Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Scaun auto pt copil in Spania?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
LanceDemon

LanceDemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 18.07.2012
Planuiesc o calatorie in vara  Romania-Portugalia.
Intrebarea mea pentru cei care au mers pana in Spania : am 2 copii , unul de 3 ani , celalalt de 7 ani....pentru cel de 3 ani trebuie scaun auto neaparat in afara?
Astept sfaturi si pareri de la oricine care a facut drumuri lungi in vest cu masina  si a avut copii la bord.
Multumesc.
P.S.
Tsunami am citit sfaturile tale pentru topicul deschis anterior(drumul romania-spania).
Bune sfaturi..o sa tin cont de ele. Multumesc si eu.

#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 LanceDemon, on 23 ianuarie 2014 - 21:03, said:

....pentru cel de 3 ani trebuie scaun auto neaparat in afara?
In Romania legea prevede ogligativitatea scaunului auto pana in 3 ani .
Insa, depinde de cat de dezvoltat este copilul .De asta trebuie sa tii cont.
Daca , la un eventual impact frontal, vrei ca cel mic sa zboare prin masina , afara din masina sau sa se spanzure cu centura nu ii pune scaun special .

Uite regulile EU pentru copii  :

- sub 135cm scaun de copil
- peste 135 sub 150cm perna inaltatoare + centura
- peste 150 e destul doar centura

Avand in vedere ca la 3 ani nu are cum sa aiba peste 135 cm , obligatoriu scaun auto .

Drumuri bune sa ai. Vacanta frumoasa.

Edited by mihai!, 23 January 2014 - 21:31.


#3
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011
Ar trebui sa te gandesti tu singur la siguranta copilului nu sa te oblige cineva!

#4
LanceDemon

LanceDemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 18.07.2012
``Prietene`` nemuriciu ..lasa sfaturile pentru altcineva sau mai bine pastreaza-le pt tine .
Daca vrei sa faci posturi cat mai multe  , fa-o insa pe alt topic te rog.
Mihai multumesc mult pentru post...daca mai este cineva care a iesit afara cu , copii mici este rugat sa posteze.

#5
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
spania si franta am vazut oameni amendati pentru scaunul de copil lipsa

#6
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011

 LanceDemon, on 24 ianuarie 2014 - 12:17, said:

``Prietene`` nemuriciu ..lasa sfaturile pentru altcineva sau mai bine pastreaza-le pt tine .
Daca vrei sa faci posturi cat mai multe  , fa-o insa pe alt topic te rog.
Mihai multumesc mult pentru post...daca mai este cineva care a iesit afara cu , copii mici este rugat sa posteze.

Prietene inconstient, pe tine trebuie sa te oblige cineva sa faci un lucru de bun simt?

#7
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007
Am rude care au rezidenta in Spania si am fost de cateva ori la ei in vizita. Au copii nascuti in Spania, deci au trecut prin categoriile de varsta cand este necesara utilizarea scaunului pentru copii. Desi locuiesc intrun satuc din zona de munte, aflat la jumatatea distantei dintre Barcelona si Madrid, nu au circulat decat foarte rar cu copiii in afara scaunului special. Chiar si cand duceau copiii la cresa/gradinita/scoala, pe distante de 0,5 - 2 km, mergeau cu ei in scaun. Cu timpul copiii au invatat ca asta era locul lor si se urcau singuri in scaune.
Spaniolii sunt extrem de exigenti cu privire la securitatea rutiera, si in special a copiilor. Iar amenzile pe acolo nu sunt  mici... Se poate ajunge chiar la analizarea situatiei de catre organele similare protectiei copilului de la noi (banuiesc ca se refera doar la cetatenii si rezidentii spanioli, probabil dupa incalcarea de mai multe ori a acestei reguli).
Si inca ceva: nu este suficienta existenta scaunului in masina; copilul trebuie sa fie pus in scaun si asigurat (legat cu centurile scaunului); altfel e ca si cum nu ai avea deloc scaunul.
Ca o concluzie, eu n-as merge atat de mult fara scaunul pentru copil. Daca consideri ca va fi destul de stresant pentru copil (si sigur va fi, pentru ca banuiesc ca pana la varsta asta nu a utilizat un scaun de genul asta, altfel nu ai fi pus intrebarea aceasta) atunci modifica traseul, chiar scurteaza-l, caci va fi un calvar atat pentru copii cat si pentru adulti. O sa ai nevoie de multe pauze, iar daca la inceput copilul va accepta scaunul, dupa vreo 2-3 zile nu va mai dori sa stea in el. Se va opune urcarii in masina (asta au patit-o rudele mele din Spania).

#8
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
romania, serbia, croatia, italia, n-am prea vazut scaune de copil (ma uit de regula in masini sa observ daca soferul vorbeste la tel si daca copiii sunt asigurati, mai ales cand merg cu motocicleta)
slovenia, franta, spania, aproape toti aveau.

#9
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu stiu ca in mai toate tarile UE e obligatoriu scaunul pana la o anumita varsta/inaltime. Chiar daca in Spania n-ar fi, pana acolo cum te deplasezi, pe unde treci?

Parerea mea e ca e bine sa iei scaun si sa-l inveti pe copil cu el. Copiii mei stau in scaune de cand sunt mici si nu comenteaza nimic nici la drumuri de 2000 km. Am facut de cateva ori calatorii Germania - RO dintr-o bucata (24h pe drum, din care cam 20-21 condus efectiv si restul pauze). Copiii daca sunt obisnuiti cu scaunele, nu au nicio problema. Probleme apar cand are copilul 5-6 ani si vrei dintr-o data sa-i pui scaun.

In Germania de ex. regulile sunt destul de clare: pana la 12 ani / sub 150cm copilul trebuie sa stea in scaun special. Odata vecinul meu a mers undeva la 3-4 km cu masina si fetele mele au vrut sa mearga si ele. A venit omul si mi-a zis daca putem lua unul din scaunele din masina mea sa-l punem in a lui, ca el are doar un scaun de copil in spate si nu vrea sa mearga fara scaun copilul. Am luat scaunul, l-am montat si cand s-a intors l-am pus la loc la mine. Asta pt un drum de 5 min dus si 5 intors. Asta era in Germania. Asa ca asteapta-te la surprize prin vest daca mergi cu copiii in masina fara scaune. Oricum, eu mi-as face mai mult griji pt siguranta copilului decat pentru o eventuala amenda. Uita-te si tu de curiozitate la niste crash-teste d-alea cu scaune de copii si imagineaza-ti pentru o secunda ca in loc de papusa aia poate fi copilul tau. Si nu e nevoie de mult. Un impact lateral de 30km/h e suficient. Imi imaginez ca a doua zi vei cauta sa-i cumperi scaun.

Edited by adipelcz, 30 January 2014 - 11:54.


#10
LanceDemon

LanceDemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 18.07.2012
Multumesc pentru sfaturi.
Tin sa precizez (pt ca vad , ca nu m-am exprimat eu poate corect , sau nu am fost bine inteles) ca nu pun in discutie faptul ca nu vreau sa respect legile din tarile respective.
Tocmai ca vreau sa fiu ok va cer aceste sfaturi...si va multumesc pentru ele.

#11
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Apropo, vezi ca prin unele tari trebuie sa fie EU approved. Adica unele scaune din China, sau alte tari exotice, s-ar putea sa nu fie certificate conform normelor europene si sa ai probleme din cauza asta. E mai putin probabil sa fie asa. Oricum, ia un scaun facut in Europa si nu ai probleme.

#12
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 adipelcz, on 30 ianuarie 2014 - 11:54, said:

Eu stiu ca in mai toate tarile UE e obligatoriu scaunul pana la o anumita varsta/inaltime. Chiar daca in Spania n-ar fi, pana acolo cum te deplasezi, pe unde treci?

Parerea mea e ca e bine sa iei scaun si sa-l inveti pe copil cu el. Copiii mei stau in scaune de cand sunt mici si nu comenteaza nimic nici la drumuri de 2000 km. Am facut de cateva ori calatorii Germania - RO dintr-o bucata (24h pe drum, din care cam 20-21 condus efectiv si restul pauze). Copiii daca sunt obisnuiti cu scaunele, nu au nicio problema. Probleme apar cand are copilul 5-6 ani si vrei dintr-o data sa-i pui scaun.

In Germania de ex. regulile sunt destul de clare: pana la 12 ani / sub 150cm copilul trebuie sa stea in scaun special. Odata vecinul meu a mers undeva la 3-4 km cu masina si fetele mele au vrut sa mearga si ele. A venit omul si mi-a zis daca putem lua unul din scaunele din masina mea sa-l punem in a lui, ca el are doar un scaun de copil in spate si nu vrea sa mearga fara scaun copilul. Am luat scaunul, l-am montat si cand s-a intors l-am pus la loc la mine. Asta pt un drum de 5 min dus si 5 intors. Asta era in Germania. Asa ca asteapta-te la surprize prin vest daca mergi cu copiii in masina fara scaune. Oricum, eu mi-as face mai mult griji pt siguranta copilului decat pentru o eventuala amenda. Uita-te si tu de curiozitate la niste crash-teste d-alea cu scaune de copii si imagineaza-ti pentru o secunda ca in loc de papusa aia poate fi copilul tau. Si nu e nevoie de mult. Un impact lateral de 30km/h e suficient. Imi imaginez ca a doua zi vei cauta sa-i cumperi scaun.

Sper ca nu te supăr, dar sa tii copiii pe drum 24 h cu 3 h de pauza nu mi se pare ceva ok! Măcar dpdv medical. Eu fac drumuri dese cu ei, dar mai mult de 500-600 km (cu 2-3 pauze) nu fac pe zi. Cazare intermediara, dimineata plecam mai departe.
Basca ma îndoiesc ca le poti garanta siguranța rămânerii in viața la regimul asta de oboseala la volan.
Repet, sper doar sa reflectezi la heirupurile astea.

#13
LanceDemon

LanceDemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 18.07.2012
+1 denky...nu cred ca este cineva care sa nu respecte ceea ce ai punctat tu

#14
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 LanceDemon, on 01 februarie 2014 - 22:10, said:

+1 denky...nu cred ca este cineva care sa nu respecte ceea ce ai punctat tu
Sper din tot sufletul...

#15
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,906
  • Înscris: 09.12.2004
daca il antrenezi de mic, rezista :)
drumuri de 5/600in tara si spre dublu in afara ei :)

#16
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Evergreen, on 02 februarie 2014 - 20:46, said:

daca il antrenezi de mic, rezista :)
drumuri de 5/600in tara si spre dublu in afara ei :)
Stiu ca rezista, nu-i vorba, au fost copii care au trăit războiul... De la tine chiar am pretenții ca știi despre ce vorbesc.

#17
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,906
  • Înscris: 09.12.2004
yes, i know ;)

 LanceDemon, on 23 ianuarie 2014 - 21:03, said:

Planuiesc o calatorie in vara  Romania-Portugalia.
Intrebarea mea pentru cei care au mers pana in Spania : am 2 copii , unul de 3 ani , celalalt de 7 ani....pentru cel de 3 ani trebuie scaun auto neaparat in afara?
Astept sfaturi si pareri de la oricine care a facut drumuri lungi in vest cu masina  si a avut copii la bord.
Multumesc.
Drum bun!
De frica unor amenzi, nu imprumuta scaune si inaltatoare ci cumpara-le si foloseste-le de fiecare data.
E spre binele copiilor si spre al tau.

Madam stie una care doar trecea vreo 2 strazi de acasa pina la gradinita si a zis ca nu mai leaga copilul; decizie fatala pt copil.
Niste rubedenii (tot din partea lu' madam) se mirau ca puradelul este ancorat ca la carte, ca la al lor nu e nevoie si alte alea iar el incurajat de ce auzea ciriia cind il arestam in centura, pina cind am oprit masina, l-am dat jos si i-am aratat pe unde sa o ia :D; si-au muscat limbile pe urma dupa ce un tir le-a luat botul masinii si i-a intors pe loc de citeva ori si kinderul lor a tras o sperietura sora cu moartea printre scaune si bancheta.

La rind sint o gramada de ...iresponsabili ce tin plodul in brate pe scaunul din fata; nu e stress ca in caz de ceva il termina airbagul, procesul de fabricatie al plozilor este placut :)
in afara astora sint aia care tin copii intre scaune, exact cum stateam eu cu varmiu in anii '80 (pe locul ala ne bateam, avantajul fiecaruia era masina mea sau a lui - una cu sot, alta fara sot)
Number one in prostie a fost o mama tinara si fara minte cu bebelusul impachetat si pus pe bancheta spate ca si pe o poseta.

P-astia ii atentionez cum pot, pacat nu imi pregatesc telefonul inainte sa vada si altii ce mutre au....



Drum bun si te sfatuiesc sa pleci de seara sau dimineata devreme ca sa iti doarma puradeii citeva ore bune, sa nu ai treaba cu ei.

#18
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
@denky, daca nu prea stii situatia exacta, de ce comentezi aiurea si off-topic?

Copiii dorm aproximativ 10 ore din alea 24. Ok, nu e cel mai confortabil somn, dar nici nu omoara pe nimeni. In rest stau si se uita la desene animate sau se joaca pe ecranele de pe tetiere. Pauza se face cam la 2-3h cate 10-15 minute minim. Suntem doi soferi, deci nu se pune problema de a conduce singur atata timp si nu am facut asta decat vara cand ziua e lunga si se poate merge in conditii bune fara surprize. Toamna, iarna am facut drumul din 2 bucati, cu dormit intre la un hotel, deci 10h intr-o zi si 10 in alta. Din pacate nu imi permit luxul sa fac 3 zile pe drum la dus si 3 la intors doar pentru ca imi impun sa nu merg mai mult de 500-600km cu copiii in masina.

De curiozitate, daca tot o dam in off-topic, care sunt implicatiile medicale daca stau copiii in masina 20 de ore din 24?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate