Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
verificare specificatii lapgop Asus

Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua
 Despre proiectarea drumurilor urb...

Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...
 Un calculator ieftin ?!

macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake
 Recomandare telefon

Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...

Casa lu' Papanini de la Valcea

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1431 replies to this topic

xjl

xjl

Member

• Grup: Members
Daca proiectul este facut cu simt de raspundere ramai cu tot penajul intact.

BodCasa

BodCasa

Tartaria

• Grup: Senior Members
Mi-am gasit si eu de cine sa ma iau ....Posted Image

papanini

papanini

Member

Daca invatam ceva din mustruluieli, e bine. Daca nu invatam din ele, atunci e mai delicat (knor) :)

Se poate varianta cu electrozi de 1,5 metri si ii pun la 5 metri unu de altul si o sa fie 8 (sau iau 6 si ii pun la distante egale???) in loc de 2.5 metri? Pe cei din din urma nici nu stiu daca o sa ii pot baga in pamant bine din cauza solului pietros. De asemenea mai citisem undeva ca daca tot faci impamantare in fundatie, e mai bine sa tragi o bucata de platbanda unde o sa fie panoul electric si sa legi direct impamantare in acolo, in casa, fara sa mai faci trecere de afara in casa .... sau ceva de genu asta... Cat de departe sunt de adevar? Posted Image

papanini

papanini

Member

Am si eu nevoie de lamuriri la mesajul anterior plus lamuriri in ceea ce priveste caramida siceram... am nevoie de 35 de mc caramida de 30 pentru exterior. Intreb de siceram pentru ca am o oferta. Pe hartie performatele conductivitatii termice nu sunt stralucite. Dar problema mea e alta. Primavara si toamna situatia e normala. Vara am avut 2 saptamani de canicula. Iarna asta a nins la propriu 3 zile iar temp minima a fost -15 vro 5 nopti, maxim. Izolatie o sa fie de 10 cm cel mai probabil. Care sa fie problema daca iau o caramida cu o conductivitate mai mare? Bag 3 lemne in plus pe foc 2 saptamani pe an? Dau drumu la centrala cu o luna mai devreme in loc de o luna mai tarziu? Cat de repede pierd caldura fata de competitia mai buna?

Ar trebui sa intreb si pe batrani, care nu au avut partea de prea multe variante de caramizi si nici polistiren pe casa nu au avut, ce sfat mi-ar da.... Sunt convins ca ar incepe cu un MARE GER dintr-un oarecare an  Posted Image
Deci, pana sa ajung la balamuc, ma sprijina cineva cu niste informatii? Posted Image

Edited by papanini, 11 March 2014 - 23:25.

alexwspp

alexwspp

Member

Daca pui termosistem nu te mai uita la preformantele izolatoare ale caramizii. La caramida ar trebui sa te intereseze rezistenta, abaterile dimensionale, sparturile din palet...

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Si pune cat mai gros polistirenu pe casa! Cu cat e mai gros cu atat o sa fii mai fericit cand iti vine factura la gaze :-)

papanini

papanini

Member

@alex si cristimate - nu stiu daca ati fost ironici sau ati vorbit serios. Vreau sa cred ca ati vorbit serios :)

Pai termosistem o sa pun, dar nu o pun cat mai gros peste ce e dat in proiect pentru ca devine risipa de material la un moment dat (asta e ce am inteles din discutiile despre punctul de roua etc.).
Partea cu gazul a se intelege la mine lemne; pentru ca centrala, pentru ca lemne :)

Ma gandesc ca trebuie sa fi gresit ceva in ce am spus.

tataiepure

tataiepure

Senior Member

Oameni vorbeau serios pune neaparat un 15cm de polistiren pe casa!
Caramida Siceram sau Soceram?

papanini

papanini

Member

View Posttataiepure, on 12 martie 2014 - 08:43, said:

Oameni vorbeau serios pune neaparat un 15cm de polistiren pe casa!
Caramida Siceram sau Soceram?

Despre siceam e vorba.
Si nu pot sa nu intreb: de ce neaparat 15. Sa compensez pentru ceva anume?

tataiepure

tataiepure

Senior Member

Pentru o izolare cat mai optima, cam acolo este punctul de echilibru mai mult sau mai putin strica la buget sau izolatie.

papanini

papanini

Member

View Posttataiepure, on 12 martie 2014 - 10:15, said:

Pentru o izolare cat mai optima, cam acolo este punctul de echilibru mai mult sau mai putin strica la buget sau izolatie.

Am inteles.
O parere despre caramida siceram imi puteti da?

tataiepure

tataiepure

Senior Member

Eu voi folosi tigla siceram portugheza, am vazut ca produc si caramida dar nu ma pot pronunta.

papanini

papanini

Member

Da, din cautarile mele pe forum, am gasit doar discutii despre portugheza asta de la siceram Posted Image

Sean_John

Sean_John

Active Member

Eu am casa facuta din T30 de la siceram si n-am nimic de reprosat.

papanini

papanini

Member

Bun! O bila de o oarecare culoare pentru siceram! Incep sa apara rezultatele Posted Image
Cu ce culeg pe la voi + alte surse poate iau decizia corecta, `oamne ajuta Posted Image

casadivino

casadivino

Guru Member

View Postpapanini, on 12 martie 2014 - 13:28, said:

Bun! O bila de o oarecare culoare pentru siceram! Incep sa apara rezultatele Posted Image
Cu ce culeg pe la voi + alte surse poate iau decizia corecta, `oamne ajuta Posted Image
eu am folosit la parter acest tip de caramida T30, sincer nu am fost multumit..doarece era casanta, cei de la siceram nu aveau jumatati de carmida iar daca nu ai un meserias bun la zidarie nu o sa iasa o treaba prea placuta....la etaj am folosit Soceram mult peste T 30 de la Siceram

papanini

papanini

Member

View Postcasadivino, on 12 martie 2014 - 17:53, said:

eu am folosit la parter acest tip de caramida T30, sincer nu am fost multumit..doarece era casanta, cei de la siceram nu aveau jumatati de carmida iar daca nu ai un meserias bun la zidarie nu o sa iasa o treaba prea placuta....la etaj am folosit Soceram mult peste T 30 de la Siceram

Deci egalitate pana acum. Desi, vio a dat like la postul tau ceea ce imi spune ca nici el nu este pentru siceram ...  
Ma gandeam si eu la jumatati de caramida. Am vazut ca unuii nu mai pun deloc jumatati si locul ce trebuia ocupat de acestea este ocupat de beton. Eu voi avea constructia portanta, deci intreb care este rolul jumatatilor. Sa nu intre prea mult beton? Asta daca are chef cineva sa ma lamureasca.

Sean_John

Sean_John

Active Member

View Postcasadivino, on 12 martie 2014 - 17:53, said:

daca nu ai un meserias bun la zidarie nu o sa iasa o treaba prea placuta....

Pare-se ca eu am avut zidari foarte buni, ca nu s-au plans deloc de caramida, iar apoi, cei cu termopanele si cei cu tencuitul imi tot laudau cat de drepti si frumosi imi sunt peretii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate