Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Numere prime!

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005

View Postccdsah, on 04 februarie 2014 - 00:05, said:

Da, dar asa cum zice si el intr-un video anterior e mai greu de implementat decat http://en.wikipedia...._primality_test
Asa e viata, iar in video-ul anterior demonstreaza clar "erorile" existente algorimului.

#20
kent94

kent94

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.01.2014

View Postalexcrist, on 04 februarie 2014 - 07:16, said:

Din câte înțeleg eu din cod, el nu numără câte numere sunt prime în vector. Ci numără câți divizori are un număr. Dacă numărul de divizori este 2, atunci numărul este prim, ceea ce e corect (mă rog, exceptând pentru 1, care are un singur divizor). Nu văd unde numără câte numere sunt prime în vector. Îmi scapă ceva?

Iti spun eu ce iti scapa.  
int i,s=0;
	
		 for(i=1;i<=r;i++){
		 if(r%i == 0){
				 s=s+1;
Codul numara cati divizori are numarul respectiv, daca numarul de divizori este egal cu 2 atunci el este prim. Un numar prim are 2 divizori,1 si el insusi.

Edited by kent94, 07 February 2014 - 13:41.


#21
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,301
  • Înscris: 02.02.2006
Și nu asta am zis și eu?

Problema era că Tarhi și dani.user sugerau că inițiatorul numără câte numere sunt prime în vector, nu câți divizori are un număr. Sau așa am înțeles eu, de unde și întrebarea: îmi scapă ceva? Și nu, nu-mi scapă ce ai spus tu. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate