Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cel mai bun aparat de ras

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1529 replies to this topic

#631
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,221
  • Înscris: 05.06.2002

 arg, on 18 ianuarie 2022 - 08:57, said:

pt barbaare folosesc r41, si la a doua pasa r89

dar cred ca ar merge mai bine cu oneblade si la a doua pasa r89.

p.s.  iar de cand e radet-ul in pauza am scos philipsul electric din sertar.
R89 de la un capat la altul. am avut un R41, dar mi-a placut mai mult R89. mai am un King C. Gillette, e cam aceiasi chestie cu R89 si un Wilkinson metalic care se desface fluture, dar nu m-am prea impacat cu asta si un wilkinson de plastic cu care m-am barbierit niste ani de zile. cam asta-i colectia mea. :) am si un one blade, dar ala-i ceva intre aparat de ras electric si masina de tuns. e mai mult pt ingrit barba.

#632
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
ala e un aparat de tuns scurt pt alte zone.
dar merge sa tai scurt barba dupa care o razi cu orice aparat de ras.

#633
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,277
  • Înscris: 08.11.2016

 bv01, on 18 ianuarie 2022 - 11:04, said:

Eu până acum nu am văzut niciun autohton care să prezinte constant produse de bărbierit sau să testeze ceva în domeniu.

Intra pe forumul "Barbierit de lux", e plin de ei acolo.

#634
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012

 Bombalurina, on 18 ianuarie 2022 - 11:56, said:

Intra pe forumul "Barbierit de lux", e plin de ei acolo.

Nu știam de forumul ăla, mersi, văd că suportă Taptalk, super.

Cât despre produse, poți să o arzi minimalist cu Arko, care e un săpun foarte bun, doar că mirosul e prea puternic, eu practic tușesc de la el, o piatră acră de 8 lei, un aparat King C Gillette și lame Treet.
Acum, nu tot ce e ieftin / turcesc e și bun, la fel cum nici tot ce e scump e bun. Dar, eu prefer Taylor of Old Bond Street, crema aia pentru piele sensibilă, care e foarte foarte bună.
Inițial am luat Arko, dar efectiv nu pot folosi pe față. Dacă ar face o variantă parfumată mai slab, nici nu aș sta pe gânduri. Totuși, față de alte săpunuri ăsta are multă grăsime animală, ceea ce îl face bun la bărbierit.


#635
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 murdar, on 17 ianuarie 2022 - 22:05, said:

Evident ca sunt si panarame de aparate safety razors. Daca vrei ceva adevarat iei o scula germana de la Muhle sau Merkur.
Cum zicea și colegul, nu se învârte lumea asta în jurul lui Mühle și Merkur, eu am recomandat Merkur 23C că îl am și pot confirma greutatea mică și blândețea, dar personal am nevoie de agresivitate mai mare, și am rămas la BT131, imitația chineză a lui Gillette Tech din anii '50, și nu renunț la el. Se găsește și în România la 45 de lei ca Vie Long 10000R, nici nu trebuie așteptat de pe AliExpress. Și mai zicea cineva de Lord: păi și Lord are imitație de Tech, deci sigur fac și aparate bune. :) Recent am văzut laude și pentru ceva lame Lord, nu mai știu modelul, parcă tot ceva cu Diamond. Ideea e să sapi prin forumuri, nu orice brand care scoate unele produse proaste e prost în întregime, și nu orice lucru scos de o firmă de prestigiu merită să dai suprapreț.

Edited by donjoe, 18 January 2022 - 12:46.


#636
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,277
  • Înscris: 08.11.2016
Eu am gasit intr-un final varianta castigatoare pentru mine. Dupa tot felul de teste, aparate si zeci de lame am ramas la un R89 grande si la lamele Personna Platinum. Ma barbieresc cu o lama aproape doua luni zilnic pana incepe sa agate(cu toate ca am barba aspra). Nu o scot din aparat de cand o pun si pana o schimb. Tot atunci curat bine si aparatul cu o periuta. Am testat lame feather, kai care mi se par cele mai ascutite dar mai mult de 3-4 barbierituri nu scot cu ele. Bune mai sunt si lamele Wilkinson sword. Restul cam sunt pocnitori, cu unele nici nu ma pot barbieri.
Pe cap ma barbieresc odata sau de doua ori pe saptamana, pentru asta folosesc un aparat Fatip cu piaptan deschis si lame Wilkinson Sword de prin India, lame pe care le schimb dupa fiecare barbierit. Mai am vreo doua aparate un Merkur futur si inca unul pe care le-am tras pe dreapta.
Ca sapun folosesc frecvent Arko, Tabac, Cella, Proraso verde si rosu, Mitchell's wool fat si cam atat in momentul de fata. Am avut si Martin de candre, Nuavia, Saponicio varesino si mai cateva scumpe dar mi se pare totusi aiurea sa dai 2-3 sute de lei pe un sapun care in mare face cam acelasi lucru ca si unul de 20-80 lei.
Pamatufurile la care m-am oprit sunt doua Muehle sintetice, unul mai mic si unul mai mare, mi se pare ca au costat unul 300 si celalalt 400 ron. Mai mult nu-mi tebuie, am produse ca sa ma rad inca vreo cativa ani de acum incolo.
Am folosit o perioada si briciul fara probleme insa nu prea m-am descurcat cu ascutitul asa ca am renuntat la el. Din punctul meu de vedere e mult mai greu sa ascuti ca lumea un brici decat sa te barbieresti cu el.
After shave folosesc cu brio cunoscutul Tarr, Tabac, Old spice, Clubman pinaud original, X-Bolt - Cien(marcă proprie Lidl) si ce mai prind, nu sunt pretentios. Piatra de alaun o folosesc doar cand imi aduc aminte.


P.S. Lame foarte bune dar care nu prea se mai gasesc sunt si Polsilver Super Iridium si Sputnik.

#637
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Eu mai recomandam Bic Chrome Platinum alea făcute în Grecia, atenție, nu mizeriile alea de Bic Astor.



#638
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,277
  • Înscris: 08.11.2016
Difera de la o persoana la alta, ce mi-e bun mie poate altora sa nu-i faca bine, trebuie testate mai multe produse pana gasesti ce ti se potriveste.

#639
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu inteleg, intre aparate ce diferenta o fi. V-am mai zis ca mie mi se pare ca difera doar coada , una e plasticata, alta otel, alta cu modele, etc.
Partea de sus difera? Sau is numai  2 bucati de metal care tin o lama?
Si cred ca la turcismul  care l-am avut la 18 ani am strans prea mult, deci lama a flexat cumva, probabil de aia ma tot taiam. Cand am trecut la senzor excel nu am mai avut probleme,  desi trebuie sa dai de 3-4x  la o barba de 4 zile.  Mai des nu ma rad ca nu e placut,  4-7 zile las oricum... a fost cand am lasat  3 saptamani barba cum are Connecter cand nu doarme vara.

Edited by MembruAnonim, 18 January 2022 - 14:44.


#640
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Lama trebuie să stea flexată în aparat.
La aparate contează mulți parametri, a pus un coleg mai înainte un link interesant.
Cel mai important ar fi expunerea lamei, gap-ul, distanța între muchii.

https://www.badgeran...ing-edge.59691/

#641
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,277
  • Înscris: 08.11.2016

 MembruAnonim, on 18 ianuarie 2022 - 14:41, said:

Eu nu inteleg, intre aparate ce diferenta o fi. V-am mai zis ca mie mi se pare ca difera doar coada , una e plasticata, alta otel, alta cu modele, etc.
Partea de sus difera? Sau is numai  2 bucati de metal care tin o lama?

Diferentele sunt la capul aparatului, la expunerea lamei si la tipul de gratar folosit inchis sau deschis. In principiu diferentele sunt la nivelul de agresivitate. Un aparat cu o expunere mai mare a lamei si cu gratar deschis taie mai agresiv si sunt potrivite pentru barba de cateva zile, cele mai blande sunt penrtu uzul zilnic. Asta asa in mare, nu ma pricep sa explic prea bine.

#642
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,277
  • Înscris: 08.11.2016
Uite aici ceva diferente:

Attached Files



#643
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Apropos, de departe cel mai bun pamatuf pe care il am este Simpson Special S1 Pure Badger. Nu tin minte sa fi cazut vreun floc din el. Am dat pe el vreo suta de lei, modelu' asta nu l-am mai vazut decat unu' la vreo 170 lei.

#644
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Eu am un Simpson Trafalgar T3 sintetic. Un gunoi sinistru. Măcar a fost ieftin.
Mă bate gândul la un Chubby 3 Super Badger sau Manchurian. Dar, chestia asta doar de fițe, funcțional vorbind Vie Long din păr de cal e super bun.

#645
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,277
  • Înscris: 08.11.2016
Vie long din par de cal am avut dar s-a innodat tot parul si n-am reusit sa-l descalcesc asa ca l-am aruncat.

#646
c_l

c_l

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.01.2015

 bv01, on 18 ianuarie 2022 - 14:03, said:

Eu mai recomandam Bic Chrome Platinum alea făcute în Grecia, atenție, nu mizeriile alea de Bic Astor.

Se pare ca sunt identice, doar ambalajul difera pentru pietele pe care sunt vandute:
https://www.badgeran.../#post-10320322

Vad ca la noi e 7 lei (online) un pachet de Bic galbene, pe cand Astor e 2 lei la Kaufland.

Astor nu mi se par mizerii. Sunt foarte ascutie intr-adevar. Chiar zilele astea le folosesc. O sa iau si un Bic galben de curiozitate sa fac o comparatie.

Astor merg foarte bine si la un barbierit rapid intr-o singura trecere. Cand dai in raspar trebuie sa fi mai atent decat la altele, pentru ca sunt mai ascutite.

#647
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Cel mai bun pamatuf pe care l-am folosit vreodata: Omega S-brush sintetic.

#648
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Un pamatuf de inalta calitate,excelent.Silvertip

https://www.aliexpre....27424c4dyS415A

ps.
Fiind din aliaj,are o anume greutate.In rest,nota 100.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate