Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

totul despre casetofoane, magnetofoane, banda magnetica

- - - - -
  • Please log in to reply
2328 replies to this topic

#2107
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Plin de gume pe ebay. Scumpe, dar se gasesc. Si curele si idlere. Exista kituri pemtru fiecare deck in parte. Idler gear-urile sint zgomotoase si uneori crapa (de ex. am avut 2 Sony-uri).

#2108
rauls_s

rauls_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 12.12.2010
Am spus ca nu ai certitudinea ca mai gasesti si data viitoare. Poate sa fie acum plin de gume pe ebay. Chiar daca iei un kilogram sa ai de schimb tot se strica stand. Boon, pentru ca am citit din urma (nu chiar tot, am sarit unde nu era interesant) sa-ti raspund la intrebarea aia (chiar si asa retorica cum era ea). Sunt aceste preturi foarte ridficate la tape deck-uri, desi ele nu pot concura cu digitalul si mai au si o mie de probleme, pentru ca ... disponibilitatea clientului de a cumpara un produs. Deci pentru ca cineva e dispus sa plateasca pretul ala. Si sa stii ca la orice produs, nou sau vechi exista criteriul asta - disponibilitatea clientului de a plati pretul. Asa se stabileste pretul final. Pentru orice.

#2109
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 14.09.2006
Depinde ce-ti place sa ai in casa.Eu, personal, 1000€ nu i-as da pe un cd de ultima generație, dar i-as da pe un Naka 682, 505, sau un Pioneer 909(și multe altele).Personal nu vreau ‘ce se poarta’, vreau ce îmi place :)

#2110
rauls_s

rauls_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 12.12.2010
Si mai e o chestie. Preturile cresc. Iei unul acum, il folosesti si daca stii sa il pastrezi sau nu se strica il poti revinde mai tarziu mult mai scump. Vor fi din ce in ce mai rare si mai scumpe pana cand toti cei care au trait cu ele in tinerete parasesc aceasta lume. Atunci s-ar putea sa cada preturile de tot dar noi nu vom mai fi pe aici sa profitam. Posted Image

Eu nu as da mult pe un CD player pentru ca de digital oricum ai parte sub atatea forme.

Edited by rauls_s, 07 April 2018 - 13:28.


#2111
rauls_s

rauls_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 12.12.2010
Exact cum am prezis pe celalalt thread cu 7 ani in urma se intampla acum. S-a reapucat lumea sa faca deck-uri pentru nostalgici. Nefiind concurenta insa, calitatea nu e prea inalta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eep1kLdaURA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2112
rauls_s

rauls_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 12.12.2010
Ce parere aveti de Akai CS-707D? Vreau sa iau unul pentru ca imi place cum arata, interior si exterior, pare construit ca un tanc. Nu stiu insa cat de bun este playback/record fata de alte deck-uri. Sa iau mai bine un Denon cap de serie?

Edited by rauls_s, 21 February 2019 - 10:34.


#2113
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Asa de colectie merge.
E bine construit. Insa ca sa-l faci functional la anumite standarde ,avand in vedere vechimea, trebuie sa investesti ceva
-schimbat curele
-Schimbat role presoare
-verificat alte mecanisme cu cauciuc
-schimbat condensatori.
-verificat si de curatat comutatoare
Cel mai mare dusman al elecronicelor de acest tip este timpul. Indiferent ca au stat 30 de ani sau au si mai functionat o perioada.

#2114
rauls_s

rauls_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 12.12.2010
Vanzatorul zice ca functioneaza perfect. In poze arata perfect, ma gandeam ca daca arata asa posesorul a avut grija de el.

#2115
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu exista asa ceva!
Dupa 10-15 ani ,cauciucul devine tare ca plasticul ,casant. Curelele ori se largesc ,ori se rup ,ori se intind ca o guma de mestecat.
La fel si condensatorii ,in timp isi pierd proprietatile.
In afara de vreun amplificator ,un CD player la care gasesc sa-i schimb unitatea ,n-as lua nimic SH. Si mai ales de o asa vechime.
Au fost scule bune la vremea lor ,arata bine ,dar cam atat.

#2116
rauls_s

rauls_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 12.12.2010
Din pacate deck-urile noi sunt palide tentative asa ca tot la SH ajung. Mai am un Denon din 1989 care merge la fel de bine si astazi. A primit curele si role noi acum 7 ani. Am si un Akai gx-52 direct drive. Ambele au acelasi "mic" defect, counter-ul nu mai arata cu precizie secundele sau nu a fost construit asa, habarnam. Denonul e mai lent iar Akai-ul mai rapid (la counter ma refer).

#2117
rauls_s

rauls_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 12.12.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eep1kLdaURA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2118
rauls_s

rauls_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 12.12.2010
Facand abstractie de pret, dintre Marantz Superscope CD 310 si Akai CS-707D ce ati alege si de ce?

#2119
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Ca fapt divers counter-ul nu arata neaparat secundele. Difera de la firma la firma ce arata.
Sincer ,ai descoperit de putina vreme casetofoanele ,nu?

#2120
rauls_s

rauls_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 12.12.2010

View Postedigee, on 25 februarie 2019 - 22:35, said:

Ca fapt divers counter-ul nu arata neaparat secundele. Difera de la firma la firma ce arata.
Sincer ,ai descoperit de putina vreme casetofoanele ,nu?

La Akai scrie min sec deci ar fi trebuit sa fie 1:1 cu secundele.
La vremea lor am avut obisnuitul bombox low end cu radio si caseta si vreo patru walkmans, doua noname, unul reportofon mono Feida dar de ascultat ascultam la un walkman Crown de foarte buna calitate - inca il mai am, pot sa confirm ca bate walkman-urile Sony high end de prin 99 gen wm-ex672. L-am castigat la scoala la un pariu, eu nu gaseam sau nu aveam bani de asa ceva. Deck-uri nu am avut atunci, am luat mai tarziu cand casetele ieseau din atentia cumparatorilor. Acum vreau sa iau unul cu design ca in 70, cred ca acelea erau cele mai frumoase. Deci mai intreb o data, Akai sau Marantz-ul ala?

Scuze ca am postat filmul ala de doua ori, nu mi-am dat seama.
LE: stiu ca Walkman e brand Sony dar ati inteles voi...

Edited by rauls_s, 25 February 2019 - 22:59.


#2121
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Daca vrei sa mai si functioneze cumva ,Akai.

Edited by edigee, 25 February 2019 - 22:57.


#2122
rauls_s

rauls_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 12.12.2010
Ok, ma multumesc si cu raspunsul asta. Dar poate vrei sa detaliezi. :) Akai e mai fiabil sau mai usor de pus in functiune probabil.

#2123
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Da ,Akai faceau cele mai solide mecanici. Ever.
Ca fapt divers ,m-am jucat recent cu asa ceva:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zmXFGKyw_iE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Poate cel mai avansat deck scos de cei de la Akai. Se vinde SH cu preturi intre 800-1000 euro.

Edited by edigee, 25 February 2019 - 23:39.


#2124
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 18.07.2018
Un CD-DA si caseta audio originala sunt cele facute in sesiunile de inregistrare in studio. Ce este pe piata, cele cu licenta de vinzare, sunt copii. Adica inregistrari multiplicate.
Depinde de modul cum a decurs multiplicarea nu numai calitatea inregostrarii pe original.
Casetofoanele setreo nu sunt Direct Drive cu prin curea si motrica din plastic.
Curelele de transmisie se uzeaza in timp si trebuiesc schimbate, de aceea anumite deckuri se vind ieftin.
Cel mai bun player e cel cu stocare usb sau sa aibe ssd la interior.
E adevarat ca casetele audio de buna calitate se aud bine dar mecanismul e problema.
La PC se aude foarte bine si foarte clar. Depinde ce placa de sunet ai si ce incinte acurstice.

View Postedigee, on 25 februarie 2019 - 22:35, said:

Ca fapt divers counter-ul nu arata neaparat secundele. Difera de la firma la firma ce arata.
Sincer ,ai descoperit de putina vreme casetofoanele ,nu?
Counterul arata timpul in minute si secunde la un deck audio. La video casetofon arata ora, minut si secunda - acesta e rolul lui.

Edited by GT_Xpress, 23 March 2019 - 11:11.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate