Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Sesizare Garda de Mediu

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Salutare!

Am o problema cu Garda de Mediu Giurgiu. Mai exact, am facut pana acum 3 sesizari catre ei, care au depasit cu cel putin 60 de zile termenul legal in care trebuia sa primesc raspuns. Cand sun la ei si intreb de ce nu am primit raspuns, imi raspunde un obosit, plictisit de viata, si imi spune sa astept. Pai astept, dar pana cand? Daca termenul legal in care trebuie sa primesc raspuns este de 30 de zile atunci ce asteapta? Primavara?
Unde as putea sa fac o sesizare impotriva acestor nesimtiti si incompetenti de la Garda de Mediu?

Multumesc anticipat.

#2
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Trebuie sa te documentezi inainte de a face o sesizare la mediu, de pilda poti incepe prin a studia ce ONG-uri si ce ziare romanesti sau straine fac scandal mai mare in cazul Rosia Montana sau Chevron si atunci cand trimiti mailul cu petitia la Mediu sa ii pui si pe ei in cc, pun pariu ca lucrurile se vor misca mult mai repede. Posted Image

Edited by eugeniusro, 22 January 2014 - 08:47.


#3
sergiustg

sergiustg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 13.08.2011
Cere sa vorbesti cu un superior.

#4
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007

View Posteugeniusro, on 22 ianuarie 2014 - 08:46, said:

Trebuie sa te documentezi inainte de a face o sesizare la mediu, de pilda poti incepe prin a studia ce ONG-uri si ce ziare romanesti sau straine fac scandal mai mare in cazul Rosia Montana sau Chevron si atunci cand trimiti mailul cu petitia la Mediu sa ii pui si pe ei in cc, pun pariu ca lucrurile se vor misca mult mai repede. Posted Image

O idee foarte buna, multumesc.

View Postsergiustg, on 22 ianuarie 2014 - 08:47, said:

Cere sa vorbesti cu un superior.

Am facut nenumarate drumuri pana la sediul lor din Giurgiu si am stat de vorba cu tot personalul de acolo. Din pacate aia habar nu au ce cauta acolo. Nu stiu cum se fac angajarile la ei insa sigur nu pe baza competentei. Tocmai de aceea vreau sa fac o sesizare catre o institutie care e abilitata sa declanseze un control si sa verifice modalitatea prin care acestia isi indeplinesc atributiile de serviciu.

#5
adrian8080

adrian8080

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 12.12.2010

View Postammazon, on 22 ianuarie 2014 - 08:51, said:

O idee foarte buna, multumesc.



Am facut nenumarate drumuri pana la sediul lor din Giurgiu si am stat de vorba cu tot personalul de acolo. Din pacate aia habar nu au ce cauta acolo. Nu stiu cum se fac angajarile la ei insa sigur nu pe baza competentei. Tocmai de aceea vreau sa fac o sesizare catre o institutie care e abilitata sa declanseze un control si sa verifice modalitatea prin care acestia isi indeplinesc atributiile de serviciu.
Fa din nou sesizarea la autoritatea superioara Garzii de Mediu, respectiv Agentia de Protectia Mediului Giurgiu. In sesizare specifici numerele de inregistare cu care a fost depusa si la garda. Garda de Mediu este doar unitate de control, APM fiind unitate de reglementare. sesizarea va ajunge tot la Garda de Mediu, insa ei vor fi obligati sa verifice si sa raspunda pe scara ierarhica autoritatii de reglementare, nu ca acum cand trebuie sa-ti raspunda doar tie. astfel iti vei primi si tu raspunsul. Succes!

Edited by adrian8080, 22 January 2014 - 11:20.


#6
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Multumesc pentru sfat. Sincer, eu ma gandeam sa merg intr-o audienta la Ministerul Mediului. Credeti ca as rezolva ceva?

#7
adrian8080

adrian8080

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 12.12.2010

View Postammazon, on 22 ianuarie 2014 - 15:06, said:

Multumesc pentru sfat. Sincer, eu ma gandeam sa merg intr-o audienta la Ministerul Mediului. Credeti ca as rezolva ceva?
Da, vor da directive catre organele abilitate daca se considera intemeiata sesizarea si cazul, deci tot la GM ajungi. dar nu-ti fa iluzii legate de rapiditatea raspunsului, plus ca dureaza ceva cu programarea la audienta.

de curiozitate ne poti spune ce problema ai? poate exista si alte metode de rezolvare.

Edited by adrian8080, 22 January 2014 - 15:41.


#8
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Fa sesizare la Consiliul judetean...   Si in sesizare scrii ca vei deschide in instanta contra garzii de mediu o actiune... Sa vezi in 2 saptamani primesti raspuns de la garda de mediu.Maxim.

#9
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007

View Postadrian8080, on 22 ianuarie 2014 - 15:40, said:

Da, vor da directive catre organele abilitate daca se considera intemeiata sesizarea si cazul, deci tot la GM ajungi. dar nu-ti fa iluzii legate de rapiditatea raspunsului, plus ca dureaza ceva cu programarea la audienta.

de curiozitate ne poti spune ce problema ai? poate exista si alte metode de rezolvare.

Am la tara niste vecini care deverseaza in curtea mea dejectii umane si animale. Tot acesti needucati mi-au uscat toti pomii din gradina, punandu-le motorina si alte substante la radacina, asta in conditiile in care am cheltuit destul de mult pentru a infiinta o livada.
Vreti sa stiti ce raspuns am primit de la primaria din localitate, dupa ce, in prima instanta, am reclamat catre ei aceasta situatie? Raspunsul a fost: "Asa este terenul cu panta spre dumneavoastra, nu avem ce sa le facem".
Asta e mizeria de tara in care traim. Numai incompetenti peste tot.

#10
adrian8080

adrian8080

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 12.12.2010

View Postammazon, on 22 ianuarie 2014 - 17:08, said:


Am la tara niste vecini care deverseaza in curtea mea dejectii umane si animale. Tot acesti needucati mi-au uscat toti pomii din gradina, punandu-le motorina si alte substante la radacina, asta in conditiile in care am cheltuit destul de mult pentru a infiinta o livada.
Vreti sa stiti ce raspuns am primit de la primaria din localitate, dupa ce, in prima instanta, am reclamat catre ei aceasta situatie? Raspunsul a fost: "Asa este terenul cu panta spre dumneavoastra, nu avem ce sa le facem".
Asta e mizeria de tara in care traim. Numai incompetenti peste tot.
Practic nu varsa direct la tine pe proprietate ci la granita ei, apa uzata scurgandu.se datorita naturii terenului?
Dar cu motorina la radacina pomilor cum ajung? Iti incalca proprietatea? Daca ai vreo dovada in acest sens, poate fi un caz si pentru politie in prima instanta. Cred ca s.ar incadra la distrugere de proprietate.
Oricum si in caz ca s.ar deplasa "marii comisari" ai GM la fata locului mai mult de o constatare nu ar face, fara dovezi ca vecinii sunt cei care fac asta, poate doar sa.i prinda in fapt. Va trebui cel mai probabil sa suporti costuri ale determinarilor de sol ca ei sa poate constata ca intr.adevar acolo a avut loc o poluare si cine stie ce altceva.
Crede.ma ca stiu cum lucreaza astia de la mediu...am de a face cu inspectii din astea la servici aproape lunar, totul e superficial. O iau un pic mai in serios cand ordinele vin mai de sus, de la agentii sau judet.
mai bine ai incerca sa ii inregistrezi video facand cele descrise de tine si sa contactezi un avocat pentru sfaturi cum pot fi atacati in justitie pentru distrugere.

Edited by adrian8080, 22 January 2014 - 17:55.


#11
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Da, hai sa spunem ca lichidele se scurg, desi ar trebui sa si le arunce in curtea lor fara sa lezeze vecinii, insa si rahatul uman si animal se scurge la mine in curte? (imi cer scuze pentru limbaj dar trebuie sa ma fac inteles).
Legat de uscarea pomilor, am prezentat la politie probe video insa "nu pot fi luate in considerare". Inca mai sper ca in mizeria asta de tara sa existe macar un singur om capabil sa-mi faca dreptate. In caz contrar, sunt la doar o secunda de a-mi face singur dreptate, in felul meu, indiferent de urmari. Nu am recurs la aceasta metoda pana in prezent pentru ca am considerat ca imi voi bate joc de toata educatia mea insa, se pare ca in Romania asta e singura metoda care da rezultate.
Sa nu mai spun ca in trecut am mai facut sesizare la Garda de Mediu, tot pe aceasta tema si ce credeti? Au venit trei nesimtiti sa constate insa probabil, pe langa faptul ca erau incredibil de prosti, mai erau si orbi, pentru ca au spus ca nu se adeveresc cele sesizate de mine, desi au calcat din greseala in rahatul aruncat de imbecilii astia de vecini. Degeaba, au zis ca e rahat de caine...probabil l-au gustat. Imi pare rau ca nu am fost acasa si au facut ce au vrut cu mama mea, care in timpul saptamanii locuieste singura acolo.
Pe langa faptul ca s-au facut ca nu vad cele sesizate de mine, au amendat-o pe mama cu suma de 2000 de lei pentru ca, vezi Doamne, a depozitat gunoaie in apropierea gardului lor. Acele "gunoaie", de fapt nu erau altceva decat fan cosit cu o motocoasa, ramas pe loc sub forma de brazde.
Voi intelegeti ce spun eu aici? Simt ca-mi iau campii...

Edited by ammazon, 22 January 2014 - 18:21.


#12
adrian8080

adrian8080

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 12.12.2010
din pacate asa sunt caile legale la noi in tara. atat de multa birocratie si incompetenta incat cedezi si renunti pana sa ajungi la o finalitate sau iei problema in propriile maini. suna suspect faptul ca ai fost amendat pentru asa zisa depozitare ilegala de deseuri si vecinii nu, care exact asta fac, isi arunca dejectiile si gunoaiele pe proprietatea ta. esti sigur ca nu au o cunostiinta la garda? de obicei asa se lasa in urma controalelor "la comanda" sa zic asa. insa vecinii au fost chestionati la acel control de presupusele fapte?
nu te lasa poate ai noroc si prinzi alti comisari, astia la fiecare 2 ani sunt schimbati din zonele in care au fost repartizati. fa petiti peste tot pe unde iti da prin cap, poti chiar cauta un ONG, cum a spus cineva mai sus, caruia ii poti solicita asistenta in acest caz.

Edited by adrian8080, 22 January 2014 - 19:17.


#13
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Nu au nicio cunostinta la garda. In schimb ii tine in brate doamna primar din localitate pentru ca sunt buni votanti.
Multumesc pentru sfaturi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate