Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Casa lu' Papanini de la Valcea

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1431 replies to this topic

#1153
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012
Pai spre camara de ce? Ca doar acolo vrei sa fie o temperatura mai mica decat in bucatarie.
Sa fie muratura mai rece Posted Image
Cat despre restul peretilor, nu stiu ce sa zic.
Nu e o idee rea. Dar nu stiu care va fi diferenta. Pe undeva pe la 25 W. Poate un pic mai mare.
Dar trebuie avut in vedere si ca temperatura din CT o sa fie mai mare de 15 (cat am folosit pentru calcule).
Asta garantat. Oricum, se poate face si dupa, camera tehnica nu ma deranjeaza daca ramane doar tencuita si dupa
un an sau doi sa o dau cu gleturi sau tinciuri sau alte cele ... Si atunci poti interveni daca este necesar.

Si o poza cu polistirenul ce va fi sa fie folosit pentru anvelopare (nu este de la mine, este de pe alt santier).
Attached File  20150909_100432.jpg   417.2K   48 downloads

L.E.
Marius, ai dreptate, dar daca face figuri CT, ramane fara glet, doar cu tencuiala Posted Image
Dau numai cu lavabila. Nu ma deranjeaza. Lavabila o strecori mai usor prin spatele tevilor/cablurilor.
Dar nu cred ca se va ajunge in situatia in care o sa fie necesara izolarea pe interior a CT.

Stie cineva cum sa pacalesc view-erul din windows 10 sa nu imi arate pozele direct intoarse?
Ca uite ce se intampla, le pun pe forum si sunt invers de cum le vad euPosted Image

Edited by papanini, 10 September 2015 - 09:41.


#1154
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Oricum, se poate face si dupa, camera tehnica nu ma deranjeaza daca ramane doar tencuita si dupa un an sau doi sa o dau cu gleturi sau tinciuri sau alte cele ... Si atunci poti interveni daca este necesar.

Depinde ce faci in camera tehnica. Daca montezi un boiler si incepi sa tragi cabluri, tevi, pentru una, pentru alta, e mai complicat sa dai gleturi si alte alea prin spatele lor

#1155
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Postpapanini, on 10 septembrie 2015 - 09:33, said:

Pai spre camara de ce? Ca doar acolo vrei sa fie o temperatura mai mica decat in bucatarie.
Sa fie muratura mai rece Posted Image
Cat despre restul peretilor, nu stiu ce sa zic.
Nu e o idee rea. Dar nu stiu care va fi diferenta. Pe undeva pe la 25 W. Poate un pic mai mare.
Ma refer pe partea zidului in camara. Tot asa cum izolezi casa pe afara ca sa nu intre frigul in casa, tot asa izolezi camara sa nu vina frigul in casa. Si sa stii ca se simte diferenta.
La socri, de ex, zidule de la camara e foarte rece, vezi desenul.
Attached File  schita.jpg   14.22K   23 downloads
Posted Image

#1156
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012
Da, in situatia socrilor tai este necesar DAR la mine e CT, camara, bucatarie, una dupa alta.
Mai am o portiune comuna de zid (1 metru) care poate pe aia sa o izolez (deci am un zid de 1 metru lungime comun intre CT si bucatarie) si eventual casa scarii.
Dar 15 grade nu vor fi. Mai ales ca racordul la cosul de fum este unul din elementele
care vor degaja foarte multa caldura. Plus centrala, plus boilerul ... si poate cateva tevi care nu se izoleaza.
Dar eu, cum ai sesizat si tu, am facut calculele pentru temperaturile care le-ai vazut.
Deci am prevazut de la inceput un confort care sa includa si aceste pierderi din CT in restul camerelor.

In esenta nu este o ideea rea, problema este daca este necesar avand in vedere faptul ca, calculele facute de mine nu au tinut cont
de peretii interiori decat cum sunt ei (caramida) fara izolatie suplimentara.

Poate ne mai ajuta domnul Lesan si de data asta :)

#1157
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
"Cu un necesar pentru parter de 3.82 kW, asta inseamna ca am un total de7.51 kW. "

Poate descrii un pic si straturile de izolatie pe fiecare element in parte si tipul de fereastra -tamplaria ,pentru a se intelege mai bine gradul de termoizolare impus in calcul.
Si suprafata totala pe cele doua niveluri .





#1158
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012
Pagina 62, masajul 1103.
Sumarizez: 10 cm EPS fundatie, 20 cm placa sol (10 cm sub 10 XPS peste), 20 anvelopa, 40 cm EPS pod (necirculabil).
In pdf-urile respective sunt simlari ale tuturor elementelor.
Tamplaria va fi salamander bluevolution 92, 6 camere, panou de 52 mm si am ales valoare de calcul 1 W/m2K pentru ca desi ei spuns ca ating 0.83 W/m2K este o variabila prea mare.
In functie de geam, variaza.
Suprafata utila este 176 mp (cred ca 92 la parter si 84 la etaj).
Asta inseamna 42,67 W/mp, ceea ce este mai putin decat prevede normativul (adica 50W/mp).

#1159
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Suprafata utila este 176 mp (cred ca 92 la parter si 84 la etaj).
Asta inseamna 42,67 W/mp, ceea ce este mai putin decat prevede normativul (adica 50W/mp).

Mare frate... nu stiu de ce aveam impresia ca e mai mica :)

Normativul in Romania din cate stiu eu prevede 100 W/mp/an, 50 e in tarile cu apa calda :)

#1160
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012

View PostoMariusRO, on 10 septembrie 2015 - 12:27, said:

Mare frate... nu stiu de ce aveam impresia ca e mai mica Posted Image
Normativul in Romania din cate stiu eu prevede 100 W/mp/an, 50 e in tarile cu apa calda Posted Image
E mare, dar nu prea mare. Vom fi 4 + vizitatori Posted Image
Nu zic ca nu am avut si sindromul garsoniera/apartament 2 camere. Dar asta a iesit.

Poate confunzi kWh/m2/an cu W/mp Posted Image

Edited by papanini, 10 September 2015 - 12:47.


#1161
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Da, ai dreptate, ma gandeam la kWh, nu la W. E posibil sa ma insel dar parca asta cu 50 W era pe mc, nu pe mp...

#1162
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postpapanini, on 10 septembrie 2015 - 11:02, said:

Poate ne mai ajuta domnul Lesan si de data asta Posted Image
Posted Image  Nu prea m-am prins unde ati avea nelamuriri..

View PostoMariusRO, on 10 septembrie 2015 - 13:24, said:

E posibil sa ma insel dar parca asta cu 50 W era pe mc, nu pe mp...

View Postlisapet, on 06 decembrie 2011 - 17:33, said:

... Valoarea de 50 W/mc se folosea demult cand tara se industrializa si cu un numar redus de ingineri trebuia sa se estimeze valoarea puterii termice pentru a conecta la retele de termoficare multe cladiri industriale si civile. Va dati seama ca multe constructii erau nationalizate nu mai existau proprietarii, si nici planurile de constructie, etc... Si s-a decis sa se foloseasca acest coeficient specific de 50 W/mc, pentru a fi acoperitor pentru orice constructie.. In prezent nu este corect sa ne acoperim cu asa valori, caci vom iesi la calorifere foarte mari, la cazane puternice si la investitii si consumuri nejustificate.. sper ca imi impartasiti punctul de vedere. Aici teoria trebuie sa se implice si sa vina in ajutorul practicii!

Normele romanesti in vigoare din 2009 (ma refer aici la normele privind reducerea consumului specific de energie pentru incalzire), sunt de fapt reglementarile normelor germane din 1995! Ca sa ma fac mai clar. Germanii in 1995 au impus ca toate cladirile noi sau reabilitate termic sa fie asa termoizolate incat acel coeficient specific sa nu depaseasca 50 W/mp de spatiu util incalzit. Mai mult decat atat in 2002 in Germania s-a impus reducerea acelui coeficient de la 50 W/mp la 40 W/mp. In 2009 Germania deja impune 25 W/mp, in timp ce la noi in Romania se impune abea 50 W/mp. In 2012 conform normativelor UE trebuie sa se ajunga la 15 W/mp, ca din 2015 sa se ajunga la 7 W/mp (standard de case pasive)... .

Ca sa fie usor de retinut, pentru zona cu clima temperata cum e in marea majoritate teritoriului european, daca consumul anual specific aferent incalzirii este 100 kWh/(mp an) atunci sacrina termica specifica poate fi considerata 50 W/mp.. Pentru 50 kWh/(mp an) - 25 W/mp, pentru 15 kWh/(mp an) - 7 W/mp.. Sper ca ati prins legitatea.. e usor de retinut.Posted Image

Edited by andreilesan, 10 September 2015 - 22:10.


#1163
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012
Sa va exprimati parerea daca este necesara o extra termoizolare a ct atata vreme cat acolo au fost gandite 15 grade chiar daca toate calculele au fost efectuate cu temperaturile prezentate. Adica pentru confort termic sporit.

#1164
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postpapanini, on 10 septembrie 2015 - 22:29, said:

Sa va exprimati parerea daca este necesara o extra termoizolare a ct atata vreme cat acolo au fost gandite 15 grade chiar daca toate calculele au fost efectuate cu temperaturile prezentate. Adica pentru confort termic sporit.
Parerea mea este ca camera tehnica, in care va fi montata o centrala pe combustibil solid (in cazul de fata pe peleti), nu necesita o extra termoizolare (pe interior), tinand cont si de anvelopa acesteea. Posted Image

Camara (in cazul de fata) ar putea ajunge sa fie o incapere cu o temperatura ceva mai ridicata de +15 grdC pe timp de iarna, dar bine ca e prevazuta cu fereastra care ar putea fi mai des deschisa si in perioade nu foarte friguroase sa fie chiar mentinuta intredeschisa..

Edited by andreilesan, 10 September 2015 - 22:46.


#1165
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012
Da, geamul ala poate ajuta la pastrarea unei temperaturi bune in camera tehnica.
La o adica, mai suplimentez termoizolatia pe intradosul placii de peste parter.
Dar asta ramane de discutat la momentul respectiv.

Pana una alta, pe santier treaba merge incet, adica a fost o saptamana de pauza pentru placa.
Dar nu am stat degeaba, Asta e un exemplu doar si rezultatul final.
Temperatura medie in octombrie + 16,6  grdC - pierdere de caldura (23-16,6)/38 x 7,517 = 1,259 kW. x24x31 = 937 kWh/luna
Am facut pentru octombrie - mai.
A rezultat un consum anual de 17654 kWh.
Consum de peleti doar pentru incalzire: 17 654 kWh/an : 5 kWh/kg : 0,9 = 3923 kg/an x 0,93 lei/kg = 3648 lei/an. (am luat un pret de 14 lei sacul de 15 kg).
La asta se mai adauga maxim 1 tona de peleti pentru ACM si ajung la un consum de 5 tone de peleti pe an.
La prima vedere suna bine, asta daca si calculele sunt corecte.

#1166
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postpapanini, on 10 septembrie 2015 - 12:14, said:

Pagina 62, masajul 1103.
Sumarizez: 10 cm EPS fundatie, 20 cm placa sol (10 cm sub 10 XPS peste), 20 anvelopa, 40 cm EPS pod (necirculabil).
In pdf-urile respective sunt simlari ale tuturor elementelor.
Tamplaria va fi salamander bluevolution 92, 6 camere, panou de 52 mm si am ales valoare de calcul 1 W/m2K pentru ca desi ei spuns ca ating 0.83 W/m2K este o variabila prea mare.
In functie de geam, variaza.
Suprafata utila este 176 mp (cred ca 92 la parter si 84 la etaj).
Asta inseamna 42,67 W/mp, ceea ce este mai putin decat prevede normativul (adica 50W/mp).

View Postpapanini, on 15 septembrie 2015 - 18:38, said:

Temperatura medie in octombrie + 16,6  grdC - pierdere de caldura (23-16,6)/38 x 7,517 = 1,259 kW. x24x31 = 937 kWh/luna
Am facut pentru octombrie - mai.
A rezultat un consum anual de 17654 kWh.
17 654 kWh/(mp an) : 176 mp = 100,3 kWh/(mp an). Posted Image Interesant, d-ta cu acea anvelopare pe care multi o considera nerentabil de groasa ai iesit un picut peste ce prevede Norma..?! Pai si atunci cei ce isi anvelopeaza doar cu 10cm ca sa se incadreze in Norma ar trebui sa stea la +14 grdC in casa?! Sau cum prevad proiectantii respectarea normativelor in vigoare?Posted Image  

View Postpapanini, on 10 septembrie 2015 - 12:14, said:

Consum de peleti doar pentru incalzire: 17 654 kWh/an : 5 kWh/kg : 0,9 = 3923 kg/an x 0,93 lei/kg = 3648 lei/an. (am luat un pret de 14 lei sacul de 15 kg).
La asta se mai adauga maxim 1 tona de peleti pentru ACM si ajung la un consum de 5 tone de peleti pe an.
La prima vedere suna bine, asta daca si calculele sunt corecte.
Nu cred sa nu fie calculele corecte atat timp cat cu acea anvelopare a rezultat 100 kWh/(mp an). Puteam sa zic ca ceva Posted Image nu este bine daca rezultau sub 70 kWh/(mp an).. Chiar si asa 3648 lei/an nu mi se par putini (ma refer la bani).. E un efort si asta, e adevarat ca discutam de 176 mp incalziti.. Daca tot ai asa defalcat pe lunile de iarna, cat ar iesi incalzirea pe luna ianuarie? Cati bani? Posted Image

#1167
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
5000 (incalzire si acm)/an ?! plus investitie in atata termoizolatie ?! mi se pare mult.






#1168
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostdoarUNom, on 15 septembrie 2015 - 20:36, said:

5000 (incalzire si acm)/an ?! plus investitie in atata termoizolatie ?! mi se pare mult.
Bun si daca investea mai putin in termoizolatie ar fi iesit mai putini lei pe an?Posted Image

Ce alternative ar avea? Stiind acum consumul anual se pot simula diferite costuri aferente incalzirii folosind diverse surse..Posted Image

#1169
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Postandreilesan, on 15 septembrie 2015 - 20:24, said:

Suprafata utila = 176 mp
17 654 kWh/(mp an) : 176 mp = 100,3 kWh/(mp an).
se calculeaza pe suprafata utila? Daca da trebuie sa modific in excel :)

#1170
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012

View PostdoarUNom, on 15 septembrie 2015 - 20:36, said:

5000 (incalzire si acm)/an ?! plus investitie in atata termoizolatie ?! mi se pare mult.

Eu zic ca nu e mult. Tinand cont ca temperatura de calcul a fost 23 de grade :)
Deci pentru incalzire am 4 tone.
Penru acm am zis 1 tona. Dar este mult supraestimat. Cu o tona incalzesc +8 mc de apa calda pe luna.
Deci pot spune ca am luat si rezerva :)

Apropo de alternative, asta ar insemna aprox 5.5 tone de lemne. Care nu stiu cat inseamna in bani.

@Andrei: pentru ianuarie am un consum de 3695kW care ar insemna 763 de lei. Pai dau acum 450 de lei iarna ... si suprafata apartamentului este mica :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate