Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cel mai bun aparat de ras

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1529 replies to this topic

#613
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
pai eu nu ma barbieresc cu jucarii din astea din doua motive:

1. ma barbieresc uneori mai rar si e un adevarat chin sa ma barbieresc cu aparate din astea ca la 2 cm de barba de infunda. la aparatele cu lama se si infunda mai greu si se si spala mult mai usor.

2. eu n-am vazut diferente de calitate a barbieritului intre un aparat clasic cu lama ok si variantele cu 'spe lame.

barbieresc la fel de bine ca cele cu 'spe lame. dupa ce trec o data pe directia parului trec o data in sens invers. am tenul obisnuit cu chestia asta, o fac din adolescenta si nu ma irit decat daca lama nu taie. barbierit mai fin decat asta nu obtii nici cu mama aparatelor. daca ai ten sensibil nu prea iti recomand.

iti recomand un Wilkinson Classic din plastic, mi s-a parut ok si nu-i prea agresiv, e aproape moca, sa nu ma injuri ca te-am pus la cheltuiala in eventualitatea in care nu-ti place.

Edited by Fane, 17 January 2022 - 14:50.


#614
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Mai degrabă te iriți de la un aparat cu cartuș cu 'jdemii de lame, decât de la un aparat cu lamă clasică.
La fiecare trecere pe piele, înmulțește cu numărul de lame.
Să zicem două treceri, la aparat clasic practic trec două lame, la Fusion, trec 10 lame!!!
La fel ca colegul începător de mai sus, eu aproape 20 de ani m-am bărbierit cu din alea "jmechere" cu 3-5-7 lame, veșnic iritat pe gât, urât urât. De când am trecut la lamă clasică, e cu totul altceva, mă irit și acum, dar... aproape insesizabil spre deloc. Nu am termen de comparație.
Plus că aveam o mare problemă la aparatele cu cartușe la bărbieritul sub nas.

#615
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

View Postdonjoe, on 17 ianuarie 2022 - 13:27, said:

Cu lamele incluse? Scrie ceva pe ele sau pe pliculeț, ce model exact sunt? Am văzut păreri mai degrabă proaste despre lamele alea în review-urile la aparatul ăsta.
lamele sunt tot King C. Gillette. da, si eu am vazut si pe forum si in alte parti review-uri ca sunt foarte proaste, dar eu nu ma pot pronunta dupa un singur barbierit.

#616
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Se poate pe rapid si cu aparat clasic. Dupa dus imi pun crema (Proraso sau Tabac) pe degete si o frec de faţă, se face spuma si asa. Merge excelent si cu sapun din ala Arko. O singura trecere, eventual mai insist pe zone problema tragand spuma pe ele. Limpezit, dat cu alaun si gata. Nici 5 minute nu ia.

Edit: lamele Astor Bic in cutie rosie de la Kaufland sunt de evitat.

Edited by edy_wheazel, 17 January 2022 - 17:16.


#617
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostMembruAnonim, on 17 ianuarie 2022 - 13:54, said:

la DE  ce difera? Doar manerul?
Mânerul e doar chestie de confort, pentru performanță se vorbește cel mai mult de agresivitate (câtă barbă dar și câtă piele încape sub lamă să fie mușcată dintr-o singură trecere - măsurată ca "blade gap") și eficiență (cât de mult se poate apropia tăișul lamei de rădăcina firelor, ceea ce depinde de cât de ieșită e lama în afară, a.k.a. "blade exposure" - acolo stau prost cartușele și te obligă să apeși, ceea ce la modele noi nici nu prea mai poți că se lasă pe spate și îți "refuză comanda"; de fapt asta m-a enervat pe mine inițial și a fost prima sămânță de idee să caut aparat cu cap rigid: aparatele noi cu cartuș nu mai răspund la comenzi, își bat joc de mine pe banii mei).
https://www.badgeran...azor_Parameters

Edited by donjoe, 17 January 2022 - 17:20.


#618
c_l

c_l

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.01.2015
@nael25: ia aparatul ăla Wilkinson recomandat de Fane mai sus, il găsești în Kaufland la 20 lei. Bărbierește-te cu el de câteva ori, numai să nu apeși ca la Mach 3. Unii zic să lași aparatul clasic să alunece pe față; nici chiar așa, tragi puțin de el, dar nu il apeși pe față la fel ca cele multilamă.
Nu te grăbi la început când îl folosești, până ți se dă mâna. Încep să-l folosești într-o zi când ai mai mult timp de pierdut, sâmbăta, duminică.

#619
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
o sa caut una si incerc. Dar de ex. azi am fost in auchan, si nu gasesti nici aparate nici lame din astea. E ceva shop in mall special de barbierit dar preturi pe masura. Incepe totul la 200 ron.
o sa va zic ce e pe acolo.  (Gentlemen's Room Barber Shop  - dar nu au site web)
Donjoe - pune o poza cu tine,  taie nasu si ochii  sa nu zici ca ti-o  fur.  Sa vad barba si gatul ma intere Posted Image   Si preferabil la 10 min dupa barbierit si clatit cu apa.  Tai de la nas in sus tot si de la umeri in jos .

Edited by MembruAnonim, 17 January 2022 - 21:05.


#620
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Orice angajare in utilizarea unui safety razor trebuie sa inceapa cu vizualizarea de tutoriale pe youtube. Eu asa am invatat. Si am invatat bine.

#621
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
@nael25, cum naiba nu ai găsit în Auchan?
Au chiar apratul ăla Wilkinson și câteva lame, nu cele mai strălucite. Parcă am văzut Bic Astor, Gillette și Cosmia. Dacă de Bic și Gillette am mai auzit, nu știu ce firmă e Cosmia. Never heard of them.

#622
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
lamele Wilkinson sunt decente si se pupa bine cu aparatul ala.

#623
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am avut si eu pe la 17- 18 ani dar am renuntat  la DE cand am gasit primul sensor excel. Pana au mai fost in magazin... apoi  mach3.
Era ceva rusesc  plastic + aluminiu. Strangeam surubul pana indoia lama calumea de nu mai puteam desuruba.
i la fiecare 3x barb. m-am ales cu  taieturi destul de naspa,  si niciodata nu m-am grabit,  poate era aparatul naspa ...

#624
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Evident ca sunt si panarame de aparate safety razors. Daca vrei ceva adevarat iei o scula germana de la Muhle sau Merkur.

#625
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postbv01, on 17 ianuarie 2022 - 21:56, said:

@nael25, cum naiba nu ai găsit în Auchan?
Au chiar apratul ăla Wilkinson și câteva lame, nu cele mai strălucite. Parcă am văzut Bic Astor, Gillette și Cosmia. Dacă de Bic și Gillette am mai auzit, nu știu ce firmă e Cosmia. Never heard of them.
Au refăcut stocurile şi la ăsta unde merg eu: Gillette Platinum, Bic Astor Stainless, SuperMax Blue Diamond Platinum (m-am aprovizionat cu încă nişte cutiuţe) şi pe undeva poate erau şi Cosmia (cu inscripţie Dorco pe pliculeţele dinăuntru, şi pe lamă nicio inscripţie).

Cosmia e brand generic de ieftineli cosmetice al lanţului Auchan, este şi deodorant, şi spumă, şi naiba mai ştie ce. Cum era Clever brandul lanţului Billa, de aveau Clever-totcevrei, până la Clever Cola. Posted Image Tot aşa mai au Auchan şi Qilive, brand de ieftineli electrice/electronice.

Edited by donjoe, 17 January 2022 - 22:30.


#626
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Acum ani de zile erau niste aparate de  ras cu doua lame parca.
Lord...care  stiau  limba  araba....de prin Egipt.
Imi spunea  cineva ca  erau sinistre, prima trecere a  lamei peste  barba si  harst, taietura, au !
Sau aparte  branduri mai putin cunoscute, te radeai satisfacator o jumatate de fata si pe urma  cedau....nu mai taiau deloc. Tot  aparate cu  2 lame...
Faceti tot felul de  experimente, da, normal, si eu am facut.
Daca tot dati bani, incercati si Wilkinson. Mai multe  din gama, cu  3 - 4 - 5 lame.
Pe urma vorbim...

#627
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostFane, on 17 ianuarie 2022 - 14:50, said:

pai eu nu ma barbieresc cu jucarii din astea din doua motive:

1. ma barbieresc uneori mai rar si e un adevarat chin sa ma barbieresc cu aparate din astea ca la 2 cm de barba de infunda. la aparatele cu lama se si infunda mai greu si se si spala mult mai usor.

2. eu n-am vazut diferente de calitate a barbieritului intre un aparat clasic cu lama ok si variantele cu 'spe lame.

barbieresc la fel de bine ca cele cu 'spe lame. dupa ce trec o data pe directia parului trec o data in sens invers. am tenul obisnuit cu chestia asta, o fac din adolescenta si nu ma irit decat daca lama nu taie. barbierit mai fin decat asta nu obtii nici cu mama aparatelor. daca ai ten sensibil nu prea iti recomand.

iti recomand un Wilkinson Classic din plastic, mi s-a parut ok si nu-i prea agresiv, e aproape moca, sa nu ma injuri ca te-am pus la cheltuiala in eventualitatea in care nu-ti place.
pt barbaare folosesc r41, si la a doua pasa r89

dar cred ca ar merge mai bine cu oneblade si la a doua pasa r89.

p.s.  iar de cand e radet-ul in pauza am scos philipsul electric din sertar.

#628
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Unde mai pui că găsești separat capetele (R41 & R89), la preț modic. Le poți pune pe orice mâner.

https://www.emag.ro/...m/pd/DJ01Y6BBM/

https://www.emag.ro/...m/pd/D4QW26BBM/

#629
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View PostGbr_smt, on 14 ianuarie 2022 - 10:23, said:

ma poate ajuta cu cineva cu vreo recomandare?
multumesc si o zi buna va doresc!

View PostGbr_smt, on 14 ianuarie 2022 - 10:48, said:

pentru novici care e recomandarea ta, cu ce sa incep? avand in vedere ca va fi prima experienta cu lama, ce sa iau: 41 sau 89?

Iti recomand o crema pre-shave,de regula Proraso,sapun de ras Tabac,un pamatuf de calitate (bursuc sau chiar mistret),si un bol pentru spuma.
Ca si aparat,incepator fiind,cred ca cel mai indicat ar fi un aparat ajustabil sau unul reglabil.De exemplu,ajustabil Rockwell 6C sau 6S si reglabil Merkur Futur.De asemenea,Merkur Futur are echivalente chinezesti,legale,atentie,de foarte buna calitate la un pret mai mult decat decent.
Ca si lama de ras,ramane la latitudine ta dupa ce ai testat cateva,cel putin o duzina.
Ideea este ca sa folosesti un sapun / o crema de ras capabila sa faca o spuma bogata cu puternic efect de protectie a pielii.
Snobii,parvenitii si nestiutorii aleg dupa miros.Nu mirosul este important,de fapt mirosul este singura caracteristica care n-are legatura cu barbieritul.De asemenea mare grija la preturi,la toate produsele de barbierit.Nu tot ce este scump este la nivel ridicat din punct de vedere calitativ calitativ.Acest lucru este valabil in special pentru cosmetice,pamatufuri,boluri de spuma sau lame de ras.
Ca si masuri de siguranta,iti recomand sa fii foarte atent,sa gasesti si sa mentii unghiul perfect pentru aparat,sa nu apesi,greutatea unui aparat de calitate te ajuta in acest sens si mai ales sa eviti sa dai de mai multe ori peste pielea neprotejata de sapun/crema.Odata de doua merge,dar mai mult nu.Risti niste arsuri de toata frumusetea.
Oricum pana iti intri in mana dureaza cam 5-6 luni.
Iti recomand sa urmaresti clipuri,gasesti o gramada,pe internet.Geofatboy sau Nick shaves,in general americanii si englezii sunt exoperti in asa ceva.Si nici nu le este rusine sa scoata in evidenta produsele chinezesti de foarte buna calitate,cele rusesti sau turcesti.Am specificat asta pentru ca am observat cum autohtonilor le este absolut umilitor sa o faca,fiind total degradant pentru ei,banuiesc ca datorita nivelului inalt la care au ajuns,dar in special din snobism si prostie.

#630
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012

View Postadisz, on 18 ianuarie 2022 - 10:59, said:

autohtonilor le este absolut umilitor sa o faca,fiind total degradant pentru ei,banuiesc ca datorita nivelului inalt la care au ajuns,dar in special din snobism si prostie.

Eu până acum nu am văzut niciun autohton care să prezinte constant produse de bărbierit sau să testeze ceva în domeniu. Dă un share dacă știi tu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate