Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Retenție R.C.S.

- - - - -
  • Please log in to reply
5197 replies to this topic

#4825
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
Scurt si la obiect:
1. sunt abonat la internet si la cablu si contractul a expirat acum 4 ani, platesc in continuare serv (lunar pe baza codului de client) si beneficiez de ele. Din diverse motive am ratat ofertele de fidelizare mai vechi (tableta cadou, TV la pret special, reducere 6 luni la abonament) si inca sunt in dubiu daca sa fac un alt contract pe 2 ani pentru ambele servicii. Ma intereseaza daca se mai ofera voucher si in ce valoare?

2. pe aceeasi adresa exista abonament de telefonie fixa si 2 abonamente de telefonie mobila (toate pe numele tatalui meu). La portarea celor 2 numere din retelele Telekom (al lui) si Vodafone (al meu) plus prelungirea pe inca doi ani a abonamentului de telefonie fixa a primit un voucher de 270 lei (valabil 6 luni pentru achizitionarea unui telefon din oferta Digi)

1+2. pot sa cuplez cele 2 vouchere (al meu, daca ma hotarasc si nu ma las "sedus" de oferta UPC - si cel de 270 al tatalui meu) ca sa achizitionez un telefon mai scump si sa mai platesc niste rate?

multumesc anticipat pentru informatii.

PS vad ca tendinta (dupa ce au acaparat tot mai mult din piata) este sa se ofere tot mai putin catre nimic (TV cu reducere > tableta cadou > 6 luni reducere > 4 luni reducere... si tot asa). Rusinica!


#4826
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,356
  • Înscris: 16.04.2014
@nanashu - Contacteaza-ma in PM si mentioneaza numele titularului si adresa completa. Iti voi comunica exact valoarea voucher-ului de care poti sa dispui in cadrul programului de fidelizare.

#4827
nirolf_the_invincible

nirolf_the_invincible

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 10.10.2016
Am descoperit ceva foarte interesant pe ultima factura. E vorba de oferta de retentie si un telefon luat in rate. TVA-ul aplicat pe ratele la terminalul in cauza e 20% desi el a scazut la 19% le 1 ianuarie. Sunt tare curios ce zice Digi Helper de treaba asta. Attached File  20170119_190034.png   104.41K   117 downloads

#4828
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,356
  • Înscris: 16.04.2014
@nirolf_the_invincible - In cazul unei achizitii de telefon cu plata in rate, tva-ul va ramane cel de la achizitia produsului pana la finalizarea ratelor.

#4829
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 26.02.2010
Nu prea aveți voie sa mai emiteți o factura cu tva 20% de la 1 ianuarie. În schimb puteți emite o factura cu valoarea ratei la telefon, în care sa nu specificați tva-ul. O sesizare la ANPC și se rezolva și cu tva-ul.

#4830
nirolf_the_invincible

nirolf_the_invincible

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 10.10.2016
Of of of. Pai cum Digi Helper? Sunteti singurii la care aud aberatia asta. Tva-ul nu e incasat de voi ci de stat. Cred ca o sa intreb ANPC daca e legal. Se pare ca nu numai mie imi miroase ceva putred.

#4831
vlad_alexandru

vlad_alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 14.05.2014
La TVA se ia in calcul cota de la data tranzactiei cred

#4832
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 26.02.2010
Nu are treaba cota tranzacției. Eventual sa pună în factura, suma fără tva.

#4833
nirolf_the_invincible

nirolf_the_invincible

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 10.10.2016

 vlad_alexandru, on 21 ianuarie 2017 - 13:11, said:

La TVA se ia in calcul cota de la data tranzactiei cred
Am verificat si cu un inspector ANPC. Toate magazinele care vand in rate (gen Altex) au scazut TVA-ul conform legilor. Asta nu e o optiune si o obligatie din partea retailerului. Vreau sa vad ce are de spus Digi.

Conform ANPC Cota TVA nu face parte din pretul produsului ci este o suma incasata separat. In cazul unui produs in rate, cota TVA se incaseaza lunar (nu doar la inceput) iar daca tva-ul s-a modificat asta inseamna ca si Digi plateste o cota mai mica (19%). Nu are legatura cu data achizitiei pentru ca suma platita nu se plateste intreg la data achzitiei ci esalonat in 2017 cand TVA catre stat e 19%. Cu alte cuvinte am facut sesizare la ANPC :))))).



LE: Am sunat si am aflat si pozitia Digi. Asa au facut si cand a scazut TVA de la 24% la 20%. Au ramas cu banutii in buzunar. Bravos!

Edited by nirolf_the_invincible, 21 January 2017 - 15:50.


#4834
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
Imi expira in curand perioada contractuala, servicii complete chiar si energie electrica, am cerut o oferta de retentie, mi s-a oferit 4 luni reducere 50% la factura pt prelungire 2 ani, slab Posted Image ...ma asteptam la mai mult

#4835
Messsy

Messsy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.01.2017
@DIGI_Helper: Ai de gand sa-mi raspunzi la intrebarea pusa pe privat de 1 zi sau deja, ca si potential client, trebuie sa-mi fac o imagine proasta ca RDS nu da doi bani pe comunicare ? Chiar trebuie sa anunt si aici in public ca ti-am scris un mesaj ?

Edited by Messsy, 24 January 2017 - 11:29.


#4836
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
incearca sa retrimiti mesajul

#4837
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003

 Messsy, on 24 ianuarie 2017 - 11:24, said:

@DIGI_Helper: Ai de gand sa-mi raspunzi la intrebarea pusa pe privat de 1 zi sau deja, ca si potential client, trebuie sa-mi fac o imagine proasta ca RDS nu da doi bani pe comunicare ? Chiar trebuie sa anunt si aici in public ca ti-am scris un mesaj ?


Daca l-ai luat asa tare, dupa doar 1 zi, cred ca nu iti mai raspunde. Si pentru ca esti potential client, ai postat pe un topic gresit.

#4838
nirolf_the_invincible

nirolf_the_invincible

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 10.10.2016

 Messsy, on 24 ianuarie 2017 - 11:24, said:

@DIGI_Helper: Ai de gand sa-mi raspunzi la intrebarea pusa pe privat de 1 zi sau deja, ca si potential client, trebuie sa-mi fac o imagine proasta ca RDS nu da doi bani pe comunicare ? Chiar trebuie sa anunt si aici in public ca ti-am scris un mesaj ?
Trebuie sa intelegi un lucru. DIGI are un stil total aparte in relatia cu clientii. Daca vii de pe Vodafone sau Orange (unde exista customer service rapid) aici o sa te lovesti de un customer service mai greoi, complicat si care nu da solutii pe loc mereu. De asemenea o sa te trezesti ca pentru lucruri banale trebuie sa mergi intr-o reprezentanta ca sa discuti face to face cu un agent. DIGI e ok si ieftin dar customer service-ul nu e un strong point. Baga rabdare si asteapta sa iti raspunda Helper-ul sau.....baga un telefon la 0314004600 (pt clienti noi) daca esti din Bucuresti. Totusi cred ca ai postat in topicul gresit. Aici vorbim de retentie clienti existenti :)

#4839
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

 nirolf_the_invincible, on 21 ianuarie 2017 - 15:21, said:

Am verificat si cu un inspector ANPC. Toate magazinele care vand in rate (gen Altex) au scazut TVA-ul conform legilor. Asta nu e o optiune si o obligatie din partea retailerului. Vreau sa vad ce are de spus Digi.

Conform ANPC Cota TVA nu face parte din pretul produsului ci este o suma incasata separat. In cazul unui produs in rate, cota TVA se incaseaza lunar (nu doar la inceput) iar daca tva-ul s-a modificat asta inseamna ca si Digi plateste o cota mai mica (19%). Nu are legatura cu data achizitiei pentru ca suma platita nu se plateste intreg la data achzitiei ci esalonat in 2017 cand TVA catre stat e 19%. Cu alte cuvinte am facut sesizare la ANPC Posted Image)))).



LE: Am sunat si am aflat si pozitia Digi. Asa au facut si cand a scazut TVA de la 24% la 20%. Au ramas cu banutii in buzunar. Bravos!

@nirolf_the_invincible este corect cum s-a facturat; ANPC-ul la faza asta sunt paraleli pt ca ei nu stiu si nu au treaba cu fiscalitatea.
In cazul vanzarilor in rate si subliniez rate cota de tva in vigoare valabila pana la sfarsitul ratelor va fi cota in vigoare de la data realizarii tranzactiei, in cazul nostru 20%

Pt curiosi http://infotva.manag...ofit-11679.html
Iar pt necredinciosi sa caute in codul fiscal.

PS Altex nu vinde in rate direct ci prin finantare bancara spre exemplus iar asta nu se considera rate din punct de vedere fiscal, ca tu de fapt platesti la banca

Edited by costinuti, 24 January 2017 - 22:59.


#4840
nirolf_the_invincible

nirolf_the_invincible

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 10.10.2016


 costinuti, on 24 ianuarie 2017 - 22:58, said:

In cazul vanzarilor in rate cota de tva in vigoare valabila pana la sfarsitul ratelor va fi cota in vigoare de la data realizarii tranzactiei.
Am cautat si ai dreptate. Stiam gresit (de pe net) si doamna de la ANPC mi-a cantat in struna dandu-mi dreptate, implicit curaj.

 costinuti, on 24 ianuarie 2017 - 22:58, said:

Altex nu vinde in rate direct ci prin finantare bancara iar asta nu se considera rate din punct de vedere fiscal, pentru ca tu de fapt platesti la banca

Exemplul cu Altex il am tot de la inspectoarea ANPC. Invatare de minte pe viitor. Pentru ca am fost comod acum am o sesizare facuta fara baza legala...sunt curios de consecinte :/


#4841
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

 nirolf_the_invincible, on 24 ianuarie 2017 - 23:21, said:

.sunt curios de consecinte :/
Pai va fi respinsa in final reclamatia oricum ar fi ca nefondata.

Caz 1: ANPC greseste raspunsul la reclamatie iar RDS revine cu baza legala si se claseaza cazul.
Caz 2: ANPC raspunde corect la reclamatie si se claseaza cazul din start.

#4842
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,356
  • Înscris: 16.04.2014
@Messsy - In cursul zilei de ieri nu am fost prezent pe forum. Ti-am oferit reply astazi la prima ora.
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate