Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cel mai bun aparat de ras

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1529 replies to this topic

#1261
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007
Da, conteaza mult otelul si mai conteaza cat de fin e taisul. Cu cat e mai bine finisat, pe langa confort ofera si o rezistenta (retentie) superioara. Finish-ul pe o piatra naturala de peste 8000-10000 granulatie ofera un barbierit extrem de confortabil. Acum cativa ani am luat de pe olx un aparat de ascutit lame si am finisat cateva cu ajutorul lui, a fost o diferenta mare, atat in ceea ce priveste senzatia cat si un numar mai mare de utilizari. Pe vremuri cand lamele erau de calitate indoielnica si agatau, multi le finisau folusind interiorul unui pahar de sticla, cele de vin aveau cam acelasi unghi cu al lamei.  Cu un brici de la producatorii de top te poti barbieri cateva luni fara sa fie necesara reascutire. Parca am postat pe aici poze facute la microscop cu taisul unei lame vs brici si cutit de bucatarie.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/47Cm2NbnjXo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by titoo, 26 January 2023 - 12:55.


#1262
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 19.06.2018
Dar inteleg ca nu toate lamele pot fi ascutite, multe dintre branduri au un coating ceramic sau polimer sau nu stiu ce, nu i asa? S a mai discutat acum cateva luni, cred ca chiar eu intrebasem aspectul cu paharul. Deci dintre cele de pe piata care sunt "netratate" si se pot ascuti? KAI de exemplu? Momentan doar asta folosesc.

Edited by audiofidell, 26 January 2023 - 16:41.


#1263
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007
Coating ceramic se aplica pe lateralul lamei, asa e si la unele cutite ce sunt facute din otel semi-inoxidabil, pentru a le proteja. Daca taisul ar fi fost ceramic te-ar tine mai bine de 1 an o lama. Pe langa asta, cutitele ceramice au o retentie extraordinara dar sunt casante, daca tai cu ele ceva mai dur se ciobesc, le scapi pe jos se fac tandari, idem daca incerci sa le flexezi. Ori o lama flexeaza destul de mult si la cat e de subtire taisul s-ar sparge si te-ai umple de sange pe fata.
Acum ori au aplicat un strat de protectie , ori e marketing pur, pentru a plati un pret mai mare.

#1264
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 19.06.2018
Deci, concluzia? Orice lama se poate ascuti pe pahar?

#1265
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007
Ascutit e cam impropriu spus, eu i-as spune finisare. Ca daca vrei sa o ascuti muncesti mai mult decat merita. Da orice lama se poate finisa pe pahar, ideea e sa nimeresti diametrul potrivit al paharului, astfel incat sa se potriveasca cat mai bine cu unghiul de ascutire al lamei.

#1266
-koss-

-koss-

    Technology apprentice

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Eu folosesc de mulți ani Wilkinson Extreme 3 Sensitive. Sunt de unica folosință dar mă rad și 1 lună cu un aparat.

Am folosit o grămadă de aparate scumpe, cu vibrații cu baterii, etc de la gilette și bic.. dar tot la Wilkinson Extreme 3 Sensitive m-am întors.

#1267
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,904
  • Înscris: 17.03.2005
Pentru 2 lei cât costa o lama Feather nu merita efortul.

#1268
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 19.06.2018

View Postalseeme, on 26 ianuarie 2023 - 18:34, said:

Pentru 2 lei cât costa o lama Feather nu merita efortul.
Lama Kai e trei lei dar nu asta e ideea. Ideea e de distractie, bricolaj, minitehnicus si asa mai departe, pitici in legatura cu o anumita pasiune. Ca altfel ma barbieream cu multilama, nu am nicio problema sa platesc echivalentul unui pachet de tigari pe luna pentru doua rezerve.
De aia ascut si cutitele, de exemplu.

@koss Daca tot ai intrat, hai sa te luam la intrebari! Nu ai fost curios sa incerci distractia noastra, barbieritul cu lama? Ma rog, daca nu esti tentat macar sa te duci in directia sapunurilor si cremelor de calitate, nu o sa ti para rau!

#1269
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Totul depinde de cum considera fiecare barbieritul ! Daca il consideri o corvoada si singurul lucru care te intereseaza e rapiditatea mai bine sa se ramana la multilama .
Ca nici cu cel mai bun DE si lama perfecta , nu functioneaza bine fara o pregatire de calitate .
Vrei ca barbieritul sa devina o placere si abia astepti sa iti creasca barba Posted Image ? Trebuie scule dedicate si un minim de 15 minute per ''partida'' Posted Image !
Se poate si in 10 minute dar scurtezi placereaPosted Image !!!

#1270
crxcn

crxcn

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.01.2023
Eu recent am descoperit un Gillette Fusion si ma declar multumit de el. La 4 lame, e mai rapid decat altul cu 3 si parca tine ceva mai mult timp. O perioada lunga m-am barbierit cu aparatul de ras electric, dar am renuntat la barba Posted Image

#1271
-koss-

-koss-

    Technology apprentice

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
N-am dat-o in pasiunea berberitului și nici nu vreau să mă bag în asta. Prefer să fiu noob în ale berberitului. Ultima dată când am văzut brici a fost la străbunică-meu și lamă cu aparate pe la bunicu-meu.
Acum bunică-meu se "berbereste" pe fiecare zi cu o masina cu capete rotative philips.

Eu să fiu sincer n-aș putea să folosesc mașină cu capete rotative.. la fel cum n-aș putea să folosesc briciu și nici aparate cu lame.

Deja domeniul bărbieritului cu lame superascuțite și aparate profi cu lame sau diverse este un domeniu profi sau pentru pasionați..

#1272
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Post-koss-, on 26 ianuarie 2023 - 18:55, said:

N-am dat-o in pasiunea berberitului și nici nu vreau să mă bag în asta.
Atunci nu te baga , ca te prinde rau Posted Image ! Daca nu stii cum arata/se simte un barbierit cu cosmetice de calitate...pamatuf...un DE bun cu lama corecta , nu incerca Posted Image !
Daca mai incerci si cu prosop fierbinte , devine mai placut ca o zi la SPA ! Deci stai departe Posted Image !
PS - Ma duc sa ma barbieresc !

#1273
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Cand am timp, folosesc R89 sau Gilette King, in weekend sau in concediu. Cum ma barbieresc dimineata, in zilele de lucru in care in jumatate de ora de la trezire pana la plecare trebuie sa ma imbrac, mancat, barbieresc, folosesc Gilette proglide.
Am si un neg deasupra barbii, nu pot trece cu lama peste el ca il sparg. Trec dupa barbierit cu un Philips seria 1000 electric, luat la 100 lei din Carrefour, face curat in jurul negului si sub nas.Il mai folosesc pentru barbieriri rapide, evenimente, in 5 minute maxim sunt ca nou.

Edited by Inginerul, 26 January 2023 - 19:21.


#1274
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 13.01.2007
Mie îmi place Aparat de ras GILLETTE SkinGuard Sensitive, e un produs axat pentru cei care au pielea mai sensibilă. :)

#1275
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,702
  • Înscris: 13.11.2006
Cat timp aveti unii dintre voi, de ati ajuns sa faceti un hobby din barbierit :D

De 5 ani ma joc cu un electric cu 3 capete rotative,  merge si pe uscat si sub dus, cu sistem de autocuratare, inca nu am simtit nevoia sa il schimb cu altceva.

https://www.emag.ro/...1/pd/DXWR8BBBM/

#1276
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Multi ani inainte ! Altii au dat cadou...electrice mai bune ca ala Posted Image !!! Dar ce pretentii sa ai la astia cu timp liber Posted Image !!!

Edited by Alltrack, 26 January 2023 - 22:16.


#1277
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postarg, on 26 ianuarie 2023 - 10:32, said:

daca se rad o data la doua saptamani poate.
acu mai e si faza cat de bine inmuiata e barba, cat de moale e firul, etc.
babacu se intelegea de minune cu derby in r89. si tinea cca 1-2 saptamani o lama.
la mine derby in maxim 4 ture e praf.
persona erau prea dure pt el, iar cu fether dupa prima tura mi le-a dat inapoi.
mai folosesti pamatuf la barbierit + sapun?

Attached Files



#1278
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postarg, on 30 noiembrie 2022 - 21:58, said:


numai ca intre timp am trecut pe pamatuf proraso (facut de omega) si pt ras zilnic bic flex 3 (din care am vreo 100capete).


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate