Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

functionare circuite cap-scara diferit

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013
am montat de curind cateva comutatoare cap-scara care nu inteleg de ce se comporta diferit, mai exact:
2 comutatoare cap-scara cu led albastru care aprind 1 singur bec economic - rezultat becul palpiie.
2 comutatoare cap-scara si 1 cruce (toate cu led albastru) care aprind 3 aplice cu becuri economice - rezultat becurile nu palpiie, dar ledul comutatorului cruce nu se stinge niciodata (doar isi modifica intensitatea, in functie de lumina aprinsa sau stinsa).
comutatoarele sunt Schneider Unica si becurile Philips.
daca ma poate lamuri cineva ce e gresit la montaj; cel mai mult ma deranjeaza becul care palpiie si nu inteleg de ce se comporta diferit fata de celalalt circuit.

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
ar putea fi scheme diferite de legare in instalatia electrica.

#3
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013
mai exact la ce te referi?
am respectat exact schemele producatorului Schneider de legare a comutatoarelor CS si CC.

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
colegule... intrerupatoarele cu led sau bec de neon nu si inteleg cu becurile economice (fluorescente), not now, not ever
chiar daca nu pâlpâie... le afecteaza durata de viata
pentru scara, holuri, etc, s-au inventat senzori de prezenta!

#5
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013
stiu ca nu se inteleg foarte bine. inainte de a cumpara toate comutatoarele am testat unul simplu cu led albastru de la Schneider cu mai multe becuri economice si nu palpiia nici unul (se confirma ce aflasem din mai multe surse, ca aceste comutatoare cu led albastru nu dau acel palpiit). ca le afecteaza durata de viata si vor tine 3 ani in loc de 4 nu ma deranjeaza deloc. oricum eu preconizez ca in 1-2 ani becurile cu led vor lua locul becurilor economice.
revenind la problema, oare de ce am acel comportament diferit la cele 2 circuite?

#6
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Scapa de led-urile din intrerupatoare! La ce a zis colecul de mai sus este valabil si in cazul becurilor cu LED! Mie din cauza acestor intrerupatoare am bulit deja 2 bec-uri cu led-uri.

Acele leduri practic inchid circuitul tau. Practic ledurile incarca incet un condensator din montajul(modulul) electronic aflat in "becul" economic, condensator care odata incarcat are suficienta energie cat sa aprinda becul timp de un "flash". In cazul mai multor becuri, acel curent care trece prin led-ul albastru (in cazul tau) are de incarcat mai multe condensatoare, deci slabe sanse sa se comporte ca in cazul unuia singur.

Edited by pustiu_22, 24 January 2014 - 09:45.


#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
macar pui becuri cu halogen
astea "economice" cand se aprind sunt chioare de tot... unele sunt chiar jenante, iti rupi capul pe scari cu ele

Quote

eu unul sunt multumit de lumina care o dau.
pai lumina dau... dar dupa ce se "incalzesc"

Edited by Nero-d, 24 January 2014 - 10:10.


#8
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013
nu stiam ca exista aceasta problema si la becurile cu led.
am inteles teoria cu mai multe becuri. dar, ma repet, initial am testat un intrerupator simplu cu led albastru care aprindea un singur bec economic (am testat becuri philips si osram) si nu aparea acel flash.
@nero-d - nu folosesc becuri economice sub 18w, toate cu lumina calda, si de firma. eu unul sunt multumit de lumina care o dau.

#9
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Becurile economice (CFL) sunt pacatoase din punctul asta de vedere. In anumite circuite pot sa palpaie si fara intrerupator cu luminita, doar din cuplarea capacitiva/inductiva a circuitelor (cand ai mai multe circuite in paralel prin acelasi tub).

#10
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Eu am pus peste tot prin casa beculete cu neon la intrerupatoare (Legrand Valena, care in interior au locas pentru beculet chiar daca nu au ferestruica; noaptea se vede beculetul prin buton, fiind oarecum translucid). N-am nicio problema cu becurile (am avut si economice fluorescente, acum am cu LED, de la Ikea).
Pe casa scarii am pus tot cu LED (Ikea 6.3 W, 400 lumeni) si avem tot intrerupatoare cu beculet, d-alea turcesti EL-BI, 3 lei bucata.

Secretul? Chiar si la cele turcesti, am inlocuit rezistorul original cu unul mult mai mare, de 470 kiloohmi / 0.25W. Acum curentul este prea mic ca sa mai aprinda becurile.

#11
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-@ blackiesasha
-Becul tau lucreaza in impulsuri cu descarcare in gaz date de catre un circuit oscilant situat in soclul becului.Freqventa acestor impulsuri este bruiata de catre circuitul led-ului din intrerupator( care este si el un mini  circuit oscilant la randul sau) si care astfel intrefereaza cu schema becului schimband-ui freqventa de lucru facand-ul sa ..palpaie.Cu cat becul este mai puternic cu atat bruiajul este mai tolerat,dar nu si inlaturat complect.Singurele becuri care la care se pot lega in acelasi circuit led-uri semnalizatoare sant cele cu filament.Puteti instala aceste led-uri doar pe circuit separat sau protejat prin diode de separatie.

Edited by Arayan, 24 January 2014 - 19:28.


#12
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Si eu am 2 becuri economice CFL de vreo 14W fiecare, legate in paralel la un intrerupator cu LED albastru ELBI, functioneaza fara probleme, dar deocamdata au doar 7 luni vechime.
A incercat cineva cu un rezistor de vreo 50 - 100 kOhm in paralel cu becul? S-ar putea ca astfel curentul prin bec sa scada, rezistorul sa asigure alimentarea LED-ului.

#13
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Becurile economice care palpaie sa stiti ca: Ori sunt de calitate indoielnica, ori le vine sfarsitul. Eu am am avut un bec economic pe doua cap-scara si un cap-cruce fara led. A functionat bine un nr de ore (vreo 200) si au inceput sa palpaie pana nu s-a mai aprins deloc.
Asa ca sfatul meu e urmatorul: Ori pui becuri cu filament, ori pui becuri LED. Altfel asa o sa te chinuie la infinit, ca sunt si scumpe si proaste astea economice.

#14
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Iluminatul cu led-uri albe iti produce mereu senzatia de frig si de mers la buda....Posted Image

Edited by Arayan, 25 January 2014 - 17:48.


#15
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View PostArayan, on 25 ianuarie 2014 - 17:47, said:

-Iluminatul cu led-uri albe iti produce mereu senzatia de frig si de mers la buda....Posted Image
Daca e "alb rece" da, ai dreptate. Exista si becuri LED "alb cald". Nu te obliga nimeni sa cumperi "alb rece"

#16
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View PostGeorgeTrisina, on 26 ianuarie 2014 - 09:01, said:

Daca e "alb rece" da, ai dreptate. Exista si becuri LED "alb cald". Nu te obliga nimeni sa cumperi "alb rece"

-Este adevarat numai ca ,,albul cald''este de fapt un gălbui care iti denatureaza tenta infatisarii facandu-te sa apari in cel mai fericit caz ca si un biet hepatic galbejit...nu mai vorbesc de cele albastrui care te scoate ca pe un veritabil ...vampir..Posted Image Posted Image

#17
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Si crezi ca un bec cu filament iti da altfel de lumina? tot alb cald este si mi se pare mai buna pt ochi. Un alb "de mijloc" sa zic asa... nu exista.

#18
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013

View PostGeorgeTrisina, on 25 ianuarie 2014 - 12:23, said:

Becurile economice care palpaie sa stiti ca: Ori sunt de calitate indoielnica, ori le vine sfarsitul. Eu am am avut un bec economic pe doua cap-scara si un cap-cruce fara led. A functionat bine un nr de ore (vreo 200) si au inceput sa palpaie pana nu s-a mai aprins deloc.
Asa ca sfatul meu e urmatorul: Ori pui becuri cu filament, ori pui becuri LED. Altfel asa o sa te chinuie la infinit, ca sunt si scumpe si proaste astea economice.

sa inteleg ca la becurile LED nu apare acel palpait, daca ai intrerupator cu led? cum e pana la urma, ca cineva mai sus zicea ca si becurle led palpaie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate