Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Allview AX4 Nano

- - - - -
  • Please log in to reply
987 replies to this topic

#37
manacata

manacata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 06.04.2010

View PostCommandoX, on 12 aprilie 2014 - 14:35, said:

Salutare bajeti, am luat si eu tableta de la rdș, e foarte draguta, pentru 5 lei pe luna, merge bine, nu agata, pacat de display-ul ala cam varza. Se pare ca root exista, n-am facut inca. (http://www.androidro...allview-ax4nano)
Acum mai trebuie doar sa gasim a cui clona e sa vedem daca exista custom roms si alte tweak-uri folositoare.


O intrebare am totusi, la voi face urat ecranul in partea de jos (cum tii tableta in mod profil) cand atingi ecranul ? La mine face ca si cum ai apasa foarte tare pe el, de la spate dabea o ating si se apasa usor ecranul in acelasi loc, undeva in stanga jos.
Vreau sa stiu daca e doar la mine sau asa se intampla la modelul asta, daca e la mine ma duc sa mi-o schimbe.

Si eu am primit ax4 nano pe 10 martie de la rds si am trimis-o pe 12 martie in service pentru ca avea aceiasi problema ca la tine cu ecranul o  apasare usoara pe spatele tabletei undeva pe la difuzor face valuri ecranul.A mea este alba(am auzit ca cele albe sunt cu probleme),a ta ce culoare are?

Edited by manacata, 12 April 2014 - 23:14.


#38
CommandoX

CommandoX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 21.02.2013
Neagra...

#39
TRazvan

TRazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.12.2004
Vad ca si a mea face la fel. Sa-mi spuneti daca s-a rezolvat ceva in service.

#40
Tudor321

Tudor321

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.04.2014
Salut , am luat o tot de la rds , am o problema cu ea insa: Intru in profilui audio , intru in setari si bifez  "sunet la atingere" ; "sunet la blocarea ecranului" nu merg, nu se aude la atingere decat atunci cand scrii un numar , si la blocarea ecranului nu se aude nimic. In rest totul este ok. Stie cineva ce gresesc ?

PS : da si a mea face la fel daca apas in partea de jos a ecranului usor...

si pe langa asta a mea are 1GB spatiu intern , nu trebuia sa aiba 4 ?

#41
mihai_01

mihai_01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.03.2014
Interesant... si pe a mea apar valuri pe ecran in zona aceea de jos. Nu apas deloc tare pe carcasa ca sa vad acest <nefericit> efect. Tableta este varianta alba si asa cum scria cineva mai sus sa vedem daca se va rezolva in service.


#42
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 11.01.2011

View Postmihai_01, on 17 aprilie 2014 - 07:54, said:

Interesant... si pe a mea apar valuri pe ecran in zona aceea de jos. Nu apas deloc tare pe carcasa ca sa vad acest <nefericit> efect. Tableta este varianta alba si asa cum scria cineva mai sus sa vedem daca se va rezolva in service.
Valuri pe ecran apar la mai multe modele de Allview si nu prea cred ca au ce sa-i faca in service pentru ca ele apar datorita carcasei prost gandite si a componentelor pe care apasa capacul din spate . Aia din Shenzhen nu-si prea bat capul cu detalii din astea ...Vezi de la minutul 1: 10.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i-d78F9pxFw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
manacata

manacata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 06.04.2010
Mai posteaza inca o data video ca nu se poate accesa,iar cand o sa primesc tableta din service o sa va zic ce si cum deocamdata astept


#44
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 11.01.2011

View Postmanacata, on 18 aprilie 2014 - 08:56, said:

Mai posteaza inca o data video ca nu se poate accesa,iar cand o sa primesc tableta din service o sa va zic ce si cum deocamdata astept

La mine vad ca merge , oricum cauta pe Youtube : Tableta Allview Viva Q7 Life - parere dupa 8 zile de utilizare  https://www.youtube....-d78F9pxFw#t=60

Edited by chflorin, 18 April 2014 - 09:12.


#45
manacata

manacata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 06.04.2010
am primit azi tableta si nu au rezolvat nimic cu ecranu' , mi-au resoftat tableta si mi-au dat un raspuns sec ,citez "avand in vedere distanta mica intre displey si placa de baza deasta apar acele semne pe ecran " am sunat inapoi la allview si le-am zis sa imi schimbe tableta, iar ei au trimis iar firma de curierat la mine, sa vedem ce voi rezolva ,va tin la curent.

#46
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,130
  • Înscris: 26.07.2009
Ce raspuns, pai esti tu de vina ca "avand in vedere distanta mica intre displey si placa de baza deasta apar acele semne pe ecran "? Nu puteau sa schimbe tableta din prima? si asta daca o fac... Nesimtire.

#47
TRazvan

TRazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.12.2004
Pai nu au cu ce sa schimbe. Toate sunt asa.

#48
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,130
  • Înscris: 26.07.2009

View PostTRazvan, on 20 aprilie 2014 - 14:25, said:

Pai nu au cu ce sa schimbe. Toate sunt asa.

Si eu am o ruda care detine aceasta tableta, am dat cu degetele in zona de difuzor si nu incet, mai tare asa si nu se misca nici pe display sau nu am dat unde trebuia?

#49
manacata

manacata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 06.04.2010

View Postcristinel07, on 23 aprilie 2014 - 12:45, said:



Si eu am o ruda care detine aceasta tableta, am dat cu degetele in zona de difuzor si nu incet, mai tare asa si nu se misca nici pe display sau nu am dat unde trebuia?

Poate nu are aceiasi problema ca la mine


#50
ivo22

ivo22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.01.2011
http://www.androidro...ew-ax4nano/   a incercat cineva?

#51
Sandu-2000

Sandu-2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.12.2010

View PostBobDeville, on 26 martie 2014 - 11:29, said:

Salute all !!!
Am si eu o astfel de tableta, over all sunt multumit de ceea ce ofera raportat la costul ei, dar sunt si lucruri ce se pot imbunatati si spun acest lucru referindu-ma la partea de soft, care in comparatie cu aceeasi versiune 4.2.2, dar alta/e tablete are minusuri suparatoare.
Unul din aceste minusuri la care ma chinui de ceva vreme sa gasesc o solutie este butonul de "move to" a aplicatiilor, buton prin intermediul caruia se pot muta aplicatiile pe spatiul de stocare intern al tabletei sau card sd, buton care spre mare mea surprindere .. lipseste in totalitate, efectiv nu exista.
Din punctul meu de vedere este un bug destul de mare, deoarece orice instalezi pe tableta se stocheaza pe partitia primara de 0.9 gb, si nimic pe partitia secundara (internal memory sau tablet memory) de 2 gb, asta cu toate ca singura optiune sau prefered location in storage este doar tablet memory si nimic altceva.
Am incercat din ADB sa ii modific prefered location, a mers la nivel teoretic dar faptic nu s-a modificat nimic, aplicatiile tot pe partitia primara se instaleaza.
Am incercat cu o multime de 3'rd apps, gen app2sd si similare, imi arata ca se pot muta un numar de X aplicatii, dar dezamagirea este la sfarsit cand pentru a le muta trebuie apasat butonul "move to" care lipseste cu desavarsire.
La ora actuala mai am in jur de 200 mb liberi pe partitia primara, pe cea secundara .. toata libera Posted Image ... 2gb, si nu am gasit nici o solutie pentru a utiliza aceasta partitie secundara.

Intrebare: aveti idee cum pot face sa apara acest buton (modificari in xml sau similar) sau cum pot face sa mut aplicatiile ce se pot muta pe aceasta partitie?

Mentionez ca nu am nici un stress vis a vis de a root'a aceasta tableta sau nu, actualmente nu este root'ata deoarece nu am avut nici un motiv.

Va multumesc anticipat si astept opiniile voastre.

Bob
Trebuie card extern microSD de 32 G si apare butonul change to sd

View PostBobDeville, on 30 martie 2014 - 11:32, said:



... si totusi se poate, dar te costa 2 euro ca sa adaugi si serviciul de voce la cartela respectiva.
Eu nu am RDS, dar am incercat cu o cartela de Vodafone si pot sa iti certific ca e horror sa o folosesti la apeluri voce, se aude ca din borcan, dar daca tot vrei sa faci acest lucru foloseste-i castile din dotare, asa poti vorbi decent.
La a mea nu vede sim-ul Vodafone si nu stiu ce setari sa-i fac ca sa-l vada,chiar am nevoie de tel pe tableta.Multumesc ptr.indrumari.Sandu2000

#52
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,130
  • Înscris: 26.07.2009

View Postcristinel07, on 23 aprilie 2014 - 12:45, said:


Si eu am o ruda care detine aceasta tableta, am dat cu degetele in zona de difuzor si nu incet, mai tare asa si nu se misca nici pe display sau nu am dat unde trebuia?

La ce spun persoanele de mai sus, ca se misca ecranul daca atingi in zona difuzorului pe spate.

#53
morby

morby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.02.2012
Salutare. Am si eu aceasta tableta de cateva zile(tot de la rds) in mare sunt multumit de dansa dar am observat un mare minus dupa mine. Nu stiu de ce dar semnalul wi-fi receptionat de tableta e foarte-foarte slab eu de exemblu stau acuma cu tableta in camera unde au router-ul wireless (de la tp-link) si semnalul indicat pe ecranul tabletei variaza intre 1 si doua liniute, foarte rar urca la 3. Sa nu mai spun daca ma duc in camera alaturata, acolo trebuie sa ma rog sa nu pice netul deoarece cel mai mult sta la o linuta, rar urca la doua. Vreau sa spun ca router-ul merge foarte bine, cu un alt telefon la o distanta de o camera am trei liniute iar la doua camere am doua liniunte.

Semnalul e asa prost si la voi sau tableta mea are un defect?

#54
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,130
  • Înscris: 26.07.2009
Eu detin o tableta tot de la RCS-RDS dar este Samsung tab3 Lite si la distanta de cativa m, nu am semnalul plin..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate