Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

totul despre casetofoane, magnetofoane, banda magnetica

- - - - -
  • Please log in to reply
2328 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,481
  • Înscris: 13.06.2004
Am avut şi eu o casetă "OR.WO.", dar am dat-o. Pe e erau înregistrate ceva lecţii de limba engleză.
Casete sovietice a avut cineva?
M-a pus satana să iau din talcioc mai demult nişte casete ieftine şi atât de prost era plasticul, încât se crăpa. Am pe casă şi una no-name şi unele spaniole care se aud destul de bine. Când cumpăraţi casete s.h. înregistrate, e bine să aveţi măcar un walk-man la voi. Că am mai cumpărat eu unele din talcioc - casete originale care din păcate fuseseră reînregistrate...

#20
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007
Va raspund acum deoarece eram la serviciu. Intr-adevar si eu am patit la fel cu vreo 2 casetr din talcioc si fusesera reinregistrate..

Va multumesc pt raspunsuri

#21
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View PostPicoDazore, on 23 ianuarie 2014 - 09:39, said:

AKAI GX52. De obicei in trecut, capurile implementate in aparatele lor audio, de  AKAI, erau de cristal foarte rezistente si cu fidelitate inalta. Asta inca de pe timpul lui ceasca.
Si eu detin un aparat audio-digital de la AKAI. Sunt foarte multumit de functionalitatea si fiabilitatea lui.
Da , adevarat , unde sunt acele capuri BRG,cunascatorii stiu ce spun,trebuie sa apara @djl sa spuna!

#22
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,481
  • Înscris: 13.06.2004
De ce să apar eu (adică dacă apar eu e de bine sau de rău)?

#23
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Postandreidl, on 23 ianuarie 2014 - 01:09, said:

Buna seara! M-ar interesa si pe mine un cass deck..

Pe scurt, un cassdeck civilizat (ceva mai modern, 3 capete, dual-capstan, bias reglabil, dolby B-C, HXPro) îl cumperi cu circa 200 - 300 lei, în mințile lui (cel puțin atît am dat eu pe al meu). Nu am aflat pînă acum la ce vrei să-l folosești pe al tău, eu l-am luat pe al meu ca să pot digitiza niște casete vechi, care nu există disponibile în alt format audio. Dacă îți iei așa ceva pentru a asculta muzică, din punct de vedere strict tehnic este mult sub formatele digitale disponibile în ziua de astăzi. Nici de comod nu este mai comod. Dacă vrei un aparat chiar performant, va trebui să scoți mai mulți bani din buzunar, e plin de oferte care se învîrt în jurul unor sume de 300 - 500 de euro. Eu, unul, nu înțeleg altă rațiune pentru a cheltui suma asta pe un cassdeck înafară de ideea de a colecționa aparate mai puțin obișnuite. Măcar dacă er fi vorba despre un magnetofon.

#24
RD-Woo

RD-Woo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 15.01.2012

View Postbibiaudiofil, on 23 ianuarie 2014 - 22:03, said:

Nu am aflat pînć acum la ce vrei sć-l folosești pe al tću

Si bugetul alocat acestei achizitii - foarte important. parerea mea, daca-l vei folosi ocazional, pt redarea catorva benzi,
eventual inregistrarea altora noi, nu ar trebui depasit o suma de 200-350lei.

#25
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,481
  • Înscris: 13.06.2004
Poate omul e pasionat de acest format sau poate îi provoacă nostalgie casetele. Ori a moştenit multe casete. Nici eu nu prea mai eram aşa de pasionat de acest format, dar am mai moştenit nişte casete şi m-a apucat dorul de ele. Acum că am şi walk-man mă simt precum în alte vremuri.
Şi mai e o chestie: când asculţi muzică de la computer sau televizor, eşti tentat să faci şi altceva pe lângă a asculta muzică.
Dacă o să am vreodată deck care să fiu sigur că redă la viteza corectă + filtru DBX + pick-up bunicel cu doză magnetică, am să copiez muzică de pe vinil pe casetă.
Cât despre format digital vs casetă. Depinde de ce format digital, depinde de bit-rate, depinde de placa de sunet (în cazul digitalului). Un .flac poate să bată o casetă, dar o casetă trasă bine şi redată pe un aparat bun va depăşi ca şi calitate audio un m.p. 3 de 128-192 k.p.b.s., sau, poate chiar unul de 256 k.p.b.s.

Dacă vreţi să salivaţi la nişte aparate de pe vremuri, mai intraţi şi pe aici: http://forum.softped...st__p__14042262

Edited by djl, 23 January 2014 - 23:09.


#26
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
Nu e buna comparatia. Pune mp3-uri bune pe un CD player dedicat(sunt care citesc asa ceva) sau folosind o placa de sunet foarte buna sigur se aud mai bine decat inregistrarile de pe deck. Dinamica e mult superioara,singura limitate la mp3 e frecventa pana in 20Khz. Asta nu-i nimic, deck-urile urca practic foarte rar pana in 16-18 Khz ,chiar pe casete metal.
E si altfel de sunet ,unii apreciaza mai mult asa zisa "caldura" a sunetului analog.
A se vedea ca multe dintre vinilurile actuale sunt facute tot dupa matrite trase digital sau remasterizate digital. Asa ca sunetul ala analog 100% nu prea e usor de obtinut.
Pentru a obtine un "sunet cald" mai recomandat e un amplificator cu tuburi.

#27
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
Kenwood KX-880d http://www.hifiengin...d/kx-880g.shtml detin unu, sunt foarte multumit de ce poate. Reda impecabil, inregistreaza criminal.


L.e. Este direct drive, auto tape selector, dolby b&c, amorphous alloy head.

Edited by deckard22, 24 January 2014 - 02:02.


#28
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007
Am si casete bune, unele mai noi, altele mai vechi putin, nu prea sunt asa uzate.. iar actualul deck AKAI HX A201 nu ma mai multumeste..luat la sh..evident, de pe net nu am avut cum ii descoperi unele bube..prima a fost capu si apoi inca o trebusoara..cam intinde banda cam mult..si acum sta pe tusa..pacat avea reglaj pt inregistrare, selector de banda, dolby b, c..insa..capul uzat nu am cu ce il inlocui...face si cuta fiecare caseta care o pun pe el, noua! o cuta de la cap ca e tocit (plus faptul ca mai orice banda o pui scartie.fizic dar si in difuzor tradus)...si a doua pt ca intinde banda..si din loc in loc pana se mai aduna ceva banda pe rola banda mea are niste "damburi"intocmai ca e prea intinsa sau apasata.. de-aia vreau o scula buna. Alt motiv: mai inregistrez de pe vreun vinil, de pe niste benzi de magnetofon care nu stiu cat or sa le mai am..fi pe ele..fie aparatul..si vreau sa am acel sunet cald.. Si da, bugetul ar fi 200-300 RON. App, capete stiti de unde as mai putea procura? Eventual noi? Fac o paranteza aici : doze de pick-up se fabrica..dar capete, stie cineva?

#29
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,481
  • Înscris: 13.06.2004
Capete s-ar putea să se mai găsească. Mă mir însă cum de întinde banda... Ca arătare, mi se pare slab pentru "Akai".
Doze de pick-up se mai găsesc. Costă cam de la 100 de lei la vreo 1.500 de lei.

Edited by djl, 24 January 2014 - 04:05.


#30
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View Postdjl, on 23 ianuarie 2014 - 21:37, said:

De ce să apar eu (adică dacă apar eu e de bine sau de rău)?
Este de bine.Posted Image

#31
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Postandreidl, on 24 ianuarie 2014 - 03:00, said:

Am si casete bune, unele mai noi, altele mai vechi putin, nu prea sunt asa uzate.. iar actualul deck AKAI HX A201 nu ma mai multumeste..luat la sh..evident, de pe net nu am avut cum ii descoperi unele bube..prima a fost capu si apoi inca o trebusoara..cam intinde banda cam mult..

Este un potop de aparate vechi luate din străinătate (cine știe de unde) și vîndute la noi de adevărați samsari :) Nu aș lua nimic dintre astea fără probă, și chiar și așa nu se poate garanta nimic.

View Postdjl, on 24 ianuarie 2014 - 04:04, said:

Costă cam de la 100 de lei la vreo 1.500 de lei.

Chiar și mai mult   ...  chiar și mai mult  :)

#32
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pentru "digitalizare" casete audio sunt scule dedicate
nu cred ca exista "melodii" pe care sa nu le gaesesti in format digital
doar poate inregistrari proprii
tre' sa fii nostalgic rau (si antiprogres) sa nu observi diferenta majora de calitate a sunetului (acurateţe, claritate, curăţenie,) si dinamica intre caseta audio si formatul mp3... nu mai zic de flac sau CD
vinilul in original se aude infinit mai bine decat orice inregistrare pe banda (plus ca la vinil poti "derula" instant)
cine/ce te opreste sa inregistrezi direct mp3 sau alt format digital?

#33
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View PostNero-d, on 24 ianuarie 2014 - 09:06, said:

nu cred ca exista "melodii" pe care sa nu le gaesesti in format digital

Mai există Posted Image

Eu am trei casete originale care nu au fost reeditate și pe CD, una cu Methadon 3000 și două cu Getto-Daci. Mi le-am făcut singur în format digital Posted Image

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,527
  • Înscris: 15.06.2004

View PostNero-d, on 24 ianuarie 2014 - 09:06, said:

tre' sa fii nostalgic rau (si antiprogres) sa nu observi diferenta majora de calitate a sunetului (acurateţe, claritate, curăţenie,) si dinamica intre caseta audio si formatul mp3... nu mai zic de flac sau CD

Intr-adevar, mai ales ca pe banda magnetica in timp se pierde calitatea inregistrarii.
Am mai ascultat si eu ocazional cate o caseta veche, si sincer, prefer sa pun un cd. Chiar daca CD-Playerul care il am e din aceeasi linie cu casetofonul.
Si de inregistrat sunt inregistrate exact de pe cd folosind chiar cele 2 aparate, pe casete BASF Chrome Maxima 2 - costa acum 15-16 de ani cat 10 Chrome-uri de la Racks. La data inregistarrii nu puteai deosebi CD-ul de caseta. Acum... :(

#35
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
@Nero-D
Alea nu sunt scule nici pentru copii;si da exista melodii vechi doar in format analogic sau digitalizate prost.

#36
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,481
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am găsit undeva un deck "Technics" RS-M235X, negru,  cu filtru DBX încorporat... din păcate are curele şi 2 capete, nu 3, dar la 80 de lei m-ar tenta.
Aşa arată aparatul: https://www.google.r...ih=614#imgdii=_

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate