Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cazare in Halkidiki

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
NADGOB12

NADGOB12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 15.06.2009
Salutare.
In 2014 ma tenteaza sa fac primul meu concediu in Grecia (2 adulti cu 2 copii).
Si am inceput cautarile, iar ca prima optiune ne-am oprit la hotelul BLUE DOLPHIN, in Sithonia.
Stiti ceva despre acest hotel? A stat cineva acolo? Imi puteti oferi ceva detalii, impresii, recomandari?
Va multumesc frumos.

#2
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
Pentru Blue Dolphin:

http://forum.softped...10#entry6717759 [postarea #2614)

Sau gasesti mai multe folosind functiia Search .

Personal am ajuns la acest complex in 2010 (nu am locuit acolo, doar am ajuns in complex) si singurul punct negativ pentru unii ar fi faptul ca este cam izolat si nu ai plaja in imediata apropiere.
Dar daca sunteti cu masina proprie si sunteti dispusi la scurte deplasari (spre plaje - care sunt din abundenta - si localitati / zone de vizitat), este mai mult decat ok.

#3
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Scuze, eu am impresia că sunt 2 plaje de o parte şi de alta a complexului, fiecare la cca. 100 de metri.

Dar în ce priveşte izolarea, aici da, complexul e la aproape 2 km vest de Metamorfossi.
Şi mi se pare prea scump (120eur pe zi camera cu HB). Plus că nu merită HB în Grecia.



Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 03 December 2013 - 00:15.


#4
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
Nu's prea ofertante plajele acelea, sunt altele in zona pentru care merita batuta putin Sithonia, numai masina sa ai si dispozitie pentru asa ceva.
Asa e fain, ca ai in apropiere Psakoudia, Metamorfossi si Nikiti.

#5
Errik_son

Errik_son

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 20.04.2008

View PostNADGOB12, on 02 decembrie 2013 - 15:39, said:

Salutare.
In 2014 ma tenteaza sa fac primul meu concediu in Grecia (2 adulti cu 2 copii).
Si am inceput cautarile, iar ca prima optiune ne-am oprit la hotelul BLUE DOLPHIN, in Sithonia.
Stiti ceva despre acest hotel? A stat cineva acolo? Imi puteti oferi ceva detalii, impresii, recomandari?
Va multumesc frumos.
Valori din Iulie 2013, tot 2 adulti + 2 copii :
1. Cazare: 2,5 stele dupa standarde romanesti. Patru paturi intr-o camera micuta. Cabina dus cu sifon defect. Terasa la parter si balconas la etaj. Terasa e utila. Se pot lasa jucariile, lucrusoarele la uscat fara grija. Se iese din camera direct in curte. Atentie la instalatia de irigat ingropata in iarba. Foarte curat si ingrijit tot complexul.
2. Masa: 4 stele cu felicitari si un cadou simbolic pentru master-chef (grec). Veti manca mai bine si mai diversificat ca la o nunta in fiecare zi. O problema: nimic de baut decat contra-cost. Adica nu puteti bea apa decat cu 2 euro/litru platiti unei echipe de polonezi.
3. Entertainment-ul: 3 stele. Karaoke, dans, etc. O echipa de bulgari s-au dat peste cap sa ne distreze in fiecare seara (dupa ora 22, cu unele glume numai pentru adulti). Cui ii place. Eu am notat efortul oamenilor. Programe pentru copii in timpul zilei, terenuri de sport, gratis. Fitness contra-cost.
4. Plaja: 2 stele. Mergeti un pic pe jos. Sezlongurile si umbrela se platesc separat. Insuficiente in plin sezon. Barulet cu inghetata si soft-drinks.
5. Statiunea (Metamorfosi): 2 stele. Accesibila cu masina. Are de toate dar parca in miniatura: Luna park, taverne, tarabe, suveniruri. Caini ca in Bucuresti. Dar nu deranjeaza pe nimeni.
In concluzie: Copiilor le-a placut. Eu prefer altceva, Grecia nu e asta. Senzatia a fost de tabara scolara. Poarta se inchide in timpul noptii.
Daca mergeti cu auto propriu va recomand sa calatoriti: O plimbare cu barcuta in Vourvourou sau croaziera cu vasul de pirati din Ormos Panagias, o seara (greceasca normal) in Ag. Nikolaos, alta in Parthenonas, shopping in Salonic (bazar sau complexul Cosmos). Dar va incurca demi-pensiunea.

#6
dulu09

dulu09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.01.2009

View PostNADGOB12, on 02 decembrie 2013 - 15:39, said:

Salutare.
In 2014 ma tenteaza sa fac primul meu concediu in Grecia (2 adulti cu 2 copii).
Si am inceput cautarile, iar ca prima optiune ne-am oprit la hotelul BLUE DOLPHIN, in Sithonia.
Stiti ceva despre acest hotel? A stat cineva acolo? Imi puteti oferi ceva detalii, impresii, recomandari?
Va multumesc frumos.

Am fost 2 ani la rand la Blue Dolphin, in 2012 si 2013 de fiecare data in a doua jumatate a lunii iunie. Daca ne-am intors si a doua oara, iti dai seama ca ne-a placut mult, a doua oara am stat chiar 14 zile. Am ales de fiecare data camera dubla superioara, intrucat era un pic mai mare si avea si o canapea. Am stat la parter de fiecare data, si am avut terasa, prichindelul iesind lejer pe terasa si in spatiul din fata vilutelor. Am uitat sa-ti spun ca tot hotelul, cum se vede si in poza este ca un complex de vilute, int-un parc foarte verde si foarte  ingrijit. Personalul este de nota 10, toata lumea este amabila si disponibila. Baietelul nostru a spart un pahar dar nu a fost nici cea mai mica problema, nu l-am platit si ne-au spus zambind ca se mai intampla. Mancarea este de nota 10 absolut tot ce-ti doresti, si dimineata si seara. Bauturile intr-adevar se platesc, chiar si apa, si sunt destul de scumpe. In fiecare seara au program pentru copii. Baietelului nostru nu i-a prea placut dar am vazut multi copii distrandu-se. Au un parculet cu un tobogan, cateva leagane si o casuta. Punctul minus al hotelului zic eu e plaja. In iunie nu era inca "restaurata", in sensul ca desi era curata, cat am stat nu am vazut o hartie sau vreun muc de tigara, era destul de plina de pietre pe nisip si ce era derajant in apa. Apa este calda, fara valuri, este un mic golf in acea zona. Sezlongurile si umbrela aferenta costa 4 euro pe zi. Intra-devar este mai izolat ca si pozitie, ca de altfel mai toate hotelurile frumoase sin zona, e cam la 2 km de Metamorfossi. Daca mergeti cu masina noua ne-a placut tare mult plaja Klimantaria, cam 20 de min de hotel. Faceti neaparat un tur al insulei, e super, si foarte frumoase sunt si plajele Orange Beach (Portocali beach), plaja Fava , ambele in Vorvourou si cea din Sarti pt peisaj - M. Athos si valurile celebre din zona.
Daca vrei orice alte informatii cu mult drag raspund intrebarilor.
Sotul meu insista sa mergem si a treia oara, eu, dornica sa vad cat mai multe, as merge si in alta parte, dar oricum, zic eu Jos palaria pentru Blue Dolphin.
Si apropo de pret cu early booking si ceva reducere am platit 51 euro/noapte cu HB.
Concediu placut sa aveti oriunde mergeti!

#7
Miha_0905

Miha_0905

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.03.2014
Imi puteti spune impresii despre conditiile de cazare,mancare,plaja...   pentru Hanioti Grand Hotel, Hotel Athos Palace,si Hotel Pallini Beach?Pt.Grecia este necesar pasaportul sau doar cartea de identitate?
Multumesc anticipat!

#8
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
Doar cartea de identitate.
In Hanioti plaja destul de ingusta si aglomerata. Este ideal sa ai masina sa te poti deplasa la plaje foarte bune in apropiere (zona Chrousso de exemplu).

#9
Miha_0905

Miha_0905

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.03.2014
BlueKing,multumesc pt.raspuns!
In Kaliathea,cum este?E prima data cand merg in Grecia si nu stiu ce sa aleg.Poti sa imi recomanzi un hotel bun?

#10
Dum

Dum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 04.03.2007
Hotel Athos Palace si Hotel Pallini Beach  sunt la 1,5 km de Kalithea si sunt foarte bune.

#11
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008

View PostMiha_0905, on 18 martie 2014 - 12:10, said:

BlueKing,multumesc pt.raspuns!
In Kaliathea,cum este?E prima data cand merg in Grecia si nu stiu ce sa aleg.Poti sa imi recomanzi un hotel bun?
Greu sa va recomande cineva vreun hotel de vreme ce mergeti printr-o agentie a carei oferta nu o cunoastem.
Ce poate fi spus: neavand masina la dispozitie, trebuie sa alegeti un hotel aflat intr-o localitate, astfel incat sa puteti iesi si la o cumparatura, la o taverna... Cel din Hanioti ar fi ok din acest punct de vedere.
Daca te atrage ceva din oferta unei agentii, cauta pe booking hotelul respectiv - acolo vezi impresii si ai posibilitatea de a vizualiza si amplasarea pe harta.

In Kallithea este frumos (cred ca si plaja era mai mult decat ok aici), daca gasiti ceva in oras luati. Alte localitati pe care le puteti lua in considerare:  Hanioti, Pefkohori, Polichrono, Psakoudia, Metamorfossi, Nikiti, Sarti.

1,5 - 3 kilometri nu's deloc o distanta de speriat, dar nu stiu ce preferinte / restrictii aveti.

Edited by 18thStreet, 18 March 2014 - 23:08.
fara discutii despre agentii de turism.


#12
Miha_0905

Miha_0905

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.03.2014
Multumesc pt. sugestii, BlueKing!Din ce am citit pana acum pe forum am inteles ca Hanioti si Kalithea sunt cele mai recomandate si de aceea as vrea sa gasesc un hotel bun cat mai aproape sau chiar in una din cele doua statiuni.

Suntem doar un cuplu,locuim in Bucuresti si cautam o zona frumoasa in Grecia,un hotel de 3* sau 4* care sa aiba conditii bune,sa fie curat si sa ofere o mancare buna si diversificata!

Dum ,poti sa imi dai detalii despre Hotel Athos Palace si Pallini Beach?Ai avut cazare acolo?Ce conditii au?

Edited by 18thStreet, 19 March 2014 - 20:52.
Fara discutii despre agentii


#13
Dum

Dum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 04.03.2007
Eu am facut doar plaja in zona acestor doua hoteluri eu fiind cazat la alt hotel ce face parte din acelasi grup GHeotels care era ceva mai departe de plaja. Pallini Beach este cel mai aproape de plaja si din discutiile avute cu persoane ce erau cazate la aceste hoteluri nu am auzit decat lucruri bune. Plaja nu este asa aglomerata  astfel incat aici nu te sufoci ca in Hanioti. Pentru copii este animatie comuna pt. toti din grupul GHotels.
http://www.pallini-b...ry/#prettyPhoto[gallery19]/0/

#14
mondan

mondan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.05.2008
Salut,nu am mai folosit de mult acest forum ,desi de multe ori mi a fost foarte de ajutor.
Vreau sa ma ajutati si de data aceasta.Vrem sa merge in grecia,la vara.Suntem o familie cu doua fetite.Cutam ceva foarte aproape,sau mai bine zis pe plaja.Un hotel,studio,pensiune decenta.Vrem relaxare.Nu stim ce sa alegem,ce sa cautam...cateva sugestiii de asemenea hoteluri,studiouri daca stiti....
Am citit una alta cat am apucat....
va multumesc.

#15
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
Foarte aproape de plaja:

http://www.booking.c...b987d2b2f45d3X1

:)

#16
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012
ce parere aveti de http://www.halkidiki...rama/index.htm?

multumesc.

#17
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
Toroni este... minunat! Aveti plaja, taverne (LEON  Posted Image   ), liniste...
Numai ca in afara de taverne, nu prea aveti animatie seara. Va puteti plimba doar pe strada care este paralela cu tarmul / plaja.
Uitati-va si voi pe o harta din asta virtuala.

http://wikimapia.org...903847&z=17&m=b

#18
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012
blueking mersi pt raspuns.eu am vazut ca este la 2 km de neos marmarasPosted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate