Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pareri Neofort Rezidential

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#73
Cristian_s

Cristian_s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.11.2005
Am cautat si eu diverse informatii despre acest Neofort inainte sa achiitionez de la ei, dar nu am gasit prea multe informatii pe forumuri sau nimic care sa ma dea in innapoi. Am achizitionat in blocul din Groavesti de langa Hotel Orhideea si ce ghimpe mi-am luat....
Initial mi s-a zis si am semnat o promisiune bilaterala prin care imi vindeau un apartament de 65mp utili, ca la vanzare sa-mi zica ca au iesit mai putini la masuratori, adica 61,3mp, iar pe diferenta nu mi-au dat mai mult de 500E...pe cand metrul patrat in zona este de 1200E cel putin.

La predare am observat finisajele interioare jalnice, gauri printre gresie, ziduri vopsite prost, prize care ies din pereti, termopane de foarte proasta calitare prin care se aude tot. Am inceput sa montrez mobila. Cei de la IKEA s-au inchinat de cat de suptire e zidul din bucatarie. Dulapurile suprapozabile abia stau.

Constructor: SC DIB COM SRL.

Edited by Cristian_s, 29 September 2018 - 22:15.


#74
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

 Fastless, on 07 martie 2018 - 09:45, said:

Am mai spus ca am cumparat in Bulevardul Timisoara. Am cumparat 2 apartamete mici de 2 camere, unul e fara balcon. La etajele 11 si 13. Acum sunt in discutii (am rezervat) inca pt unul la et 13. Blocul e aproape gata, spun aproape pt ca atunci, cand au vrut sa obtina receptia, au fost obligati sa schimbe tamplaria de PVC in alta de aluminiu si cu aceasta ocazie au schimbat si fatada si placarile din balcoane. Blocul are 2 subsoluri, adapost antiatomic, generator autonom, mai putin ma intereseaza pt ca nu voi sta acolo.
Finisajele par a fi ok, au 2 sau 3 lifturi, blocul se prezinta bine tinand cont ca a fost facut acum 10 ani. Am cumparat pentru inchiriere si cred ca am avut ceva bafta sa prind 2-3 apartamente la preturi de garsoniere intr-un bloc gata, din ce am inteles, apartamente mici nu mai au la vanzare.
Exista alt forum despre acest proiect, dar nici acolo din pacate nu am gasit nici un cumparator. Am inteles ca au vandut vre-o 70-80 de aparatamente din 130-140 nu sunt sigur, sunt locatari mutati din ce am vazut, dar se pare ca majoritatea nu se grabesc desi sunt deja proprietari, am fost luni acolo pe seara si era plina parcarea de masini, e lene mare sa fie bagate in subsol. Sunt in proces de mobilare si amenajare si vreau sa le scot la inchiriere. Probabil in 2-3 saptamani.
Au si o problema cu accestul in complex, am inteles ca asteapta de 3 luni, desi au aprobarea sa fie executata o trecere semaforizata de pietoni la intrarea in complex. Vor so faca ei, dar nu pot, pt ca trebuie sa fie facuta musai de cei de la RATB, dar cei de la RATB spun ca nu au fonduri, s-au oferit sa le dea ei, dar nu exista nici o cale juridica etc, o birocratie naspa. Au promis ca pana in vara va fi trecerea acolo. pe mine nu ma deranjeaza, dar pe cei fara masini da, pt ca efectiv nu ai cum sa treci strada ca si pieton.

Ai prins ap. de 2 camere la preț de garsonieră de Aviației, adică 60 k, sau cum ? LOL

#75
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017
Daca erai atent/a la ce am spus, înțelegeai că primele două le-am luat la 40k bucata, ultimele 2 au fost 60k, dar alea și 77mp utili...adică suprafață comparabilă cu 3 camere...până la urmă ironia ta mă lasă rece, am făcut o afacere super buna de care sunt mulțumit, iar randamentul oferit de o chirie de 380 de euro pe lună pentru un apartament ce mă costat puțin peste 41k eu cred că e ok. Evident că pot fi deal-uri și mai bune, dar fiecare musca cât poate, nu?

#76
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

 Fastless, on 10 ianuarie 2019 - 04:31, said:

Daca erai atent/a la ce am spus, înțelegeai că primele două le-am luat la 40k bucata, ultimele 2 au fost 60k, dar alea și 77mp utili...adică suprafață comparabilă cu 3 camere...până la urmă ironia ta mă lasă rece, am făcut o afacere super buna de care sunt mulțumit, iar randamentul oferit de o chirie de 380 de euro pe lună pentru un apartament ce mă costat puțin peste 41k eu cred că e ok. Evident că pot fi deal-uri și mai bune, dar fiecare musca cât poate, nu?
60 k la 77 utili, TVA 19% ?! Acolo era 1200 e/mpu (fără balcon) TVA 5% încă de la finalul lui 2016, la punerea în vânzare.
380x12 la o investiție de 41 k plus 4-5 mobilări/utilări, adică 10%, e de domeniul fantasticului și tocmai de aia perfect credibil, zău așa. Faptul că tu crezi că se poate încă și mai bine de atât... wow, vreau și eu ce ai tu, serios

Edited by zavalita, 10 January 2019 - 08:18.


#77
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 04.09.2008

 Fastless, on 10 ianuarie 2019 - 04:31, said:

Daca erai atent/a la ce am spus, înțelegeai că primele două le-am luat la 40k bucata, ultimele 2 au fost 60k, dar alea și 77mp utili...adică suprafață comparabilă cu 3 camere...până la urmă ironia ta mă lasă rece, am făcut o afacere super buna de care sunt mulțumit, iar randamentul oferit de o chirie de 380 de euro pe lună pentru un apartament ce mă costat puțin peste 41k eu cred că e ok. Evident că pot fi deal-uri și mai bune, dar fiecare musca cât poate, nu?

Cum ai facut cu TVA-ul ? Le-ai luat pe firma ?

#78
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

 greywolfact, on 10 ianuarie 2019 - 13:20, said:

Cum ai facut cu TVA-ul ? Le-ai luat pe firma ?
da, cu taxare inversa

 zavalita, on 10 ianuarie 2019 - 08:07, said:

60 k la 77 utili, TVA 19% ?! Acolo era 1200 e/mpu (fără balcon) TVA 5% încă de la finalul lui 2016, la punerea în vânzare.
380x12 la o investiție de 41 k plus 4-5 mobilări/utilări, adică 10%, e de domeniul fantasticului și tocmai de aia perfect credibil, zău așa. Faptul că tu crezi că se poate încă și mai bine de atât... wow, vreau și eu ce ai tu, serios
intr-un post mai vechi asta si spuneam, m-am trezit tarziu, le-am prins pe ultimele 2 dintre alea mici, cu banii pe care i-am dat pe alea doua mari, puteam sa iau altele 3 mici, iar chiria nu e mult diferita.
La 860 pe mp fara tva, cu mutare de maine, nu mai gasesc nici in campul campului....

Edited by Fastless, 10 January 2019 - 20:59.


#79
laurasib

laurasib

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.01.2019
Buna, despre Neofort 6 si Neofort 68, cele din Bucurestii noi, are cineva informatii? este cineva care a cumparat acolo si ma poate lamuri legat de unele aspecte? multumesc

#80
uberro

uberro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.06.2014
Stau in blocul vizavi de Neofort 73, Grozavesti.

Nu stiu cum e structura blocului, dar ce va pot spune cu siguranta e ca fatada blocului e distrusa si arata ca un biet bloc comunist reabilitat.
Fiecare si-a pus aerul conditionat la exterior unde a vrut, cu conductele trecand pe oriunde, si fiecare si-a inchis balconul cum a vrut.

Daca la un bloc vechi te astepti la asta, la un bloc nou te-ai astepta dezvoltatorul sa ofera loc special deja amenajat pt aer conditionat si sa puna niste reguli minime de tamplerie si inchidere balcon.

Repet, nu detin apartament in Neofort 73, e doar parerea mea din exterior.

#81
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017
Salut. Am auzit de la o cunoștință constructor că cei de la Neofort vor face un bloc pe popa Nan vis-a-vis de un teren mare unde va fi un Lidl. Am înțeles că vor fi apartamente bune de închiriat. Știe cineva ceva pe acest subiect, pt că la ei nu am găsit nimic pe site.

Edited by Fastless, 13 June 2019 - 13:12.


#82
gorki

gorki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.02.2005
Au inceput sa construiasca langa scoala Cezar Bolliac....neofort25.
Daca userul neodez mai este pe aici,poate ne spune ce distanta va fi intre blocul neofort si scoala.
Adica distanta minima intre cladiri.
Multumesc.

Edited by gorki, 20 July 2019 - 09:59.


#83
yohan87

yohan87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.09.2018
Salut ! referitor la proiectul neofort 25.. am atasat 1 poza. Daca in[ https://www.facebook.com/1655816221229489/photos/pcb.1709756502502127/1709755089168935/?type=3&theater - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] dreapta e scoala..[ https://scontent.fotp3-3.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/69859748_1709755129168931_5865356529401593856_n.jpg?_nc_cat=103&_nc_ohc=oAPmnbP4P_kAQnSTTz9LkZOJpT40qJxK3TYA3Maig5lfieDiNurL2fAxA&_nc_ht=scontent.fotp3-3.fna&oh=0222463e149c9d3623f14e9c9c53018c&oe=5E722502 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://www.facebook.com/1655816221229489/photos/pcb.1709756502502127/1709755089168935/?type=3&theater - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#84
Whisk3r

Whisk3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 26.02.2010
Am fost si eu la Neofort 25  la Muncii. Timp cam pierdut:
-> este amplasat fix intre o scoala si un liceu = ZGOMOT cel putin 10 minute pe ora
-> fiind amplasat intre o scoala si un liceu = lumina e o problema pentru cel putin jumatate din apartamente.
-> In fata imobului este un rand de blocuri = lumina din nou este o problema Posted Image)
-> Beneficiarul Constructiei: MSR ONE Businss SRL ; Executie: NYK Constructii Demolari SRL (companie fondata in 2015; are 28 angajati). Nu as vrea sa-mi dau cu parerea asupra acestor angajati, dar nu par ca fac asta de multi ani Posted Image

Costuri:
->  97k (cu avans 30%) + TVA (19%) - pt apartament 2 camere, 56 mpu + terasa

Edited by Whisk3r, 08 December 2019 - 18:31.


#85
Myorlawr

Myorlawr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 08.08.2019
Sa dai 115k Euro ca sa auzi galagia de pe lume cinci zile pe saptamana, eventual mai gasesti si niste lapte si corn lasat pe masina ta. Nebunie curata. Pana la urma mai e ceva ce merita cumparat in Bucuresti? Ca pe forum vad numai filme de groaza.

#86
Whisk3r

Whisk3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 26.02.2010
Si eu sunt interesat :) Daca auziti ceva, hit me :)

#87
mirceazair

mirceazair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.05.2008
Salutare tutror

Se pare ca doar aici s-a scris ceva legat de acest dezvoltator/imobiliat numit neofort si e bine ca lumea sa vada/citeasca despre ce este vorba in privinta lor.
Site ul lor iti ia ochii, te astepti sa gasesti pe cineva care sa te indrume catre un camin fericit, vedem... la cate tepe sunt in Romania si un stat care tot pe tine te gaseste responsabil de legi ce sustin hotia, vreau sa stiu daca ma leg la cap fara sa ma doara in privinta constructiei de aici.

https://korter.ro/ne...l-64-bucurești

Cunoaste cineva dezvoltatorul/constructorul? Cum as putea sa intru in legatura cu el?

#88
GLev

GLev

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.02.2020

View Postmirceazair, on 23 februarie 2020 - 08:10, said:

Salutare tutror

Se pare ca doar aici s-a scris ceva legat de acest dezvoltator/imobiliat numit neofort si e bine ca lumea sa vada/citeasca despre ce este vorba in privinta lor.
Site ul lor iti ia ochii, te astepti sa gasesti pe cineva care sa te indrume catre un camin fericit, vedem... la cate tepe sunt in Romania si un stat care tot pe tine te gaseste responsabil de legi ce sustin hotia, vreau sa stiu daca ma leg la cap fara sa ma doara in privinta constructiei de aici.

https://korter.ro/ne...ucureÄŚ™ti

Cunoaste cineva dezvoltatorul/constructorul? Cum as putea sa intru in legatura cu el?

Salutare,

Neofort este în principal, o agenție imobiliară care vinde proiectele finanțate ale unor dezvoltatori imobiliari diferiți…..iar aceștia având la rândul lor, constructori diferiți. Din păcate toate proiectele sunt “plătite” din fonduri proprii ale dezvoltatorilor, ceea ce nu-i neapărat bine.
Unii recurg la această metodă din motive de optimizare fiscală (există o lege, privind anularea unor obligații fiscale). Va fi destul de greu să verifici cum acesta este apreciat de o banca….spre exemplu. În cazul persoanelor juridice SA sau SRL, poți consulta Oficiul Registrului Comerțului sau alte site-uri specializate.
Dezvoltatorul imobiliar care se bazează doar pe fonduri atrase de la clienții cumpărători, poate avea probleme daca nu isi face socoteala corect. Sunt posibile întârzieri în executarea ansamblului rezidențial. Uneori poate recurge la utilizarea materialelor sub standarde. Acesta este motivul pentru care este indicat să verificați situația financiară a dezvoltatorului, înainte de a face vreo rezervare sau făcut precontract direct. Există cazuri în care dezvoltatorul apare ca având 1 sau 2 angajați (și sunt destui așa) sau n-a mai construit nimic altceva înainte, deci neavând experiență în domeniu……e destul de complicat, trebuie atenție multă și răbdare în a căuta și verifica. Uneori poți avea și noroc făcând totul rapid și fără să te gândești prea mult…..c-așa-i în viață!
În prezent Neofort, cred că au la vânzare peste 20 de proiecte, în diferite stadii de construcție (se poate verifica pe site….sau mers și văzut cu ochiul liber construcția în lucru care vă interesează)  În câteva proiecte, apar ei, ca și dezvoltatori. Deci, construcțiile diferă de la caz la caz. Unele fiind prost făcute, altele întârziate, altele predate dar degradate între timp, cel puțin la exterior….. (Vezi Neofort 73 parcă din zona Grozăvești-Orhideea, altele lucrate decent și în zone ca să zic așa, bune. Treaba Neofortului este să vândă “marfa”, indiferent….
Legat de Neofort 64 că asta văd că vă interesează, construcția este pe final, probabil majoritatea apartamentelor sunt deja vândute, deci mergeți la fața locului, dacă mai au ceva liber și vă faceți mai ușor o idee, ce și cum….

Toate bune.

#89
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017
În Neofort 64 nu mai exista nimic la vânzare, dar sunt oferte in Neofort 79 de lângă Universitatea Hyperion în Popa Nan.

#90
Spal01

Spal01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.01.2020
In Neofort49 din zona Pacii, Militari si-a cumparat cineva apartament?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate