Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Do not resuscitate! DNR - AND - No CODE - No CPR

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013

View PostGooglegps, on 21 ianuarie 2014 - 15:03, said:

Chi-Chi foarte bine punctat! Astept raspunsul lor cu nerabdare.
Am inteles. Pai ce vreti voi e altceva.
Atunci cand nu aveti posibilitatea de a alege un tratament, acesta sa nu se aplice. Este altceva! Asta prespune mai multe decat un simplu DNR!
Preferi sa mori decat sa traiesti leguma ! Asta presupune mult mai multe decat un simplu DNR
Un act DNR nu rezolva problema asta! Este nevoie de un act cu mai multe prevederi printre care:
- refuzul tratamentului in cazul in care pacientul e inconstient
- refuz de tratament cand pacientul se afla in stare vegetativa
E altceva...

Am scris de DNR ca de aici mi-a venit ideea si ca sa starnesc interesul. Discutia poate fi largita. Cu adevarat ma intereseaza mai mult situatiile mentionate mai sus de tine. DNR-ul devine important in caz de boala grava mai mult. Eu doar vreau o discutie. Vreau sa existe legislatie clara care sa permita oamenilor bolnavi sau sanatoasi sa-si pastreze demnitatea si sa nu ajunga in situatia ca decizii importante sa fie luate in numele lor de catre familii sau medici!

Edited by malwarebytes, 21 January 2014 - 15:16.


#38
Googlegps

Googlegps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 01.11.2012
Pai asta zic. Nu mai avem ce vorbi de DNR! DNR este o prostie luata de la Americani si care are valoare 0, datorita faptului ca 90% din stopuri sunt IRESUSCITABILE!

Fa-ti un document Word, in care sa mentionezi cele scrise de mine mai sus. NU ESTE NEVOIE SA mai scrii ca nu vrei sa fii resuscitat, avand in vedere ca ,,intra” tot ce-ti doresti tu in expresia: refuz tratamentul atunci cand nu sunt constient (mai bine spus, in stare vegetativa).


Este suficient sa ai o foaie la tine (dar mereu) semnata si stampilata doar de un notar.

Atentie! Risti sa intri in coma hipoglicemica, care aparent e banala, si sa nu-ti dea nimeni zahar pe motiv ca nu zici (nu poti zice: da ma, da-mi zahar/glucoza). Deci exista si riscuri pe care trebuie sa ti le asumi!

Poti deveni inconstient, cu sanse 0 de a avea sechele dupa tratament, dar cu sanse de 80% de a intra in stop daca in X minute nu se aplica tratament! In asta intra:
- comele hipoglicemice
- convulsii
- soc (hemoragic, hipotermic, etc.)

Ce faci aici?

Edited by Googlegps, 21 January 2014 - 15:21.


#39
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013

View PostGooglegps, on 21 ianuarie 2014 - 15:15, said:

Pai asta zic. Nu mai avem ce vorbi de DNR! DNR este o prostie luata de la Americani si care are valoare 0, datorita faptului ca 90% din stopuri sunt IRESUSCITABILE!
Din ceilati 10% pot intra multe situatii care sa aduca atingere demnitatii si calitatii vietii! Daca m-a lovit o masina si se intampla sa mai sufar si de vreo boala cronica invalidanta intr-o anumita masura in nici un caz nu mi-as dori DNR!

Edited by malwarebytes, 21 January 2014 - 15:20.


#40
Googlegps

Googlegps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 01.11.2012
Fii atent !!! Tu ce-ti doresti nu se numeste DNR ! Se numeste refuzul tratamentului in cazul in care pacientul e inconstient sau in stare vegatativa ! Dar trebuie sa-ti asumi niste riscuri! Intelegi?

DNR-ul e o prostie! Nu rezolva nimic din ce vrei TU defapt! E doar ceva ce ai vazut la filme, si care te-a indoctrinat!
Ce vrei tu, si sunt de acord cu ce vrei, e altceva! Nu mai vorbi de DNR!

Uitate mai sus! Faci o coma hipoglicemica, in urma careia sansele de a ramane cu sechele e 0! Dar sansele de a intra in stop, e mare ! Dar nimeni nu-ti da zahar/glucoza, ca nu poti spune: DA-MI BA GLUCOZA, ca mor!

Trebuie sa-ti asumi faptul ca o data ce esti inconstient, nimeni nu se va atinge de tine pana:
- fie mori
- fie iti revii spontan!

Iti asumi aceasta raspundere?

Edited by Googlegps, 21 January 2014 - 15:31.


#41
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012

View PostChi-Chi, on 21 ianuarie 2014 - 14:57, said:

Daca ai un atac minor in care trebuie sa fi resuscitat ca sa iti revi fara sa ramai cu urmari grave,ce zici preferi mai bine sa mori?
Nu exista atac minor in urma caruia sa fie nevoie de resuscitare .

Edited by jeffy86able, 21 January 2014 - 15:33.


#42
Googlegps

Googlegps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 01.11.2012
Cred ca s-a inteles. Nu vreti tratament in cazul in care sunteti inconstienti sau in stare vegetativa. S-a inteles, dar sa va fereasca raul sa deveniti subiti inconstienti (repet, doar inconstienti, cu sanse mari de supravietuire). Nimeni nu se va putea atinge de voi. Trebuie facuta hartia cu migala..

#43
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013

View PostGooglegps, on 21 ianuarie 2014 - 15:24, said:

Fii atent !!! Tu ce-ti doresti nu se numeste DNR !
Si DNR, am mai spus! Sa dau un exemplu des intalnit; accident rutier, cu fracturi multiple, mutilat, traumatism cranian major, inca sunt in viata dar in timpul descarcerarii intru in stop cardiac sau cum ii spune, sunt resuscitat cu succes dus rapid la spital si  supravietuiesc(nasol!) cu sechele de motilitate si intelectuale! In nici un caz nu acept DNR! Am un astfel de exemplu, un prieten sau ma rog un fost prieten ca acum nu mai e el, e o leguma ambulanta ce se plimba cu un baston si glumeste cu toata lumea de pe strada! Ii lipseste ceva din creier. Chiar si nevasta l-a parasit(bine a facut) pentru ca aveau un copil de crescut! Nu se mai putea tine un copil langa un asemenea om, leguma ambulanta. Era un pericol pentru copil. Mai concret de atat ce vrei!

Edited by malwarebytes, 21 January 2014 - 15:45.


#44
Googlegps

Googlegps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 01.11.2012
Hmm... vreau sa spun ca poti ajunge leguma fara sa intri in stop! Este un caz, ce mi-ai spus tu, dar nu acopera integral ce vrei tu. Pe tine nu te deranjeaza resuscitarea in sine, ci efectele unei resuscitari greu-reusite (sechelele).

Pentru asta trebuie sa te legi de starea vegetativa si NU DE RESUSCITARE. O data ce ai mentionat stare de inconstienta/vegetativa, este suficient. Fiind in stop, esti inconstient, deci se aplica prevederile din act.

Nu te mai lua din filme cu DNR-ul. Este o prostie americana! Efectele sunt cele pe care vrei sa le eviti, nu resuscitarea in sine. Poate sa-ti pice o caramida in cap pe strada, fara sa intri in stop, si sa devii leguma! Si totusi vrei sa mori!

Resuscitarea NU IMPLICA invaliditatea cum si
Invaliditatea NU IMPLICA sa fii resuscitat.

De ce vorbesti numai de resuscitare? Cunosti si alte afectiuni medicale? Stii ce implica resuscitarea in afara ca se arunca 5 insi pe tine si te apasa pe piept?

Vezi cate persoane ies invalide in urma resuscitarii, si cate persoane ies invalide in urma unui AVC hemoragic fara stop-cardiac.... cea de-a doua varianta NU O ACOPERI cu un DNR. Vei trai invalid 20-30 de ani dupa un AVC hemoragic, fara sa intri in stop. Si poti sa fluturi DNR-ul la oricine, ca tot vei trai 20-30 de ani leguma, pentru ca nu vei muri. Asta este starea vegetativa de care vorbeam. Vei fi ,,stabil” vegetativ, iar stop-ul cardiorespirator e departe de tine, ca functiile vitale sunt stabile.

Edited by Googlegps, 21 January 2014 - 16:14.


#45
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013

View PostGooglegps, on 21 ianuarie 2014 - 16:08, said:

Hmm... vreau sa spun ca poti ajunge leguma fara sa intri in stop! Este un caz, ce mi-ai spus tu, dar nu acopera integral ce vrei tu. Pe tine nu te deranjeaza resuscitarea in sine, ci efectele unei resuscitari greu-reusite (sechelele).

Pentru asta trebuie sa te legi de starea vegetativa si NU DE RESUSCITARE. O data ce ai mentionat stare de inconstienta/vegetativa, este suficient. Fiind in stop, esti inconstient, deci se aplica prevederile din act.

Nu te mai lua din filme cu DNR-ul. Este o prostie americana! Efectele sunt cele pe care vrei sa le eviti, nu resuscitarea in sine. Poate sa-ti pice o caramida in cap pe strada, fara sa intri in stop, si sa devii leguma! Si totusi vrei sa mori!

Resuscitarea NU IMPLICA invaliditatea cum si
Invaliditatea NU IMPLICA sa fii resuscitat.

De ce vorbesti numai de resuscitare? Cunosti si alte afectiuni medicale? Stii ce implica resuscitarea in afara ca se arunca 5 insi pe tine si te apasa pe piept?

Vezi cate persoane ies invalide in urma resuscitarii, si cate persoane ies invalide in urma unui AVC hemoragic fara stop-cardiac.... cea de-a doua varianta NU O ACOPERI cu un DNR. Vei trai invalid 20-30 de ani dupa un AVC hemoragic, fara sa intri in stop. Si poti sa fluturi DNR-ul la oricine, ca tot vei trai 20-30 de ani leguma, pentru ca nu vei muri. Asta este starea vegetativa de care vorbeam. Vei fi ,,stabil” vegetativ, iar stop-ul cardiorespirator e departe de tine, ca functiile vitale sunt stabile.
Nu este nici o prostie americana! E un lucru destept american si nu numai! Si din cate am scris pana acum ai putut sa vezi ca nu vorbesc numai de DNR si am motivat de ce am scris de DNR. Discutia se poate largi de la DNR  pana la eutanasie daca vrei. Este vorba de posibilitatea de a alege si de suveranitatea deciziilor. Am impresia ca tu ai ramas blocat pe DNR. Discutia trebuie sa fie generala. La concret nu se poate fara asistenta unor specilalisti in medicina si drept.

Edited by malwarebytes, 21 January 2014 - 17:12.


#46
Chi-Chi

Chi-Chi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.01.2014

View Postjeffy86able, on 21 ianuarie 2014 - 15:33, said:

Nu exista atac minor in urma caruia sa fie nevoie de resuscitare .

Eu nu sunt de parerea asta,poate intra si un medic,ripper sau careva si ne da cateva detalii.

#47
Googlegps

Googlegps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 01.11.2012
Depinde fiecare ce inteleg prin atac minor. Am cunostinte medicale, si pot spune ca resuscitarea se efectueaza doar in stop cardio-respirator (si in operatiile pe cord, cand trebuie refacuta perfuzia sangvina).

De obicei, stopul apare in urma unui atac care nu poate fi considerat minor, fie ca vorbim de inec, soc anafilactic, soc hemoragic, etc. Rar se intampla ca un stop sa apara subit (de obicei are la baza substraturi medicale).

Un contraexemplu ar fi un pacient tanar de 20 ani, fara probleme cardiace, fara antecedente care face stop cardiac prin fibrilatie in urma unui infarct miocardic (infarct care nu are la baza o ischemie cardiaca). Rar, dar se intampla. Si in acest caz, ,,atacul” (infarctul) nu poate fi considerat minor...

Ce nu se intelege (probabil din lipsa cunostintelor medicale) este ca stare vegetativa (aka de leguma) poate/SAU NU sa apara in urma unui stop c-respirator resuscitat, dar la fel de mari sansele sunt sa apara si in cazul unui accident vascular de exemplu, FARA SA INTRE PERSOANA IN STOP! Nu se intelege si se tot pompeaza pe ideea de DNR.

Nu se distinge:
1. DNR = Do not resuscitate = Cand nu mai am activitate cardiaca/respiratorie nu se atinge nimeni de mine => deces. PA
2. Refuzul tratamentului in cazul in care persoana este inconstienta SAU in stare vegetativa => Se asteapta moartea (care poate sa vina in 1-2-3 ore sau 10-20 de ani).

Iar initiatorul topicului se refera la al 2.lea punct, desi el insista cu prima idee... El vrea sa nu se chinuie cand nu mai poate vorbi/misca si sa MOARA. Asta e una, iar DNR e altceva!!! Nu vrea sa riste, ca nu stie daca dupa resuscitare va fi leguma sau nu. Ok frate, nu te resuscitez, dar nu rezolvi problema. Maine o sa-ti pice o caramida in cap, nu intri in stop, si vei fi leguma toata viata. Ai rezolvat ceva cu DNR-ul? Nimic. Flutura-mi-o!

Daca vrei sa intelegi bine ce ai de facut (din cate povestesti):
1. Realizezi un act (asemeni testamentului) prin care doresti CA in cazul in care prin absurd devii inconstient SAU in stare vegetativa sa se opreasca ORICE TRATAMENT curativ sau paliativ ba mai mult, starea vegetativa continua, atunci sa se inceapa procedura de eutanasiere Lasa frate DNR-ul... te-ai uitat la prea multe filme americane.

DNR-ul este o prostie, atata timp cat resuscitarea poate sau nu sa fie invalidizanta.

Edited by Googlegps, 21 January 2014 - 18:00.


#48
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Da , ma , am inteles ce spui tu .
Separat de DNR omu' mai zice ca exista si alte motive pt. care nu mai vrea sa continue sa traiasca .
SEPARAT !
Se vede acum ?
Si da , e offtopic .

#49
Googlegps

Googlegps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 01.11.2012
Daca sunt si ALTE motive pt care sa nu mai traiasca.... atunci simplu. fara tratament indiferent de boala. Ai gripa? Te descurci. Ti-ai rupt piciorul? Lipesteti-l. Nu poti avea pretentii gen:

Stii daca am piciorul, trateaza-ma. Daca trebuie sa ma operezi, opereaza-ma, dar in cazul in care devin inconstient, nu te mai atinge de mine.... E absurd. Nu poti deveni selectiv..... o sa zica dr. : Lasa-ma frate in pace, ca multe pretentii mai ai.

Ai de ales: este inconstient/vegetativ ce vrei de la mine (eu doctor)? Sa te ajut sau sa te las? Atata vreau sa stiu.

Daca intram pe latura de drept, vorbim de cine este in masura sa ia decizii cand o persoana este inconstienta? Printr-un act, poate ca persoana inconstienta sa ia ,,masurile" (prin cererea de aplicare/neaplicare a masurilor de reanimare)

Edited by Googlegps, 21 January 2014 - 18:43.


#50
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Nenea , o gripa nu e motiv sa te atarni cu cureaua in baie .
Pricepi asta ca sa putem continua discutia ?

Edited by jeffy86able, 21 January 2014 - 18:43.


#51
Googlegps

Googlegps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 01.11.2012
Am dat doar ca exemplu...

#52
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Nu se initiaza CPR decat in anumite cazuri, cazuri care necesita practicarea acestei manevre. Nu le mai enumar ca stiti cam toti despre ce e vorba.
Asta daca vorbim de CPR...daca vorbim de refuzul a orice manevra medicala, avem deja alta discutie.

Ca sa punem accent pe problemele de etica, NU SE FACE CPR cand:

- pacientul are ordin valid de DNAR/ do not atempt ressuscitation
- sunt semne de moarte ireversibila
- functiile vitale sunt mult compromise
- nou-nascuti sub 23 saptamani si 400 g, anencefalie, trisomie 13 sau 18

In tarile cu apa calda, gen SUA, trebuie ordin scris de la medic in care se mentioneaza daca pacientul este sau nu de acord cu CPR.

Un ordin DNAR nu limiteaza adminstarea de fluide, nutritie, O2, analgezie, sedare, vasopresoare sau antiaritmice.
Unii accepta defibrilarea si masajul cardiac extern, dar nu si intubatia si ventilatia artificiala.
Periodic, pacientul merge si da cu subsemnatul la medic legat de ce are de gand sa faca cu viata lui.

In Romania, avand in vedere proasta organizare a sistemului, probabil ca va mai dura mult pana se va implementa ce deja la americani exista.

Tocmai ma gandeam mai devreme ca pana la niste directiuni speciale, sa imi lipesc in buletin un sticker cu Donator de organe.
Ai mei stiu deja de decizia mea, si sper sa nu se inmoaie in caz de oi muri. Posted Image
Cred ca putem sa facem si noi ceva, ca dupa Autoritati, nu are rost sa mai stam....

#53
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014

View Postjeffy86able, on 21 ianuarie 2014 - 13:49, said:

care m-ar lasa cu leziuni cerebrale sau membre amputate .
Asta nu se stie niciodata. Cred ca peste tot in lume resuscitarea in caz de urgenta este obligatorie. Poti refuza tratamentul ulterior.

#54
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Cum il refuz daca sunt leguma ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate