Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Sa construim o casa 2014 - Tamplarie si geamuri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
795 replies to this topic

#19
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013
Eu nu stiu esntele pe care lucreaza cei de la Internorm, insa decat o tamplarie pe stejar, meranti si ce se mai poarta pe la noi, chiar si placata cu aluminiu, am mai mare incredere in brad facut de Internorm, asta daca el este brad.
Internorm este cel mai mare producator de tamplarie din Europa, pentru mine este interesanta aceasta pozitie avand in vedere ca are preturi " emotionante pana la lacrimi".

#20
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostDorel-TheSkillMaster, on 07 ianuarie 2014 - 00:20, said:

Eu nu stiu esntele pe care lucreaza cei de la Internorm, insa decat o tamplarie pe stejar, meranti si ce se mai poarta pe la noi, chiar si placata cu aluminiu, am mai mare incredere in brad facut de Internorm, asta daca el este brad.
Internorm este cel mai mare producator de tamplarie din Europa, pentru mine este interesanta aceasta pozitie avand in vedere ca are preturi " emotionante pana la lacrimi".

Pe ce-am dat 6 mii si ceva pe stejar, ei imi cereau 9000 si ceva. Atunci mi s-a părut enorm, acum mi șe pare mult. Dar bradul ala ma încurca. Si nu prea m-au convins ca e singura Esența moale de pe glob.

View PostDorel-TheSkillMaster, on 07 ianuarie 2014 - 00:20, said:

Eu nu stiu esntele pe care lucreaza cei de la Internorm, insa decat o tamplarie pe stejar, meranti si ce se mai poarta pe la noi, chiar si placata cu aluminiu, am mai mare incredere in brad facut de Internorm, asta daca el este brad.
Internorm este cel mai mare producator de tamplarie din Europa, pentru mine este interesanta aceasta pozitie avand in vedere ca are preturi " emotionante pana la lacrimi".

Pe ce-am dat 6 mii si ceva pe stejar, ei imi cereau 9000 si ceva. Atunci mi s-a părut enorm, acum mi șe pare mult. Dar bradul ala ma încurca. Si nu prea m-au convins ca e singura Esența moale de pe glob.

#21
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013
Vezi? Fara sa stapanesc prea bine politica de pret a celor de la Internorm am nimerit-o, tu ai dat doua carute, daca faceai rost si de a treia cred ca acum stiai unde sa te duci pentru noua constructie.
Internorm chiar stie sa produca tamplarie, noi aici vorbim despre tot felul de producatori de profile, de feronerie, de sticla si rareori despre producatori de tamplarie, in comparatie cu ce face Internorm noi in Romania suntem personaje dintr-un basm.

Edited by Dorel-TheSkillMaster, 07 January 2014 - 00:44.


#22
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostDorel-TheSkillMaster, on 07 ianuarie 2014 - 00:34, said:

Vezi? Fara sa stapanesc prea bine politica de pret a celor de la Internorm am nimerit-o, tu ai dat doua carute, daca faceai rost si de a treia cred ca acum stiai unde sa te duci pentru noua constructie.
Internorm chiar stie sa produca tamplarie, noi aici vorbim despre tot felul de producatori de profile, de feronerie, de sticla si rareori despre producatori de tamplarie, in comparatie cu ce face Internorm noi in Romania suntem personaje dintr-un basm.

Daca zici ca-s buni, mai dau o raita pe la ei. De data asta la mama lor acasa, am un drum de Austria in curând. Poate-or sti aia sa-mi zică de lemne mai multe.
Oricum, multzam fain.

#23
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Astea:

http://www.internorm...raluminium.html

Internorm sunt inventatorii tâmplăriei din PVC.

#24
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

View Postdenky, on 06 ianuarie 2014 - 23:31, said:

...
Va multumesc si-mi pare rău ca va găsesc tensionați.
păi, să nu-ți pară.
______________________

dacă-ti place ce se vede. detalii maine.

Attached Files



#25
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

View Postborn2lose, on 06 ianuarie 2014 - 17:45, said:

ai pm, multumesc mult Posted Image acum cu riscul de a parea nesimtit, poti sa ma ajuti si cu manerul care trebuie montat pe dinafara? ala nu e totusi critic, sunt convins ca-l gasesc prin alte parti.


problema rezolvata. il gasesti la sphera building centre in razoare cu tot cu manerul pentru exterior si suruburi. succes

#26
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Coane....
Ce bai tata cu tine?
Te lovisi la cap?

#27
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
care este problema ta bodcasa?

#28
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Stii foarte bine!

#29
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007

View PosteuribiontuL, on 07 ianuarie 2014 - 01:24, said:

detalii maine.

Ce făcuși bre? Te-ai apucat de Schuco? Arată bine.

#30
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PosteuribiontuL, on 07 ianuarie 2014 - 01:24, said:


păi, să nu-ți pară.
______________________

dacă-ti place ce se vede. detalii maine.

F frumos. Felicitări! Partea nasoala (nu in general) e ca sunt din tm.


#31
bengal

bengal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 15.11.2006
Exista calitate la tamplarie adevarata din lemn chiar daca nu este de la Internorm,si tot din import este,dar la preturi mai decente.

#32
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013

View Postdenky, on 07 ianuarie 2014 - 23:18, said:



F frumos. Felicitări! Partea nasoala (nu in general) e ca sunt din tm.
Daca ai pretentii de produse de super clasa incearca sa nu te impiedici de costurile de deplasare, cand dai de trei sau patru ori mai multi bani decat pe o tamplarie conventionala e posibil ca cei cateva sute de euro in costuri de deplasare sa fie o investitie utila.
Eu nu vorbesc aici despre propunerea lui Euribiontul si nici despre Internorm neaparat, ci pur si simplu daca gasesti producatorul care sa respecte standardele tale de calitate, sa ratezi achizitia tamplariei datorita unor costuri aleatorii, care nu tin de produsul in sine, e posibil sa regreti mai tarziu decizia luata.

View Postbengal, on 07 ianuarie 2014 - 23:53, said:

Exista calitate la tamplarie adevarata din lemn chiar daca nu este de la Internorm,si tot din import este,dar la preturi mai decente.
Da, atata ca si calitatea este "mai decenta", stiu trei firme care sunt dealerii unor producatori pe lemn stratificat din UE, produsele lor nu au nici o legatura cu cele de la Internorm.

#33
bengal

bengal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 15.11.2006
Deci este Internorm si restul lumii ; iar astia sunt fii ploii sa inteleg ,nu :  http://www.kneer-sue...nster.de/en   ?

#34
Dorel-TheSkillMaster

Dorel-TheSkillMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 17.08.2013
N-am spus asta, am vrut doar sa subliniez ca, faptul ca tamplaria este de import (cu asta se lauda si cei trei), nu este un argument suficient, ci dimpotriva tamplarie similara cu majoritatea celei de import se produce si la noi (in unele situatii chiar mai buna), insa romanii au senzatia ca cea de import este mai buna.
Nu tot ce este de import este mai bun decat produsele noastre, eu am vorbit despre Internorm, tu despre ceilalti iar acesta este un lucru bun, cei interesati stiu unde sa se duca.

View Postbengal, on 08 ianuarie 2014 - 00:24, said:

Deci este Internorm si restul lumii
Este una din marile greseli ale romanilor (cred ca ne este caracteristica), din punctul meu de vedere cel mai bun produs este cel care ti se potriveste.

Edited by Dorel-TheSkillMaster, 08 January 2014 - 00:40.


#35
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostDorel-TheSkillMaster, on 08 ianuarie 2014 - 00:14, said:


Daca ai pretentii de produse de super clasa incearca sa nu te impiedici de costurile de deplasare, cand dai de trei sau patru ori mai multi bani decat pe o tamplarie conventionala e posibil ca cei cateva sute de euro in costuri de deplasare sa fie o investitie utila.
Eu nu vorbesc aici despre propunerea lui Euribiontul si nici despre Internorm neaparat, ci pur si simplu daca gasesti producatorul care sa respecte standardele tale de calitate, sa ratezi achizitia tamplariei datorita unor costuri aleatorii, care nu tin de produsul in sine, e posibil sa regreti mai tarziu decizia luata.


Da, atata ca si calitatea este "mai decenta", stiu trei firme care sunt dealerii unor producatori pe lemn stratificat din UE, produsele lor nu au nici o legatura cu cele de la Internorm.

Voi toti aveti dreptate si va multumesc ca va implicați. Stejarul triplustratificat pt ferestrele si Ușile de le am acum l-am adus din Germania, unde a fost uscat in condiții aproape de natural.
Ma interesează pt a doua casa, pe care o încep in curând, sper. Acum sunt in faza in care fac calculele si încerc sa stabilesc niște coordonate mai strânse decat am facut prima data. Vreau sa ma încadrez cu construcția in 400 euro/mp la gata, si daca vreau calitate trebuie calculat totul. Se poate, dar necesita munca.
Bun, important e ca stiu ca pot apela cu încredere la voi cand va fi cazul. Pun o întrebare de tâmpit: având in vedere ca n-am proiectul si casa va fi doar parter, un pret pe mp la ferestre imi puteți da? Stiu ca diferă mult fct de multe, dar totuși...
Va multumesc inca o data si va doresc un an profitabil, cu sanatate.


#36
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postdenky, on 08 ianuarie 2014 - 08:25, said:



Voi toti aveti dreptate si va multumesc ca va implicați. Stejarul triplustratificat pt ferestrele si Ușile de le am acum l-am adus din Germania, unde a fost uscat in condiții aproape de natural.
Ma interesează pt a doua casa, pe care o încep in curând, sper. Acum sunt in faza in care fac calculele si încerc sa stabilesc niște coordonate mai strânse decat am facut prima data. Vreau sa ma încadrez cu construcția in 400 euro/mp la gata, si daca vreau calitate trebuie calculat totul. Se poate, dar necesita munca.
Bun, important e ca stiu ca pot apela cu încredere la voi cand va fi cazul. Pun o întrebare de tâmpit: având in vedere ca n-am proiectul si casa va fi doar parter, un pret pe mp la ferestre imi puteți da? Stiu ca diferă mult fct de multe, dar totuși...
Va multumesc inca o data si va doresc un an profitabil, cu sanatate.

Am uitat sa intaresc ca vreau lemn la interior si aluminiu la exterior.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate