Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Cel mai bun aparat de ras

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1529 replies to this topic

#1495
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,572
  • Înscris: 19.06.2018

View PostAlltrack, on 10 martie 2023 - 14:11, said:

Care lame sunt de unica folosinta , care sunt cele ieftine si care sunt cele scumpe ?
Si care creme de ras? Nivea si D`Amaris? De spume nu mai intreb.

#1496
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Asa cred si eu ''TOATE'' cele 2 Posted Image dar nu am dorit sa insist .
Vad ca topicul se duce rau de tot in jos !
De la titlul topicului de ''cel mai bun aparat'' s-a ajuns la multilame care se ascut singure...CTP cu linguri de lemnPosted Image si cele mai ieftine cosmetice Posted Image !

#1497
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Un maner pentru Muhle R41/89 la un pret decent? Am achizitionat separat cap R41 si vreau sa-i pun un maner, sa nu mai fac permutatia 41/89. Eventual un aparat de ras ieftin de la care sa utilizez doar manerul.

#1498
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
gillette king cand il prin la oferta la vreo 60lei

eu am prins la oferta unu de inox, razorock bulldog 90mm inox 316, la cca 100lei

#1499
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Gilette king am, prins la 40 lei parca, Imi trebuie maner mai mic pt Muhle.

#1500
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,021
  • Înscris: 07.11.2006

View PostInginerul, on 15 martie 2023 - 18:27, said:

Un maner pentru Muhle R41/89 la un pret decent?

Daca-i destul de "decent" pretul, gasesti aici:
https://www.olx.ro/d...ma-IDg0vcS.html

Edited by adisz, 15 March 2023 - 21:02.


#1501
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,572
  • Înscris: 19.06.2018

View Postadisz, on 15 martie 2023 - 21:01, said:

Daca-i destul de "decent" pretul, gasesti aici:
https://www.olx.ro/d...ma-IDg0vcS.html
Excelenta sugestie! Omul e si pe forumul de barbierit clasic al baietilor mari si e mare fan Yaqi. Mie mi se par un pic cam mari preturile lui pe OLX dar cine vrea sa scuteasca asteptarea pe aliexpress da 100 lei in plus. La manere insa, preturile vad ca sunt cam aceleasi din magazinul Yaqi de pe aliexpress si sunt si frumusele foc si calitative. Dublez si eu recomandarea, e om de isprava.

Edited by audiofidell, 16 March 2023 - 12:49.


#1502
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,279
  • Înscris: 06.09.2017
Ce parere aveti despre chinezariile Yaqi ?
Am vazut ca e plin olx-ul de ele...
Sunt atat de bune incat lumea le cumpara de pe aliexpress si vrea sa scape de ele pe olx.

#1503
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 28.10.2018
Mi se par scumpe. Nici nu ma tenteaza sa incerc. Sunt multumit de flota mea de scule germane.

#1504
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,572
  • Înscris: 19.06.2018

View PostCool_Kick, on 17 martie 2023 - 09:22, said:

Ce parere aveti despre chinezariile Yaqi ?
Am vazut ca e plin olx-ul de ele...
Sunt atat de bune incat lumea le cumpara de pe aliexpress si vrea sa scape de ele pe olx.
O parere foarte buna. Nu stiu cat e plin OLX ul de ele, in afara de vanzatorul de mai sus sunt anunturi sporadice. O calitate foarte buna raportata la pretul platit. Pe mine Yaqi m a salvat de o cheltuiala inutila. Cautam un aparat de ras pentru incepatori, ma hotarasem la un Henson mild. Am luat clona de Henson de la Yaqi, anume Yaqi Tile, de fapt corespondentul lui Henson medium. Un aparat bun si eficient care insa e totusi un pic prea mild pentru barba mea. Daca luam Henson mild cu siguranta nu aveam ce face cu el.

Am recomandat si aici in mai multe randuri acest cap Yaqi Tile, o excelenta  optiune pentru toti cei care nu au un fir deosebit de aspru.Doua clase peste aiureli de aparate precum King C. Gillette.

Edited by audiofidell, 17 March 2023 - 13:48.


#1505
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,021
  • Înscris: 07.11.2006

View PostCool_Kick, on 17 martie 2023 - 09:22, said:

Ce parere aveti despre chinezariile Yaqi ?
Am vazut ca e plin olx-ul de ele...
Sunt atat de bune incat lumea le cumpara de pe aliexpress si vrea sa scape de ele pe olx.

Daca ai timp, da o raita pe youtube sa vezi review-uri despre YAQI de la pasionatii in domeniu.
De asemenea, cauta magazinele consacrate, in special alea de peste ocean, sa vezi ce "chinezarii" au in protofoliu. Alora nu le pute faza asta, nu le este rusine.
Numa' noi suntem fete mari, aia corectii Posted Image

Edited by adisz, 17 March 2023 - 16:04.


#1506
GreatLeader

GreatLeader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2022
Ma amuza si imi pare dragut ca a mers calitatea aparatelor in jos si parca suntem hipsteri care se bariberesc cu pamatuf si lame traditionale.

#1507
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,572
  • Înscris: 19.06.2018
Doar tu stii ce ai vrut sa spui.

#1508
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostGreatLeader, on 17 martie 2023 - 21:36, said:

Ma amuza si imi pare dragut ca a mers calitatea aparatelor in jos si parca suntem hipsteri care se bariberesc cu pamatuf si lame traditionale.
De acord cu @audiofidell ! Cine e hipster si care sunt aparatele de calitate joasa ?
In ultima vreme , vad pe topic parca niste incercari de postari de Siri , Alexa , etc. , ca sa fiu elegant sub orice critica si sub orice nivel posibil .
Din cate stiu eu hipsterii au barbile alea de............ si se duc pe la saloane de pensat .

Edited by Alltrack, 18 March 2023 - 13:29.


#1509
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Razorock sloc cum e? Pareri

#1510
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
manerul similar cu ala am, e fain rau

Edited by arg, 18 March 2023 - 18:57.


#1511
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,021
  • Înscris: 07.11.2006
Si sa revenim la titlul subiectului, cum bine a subliniat colegul nostru alltrack.

Pentru ca tot m-a tentat sa-mi cumpar un aparat de ras TTO si sa fie si reglabil l-am gasit pe asta:



Este marca celor de aici:
https://vikingsblade.com

si l-am cumparat de aici:
https://www.amazon.c...,aps,182&sr=8-1

Aparatul este unul de calitate, robust si...greu. Are 134 de grame, 110 mm lungime si este manufactured in PRC with australian owned parts, machinery and materials cum scrie pe ambalaj, ambalaj care este unul de calitate, luxos chiar. Dar nu ambaljul ne intereseaza, bineinteles, insa spiritele mai elevate pun pret si pe acest lucru (nu e cazul meu).
Aparatul l-am primt la sfarsitul lui februarie, dupa un periplu de 12 zile cu Aramex din Australia, via New-York, Cehia, Ungaria si usa locuintei (adus de DPD), incredibil de repede dupa parerea mea, in comparatie cu Rockwell 6C care a facut 14 zile din Canada.
Pretul a fost de 36,97$ aparatul + 14,98$ transportul si 9,87$ TVA (retinut automat de Amazon), in total 61,82$, adica 290.99 lei, platiti cu cardul in lei, pe 11 februarie.

A trecut aproape o luna, timp in care l-am folosit cu diverse lame pe diferite setari. Aparatul are o constructie interesanta, avand o parte a piaptanului neteda, pentru zonele sensibile si cealalta parte dantelata. Si sa stiti ca se simte diferenta.
Indiferent de setari, lama "se simte" pe piele, Pe setarea 1 l-am folosit doar odata, este mult prea fina pentru mine. Am incercat pe 5, apoi pe 7 si la final am ramas pe maximum, adica 9,5.
Primele 3 utilizari cu diferite lame, astea au fost pe setarea 7, s-au lasat cu iritatii fine, asa-zisele razor burns.Apoi mi-am adus aminte de teorie, aceea teorie pe care unii colegi au luat-o in deradere (uitand faptul ca forumul este DOAR teorie, generala,, practica fiind personala) si mi-am revizuit modul de folosire, lasand greutatea (mare pana la urma, cum am mentionat, 134 de grame) aparatului sa-si faca datoria. Rezultatul a fost pe masura, adica BBS,fara nici un fel de iritatie sau arsuri.
Apoi am trecut la setarea maxima, care a devenit exclusiv cea utilizata.
Am folosit lame Derby Usta, Supermax si Gillette Platinum (astea de la Auchan), Gillette Nacet si Feather. Rezultatul a fost de fiecare data excelent.

Avand in vedere cele de mai sus, doresc sa le reamintesc incepatorilor si celor care trec de la aparatele multilama la lama clasica ca nu trebuie aplicata presiune deloc sau foarte putina la utilizarea aparatelor de ras clasice in comparatie cu cele multilama, din plastic.
Teoria, bat-o vina.
De asemenea o lama Feather este mult mai adecvata unui incepator decat o lama care este, relativ totusi, mai putin ascutita cu care riscurile de iritatie si/sau taieri sunt mai mari datorita tentatiei de a apasa mai mult decat trebuie.

Uite ca m-am lungit cu povestile, dar sper ca am fost (si) de folos.

A, am uitat de nota, doar tre; sa acord o nota, chiar si teoretic. Nota mea este 10.

ps.
Vad ca nu s-au incarcat pozele, mai incerc odata:
Attached File  VB1.jpg   23.17K   11 downloads
Attached File  VB2.jpg   15.43K   12 downloads

#1512
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,572
  • Înscris: 19.06.2018
Am citit numai bine despre aparat, la un moment dat ma tenta si pe mine. Sa te bucuri de el sanatos!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate