Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cel mai bun aparat de ras

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1529 replies to this topic

#1315
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 28.02.2008
Pai eu m-am uitat inainte, dar nu poti pricepe dintr-un video care e presiunea care trebuie aplicata. Tot de pe youtube am inteles cum sa il intorc sa nu deteriorez lama, dar din memorie musculara am reusit sa il intorc invers de cateva ori si am atins taisul de strop. Asta e, imi asum greseala. O sa mai iau inca un brici, poate mai ieftin putin, cu care sa experimentez. Pe asta o sa incerc sa il trimit la cineva care se pricepe inainte sa iau eu pietrele de ascutit, sa vad daca imi raspunde Dani, sau chiar la tine, daca nu te deranjez si ai timp.

Baia in care ma barbieresc nu e cea in care fac dus, umiditatea nu e crescuta, dar stripul il prind de calorifer doar sa pot trage de el pana termin treaba si apoi il mut in dulap. Nu am alt loc de care sa il pot ancora permanent.

#1316
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007
Inteleg ca esti din Bucuresti ? Eu te-as ajuta cu mare placere dar sunt foarte ocupat, ajung seara tarziu acasa, nici pe ale mele nu am avut timp sa le mai ascut. Daca nu-i graba, cam intr-o luna e musai sa le fac  si pe ale mele.

#1317
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 28.02.2008
Nu sunt din Bucuresti, sunt din Gorj. Doar prin curier pot sa le trimit la ascutit. O sa il intreb pe Dani inainte, sa vad daca are timp. Am vazut ca mai are si unele briciuri Tennis Solingen, poate iau si unul in pachetul de retur.

#1318
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007
Tennis au un otel foarte bun, am avut vreo 3. Nu stiu cat ia el pe ascutit, dar unul facut de la zero e in jur de 100 ascutitul.

Edited by titoo, 02 February 2023 - 21:32.


#1319
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
O sa iti treaca urgent sa depinzi de altii ca sa te barbieresti.

Ori ai ascutitorul de briciuri langa casa, cum era pe vremuri, si costa efectiv bani de doua paini, ori nu cred ca te tine buzunarul si rabdarea sa ascuti briciuri lunar prin curier.

Ai incercat si un shavette?

#1320
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007
@abac
Nu cred ca ascutitul unui brici a costat vreodata cat doua paini, ca briciul nu se ascutea pe tocila. Pe timpuri cand barbatii foloseau exclusiv briciul, fiecare avea o piatra de finish pe care o folosea dupa pricepere pentru reascutire. Si cu un brici de calitate te barbieresti cateva luni fara a necesita reascutire. Sigur ca ideal e sa reusesti sa ti le ascuti singur, dar investitia initiala in pietre e destul de mare si ascutirea necesita timp si la inceput trebuie sa te documentezi despre cum se utilizeaza fiecare piatra in parte si mult exercitiu.
Multe persoane carora le-am vandut briciuri in decursul timpului mi le trimiteau la reascutit pentru ca li s-a parut mai comod asa, cei care aveau 3 sau 4 bucati briciurile ajungeau la mine dupa circa 1 an de utilizare.
Nu se compara barbieritul cu briciul cu shavette, cu cea din urma executi miscarea pe portiuni mici si riscul de taiere e mult mai mare, nu mai iau in calcul diferenta de confort dintre cele doua ustensile.
In filmulet e doar ultima etapa facuta pe piatra de finish, executata pe coticule, care la dimensiunea asemanatoare ca a celui din film poate ajunge la 1000 de lei sau peste. Nu mai vorbim ca pe coticule se face dilutie si se folosesesc diverse metode ,dilucot fiind cea mai cunoscuta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3H-h8eUWQwo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by titoo, 04 February 2023 - 11:16.


#1321
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Asa cum ziceam, complicat, anevoios, costisitor. O sa ii treaca repede entuziasmul colegului. Mai ales dupa ce a vazut cat de repede se buleste taisul.

Edited by abac, 04 February 2023 - 11:43.


#1322
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Let's be real here, povestea cu briciul e pentru pasionați care-și deschid tocilărie, respectiv barbershop, și toată lumea merge la ei periodic pentru servicii. Pentru restul lumii și pentru rezolvat singur acasă s-a inventat safety razor-ul și celelalte jucării care taie ceva mai prost și se aruncă la coș, în întregime sau pe bucăți, în numele comodității. Când o să ne ajungă din urmă problema ecologică și n-o să mai putem arunca lucruri la coș cu atâta lejeritate probabil o să ne întoarcem la mersul la bărbierit și poate o să stăm la tuns+bărbierit cât stau doamnele la coafor. :lol:

#1323
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007
Pai da, dar a vazut si care e diferenta in ceea ce priveste barbieritul, brici vs restul ustensilelor. Sigur ca el va decide daca merita sau nu. e costisitor la inceput, dar dupa ce iti iei pietrele si deprinzi ascutirea si stropuirea corecta, barbieritul nu mai necesita investitii suplimentare in ustensila cu ajutorul careia te barbieresti.

#1324
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
E nu pe naiba. Ori te lasi repede pagubas ori sfarsesti cu 20 de briciuri, 50 de pietre si 13 curele.

#1325
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdonjoe, on 04 februarie 2023 - 11:39, said:

Let's be real here, povestea cu briciul e pentru pasionați care-și deschid tocilărie, respectiv barbershop, și toată lumea merge la ei periodic pentru servicii. Pentru restul lumii și pentru rezolvat singur acasă s-a inventat safety razor-ul și celelalte jucării care taie ceva mai prost și se aruncă la coș, în întregime sau pe bucăți, în numele comodității. Când o să ne ajungă din urmă problema ecologică și n-o să mai putem arunca lucruri la coș cu atâta lejeritate probabil o să ne întoarcem la mersul la bărbierit și poate o să stăm la tuns+bărbierit cât stau doamnele la coafor. Posted Image
Barbieritul cu briciul clasic e interzis in frizerii/barber shop-uri. Stiu ca sunt vreo doua in Bucuresti care inca folosesc briciul clasic, dar fiecare client e barbierit cu briciul lui, nu e utilizat pe mai multe persoane. Briciul nu se ascute la tocila. Iar tocilarii din ziua de azi nu mai au nicio legatura cu cei vechi care aveau tocile. Azi toti iti nenorocesc cutitele pe polizoare si disc de pasla cu pasta aplicata pe acel disc.Briciurile se ascut exclusiv pe pietre de apa si e drept ca daca te apuci sa ascuti un brici sau un cutit pe pietre de acest gen devi pasionat de aceasta indeletnicire.

View Postabac, on 04 februarie 2023 - 11:46, said:

E nu pe naiba. Ori te lasi repede pagubas ori sfarsesti cu 20 de briciuri, 50 de pietre si 13 curele.

De regula cumperi mai multe briciuri in decursul timpului pentru ca fiecare e diferit, ofera un confort diferit cand il utilizezi, dupa care iti pastrezi cateva care ti se par cele mai bune/potrivite pentru barba ta si ramai cu alea. In privinta pietrelor, daca le cumperi de la inceput pe cele potrivite nu ai nevoie de mai mult de 4 si in privinta stropului e suficient unul de calitate.

Edited by titoo, 04 February 2023 - 11:57.


#1326
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Pai asta se intampla si cu aparatele safety razor. Cumperi un dulap pana afli ce ti se potriveste cel mai bine.

#1327
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007
La alea pare mai usoara alegerea, daca nu vrei prea multe batai de cap iei un ajustabil si incerci mai multe lame, investitia e cea mai mica.

#1328
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 28.02.2008
Nu m-as lasa de barbieritul cu briciul, cel putin acum, pentru ca mi se pare cel mai placut. Deja mi-a trecut ideea de a depinde de altii pentru ascutit, si pretul e destul de mare, am aflat ca ma costa 100 de lei ascutitul daca il trimit la persoana de la care l-amm cumparat, mai dau si la curier 20 de lei pe sens, 140 de lei, si trebuie sa stau cam o saptamana fara brici. De banii pe care ii dau pe asta mai bine mai iau diverse ustensile.

Parca l-am mai reparat dupa 50-60 de treceri mai corecte pe strop, nu mai zgarie. O sa imi iau pietrele de ascutit si inca un brici si incerc sa vad ce iese. Daca trebuie ascutit doar la doua luni, nu e capat de lume sa petrec o ora pentru asta. Am mai bagat eu o gramada de bani in hobby-uri scumpe de care m-am lasat, nu ar fi primul :D Poate cu ocazia asta las lenea si ascut si cutitele de bucatarie cum trebuie.

#1329
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007
In prima faza ia-ti doar o piatra buna (naturala) de finish, ca briciurile vin ascutite si nu ai nevoie de toate pietrele. Dar trebuie sa-l intrebi pe Dani (cel de la care ai luat briciul) daca l-a ascutit cu banda pe coama sau fara. Pentru cutite e pacat sa strici pietrele dedicate briciului, pentru ascutit briciul e necesar ca pietrele sa fie perfect drepte si daca le folosesti si la ascutit cutite va trebui sa le planeizezi de fiecare data cand ascuti briciul. Plus ca pentru cutite mai ai nevoie de cel putin o piatra grosiera cu granulatia 220 .

#1330
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

View Posttitoo, on 04 februarie 2023 - 13:05, said:

La alea pare mai usoara alegerea, daca nu vrei prea multe batai de cap iei un ajustabil si incerci mai multe lame, investitia e cea mai mica.

Am ajustabil. Merkur Futur. Nici macar nu se apropie de R41. Nu e smecherie sa cumperi un aparat ajustabil. De cele mai multe ori alea fixe facute de case mari sunt cele mai bune.

Edited by abac, 04 February 2023 - 16:22.


#1331
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Posttitoo, on 04 februarie 2023 - 11:57, said:

Barbieritul cu briciul clasic e interzis in frizerii/barber shop-uri.
Peee buune? Posted Image Nu știam de ce nu mă mai finisează cu briciul nici după tuns la frizeriile cooperatiste, de câțiva ani încoace.

#1332
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Pai e normal sa fie intersize. Le zice cut thought pentru un motiv.

Am un tovaras care pe vremea cand era copil adolescent prost, ca toti adolescentii, s-a imbatat ca un porc la petrecerea unui amic cu parintii plecati de acasa. Beat fiind a gasit briciul proprietarului la baie si l-a pus pe antebrat sa vada cat de ascutit e. Si a fost ascutit, briciul i-a taiat tot antebratul, cu tot cu tendoane pana la os.

A ajuns la spital, microchirurgie, i-au cusut tendoanele si venele la loc si a ramas cu o mana cu functionalitate vreo 60% dupa ani de fizioterapie.

Cu un shavette nu se taia in halul ala.

Edited by abac, 04 February 2023 - 17:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate