Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Allview AX4 Nano

- - - - -
  • Please log in to reply
987 replies to this topic

#19
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/5/5a/Spock_vulcan-salute.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bob, din pacate nu poti sa-i faci tu nimic, problema e in FW. Si se rezolva schimband versiunea curenta, daca ai cu ce.
De la Allview mai rar update-uri, poate gasesti la producator (asta e tot Onda?!?).

#20
BobDeville

BobDeville

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 19.12.2007

View PostSerpent, on 26 martie 2014 - 21:20, said:

Bob, din pacate nu poti sa-i faci tu nimic, problema e in FW. Si se rezolva schimband versiunea curenta, daca ai cu ce.
De la Allview mai rar update-uri, poate gasesti la producator (asta e tot Onda?!?).

.. banuiam ca problema e FW'ul, dar inca sper ca totusi s-ar putea modifica in fisierele xml pentru a face activ acest buton, problema e ca nu stiu ce si unde si nici nu prea am gasit detalii de acest gen.
Referitor la Producator, cum pot afla care este? Ce reper sa imi iau?
Iti multumesc si sa ne auzim cu bine!

Bob

#21
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004
Cu ceva vreme in urma, cand ma mai uitam la ce vinde Allview, de obicei tabletele erau Onda si tel. Gionee.
Dar foloseau si alti fabricanti, de obicei pe cei mai ieftini din toata China.
Atunci erau doar rebranduite si revandute sub numele Allview, fara alte modificari. Si se gaseau exact aceleasi modele vandute si sub alte nume/branduri.

De ex:
- AllDro Speed = Aura LY-F1 / BRONCHO A710 / Moonpad2
- Allview AllDro 3 Speed Duo HD = Onda V975
- Allview P5 Quad = Gionee & GPLUS GN708W, Lava Xolo Q800, Symphony W125, Polytron W7450, QMobile Noir A20

De un timp au inceput sa comande in China produse nitel customizate, de obicei cu specificatii/componente (ecrane, camere, memorie) un pic mai slabe decat ce vand chinezii direct, sub brandul propriu. Am vazut modele care erau vandute doar in India (sub "brandurile" Walton si Xolo), Rusia si Romania.
Asa ca acum e mai greu sa gasesti modelul original si poate sa nu fie 100% compatibil FW-ul!

Trebuie sa cauti de obicei pe site-urile unde se posteaza FW-uri alternative ( XDA, androidjugaad, slatedroid etc), poate aparea in lista clonelor.
Sau cauti dupa specificatii si identifici dupa pozitia componentelor. Chiar daca varianta vanduta de Allview are o camera mai proasta (de ex.) ea e pusa in acelasi loc.

Momentan AX4 Nano e un model nu prea vandut, dar daca o sa fie dat de RDS la retentie, pe gratis (aiurea gratis, dar asa crede lumea...), o sa vezi ce de posesori o sa mai apara pe aici!

#22
TRazvan

TRazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.12.2004
RDS-ul le da gratis la fidelizare. Am primit una ieri. Ecranul e oribil, dar asta e.

#23
puchitzel

puchitzel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.03.2014
o sa primesc si eu una peste ceva timp...

m-ar interesa daca se pot face convorbiri cu sim-ul de date pe care il ofera rds-ul...

Edited by puchitzel, 29 March 2014 - 20:02.


#24
TRazvan

TRazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.12.2004
Nu se pot face convorbiri cu sim-ul de date (doar Skype, Viber etc)

#25
BobDeville

BobDeville

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 19.12.2007

View Postpuchitzel, on 29 martie 2014 - 19:53, said:

o sa primesc si eu una peste ceva timp...

m-ar interesa daca se pot face convorbiri cu sim-ul de date pe care il ofera rds-ul...


... si totusi se poate, dar te costa 2 euro ca sa adaugi si serviciul de voce la cartela respectiva.
Eu nu am RDS, dar am incercat cu o cartela de Vodafone si pot sa iti certific ca e horror sa o folosesti la apeluri voce, se aude ca din borcan, dar daca tot vrei sa faci acest lucru foloseste-i castile din dotare, asa poti vorbi decent.

#26
ravvy

ravvy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 22.06.2009
Detin aceasta tableta de ceva timp si sunt mai mult decat multumit de ea  . Atentie  are si functie de host usb . cu adaptor puteti conecta tastatura mouse  memorii flash  . (usb otg) .

#27
BobDeville

BobDeville

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 19.12.2007

View PostSerpent, on 28 martie 2014 - 16:28, said:

Cu ceva vreme in urma, cand ma mai uitam la ce vinde Allview, de obicei tabletele erau Onda si tel. Gionee.
Dar foloseau si alti fabricanti, de obicei pe cei mai ieftini din toata China.
Atunci erau doar rebranduite si revandute sub numele Allview, fara alte modificari. Si se gaseau exact aceleasi modele vandute si sub alte nume/branduri.

De ex:
- AllDro Speed = Aura LY-F1 / BRONCHO A710 / Moonpad2
- Allview AllDro 3 Speed Duo HD = Onda V975
- Allview P5 Quad = Gionee & GPLUS GN708W, Lava Xolo Q800, Symphony W125, Polytron W7450, QMobile Noir A20

De un timp au inceput sa comande in China produse nitel customizate, de obicei cu specificatii/componente (ecrane, camere, memorie) un pic mai slabe decat ce vand chinezii direct, sub brandul propriu. Am vazut modele care erau vandute doar in India (sub "brandurile" Walton si Xolo), Rusia si Romania.
Asa ca acum e mai greu sa gasesti modelul original si poate sa nu fie 100% compatibil FW-ul!

Trebuie sa cauti de obicei pe site-urile unde se posteaza FW-uri alternative ( XDA, androidjugaad, slatedroid etc), poate aparea in lista clonelor.
Sau cauti dupa specificatii si identifici dupa pozitia componentelor. Chiar daca varianta vanduta de Allview are o camera mai proasta (de ex.) ea e pusa in acelasi loc.

Momentan AX4 Nano e un model nu prea vandut, dar daca o sa fie dat de RDS la retentie, pe gratis (aiurea gratis, dar asa crede lumea...), o sa vezi ce de posesori o sa mai apara pe aici!

... o info interesanta in cautarea altui firmware mai bun .. se pare ca AX4 Nano e la origini undeva in zona Apls / Mid (vezi fingerprint) ... caut in continuare ...

[ http://a1.a4w.ro/assets/yoda/2014/01/27/image_galleries/17318/review-allview-ax4-nano.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by BobDeville, 05 April 2014 - 12:09.


#28
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Cum se misca cand ruleaza in fundal simultan Skype, Viber, Facebook si WhatsApp?

#29
nagyrobert

nagyrobert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.04.2014
Buna ziua tuturor! (chiar daca este seara acum cand scriu)

(Si eu) as vrea sa imi cumpar tableta aceasta (mai bine sa o numin phableta ;) , fiindca vreau s-o folosesc si ca si telefon in reteaua RDS / Digi.
As vrea sa intreb ceva. Pare-se ca este la mintea cocosului raspunsul, dar nu am vazut nicaieri mentiunea "SMS"; adica acest aparat este echivalentul unui telefon mobil marit (o stim cu totii), DAR ARE EA FUNCTIA DE SMS?
Va multumesc!

#30
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View Postnagyrobert, on 08 aprilie 2014 - 21:26, said:

Pare-se ca este la mintea cocosului raspunsul, dar nu am vazut nicaieri mentiunea "SMS"; adica acest aparat este echivalentul unui telefon mobil marit (o stim cu totii), DAR ARE EA FUNCTIA DE SMS?
Va multumesc!
Chiar asa! Si eu sunt curios de sms. Vezi ca la Altex e 339 lei.
L.E
Sunt aplicatii in Play Store. Tablet Talk: SMS & Texting App

Edited by costables, 08 April 2014 - 21:42.


#31
Flavius87

Flavius87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.08.2007
Da! Are absolut toate functiile unui smartphone obisnuit. O am de aproximativ doua luni si pot spune ca sunt foarte multumit de ea,tinand cont pretul de achizitie. Punctul cel mai slab ar fi ecranul,care are o vizibilitate buna doar privit exact din fata.

Aplicatiile de care zice costables din play store sunt pentru tablete fara 3g..aceasta are functia de sms "on-board".

#32
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View PostFlavius87, on 08 aprilie 2014 - 21:45, said:

Aplicatiile de care zice costables din play store sunt pentru tablete fara 3g..aceasta are functia de sms "on-board".
Aha, multumim de informatie.
L.E
Si totusi cum se misca cu Skype, Viber, Facebook si WhatsApp ruland simultan in fundal? Poate duce avand in vedere ca are doar 512 Ram?

Edited by costables, 08 April 2014 - 21:47.


#33
Flavius87

Flavius87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.08.2007
Chiar acum am vazut la un operator portocaliu de telefonie in oferta o tableta asemanatoare dar cu display tft cu rezolutie 1024x600 ,1gb ram si baterie de 3000mAh cu 99 euro la liber..vonino onyx z.. singurul punct mai slab ar fi camerele foto,care sincer nu exceleaza nici pe ax4 nano..

Pot sa spun ca,cu facebook,skype si candy crush merge greut la schimbul dintre aplicatii, dar odata intrat in aplicatie se misca ok.

#34
nagyrobert

nagyrobert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.04.2014
Buna ziua,
Va multumesc  foarte mult de raspunsul rapid. Am de gand sa achizitionez aceasta phableta (avand functia ca si la telefoanele standard o putem numi asa, nu?).
Am vazut oferta la Altex cu 339 ron. Cred ca saptamana asta pun mana pe ea... ;-)


#35
CommandoX

CommandoX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 21.02.2013
Salutare bajeti, am luat si eu tableta de la rdș, e foarte draguta, pentru 5 lei pe luna, merge bine, nu agata, pacat de display-ul ala cam varza. Se pare ca root exista, n-am facut inca. (http://www.androidro...allview-ax4nano)
Acum mai trebuie doar sa gasim a cui clona e sa vedem daca exista custom roms si alte tweak-uri folositoare.


O intrebare am totusi, la voi face urat ecranul in partea de jos (cum tii tableta in mod profil) cand atingi ecranul ? La mine face ca si cum ai apasa foarte tare pe el, de la spate dabea o ating si se apasa usor ecranul in acelasi loc, undeva in stanga jos.
Vreau sa stiu daca e doar la mine sau asa se intampla la modelul asta, daca e la mine ma duc sa mi-o schimbe.

#36
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
@CommandoX La mine cat a stat in teste nu a facut asa, cred ca e ceva problema la a ta...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate