Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Casa lu' Papanini de la Valcea

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1431 replies to this topic

#1405
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012
Siiiii ne-am mutat. Intr-un final s-a intamplat!!
Posted Image
Am dat drumu la caldura, am dat drumu la copii prin casa (dezastru) si am inceput acomodarea...
Stadiul actual in care ne aflam...las poze

- termoizolatie avem pe 3 laturi, saptamana asta urmeaza sa termine si partea cu terasa si apoi dam culoare si asta ar fi cu exteriorul (polistiren grafitat de 120 de mm)
- casa a fost tencuita inainte de polistiren (in mare parte pentru ca ... meseriasii cei dintai ...)
- trotuarele cu acele captatoare de apa pluviala la locul lor
- scuzati pozele intoarse, facute cu telefonul portret ....
- la interior mai sunt de facut (plinte, mobilier dressinguri, alte piese de mobila)
- la scara mai e putin de lucru
- gradul, terasa, scarile exterioare, pavajul (sau amprentat), garajul raman pentru anul viitor pentru ca cel ce lucreaza acum nu mai are timp pentru ele anul acesta (nu ma deranjeaza, timp si bani sa fie)
- trebuie sa imi fac rost de un provider de internet si TV - probabil voi merge pe orange ...
- etc. etc. etc...

Attached Files



#1406
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013
Felicitari!
Sa va bucurati de tot sanatosi...

#1407
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Peretii inchisi de sageac nu i-ai mai izolat termic?

S-o locuiti sanatosi! Posted Image

#1408
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012
Multumim!

Nu am mai izolat peretele acolo. Am optat sa izolez din interior, desi este
mai complicat de umblat din pod. Dar oricum podul va fi izolat intre capriori,
tot se va lucra acolo, loc este intre partea de sus a zidului si astereala.
Ideea e sa inceapa cu partea aceea si apoi sa urce pe acoperis...

Am mai vazut pe la americani o tehnica inca care baga un fel de vata minerala cu un furtun, prin presiune, in interiorul peretilor.
Nu stiu daca la noi in Romania este asa ceva, ca ar merge umplut spatiul acela mult mai usor si repde.

Sper sa mearga varianta asta, sa nu fi gresit decizia.
Vom vedea.

#1409
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Eu am mers cu polistirenul pana sus între capriori altfel e mult mai complicat.
Sub iesirea in consola de la intrare ai pus doar extrudatul care se vede?

#1410
Pribeanu1505

Pribeanu1505

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 15.04.2014
Felicitări pentru casa. Foarte frumoasa scara, cam cât a costat

#1411
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

View Postpapanini, on 12 octombrie 2020 - 21:40, said:

Siiiii ne-am mutat. Intr-un final s-a intamplat!!
Posted Image

Felicitari! Daca poti da detalii despre cine ti-a facut scara/balustrada aici sau in privat. Vreau sa fac ceva asemanator la mine.

#1412
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012

View PostPribeanu1505, on 26 octombrie 2020 - 20:55, said:

Felicitări pentru casa. Foarte frumoasa scara, cam cât a costat
Nu am un calcul exact. Dar pot spune ca 80k sigur ....

View PostOvidiuEne, on 17 noiembrie 2020 - 12:05, said:


Felicitari! Daca poti da detalii despre cine ti-a facut scara/balustrada aici sau in privat. Vreau sa fac ceva asemanator la mine.
Da. Eu Posted Image . Este un model gasit de sotie pe www si de acolo ... istorie.
Am cumparat doar mana curenta, pentru ca am vrut de stejar si nu am avut timp sa o fac eu... in rest, treptele, balustri, finisaj, rasina, cei doi stalpi... eu

View PostMariusvlad2, on 26 octombrie 2020 - 13:09, said:

Eu am mers cu polistirenul pana sus între capriori altfel e mult mai complicat.
Sub iesirea in consola de la intrare ai pus doar extrudatul care se vede?
Din pacate da...sub placa, adica pe tavanul de la intrare, este polistiren de 120, ca in rest, dar grinzile alea au ramas doar cu extrudatul ala
Imi e ciuda de nu mai pot ca nu mi am dat seama la momentul respectiv.... Stupid, stupid, stupid...
Intrebare...se mai poate da oare structurata peste structurata pentru ca anul viitor as vrea sa remediez problema asta .... nici nu ne-am mutat si deja .....

Attached Files



#1413
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012
L.E.
Avem CANAPEA :)) ... nu stiu cum sunt altii dar eu m-am bucurat cand a venit ..., PERDEA IN LIVING :))) deocamdata acolo am reusit sa montez, pisica (simpatica, care deja trage firele din perdea...trebuie sa ii tai iar ghearele), culoare pe casa (am dat de la Oskar 3Teck granola / scoart de copac - 34 de galeti parca si pe soclu am dat tot de la Oskar Mosaik nu mai stiu culoarea 3 galeti), am dat cu lavabil pe contratrepte si in continuare nu am pus plinta si ornamente la ea si nici mana curenta nu am dat-o cu lac (de fapt am dat o mana dar am luat danke sau ceva din dedeman si nu mi-a placut si l am dat jos :))) munca multa, rezultate deloc). Plinta din casa a ajuns in casa... dar iarasi nu am reusit sa o montez, dar am probat si vine bine (plinta e facuta de mine 19mm grosime cu 90 inaltime, raza usoara sus si vopsita alb).
Am dat cu drona sa vad mai bine zona ... e frumos :)

#1414
OricuiDa2020

OricuiDa2020

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.06.2020
Salut
Sunt nou aici...si recunosc ca nu am citit prea mult pe site!de aceea rog pe cei care stiu,pe pag 60 cineva a spus
"Totusi si intrusilor le este greu pe la imbinari. Cat despre ignifugare si eu sunt de aceeasi parere cu kpk1; cam zero."
Este adevarat ca tratamentul de ignifugare a lemnului este cam ZERO?Rog pe cei care au experienta si au aplicat acest tratament sa ma indrume si pe mine!
pentru constructie:Casa de vacanta de lemn de brad!Ce tratamente sunt recomandate?MULTUMESC.

#1415
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012
Multa vreme a trecut de cand nu am mai postat.
Apropo, acest subiect poate fi mutat la "Locuinte finalizate" .


Asa cum se vedea in ultimele poze, sageacul a avut parte de tratament cu polistiren, pentru ca am mers pe varianta de a-l umple cu
izolatie ulterior. Acest moment a venit mai greu dar s-a intamplat. Si acum avem si o caciula termoizolanta care lipsea si care ma stresa non stop.
Am izolat cu lana de lemn Attached File  20220311_194738.jpg   159.19K   81 downloads, prin pompare sub presiune, iar inainte de aceasta operatiune, am imbracat din interior peretele exterior al casei, cu vata de sticla de 10 cm, doar pentru o extra protectie (am folosit isover rio alu de 10 cm grosime).  Am pus si o poza cu finalul lucrarii.

La interior am pus Attached File  20220312_110555.jpg   188.95K   119 downloads plinta (deja toti care veneau in casa nici nu ma mai salutau, ma intrebau direct daca am pus plinta).

Am pus si partea metalica de la gard si acum astept sa vine si vremea finisajului (astept o fereastra de timp pentru asta, ca sunt ocupati baietii care vreau sa lucreze la el) ... Attached File  20211029_133640.jpg   518.1K   122 downloads

Am mai plantat cativa copaci (doi meri, un par, o linie de 15 mesteceni la gard - nu am poza cu ei, dar sunt la aprox 3 - 3.5m inaltime, pe exterior, cativa ornamentali Rhus Typhyna, o paulonia, o iasomie, ceva iedera, alte cateva agatatoare, un liliac, am incercat si cu niste magnolii dar nu cred ca s-au prins) dar poze cu ele mai spre primavara adevarata ca acum nu este nimic de vazut.

Am organizat si dressingul mare, cel putin partea sotiei este gata (aici am mers pe ikea), debaralele de jos de la intrare cu incaltaminte si haine), doua corpuri de mobilier reconditionate, niste noptiere, plin de ghivece cu flori... Attached File  rsz_dsc_6360.jpg   106.95K   114 downloadsAttached File  rsz_dsc_6488.jpg   232.02K   83 downloads

In continuare mai sunt lucruri de facut dar lista se micsoareaza.

Terasa este pe lista anul acesta, si locul pentru gratar ... as vrea sa le fac eu, ambele. Cel putin terasa si baza pentru gratar ... Am vorbit si cu managerul de proiect si a zis ca ma lasa, atata timp cat sunt gata pana la inceputul verii...nu i-am mai raspuns Posted Image)

Sa fim sanatosi ca de restul ne ocupam pe parcurs!

#1416
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
Am intrat după mult timp aici.
UOU, a durat 6 ani!  :eek:

Sînteți eroi, eu nu pierdeam atîta timp, nu aveam răbdare.

Felicitări  :margareto:

#1417
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
De unde ai luat chestia asta retro clasică?

Attached Files


Edited by crisstonne, 12 March 2022 - 23:30.


#1418
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012

View Postcrisstonne, on 12 martie 2022 - 23:28, said:

De unde ai luat chestia asta retro clasică?

Am in lista de facebook pe cineva care importa mobila.
Si printre tot pal-ul adus, se mai strecoara si ce de genul.
Curatata putin, usile au primit lac nou, iar corpul vopsea mata.
Asa arata inainte Attached File  229591715_535549984263875_7163761243012804807_n.jpg   269.14K   78 downloads
Imi plac si proiectele astea mici de revitalizare ...

Apropo de rabdare ....da, a durat ceva timp Posted Image)
Dar suntem unde suntem, nu m-am gandit prea mult la timpul ce trece (desi mereu eram cu gandul la casa, sa o termin, sa ne putem muta.
A fost bine si in oras din mai multe aspecte.
Eu zic ca toate s-au potrivit bine, mai greu ... dar bine; au venit toate la timpul lor cum se zice.
Daca putem financiar mai repede, crede-ma, ne mutam mai repede Posted Image))))

Edited by papanini, 13 March 2022 - 10:08.


#1419
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Casa e în Vladesti?
Cum e cu... minoritarii?

#1420
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012
E bine, e bine.
De cand am inceput constructia si pana in prezent nu au fost niciodata probleme.
Posted Image vedem ce ne rezerva viitorul

#1421
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Felicitări! Sa va bucurați de căsuța voastră! Emoticoane.,. emoticoane...👏🙂

Attached File  rsz_dsc_6488.jpg   232.02K   33 downloads

   Nu știu cine a avut ideea de mai sus, dar a ieșit un lucru deosebit! 👏👏👏Emofticoane... emofticoane...🙂😍🤩

Edited by lenny13, 26 March 2022 - 02:36.


#1422
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012
Si a mai trecut un an si ceva....
Sper ca toti sunteti!
Nimic deosebit de raportat, toate bune si frumoase.
Am avut ceva probleme cu peletii (nu am gasit atunci cand am avut nevoie) si am luat unii de fag... si mi-a fost cam greu cu ei.
Poate anum ce vine o sa trec pe combinatia pompa si panouri. Anul acesta tot pe pepeti o sa merg.

In schimb, mi-a aparut o problema foarte deranjanta.
De fiecare data cand ploua mai mult....imi sare siguranta din general....
Toate circuitele de afara le-am scos din panou (le-am deconectat) si am nevoie de niste idei cum sa verific.
Am vocbit cu cei care mi-au facut instalatia dar nu s-au mai confruntat cu aceasta problema.

Deci daca aveti idei...le astept ca in curand o sa vina sezonul ploios si nu stiu ce solutie sa gasesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate