Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

FTTH la RCS-RDS

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4436 replies to this topic

#4231
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 27.11.2007
Și un test de viteză pe huawei mate 10 pro în aceeași cameră cu routerul.

Attached Files



#4232
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Am facut astazi cerere si incheiat abonament pentru TV digital cu smart cam si Internet Fiberlink 1000 pentru Cornetu Ilfov. Problmea e ca uzual dureaza cateva zile dar doamna de la DigiPunct mi-a zis ca pentru Fiberlink 1000 e posibil sa dureze cateva saptamani ca au lipsa de Routere Gigabit. Stie cineva daca chiar e perioada de asteptare asa mare pentru Fiberlink 1000? Daca da, pot sa anulez contractul si sa cer pachetul inferior si dupa in timp, ulterior sa fac update la 1000, pentru ca vreau sa ma mut si nu pot sta cateva saptamani fara tv si internet.

Cate echipamente voi primi in custodie? Fiind fibra optica o sa am un converter dintre fibra optica si tv + lan? Adica un ONT in care intra fibra si din el iese un coaxial pentru tv si un lan care merge la wan la Routerul gigabit? Routerul gigabit cate iesiri LAN are? Eu am tras prin pereti cand am facut instalatia electrica la casa in fiecare camera cablu FTP 6e si am 5 trasee deci am nevoie de 5 iesiri LAN. Pot din o iesire LAN-ul de la routerul gigabit sa splitez in doua si sa mai pun un router wireless la etaj ca sa am semnal bun si la etaj nu doar la parter, casa e pe structura de beton si am probleme si la telefon cu semnalul si ma gandesc ca voi avea si la wireles cu doar un router la parter.

#4233
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Nu cred că e chiar așa.
Au ONT-uri, deci cel mai probabil două echipamente: unul pentru TV și unul pentru internet și telefonie. Acum au numai cu un singur port gigabit, după care poți pune un switch gigabit pentru ceea ce ai nevoie.

Sau poate te poate ajuta Digi helper cu un ONT refurbished cu 3 porturi gigabit

#4234
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Acestea sunt echipamentele FTTH pe sate pe care le-am primit de la digi.
Este vorba despre un convertor FTTH la CATV brandat digi si de un terminal GPON HUAWEI HG8121H V2

Attached File  IMG_20190725_164836.jpg   391.13K   193 downloads

Attached File  IMG_20190725_164842.jpg   434.78K   191 downloads

#4235
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Ha, Craiova e inca pe Huawei, Slatina e trecuta integral pe ZTE din 2014. Casele or inceput direct pe ZTE in 2011, in 2014 or schimbat Huawei de la blocuri cu ZTE.

Voaim sa te intreb ce e chestia aia cu USB in care intra coaxialul, zici ca e modem Docsis in prima poza, dar e televizorul.

#4236
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Oricum slabut rau HG8121H pe wifi. Maxim 50 Mbps download si 50 Mbps upload am scos pe wifi-ul lui integrat de 2,4 Ghz cand pe routerul din alta locatie scot constant 80-90 Mbps download si 100 Mbps upload.
Acoperirea wifi pe HG8121H in banda 2,4 GHz.. slabuta rau.. clar wifi e ca sa fie bifat ca este pe ONT asta. Si pingul mi s-a parut cam mare. O sa ma duc cu laptopul sa il bag prin utp sa vad ce zice speedtestul.

#4237
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Wi-Fi-ul pe ONT e de forma, nici nu trebuia sa fie, dar din moment ce UPC Coaxial si Telekom ADSL dadeau modemuri cu Wi-Fi, au trebuit sa recurga la o solutie, la inceput ONT-urile nici nu aveau Wi-Fi si al meu nu are.

Fiber Home maxim 70 mbps am scos la fratele, e multumit de el desi si-a luat 1 Gbps incalcand recomandarea mea de 300 mbps ca e mica diferenta de pret.

#4238
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
salut,

Am fost anuntat de cei de la RDS ca vor sa vina sa puna fibra optica (pentru cablu TV) pana la intrare in apartament.
Voi primi inca un echipament ONT (am deja unul pentru conexiunea de 300 Mbps) sau ii vor face upgrade si voi primi doar unul pentru ambele servicii?
Din ce am citit, se pare ca vor fi 2 dar ma gandeam ca voi stiti mai bine.

Merci.

#4239
Yonutx

Yonutx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 08.10.2009

 madmax80, on 01 august 2019 - 12:09, said:

salut,

Am fost anuntat de cei de la RDS ca vor sa vina sa puna fibra optica (pentru cablu TV) pana la intrare in apartament.
Voi primi inca un echipament ONT (am deja unul pentru conexiunea de 300 Mbps) sau ii vor face upgrade si voi primi doar unul pentru ambele servicii?
Din ce am citit, se pare ca vor fi 2 dar ma gandeam ca voi stiti mai bine.

Merci.

Nu cred ca se face cu 2 ONT-uri.
Vei avea un singur ONT din care vor face conversia la CATV, vezi si mai sus la postul #4234.

#4240
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007
@madmax80
Exista doua modalitati de conectare:
- varianta pe care o foloseau mai demult: un ONT care avea atat iesire Ethernet, cat si de cablu coaxial pentru TV.
- varianta pe care au folosit-o mai mult in ultimii ani, cu doua echipamente: ONT fara iesire de cablu TV, ci doar cu retea (inclusiv Wifi, dar la viteza mica), plus un mini-nod pentru TV. Acestea se pot lega pe 2 fibre separate sau pe una singura (din cate vad in poza din postul #4234)

Din ceea ce spui tu, inteleg ca ai deja un ONT, deci ai deja o fibra optica in apartament, nu cablu UTP (cu 8 fire), dar vor sa iti mai traga o fibra special pentru echipamentul pt TV (mini-nod).

Edited by OzTm, 01 August 2019 - 13:57.


#4241
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
Se leaga la 2 fibre?! De unde veniti cu ideile astea, chiparosilor?! Fibra e una singura. Din mininod e o derivatie de FO pentru ONT-ul de net/ telefonie!

#4242
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
Se leaga si pe doua fibre, la abonatii caror au apucat sa le instaleze
acum 2-3 ani cablu de fibra optica d-ala gri, cu doua fibre si premufat
din fabrica cu SC-APC la unul dintre capete. Acum, de cand practica
instalari cu fibra la rola si mufe "la set de 10", instalarile se fac asa cum
spui tu.

Eu am prins instalare cu fibra d-aia gri si le am sudate p-amandoua in
cutia lor. Una se duce in mininod, alta in ONT si functioneaza chiar si
daca le inversez (logic, e acelasi drac), ca in pozele de mai jos.

Attached Files


Edited by dygey, 02 August 2019 - 00:57.


#4243
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
Au fost azi si au instalat noul ONT, de fapt e unul singur (pe cel vechi l-au luat), la care au lasat alimentarea de la vechiul ONT (care era ZTE daca nu ma insel).
Am pus o poza cu echipamentul, e facuta de jos dar se intelege ideea.
Aveam 2 fire de fibra oprica (din aceea gri) trase in apartament, doar unul era folosit pentru net.
Voi ajunge acasa si voi clarifica ce echipament au pus.
Nu inteleg ce este cu acele antene, poate ca dispozitivul este si router, putin important deoarece nu-l voi folosi, am deja un router mai bun pentru apartament.

Multumesc de explicatii.

Attached Files



#4244
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
Ti l-au pus in bridge, probabil. Strict pentru transportul semnalului catre routerul tau.

#4245
Toderascu

Toderascu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.08.2018
N-am mai văzut echipamentul ala. Sunt curios ce e și mai ales dacă are și ieșire catv.

#4246
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015

 Neaceasca85, on 26 iulie 2019 - 01:09, said:

(..)

Fiber Home maxim 70 mbps am scos la fratele, e multumit de el desi si-a luat 1 Gbps incalcand recomandarea mea de 300 mbps ca e mica diferenta de pret.
Mi-au pus si mie ”FaibarHom” la Pitesti,am prins 156 Mbps pe Huawei P30. :D

#4247
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

 Toderascu, on 02 august 2019 - 15:00, said:

N-am mai văzut echipamentul ala. Sunt curios ce e și mai ales dacă are și ieșire catv.

Salut, are de toate.
Am pus niste poze aici.
Am vazut ca tot un singur fir de fibra optica este folosit.
Nu inteleg de ce au tras 2 fire?
Poate asa vine cablul standard.....

Attached Files



#4248
Toderascu

Toderascu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.08.2018
Interesant. Acum dau catv prin ont iar? Nu mai pun separat mininod?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate