma bruta) e infim oriunde, inclusiv in US.
Si da, US este o tara "dezolatata" ... poate ca ai gresit cand ai scris, dar ai nimerit-o cumva Posted Image.
Posted Image Bine ca nu am scris dezolata Posted Image
Acum sa nu exageram, in Romania sa ai 8 dolari/ora esti binisor peste medie iar prin Mozambic sau Vietnam esti de-a dreptul bashtan.
In schimb in SUA, Canada, Europa Occidentala esti rupt in fund la banii astia.

#22
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostAndreiOC, on 27 ianuarie 2014 - 16:08, said:

Pai no chirie nu platesc ca stau in apartamentul lui unchiumio. Deci ca si costuri ar fi biletul de avion , cum zici tu cheltuieli ( mancare , bauturi , etc. )

Acolo pe site-ul dat de tine la types of jobs toate is foarte ok si platesc chiar bine 7-8$ pe ora e chiar super

Andrei, este bine ca esti optimist.
daca lucrul nu este langa unchi sau prin drumul lui ce faci ?
chiria este un exemplu de cca 300/luna, dar asta inseamna SIGUR baie si wc comun si in zone gen ferentari.

fa si tu socoteala:
160 h/luna x $8/h = $1280
net iei pe la $1000.
scade din asta cheltuielile lunare (mancare, transport, asigurari, etc) adica minimum 500/luna.
fa totalul pe 3 luni, deci 1500.
scade din total avionul, comisionul firmei, taxa de viza, etc adica pe la 1000.
cat ramane ?

bafta !
si crede-ma ca am fost optimist.

vezi cat ramane dupa 3 luni

vietnamul este acum ca si china.
de mozambic nu stiu dar in angola e "jale", economia bubuie si banii curg, bineintele ca la bashtani.

#23
AndreiOC

AndreiOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 20.12.2012
Pai cat ramane dar macar sunt banii mei munciti de mine.  Si cu 500$ de dolari de raman in mana e cool pentru un student.  Lasand la o parte banii si munca esti totusi in SUA , o tara minunata ca atractii turistice , poti sa traiesti si tu " The American Dream ".   Cine stie poate aplic si peste 1 - 2 ani am viza pe 10 ani si voi putea lucra ceva unde iasa 1500-2000$ pe luna..  Vremea e inainte. Voi fi in continuare la fel de optimist si sa speram ca va fi bine in continuare.

#24
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostAndreiOC, on 27 ianuarie 2014 - 18:38, said:

Pai cat ramane dar macar sunt banii mei munciti de mine.  Si cu 500$ de dolari de raman in mana e cool pentru un student.  Lasand la o parte banii si munca esti totusi in SUA , o tara minunata ca atractii turistice , poti sa traiesti si tu " The American Dream ".   Cine stie poate aplic si peste 1 - 2 ani am viza pe 10 ani si voi putea lucra ceva unde iasa 1500-2000$ pe luna..  Vremea e inainte. Voi fi in continuare la fel de optimist si sa speram ca va fi bine in continuare.

Andrei iti doresc bafta.
Numai un avertisment: 2000 net pe luna in state inseamna foame sau ceva pe acolo.

#25
adrian8080

adrian8080

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 12.12.2010

View Postavenirv, on 27 ianuarie 2014 - 23:03, said:


Andrei iti doresc bafta.
Numai un avertisment: 2000 net pe luna in state inseamna foame sau ceva pe acolo.
L.ati inebunit cu foamea si saracia..chiar asa de greu e de procesat..s.au cititi printre randuri? Baiatu' a zis ca se duce la unchiul lui care il ajuta din toate punctele de vedere, nicidecum sa se imbogateasca peste noapte sau sa rupa noptile cu munca, e tanar, il incanta sa vada viata de acolo si cam atat.

Edited by adrian8080, 27 January 2014 - 23:14.


#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,790
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAndreiOC, on 27 ianuarie 2014 - 18:38, said:

Cine stie poate aplic si peste 1 - 2 ani am viza pe 10 ani si voi putea lucra ceva unde iasa 1500-2000$ pe luna..
Vad ca nu ai inteles, de aceea repet: viza turistica, chiar si pe 10 ani, nu iti da drept de munca!

#27
lauraitalia

lauraitalia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.02.2014
SALUT

       Sunt noua pe forum.As vrea sa va pun cateva intrebari.Sotul meu ar vrea sa plece in statele unite cu o viza de munca.Nu are inca un contract de munca nici in romania si nici in tara de rezidenta.Are un refuz de viza turistica foarte recenta.Daca el reuseste sa intre in statele unite si apoi pleaca pe cont propriu (ar pleca in alta parte la munca la negru)ce se intampla cu viza lui?Si , ce sanse ar avea el, sa primeasca viza de munca avand in vedere refuzul de viza turistica intr-o alta tara decat romania.Viza de munca o va cere in romania.Va multumesc!

#28
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postlauraitalia, on 26 februarie 2014 - 13:59, said:

SALUT

   Sunt noua pe forum.As vrea sa va pun cateva intrebari.Sotul meu ar vrea sa plece in statele unite cu o viza de munca.Nu are inca un contract de munca nici in romania si nici in tara de rezidenta.Are un refuz de viza turistica foarte recenta.Daca el reuseste sa intre in statele unite si apoi pleaca pe cont propriu (ar pleca in alta parte la munca la negru)ce se intampla cu viza lui?Si , ce sanse ar avea el, sa primeasca viza de munca avand in vedere refuzul de viza turistica intr-o alta tara decat romania.Viza de munca o va cere in romania.Va multumesc!

din cate stiu eu vizele care iti dau drept de munca (nu vorbesc de cele legate de universitati) se cer de catre angajator si cer anumite calificari sau talente deosebite. cel mai simplu este sa mergeti pe vreun site al guvernului American si acolo va lamuriti imediat.
daca intri in state cu viza turistica si muncesti la negru (adica cot la cot cu mexicanii) esti in ilegalitate cu toate consecintele. la ora actuala atmosfera in statele unite este foarte negativa fata de cei ilegali (adica cei veniti si care au incalcat legea-asta include si pe cei veniti cu viza turistica si muncind la negru) - iau slujbele de la gura americanilor pt ca plata la negru e jale..
bafta.

#29
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postavenirv, on 27 ianuarie 2014 - 23:03, said:


Andrei iti doresc bafta.
Numai un avertisment: 2000 net pe luna in state inseamna foame sau ceva pe acolo.

Lol, nu. Poate la New York sau Miami. Intr-un orasel mediu, e departe de a insemna foame.

View Postavenirv, on 27 ianuarie 2014 - 17:16, said:

chiria este un exemplu de cca 300/luna, dar asta inseamna SIGUR baie si wc comun si in zone gen ferentari.

Hmm, nu. Iti inchiriezi o camera intr-o vila, poti sa gasesti ceva si cu baie personala, ai livingul si bucataria comune. O practica frecventa in orice oras care are o universitate pe langa.

La o cautare superficiala:

http://bloomington.c...4320864516.html

#30
lauraitalia

lauraitalia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.02.2014
sotul meu daca va pleca , va pleca cu o viza de munca  necalificata. daca am inteles bine pentru carat mobila.printr-o firma care se ocupa cu asa ceva.

#31
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
N-am auzit de o astfel de viza, mi-e sa nu fie o teapa serioasa. Sunt vreo 4 vize de munca de care stiu, H1B pt. meserii inalte - doctori, ingineri et -, O pt. artisti, J1 pt studentii cu work and travel si TN pt. canadieni.

#32
adrian8080

adrian8080

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 12.12.2010
sunt 10 tipuri de viza in total, in care e inclusa si viza pentru necalificati.

#33
lauraitalia

lauraitalia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.02.2014
da asa este .sunt mai multe tipuri de viza .sotul meu va cere una dintre aceste vize , dupa ce va sustine un interviu cu angajatorul din state si cu un reprezentant al firmei.dupa care , daca nivelul lui de engleza este suficient , va merge sa ceara o viza de munca la bucuresti la ambasada sua, in baza unui contract de munca.eu va intreb ,daca va lua viza si va ajunge in sua, ce se poate intampla daca el nu merge sa lucreze la firma la care i-a facut contractul ci merge in alt oras sa lucreze la o alta firma?

#34
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
S-ar putea sa nu aiba voie sa lucreze decat pt. firma cu care are contract. Deci nu s-ar putea angaja legal in alta parte.

Edited by Purpura, 27 February 2014 - 22:46.


#35
lauraitalia

lauraitalia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.02.2014
de acord .stiu ca legal nu poate munci in alta parte dar ma intreb daca viza nu se poate anula( daca el nu-si va respecta contractul )din partea angajatorului care i-a facut contractul in urma caruia a primit viza?

#36
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Angajatorul are obligatia sa anunte USCIS, adica serviciul de imigrati, daca nu se prezinta sau daca pleaca inainte de expirarea contractului.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate