Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

VIZA USA H-1B ( Munca ) sau Turist.

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
AndreiOC

AndreiOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 20.12.2012
Salutare , am 16 ani si cand termin liceul as dorii sa plec in USA la unchiul meu (~30ani)  sa lucru cu el acolo ca vad ca la noi in tara nu ai nici-un viitor. Am vazut ca e cam greu de procurat viza respectiva , ca depinde de starea omului , te poate scoate in 3 min afara etc..  Unchiumio in 2003 a aplicat la Loteria Vizelor si in 2005 i-a sosit scrisoare si de atunci si pana in prezent e in Chicago. Acum vad ca a trecut perioada de inscriere  pe 2014 si 2015 deci cam asta pica din discutie momentan.   E greu sa iti dea viza daca tu esti student si vrei sa faci facultatea acolo ,sau direct sa lucri ? Trebuie sa ai serviciu, casa  pe numele tau , bani in banca ca sa poti merge ?
  Am discutat cu el aseara si mi-a spus ca o alta metoda e sa ma infieze dar trebuie sa declare ca are casa  si bani sa ma tina.  Ceva pareri va rog ?  Multumesc Imagine publicată

#2
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Probabil ca cel mai bun pas, daca iti permiti, ar fi cea a studiilor, inscrierea la o facultate acolo. Odata "infiltrat" si cu studiile terminate, o sa fie mult mai usor.

#3
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Ai mare dreptate ca in Romania nu ai viitor. Nu stii nici macar sa scrii corect. Pleaca, ca faci limba romana de rusine.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Viitorul nu-ti pica din cer, nici in USA nici in Romania, nicaieri!
Viitorul ti-l faci singur, daca te implici si te intereseaza.
Daca pleci cu ganduri de emigrare definitiva vs. viza turistica...n-o vezi :lol:

#5
AndreiOC

AndreiOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 20.12.2012

 andu2006, on 26 ianuarie 2014 - 13:30, said:

Ai mare dreptate ca in Romania nu ai viitor. Nu stii nici macar sa scrii corect. Pleaca, ca faci limba romana de rusine.

Da, multumesc ca ma corectezi tu domnule inspector gramatical. Nu am stiut ca si pe forum se da BAC-ul la romana Posted Image

@lex404 de hotarat is , vreau sa plec de aici cat mai repede si sa imi fac un viitor nu sa mor de foame pe 8-10 mil. pe luna. Totusi la emigrare definitiva nu poti parasii tara sau cum ? Aprofunda te rog ca nu inteleg. Sau numele thread-ului am facut eu o confuzie. Mai bine scriam ce viza imi trebuie ca sa lucru in USA.

Edited by AndreiOC, 26 January 2014 - 14:06.


#6
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Nu te corectez doar pentru ca nu scrii corect romaneste, dar daca nu ai fi superficial ( si asta se vede din felul in care scrii si nu-ti pasa de ceilalti care citesc ) cu siguranta ai avea rezultate mai bune. Pina si modul in care scrii arata ce fel de om esti. Fii rational, nu te repezi, verifica de doua ori ce ai facut si o sa vezi ca o sa reusesti sa te faci inteles de cei din jurul tau si atunci ai sanse mari sa te si ajute.

#7
adrian8080

adrian8080

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 12.12.2010
cel mai usor sa pleci e cu un contract de munca semnat un prealabil obtinerii vizei, astfel scapi de toate chestiile care trebuie sa le dovedesti, bani de intretinere, scopul/durata sederii, etc. in cazul tau nu cred ca poate fi vorba de asa ceva, n-ai experienta in nimic si nici specializare, desi poate te ajuta unchiul tau daca zici  ca lucreaza acolo legal si de cativa ani. sa pleci cu viza turistica si sa ramai acolo pentru munca nu e bine, daca te prind, ceea ce e foarte probabil, o sa ai mult mai mult de pierdut, poate chiar interdictie de a intra in SUA, ca sa nu mai vorbim de aspectul baniilor castigati, care la negru sunt destul de putini.

#8
AndreiOC

AndreiOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 20.12.2012
Da, unchiul meu  a devenit si cetatean american , poate iesii din state si intra cand vrea, are drept de vot si daca are vreodata probleme in alta tara suna la ambasada americii sa-l  ajute.Asa am inteles de la el.

Cel mai bine e cum a zis si el sa ma inscriu la facultate si in primul an vin cu programul Work&Travel.

Edited by AndreiOC, 26 January 2014 - 16:08.


#9
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
Si ce faci cu work and travel acolo?

#10
AndreiOC

AndreiOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 20.12.2012
Orice gen : lucrator la fast food/pizzerie , ospatar , sofer cu livrari , orice unde iasa ban ca asa de inceput. :)) Dupaia cu timpul crestem la mai mult.

#11
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
Macar ai vazut conditiile programului Work&Travel?

#12
AndreiOC

AndreiOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 20.12.2012
Programul Work and Travel USA este un program derulat cu aprobarea Departamentului de Stat American, care permite studentilor sa lucreze si sa calatoreasca pe o perioada determinata pe teritoriul Statelor Unite ale Americii, mai precis, in timpul vacantei de vara.

#13
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
Fair enough! Daca vii acasa dupa pogram totul e ok.

#14
AndreiOC

AndreiOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 20.12.2012
Da , si mie mi se pare ok.

#15
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
deci ai inteles, programul acela iti permite sa lucrezi in state pt 2-3 luni, atat tot. iti garantez ca nu vei putea strange nici $1000, iti platesti biletul de avion si alte cheltuieli.
H1B inseamna absolvent de facultate si nu orice facultate.

#16
AndreiOC

AndreiOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 20.12.2012
Da , m-am informat mult si am tot vorbit cu unchimiu. E o metoda de a face bani vara 3-4 luni si dupaia te intorci. Totusi in acest timp voi aplica si la Loteria Vizelor si intr-un final tot voi castiga. Cam asta e planul :  sa termin liceul , dau la o facultate , in primul an etc. ma duc verile sa lucru in USA munci usoare ce poate face un student.

Edited by AndreiOC, 27 January 2014 - 14:24.


#17
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 AndreiOC, on 27 ianuarie 2014 - 14:24, said:

Da , m-am informat mult si am tot vorbit cu unchimiu. E o metoda de a face bani vara 3-4 luni si dupaia te intorci. Totusi in acest timp voi aplica si la Loteria Vizelor si intr-un final tot voi castiga. Cam asta e planul :  sa termin liceul , dau la o facultate , in primul an etc. ma duc verile sa lucru in USA munci usoare ce poate face un student.

imi pare bine ca ai inteles ca din banii castigati in 3 luni iti platesti biletul de avion de 600, cheltuielile cu viata in state (pe la 800/luna) si plata intermediarului (in jur de 800). official poti sa lucrezi in slujba pt care pleci. daca ai timp dupa vreo 10 h poti sa lucrezi si altceva. de ex la mcdonald plata este pe la 8-10/h impozabil pt cineva cu experienta.
vezi ceva pe aici drept exemplu: http://orangetravel....s/novost-9.html
oricum bafta !

#18
AndreiOC

AndreiOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 20.12.2012
Pai no chirie nu platesc ca stau in apartamentul lui unchiumio. Deci ca si costuri ar fi biletul de avion , cum zici tu cheltuieli ( mancare , bauturi , etc. )

Acolo pe site-ul dat de tine la types of jobs toate is foarte ok si platesc chiar bine 7-8$ pe ora e chiar super

Edited by AndreiOC, 27 January 2014 - 16:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate