Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Retenție R.C.S.

- - - - -
  • Please log in to reply
5197 replies to this topic

#1981
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Nu am văzut un răspuns la întrebarea pusă de un coleg de forum: tableta Asus se distribuie și în București? Dacă da, cum se procedează?
Am luat legătura cu agentul care a lăsat în ușă pliantul cu oferta dar nu știe decât de oferta clasică (2 tablete Allview și 2 Samsung).
Colegii care lucrează la RDS ar putea veni cu clarificări pe acest subiect?

#1982
dumid05

dumid05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.09.2010
Salut! Eu am ridicat Tv-ul LG de 42 de inchi luni, dupa 14 zile de asteptare de la sediul RCS din Libertatii. M-am dus seara pe la 6 si locatia era plina de cutii cu TV-uri, peste 100 buc (evident, estimare relativa din partea mea). Era multa lume la coada, insa nu pt TV-uri ci pentru reziliere de contract.

#1983
remier

remier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 02.02.2007
@iFeaR >>> e un adevar, nu teoria conspiratiei, mie mi-a venit deja factura pentru aprilie prin mail
@lupull >>> se vede cine nu are ce face, eu am postat 183 de mesaje din 2007 si tu 4020, ce numesti "flame"... e haz de necaz pentru ca am luat plasa, si nu numai eu, o sa va dati toti seama.
@burtica20004 >>> nu se poate rezilia decat dupa luna martie 2016, si numai personal la un centru RDS, nu pe mail sau din contul tau digi
@prisonbreak >>> citez din ce ai postat tu ..." NU ai semnat nici o prelungire! Ce ai semnat tu este o hartie fara valoare contractuala si esti liber sa renunti la retentie si sa reziliezi contractul cu rds"
GRESIT !  Toti am semnat un Act aditional autentic prin care fara sa vrem s-a prelungit contractul cand am optat pt o tableta sau un tv, deci nu se poate renunta si nu se poate rezilia nimic, decat dupa martie 2016

#1984
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007
Eu am intrebat la sediu si daca nu ridici tableta/tv  nu se intampla nimic. Ramane abonamentul cum era.Fara sa platesti nimic.

Azi am prinit si eu sms. Eram tentat sa nu renunt si sa iau tableta dupa ce citisem ca au bagat asus.

NU AU TABLETA ASUS. NUMAI ALLVIEW SI SAMSUNG
samsung 3G este modelul t111.

#1985
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
..........eu am postat 183 de mesaje din 2007 - Daca si pe acestea 187 de anunturi sunt la fel ca ultimele postate de tine , atunci............
E mult mai bine sa ne omiti topicurile , decat sa scrii tampeni

Edited by lupull, 02 April 2014 - 15:38.


#1986
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014

 remier, on 02 aprilie 2014 - 12:52, said:

Reduceri la facturi?...Tablete?...LCD-uri?
Ca sa va fie clar, nu acesta a fost scopul, ci prelungirea contractelor si cresterea facturilor !
E logic ca scopul sa fie prelungirea contractului si eventual impiedicarea de a pleca la alta firma (in special RTC, ca ei au tras fibra recent si sunt pusi pe prostit clienti). Dar, atat timp cat esti multumit de serviciile oferite, din oferta asta de retentie, n-ai decat de castigat, de ce ar fi vreo pacaleala?
In cazul meu, am rds din 2006 (de cand au cablat blocul, pe unii ii invidiam ca aveau rds si la mine-n bloc nu era). Net-ul merge brici (cu mici exceptii, cand pica pt cateva ore, maxim o zi, se intampla sa mai moara un transformator sau un echipament, dar asta de maxim 2-3 ori pe an), tv-ul la fel, de tel recunosc ca nu m-am prea folosit, am vrut sa-l reziliez, dar am zis ca pt 5 lei/luna... nu ma deranjeaza. Acum cu ofertele Optim, am zis sa testez abonamentul de 5€ (aprox acelasi pret pe care-l dau pe fix-ul RTC) la care am 500 min nationale/internationale fix (ma intereseaza partea de international pt convorbiri Belgia si Franta) si in caz ca semnalul va fi mai bun (citisem pe undeva ca va fi si 2G, ceea ce va imbunatati acoperirea si puterea semnalului) probabil voi renunta si la macar unul din cele 2 abonamente Orange care mai sunt in casa. Oricum dorind sa modific abonamentul la telefonie (doar pt ca-mi ofera mai mult la acelasi pret) + pastrarea celor de internet (pt ca n-am avut probleme) si televiziune (unde ma deranjeaza ca nu mai am Animal Planet de exemplu, dar doar pt un post nu cred ca merita sa schimb providerul, neavand siguranta ca nici celelalt provider nu va face modificari in grila, insa existand posibilitatea ca semnalul sa nu fie la fel de bun) faptul ca mi se ofera si o tableta cu cost 0 mi se pare un avantaj. La fel, unor cunostinte li s-a parut avantajos sa plateasca in rate fixe, fara dobanda si bataie de cap, un televizor, prin simplul fapt ca oricum ar fi continuat sa aiba servicii de la aceasta firma. Sa fim seriosi, RTC vine dupa cati ani cu fibra optica? UPC-ul si-a modernizat reteaua relativ recent, de ce? Pentru ca RDS-ul o facuse deja si si-au pierdut din clienti. Concurenta e foarte buna, pentru ca cei care ofera servicii de calitate la preturi bune, castiga. Daca RDS-ul nu tragea fibra, probabil inca mai stateam cu modem si viteze de 2 lei, asa ca voi renunta la serviciile lor cand ceilalti vor oferi macar aceeasi calitate si nu la preturi duble.
Ca fapt divers, cei de la RTC m-au sunat sa ma anunte ca au tras fibra in bloc si vor urma sa vina echipe sa-mi modifice reteaua (sa bage fibra-n casa). Mi-au facut si un calcul pt eventualitatea ca voi trece la ei cu celelalte servicii (net + tv) si au iesit cu ~10 lei peste ce platesc la RDS. De ce as plati si in plus pe ceva care nu stiu daca ar fi macar la fel de bun?

#1987
mihai134134

mihai134134

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.03.2014
la rds pe site nu am gasit nici o informatie nimic este inacceptabil

#1988
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
De ce e inacceptabil? Campania se desfasoara pe alta canale de comunicare..

#1989
mihai134134

mihai134134

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.03.2014

 Blackhawk, on 02 aprilie 2014 - 16:16, said:

De ce e inacceptabil? Campania se desfasoara pe alta canale de comunicare..
pe ce canale totul lasa impresia ca se desfasoara in mare taina

#1990
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007

 remier, on 02 aprilie 2014 - 15:05, said:

@iFeaR >>> e un adevar, nu teoria conspiratiei, mie mi-a venit deja factura pentru aprilie prin mail
@lupull >>> se vede cine nu are ce face, eu am postat 183 de mesaje din 2007 si tu 4020, ce numesti "flame"... e haz de necaz pentru ca am luat plasa, si nu numai eu, o sa va dati toti seama.
@burtica20004 >>> nu se poate rezilia decat dupa luna martie 2016, si numai personal la un centru RDS, nu pe mail sau din contul tau digi
@prisonbreak >>> citez din ce ai postat tu ..." NU ai semnat nici o prelungire! Ce ai semnat tu este o hartie fara valoare contractuala si esti liber sa renunti la retentie si sa reziliezi contractul cu rds"
GRESIT !  Toti am semnat un Act aditional autentic prin care fara sa vrem s-a prelungit contractul cand am optat pt o tableta sau un tv, deci nu se poate renunta si nu se poate rezilia nimic, decat dupa martie 2016

Daca vorbesti despre hartia semnata cu agentul de teren in scara blocului, atunci e vorba despre un act prin care tu ceri un discount / o tableta / un tv in schimbul prelungirii contractului pe 24 luni. Atat si nimic mai mult. Prelungirea efectiva se semneaza intr-un centru rds in momentul in care primesti obiectul solicitat. In lipsa acestui obiect, nu se prelungeste nimic iar hartia semnata cu agentul de teren este nula. Nu-i nimic complicat si poti rezilia contractul linistit.

#1991
3stripes

3stripes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.12.2006

 mihai134134, on 02 aprilie 2014 - 16:20, said:

pe ce canale totul lasa impresia ca se desfasoara in mare taina
Oferta nu este pentru toti abonatii RCS. "Canalul" este vizită la domiciliu doar pentru abonatii eligibili din zonele geografice de interes pentru companie.

 1nqiu, on 02 aprilie 2014 - 15:38, said:

va fi și 2G, ceea ce va imbunatati acoperirea si puterea semnalului)
Nu 2G, ci doar altă frecventă (900 MHz), rămâne tot pe 3G.

Edited by 3stripes, 02 April 2014 - 16:37.


#1992
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Daca tu crezi ca aceste 111 pagini scrise/dedicate retentiei sunt ''o mare taina'' , atunci.................
Reclama cea mai buna este ceea vorbita/transmisa verbal ( in cazul nostru scrisa ) si nu cred ca nu e colt de tara acolo unde sa existe internet fix/mobil si sa nu stie de aceasta oferta de retentie
Ce iti trebuie mai mult ?
Ca se desfasoara cam haotic si ai timpi de asteptare foarte mari la intrarea in posesie a device-urilor comandate , asta este deja altceva
Sunt ferm convins ca si pe rcs , cat si pe producatori de tv-uri/tablete care se ofera la retentie nu sau asteptat la o cerere atat de mare si astfel vina pt. desfasurarea/achizitionarea device-urilor in speta se poate imparti de ambele parti :
- rcs-ul ca nu poate asigura/face fata unei cereri asa de mari
- producatori device-urilor in cauza ca nu au stocuri suficiente in prezent la ce cerere exista
Oricum sunt convins ca si la concurenta exista impedimente destule , unul dintre el fiind - PRETUL - vorba cuiva care a scris anterior :
- De ce sa trec la concurenta , când voi plati cu 10 lei mai mult pt. aceleasi servicii , neavând siguranta calitati acestor servicii ( macar cum este la dth-ul actual )


''Canalul" este vizită la domiciliu doar pentru abonatii eligibili.......... - E destul de ''interpretabil'' , fiindca :
- Eu personal am internet si telefonia fixa/mobila din 2010 nereinoit contractele si ca mine mai sunt sute/mii de abonati ai rcs-ului
- Am trei colegi de serviciu care nu au reinoit niciunul dintre cele trei contracte ( tv , internet , telefonie ) de când au semnat prima oara
- Pot sa existe si abonati care nu au decat un singur contract din cele trei ( tv , internet , telefonie ) care nu il au reinoit in ultimi doi ani
Deci iata trei situati de abonati eligibili si sper ca in toate cele 3 situatii descrise mai sus , rcs-ul sa faca reinoiri de contracte , fiindca asa mi-se pare normal/legal si nu preferential

A , si sa nu uit RTC-ul bate la usa in blocul meu si probabil ca si in altele

Edited by lupull, 02 April 2014 - 16:51.


#1993
Belfas09

Belfas09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.08.2011
Cei mai bulangii rds ! au zis ca imi da t210 si ma trezesc cu t111 lite .. halal oferta halal companie ! Scuze dar asta e adevarul

#1994
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,188
  • Înscris: 06.11.2008
Si ai ridicat t111?

#1995
Belfas09

Belfas09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.08.2011
Au fost parinti si nu stiau exact modelul adica aia de acolo le-au aratat contractul semnat .. dar nu si modelul tabletei .. p.s maine ma duc la ei sa imi dea modelul comandat !

Edited by Belfas09, 02 April 2014 - 17:11.


#1996
burtica20004

burtica20004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 20.03.2007
ritier, de ce nu pot face reziliere inainte de martie 2016?contractul meu cu rds e din 2009 si sunt liber de contract din februarie 2013.

*remier, scuze

#1997
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014

 lupull, on 02 aprilie 2014 - 16:38, said:

''Canalul" este vizită la domiciliu doar pentru abonatii eligibili.......... - E destul de ''interpretabil'' , fiindca :
- Eu personal am internet si telefonia fixa/mobila din 2010 nereinoit contractele si ca mine mai sunt sute/mii de abonati ai rcs-ului
- Am trei colegi de serviciu care nu au reinoit niciunul dintre cele trei contracte ( tv , internet , telefonie ) de când au semnat prima oara
- Pot sa existe si abonati care nu au decat un singur contract din cele trei ( tv , internet , telefonie ) care nu il au reinoit in ultimi doi ani
Deci iata trei situati de abonati eligibili si sper ca in toate cele 3 situatii descrise mai sus , rcs-ul sa faca reinoiri de contracte , fiindca asa mi-se pare normal/legal si nu preferential

A , si sa nu uit RTC-ul bate la usa in blocul meu si probabil ca si in altele
De saptamana trecuta (mai exact luni, 24 martie) se pot incheia contracte si la casierii. Singura cerinta e sa locuiesti intr-o zona unde au tras cei de la RTC fibra, mai exact cauta strada intr-o lista. Nu stiu daca inainte scria "retentie" si nu "fidelizare" pe fluturasii ce-i aveau agentii comerciali, e posibil ca asta sa fie o alta modificare. Asa arata fluturasul actual (bine, cel de joia trecuta cand am fost si am semnat):

Attached Files

  • Attached File  IMG.jpg   99.56K   140 downloads


#1998
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

 Belfas09, on 02 aprilie 2014 - 17:07, said:

Au fost parinti si nu stiau exact modelul adica aia de acolo le-au aratat contractul semnat .. dar nu si modelul tabletei .. p.s maine ma duc la ei sa imi dea modelul comandat !
ne arati si nou actul pe care parintii tai au semnat ptr t210?


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate