Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

totul despre casetofoane, magnetofoane, banda magnetica

- - - - -
  • Please log in to reply
2328 replies to this topic

#2017
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Prost nu e cine cere, ci ala care ar da......

#2018
tutibarbone

tutibarbone

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.09.2016

View PostDJPocaitul, on 24 martie 2017 - 12:51, said:

Ma mira faptul ca nu stie NIMENI ! Sigur nu ati avut asa ceva.
Cred ca orice audiofil serios a incercat sau testat,la un moment dat,un egalizator.Am avut si eu, o scurta perioada de timp,egalizatorul de la Electronica Industriale,prin anii 89-90,dar mi-am dat seama ca deformeaza perceptia calitatii inregistrarilor.Mai exact,dupa ce asculti prin egalizator,nu-ti mai dai seama daca o inregistrare este de calitate sau ,nu-ti mai dai seama daca o caseta sau banda se trage bine sau nu.Cine a avut,stie despre ce vorbesc si cine se respecta si doreste auditie de calitate,nu apeleaza la egalizator.

#2019
Catalina182

Catalina182

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.06.2017
Am incercat zilele astea sa inregistrez de pe cd pe caseta audio, pe un phillips az2045 (casetofon cu radio, cd, tape deck si inregistrare casete. Cd-ul merge bine, dau sa inregistreze pe caseta, se inregistreaza, ias cand dau sa ascult, sunetul este deformat. Melodia tremura si suna destul de rau. Ce pot face?

#2020
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,287
  • Înscris: 08.11.2016
Caseta este sigur buna? Poate e magnetizata.

#2021
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Daca tremura melodia, cred ca trebuie sa curatesti mecanismul casetofonului. Poti folosi pentru asta betisoare cu vata, pentru urechi si spirt. Stergi frumos tot ce gasesti in partea cu capul de redare, rola de cauciuc, tija metalica pe care pica rola. Asta in speranta caci curelele sunt bune.

#2022
Catalina182

Catalina182

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.06.2017
Da, asta era :) multumesc mult!

#2023
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Cap de redare/inregistrare, banda (metall, crom, normala si setari incorecte la premagnetizare), rola presoare, cabestan, banda deformata sau umeda, etc...
Doar cateva din cauze.

#2024
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,287
  • Înscris: 08.11.2016
Incearca si sa derulezi de vreo doua ori caseta cap-coada, poate s-a lipit banda.

View PostCatalina182, on 16 iunie 2017 - 13:48, said:

Da, asta era Posted Image multumesc mult!
Ce anume? Lumineaza-ne te rog!

#2025
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Capul murdar, caseta intepenita sau curelele proaste. Si bineinteles daca e caseta de marca sau no name. Alea no name se trag cu fasaiala si distorsionat. Acuma depinde si de aparat cat de bine inregistreaza si daca nu baga fasaiala.

Edited by gerbil, 16 June 2017 - 14:22.


#2026
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
:w00t: Mai exista in comert casete audio neinregistrate?

#2027
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View Post_R_A_D_U, on 16 iunie 2017 - 16:07, said:

Posted Image Mai exista in comert casete audio neinregistrate?
Existaaaa... ca mai sunt nebuni care cumpara asa ceva, intr-o era a internetului de megaviteza si a spatiilor de stocare imense  Posted Image))))   https://www.olx.ro/o...audio-sigilate/

Edited by bogdan181180, 16 June 2017 - 16:21.


#2028
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017

View Postbogdan181180, on 16 iunie 2017 - 16:20, said:

Existaaaa... ca mai sunt nebuni care cumpara asa ceva, intr-o era a internetului de megaviteza si a spatiilor de stocare imense  Posted Image))))   https://www.olx.ro/o...audio-sigilate/

De ce, in opinia ta, cei care folosesc casete audio sunt nebuni?
Ai vreun argument si mai ales poti demonstra asta?
Daca s-ar afirma despre tine acelasi lucru in legatura cu orice tip de preferinta ai avea, din orice domeniu, ce-ai spune?

Edited by addumi, 16 June 2017 - 17:42.


#2029
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Nebuni o fi ăia care dau mult pe o casetă. Dar în rest, pot fi oameni mai o.k. decât mulţi modernişti.
On-topic: ăla e casetofon commercial. Pentru înregistrări de calitate trebuie să cauţi anume aparate   :)    Casete... evită no-nameurile sau unele ieftine de la mărci cunoscute dacă vrei ceva mai de calitate. Şi orice aparat ai folosi, atenţie la nivelul de volum la înregistrare... dat mai tare decât trebuie = se va auzi prost!

#2030
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Eu am facut urmatoarea combinatie. Am luat un Panasonic RX DT07 si il conectez la iesirea de casti de la pc. Inregistrez de pe flac-uri pe casete pe care le am pe aici din anii 90. Incredibil cat de bine se pot inregistra desi sunt atat de vechi. Cel mai bine mi se pare ca se trage pe casetele Raks.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KtqjPbcN0zw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gerbil, 16 June 2017 - 22:03.


#2031
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Care au bandă "B.A.S.F."!

#2032
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
E marca turceasca ,aveau banda BASF prin anii '90.
Alea mai vechi aveau cu totul alta banda.

#2033
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postgerbil, on 16 iunie 2017 - 21:47, said:

Eu am facut urmatoarea combinatie. Am luat un Panasonic RX DT07 si il conectez la iesirea de casti de la pc. Inregistrez de pe flac-uri pe casete pe care le am pe aici din anii 90. Incredibil cat de bine se pot inregistra desi sunt atat de vechi. Cel mai bine mi se pare ca se trage pe casetele Raks.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KtqjPbcN0zw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Calitatea filmarii se potriveste perfect cu cea a inregistrarii audio... Posted Image ...Nu se face inregistrare de calitate,luand semnal de la iesirea de casti sau difuzoare!

Edited by danpet, 17 June 2017 - 13:19.


#2034
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Si de unde sa iau iesire de pe pc daca nu din iesirea jack sau line out care se aude identic? Ma crezi sau nu se aude perfect, mult mai clar chiar si decat casetele originale. Normal ca in video se aude prost daca e tras cu telefonul dar unii postam ca suntem hateri si nimeni nu face nimic bine in afara de noi.

Edited by gerbil, 17 June 2017 - 14:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate