Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Deblocare iPhone blocat in iCloud (Tutorial)

- - - - -
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#19
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Functioneaza, dar, interesandu-ma mai bine, intr-adevar, terminalele mai noi de iphone 4 nu se pot intoarce la 6.1.3, respectiv 6.1.4.

#20
dr_junior1980

dr_junior1980

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 10.04.2007

 Hider141, on 21 ianuarie 2014 - 09:06, said:

Poate dispun de informatii eronate, dar din cate stiu serverele Cydia ce salvau shsh-urile au fost trase pe linie moarta de vreun an sau mai mult. Acum nici macar cu iPhone 3GS si iOS 6.x.x nu mai ai posibilitatea sa salvezi shsh-uri valide pentru a reusi sa faci downgrade, si poti face downgrade doar daca proprietarul telefonului a salvat in Cydia shsh-urile pentru fiecare versiune de iOS.
Mereu shshurile se puteau salva cat Apple mai semna versiunile de IOS nou lansate adica vreo 2-3 saptamani si e normal ca dupa aceea sa nu se mai poata salva ...

#21
dr_junior1980

dr_junior1980

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 10.04.2007
A aparut o solutie pentru iphone 4 , dar telefonul trebuie trimis fizic la persoana ...
Citez :
"Stergere cont iCloud pentru iPhone 4 disponibila - doar local ( nu prin imei, telefonul trebuie sa fie la noi ) !"

#22
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 dr_junior1980, on 22 ianuarie 2014 - 11:46, said:

A aparut o solutie pentru iphone 4 , dar telefonul trebuie trimis fizic la persoana ...
Citez :
"Stergere cont iCloud pentru iPhone 4 disponibila - doar local ( nu prin imei, telefonul trebuie sa fie la noi ) !"

Si daca e posibil, trimis prin posta cu bani in avans.

#23
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Teapa. S-a explicat exact cum functioneaza blocarea.
Era si un subiect deschis pe tema asta.

Apropo de subiect, mare mi-a fost surpriza cand la inlocuirea micro-sim-ului, telefonul imi dadea mesajul de invalid sim. Vorbim de aceiasi retea.
Pana nu am reinstalat si activat os-ul, nu m-a lasat sa functionez cu noul sim.

#24
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007

 tomtom, on 22 ianuarie 2014 - 12:06, said:

Teapa. S-a explicat exact cum functioneaza blocarea.

Teapa, dar nu cred ca duce lipsa de clienti fraieri.

#25
dr_junior1980

dr_junior1980

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 10.04.2007
Treaba voastra.Eu v-am anuntat procedura de la o sursa sigura , cu ea am mai lucrat.
Daca era sa fie teapa le era foarte usor sa ceara toate iphonurile nu doar 4 ...

Edited by dr_junior1980, 22 January 2014 - 12:48.


#26
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

 Hondarul_21, on 21 ianuarie 2014 - 01:23, said:

se poate rezolva si cu recovery mode si cu orice. sa se faca blocarea pe imei si sa nu existe nici un fel de custom-rom care sa nu includa conectarea la serverele google in vederea blocarii telefonului.

pentru o firma de talia google,asta e floare la ureche

Nu e chiar aşa de simplu. Ai nevoie (1) să coopereze producătorul telefonului şi să-i pună o zonă de memorie protejată şi criptată pentru asta, şi (2) să nu permită decât instalarea de ROM-uri semnate criptografic de producător şi (3) să nu permită root şi/sau nicio modificare de ROM.

Moment în care eu m-aş gândi de două ori dacă să-l cumpăr. S-ar putea să funcţioneze dacă Google face asta împreună cu propriul producător (Motorola), sistemul de operare să fie AOSP curat, şi să vină direct de la Google. Dar tot nu mi-ar conveni să nu am root.

#27
Alex86

Alex86

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 16.01.2006
Nu trebuie blocate root si/sau custom romuri.... ca altfel s-ar duce naibii customizarea Androidului (in multe situatii root e folositor). Pur si simplu o parte criptata inglobata in ROM care nu poate fi suprascrisa/ stearsa de nici o modificare custom si aia e , ca doar nu au astia de la Apple patent si pe chestia asta.

#28
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Nu cred că ţine.

1) Cum actualizezi chestia aia criptată? Trebuie ca ceva din soft să schimbe userul de Google acolo. Ori dacă e ceva din soft şi ai root/custom ROM, o poţi intercepta.

2) Cum foloseşti chestia criptată? Trebuie ca sistemul de operare să refuze să facă anumite chestii dacă contul de Google curent nu e ăla care scrie acolo. Din nou, dacă ai root/custom ROM se poate intercepta şi ocoli/schimba treaba asta.

#29
Alex86

Alex86

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 16.01.2006
Nu stiu , din pct. meu de vedere trebuie o solutie care sa pastreze in continuare caracterul open source al Androidului si in acelasi timp sa fie eficienta pe partea de anti-theft.  Pe mine unul nu ma pasioneaza romurile custom (am ceva stock) dar root folosesc si mi se pare util.

#30
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Cred că s-ar putea, dacă şi sistemul de operare ar fi protejat similar, să nu poată fi modificat (decât cu update-uri semnate), iar partea care face verificările să nu poată fi evitată. Atunci cred că ai putea avea root fără să deranjeze. Hai că o să vedem la vară, acum că Google lucrează cu Motorola e posibil să vedem ceva de genul ăsta în Android 5.

#31
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Cum ar fi daca ati vorbi despre Android pe aria dedicata si nu pe un topic de iOS?

#32
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010
cat v-ati complicat si unde v-ati dus cu custom rom-uri si minuni cand pur si simplu ar putea fi implementata o functie prin care orice conectare la play store sa fie prin verificare de imei ....imei care la randul lui este blocat sau nu in functie de telefon..

#33
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007

 dr_junior1980, on 22 ianuarie 2014 - 12:46, said:

Treaba voastra.Eu v-am anuntat procedura de la o sursa sigura , cu ea am mai lucrat.
Daca era sa fie teapa le era foarte usor sa ceara toate iphonurile nu doar 4 ...

E cumva service-ul tau si incerci sa-ti faci reclama? Posted Image.
Daca cineva reusea prin alte metode sa treaca de activare, probabil era angajat la apple in clipa asta, nu repara telefoane sh pe 10 lei.

Singura posibilitate, din punctul meu de vedere, de a face ceva este downgrade la ios 6, ulterior "haktivare", dar numai daca telefonul respectiv are shsh-urile in cydia, cum am spus si mai sus. Ori, de ce nu, schimbat placa de baza.

Daca tot "ai lucrat", mai povesteste cate ceva. Cat dureaza, ce face respectivul samd...

Edited by tomtom, 22 January 2014 - 21:10.


#34
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Am citit cu interes topicul si mi se pare foarte interesant. Nici eu nu-s de acord cu achizitionarea unui telefon "la oferta de la coltul strazii"...Intrebarea ar fi urmatoarea: la un telefon, cu android sa zicem, daca dupa pierdere (a se citi furt) se poate merge la operatorul de telefonie si sa solicitam blocarea IMEI. Este posibil acest lucru? Cel care-l cumpara il mai poatre folosi / resofta, etc?

#35
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
Din cate stiu in Europa nu se prea practica blocarea prin IMEI, iar in Romania se uita la tine ca la felui paispe daca le ceri asta.
Daca din profunda nefericire si Androidul ar fi la fel de restrictiv ca iOS atunci ar putea introduce metode similare de blocare a telefonului pana il vei debloca cu contul Google asociat telefonului.

Edited by Hider141, 04 February 2014 - 13:57.


#36
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 mihalexmihalex, on 04 februarie 2014 - 13:51, said:

Am citit cu interes topicul si mi se pare foarte interesant. Nici eu nu-s de acord cu achizitionarea unui telefon "la oferta de la coltul strazii"...Intrebarea ar fi urmatoarea: la un telefon, cu android sa zicem, daca dupa pierdere (a se citi furt) se poate merge la operatorul de telefonie si sa solicitam blocarea IMEI. Este posibil acest lucru? Cel care-l cumpara il mai poatre folosi / resofta, etc?

Nicaieri in lume nu se practica blocarea IMEI, deoarece companiile de telefonie nu doresc asta. Exista mai multe motive:  IMEI-ul poate fi copiat, nu exista baze de date comune, risca tot felul de procese si, nu in ultimul rand, telefoanele furate produc bani.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate