Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 Ventilatorul centralei nu se opre...

Obtinere numar DUNS pentru Google...

Cum se numeste sarma folosita la ...

La multi ani @corinadaniela!

Informatii despre greci

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

Astro-Liv

Astro-Liv

Member

• Grup: Members

carnitza, on 14 martie 2015 - 20:31, said:

"Raspunsul meu la intrebare este: NU, nici pe departe!"

am aceeasi parere.

o explicatie ar fi clima care face ca ritmul vietii in tarile "calde, sa fie mai lent decat al nordicilor (anglo-saxonilor) care au categorisit ca lenese popoarele din africa, asia mica, india...
diferenta culturala e alt motiv....

dar, pe tema asta e mult mult de discutat...
Nu am inteles la ce intrebare s-a pus acel nu, ma scuzati. Nu zic este si clima, dar atentie....in Brasov, aveti o comuna parca (si fara google asta, dar si cu el, dar sigur acolo in Romania) Posted Image  care produce elicoptere ptr. Germania (Airbus)  asta la ce mina de lucru privim.

Elicopterele Super Puma vor avea piese made in Romania
http://www.ziare.com...e airbus brasov

http://www.digi24.ro...tere Super Puma

Deci nu a fost dusa in Grecia fabrica, ca sa fie AJUTAT un popor in cea mai mare criza IN EURO moneda, ci in Romania, care nu are euro, ca sa vezi......si la o adica ca o Grecie sa faca un avion sau o masina va lucra in fabrici si nu afara in 40°. Avem o alta clasificare deci, LA CE PRODUCE fiecare si de cind ca o economie puternica si la cum o face atit de puternica in final, ca plata unei miini de lucru. Posted Image

A, am uitat sa spun ca Germania, pe timp de razboi a facut un imprumut de la elleni si au fost platite doar 2 rate din ele. Chipurile ptr. ca s-a schimbat guvernul (a cazut Hitler) nu s-a mai oferit restul.  Ar fi de dorit sa fie dat inapoi acel imprumut, dar dl. W. Schäuble nici nu vrea sa auda de el. De parca acum daca se ia un imprumut si se schimba un guvern, nu se continua rata, ca sa vezi. Oricum ellenul a platit tot pina la ora acesta (ce va fi de acum incolo nu stiu) ar trebui sa faca asta si neamtul cred. Tema este ca Ellas nu este crezuta ca va plati in continuare, de aici si panica. Datorita nesigurantei. Unde sa vedeti SIGURANTA, cum ia fara dobinda.

Dar ca sa intelegeti, cum imprumuta Germania FARA dobinda, asta ptr. ca poseda cele mai SIGURE investitii, deci este sigur ca vor fi platite inapoi (ce e neamtul) puteti citi wall street (asta cu google bineinteles, ce sa fac, ptr. ca altfel nu le pot dovedi pe un site). http://www.wall-stre...mprumuturi.html

Edited by Astro-Liv, 14 March 2015 - 21:10.

carnitza

carnitza

relaxat.... uneori !

• Grup: Senior Members
@Astro-Liv

Nu sint aici pentru glume. Am crezut ca discutam aici, situatia dificila a unui popor. Repet, nu puteti sa stiti ce fel de orgoliu am eu, pentru ca NU stiti de ce nationalitate sint si sigur...acel orgoliu grecesc dvs. nu il cunoasteti, daca NU sinteti grec. Altceva daca aveti o parare despre el si altceva daca il CUNOASTETI datorita singelui care va curge in vine. Google nu folosesc pentru traducere in cazul spus de dvs. si cred ca am dovedit pe acest site destul pina acum, daca cunosc sau nu, o alta limba straina.

imi pare rau, si fara suparare (no offense) aici discutam informatii despre greci, nu istoria romantata a poporului elen  - si mai facem, si glume!

daca dimneata nu esti aici si pentru glume iti recomand (e o parere personala) sa-ti versi mânia pe forumurile uniunii europene, consiliului europei, cedo, haga etc...
incep sa cred ca orgoliul ala al dumitale e numai rautate si incapatanare (din nou - no offense)
ai demonstrat ca NU cunosti limba romana - si pentru ca aici comentezi - iti spun ca nu ma intereseaza cunostintele dumitale lingvistive nici daca ai vorbi/scrie curent patagoneza antica si chiar deloc () carui popor apartii.
important e sa te exprimi in asa fel ca sa intelegem corect (crystal clear) ceea ce vrei sa ne transmiti !

Deci fara gluma in tema conflicte si fara traducere pe Google, citam:
(asta-i buna, sunteti deosebit de categorica imi porunciti si cum sa ma comport pe forum, si daca am chef sa glumesc ? - nu ma mai primiti in grecia ?

tema forumului este : Informatii despre greci  nu conflictele grecilor cu germania !

daca aveti probleme cu germania, de ce nu o dati in judecata la Haga ?

Edited by carnitza, 22 March 2015 - 20:03.

Astro-Liv

Astro-Liv

Member

carnitza, on 22 martie 2015 - 19:58, said:

imi pare rau, si fara suparare (no offense) aici discutam informatii despre greci, nu istoria romantata a poporului elen  - si mai facem, si glume!

(asta-i buna, sunteti deosebit de categorica imi porunciti si cum sa ma comport pe forum, si daca am chef sa glumesc ? - nu ma mai primiti in grecia ?

tema forumului este : Informatii despre greci  nu conflictele grecilor cu germania !

Cu respect, dar informatii despre greci sint TOATE....indiferent ca sint informatii despre ei si beduini sau despre ei si extraterestri sau despre ei si ...nemti. Nu inteleg de ce nu este lasata lumea sa puna si alte informatii care nu le vedeti poate la televizor, ca spalare de encefal, da in fine.

Nu am poruncit si nici nu am fost categorica in absolut nimic in privinta dvs....ci in privinta MEA. Si anume am spus ca EU...nu glumesc aici. Din contra am impresia ca am fost facuta si analfabeta, dar si de "multiple" nationalitati de catre dvs. O primavara frumoasa va doresc si luni cu reforma ellena. Si tot ca o informatie despre elleni...altceva iesirea si deci "falimentarea" fara moneda euro si altceva "falimentarea" in moneda euro. Cu respect.

Astro-Liv

Astro-Liv

Member

6.500 de refugiati au intrat pina in martie in Grecia. Se asteapta 100.000 in acest an (mai ales din Siria). Vorbim de refugiati si nu de emigranti. De recunoasterea statutului de refugiat (acte) care doresc sau nu, sa calatoreasca apoi in lume din Grecia. Europa este nevoita sa ajute. Despre cei 400 de refugiati care s-au inecat cind au vrut sa intre in Italia s-a scris cu litere mici in ziarele lumii. Despre o cadere a unui aeroplan se vorbeste saptamini intregi. Se pare ca ...viata oamenilor in functie de unde sint...este sigur asezata pe alte piedestale.

BlueKing-69

BlueKing-69

Senior Member

Este o tragedie.
Dar informatia este ca... ???
Europa ar ajuta probabil oricum in astfel de situatii.
La cum o zici tu este rau, parca ati santaja.

In legatura cu tragedia aviatica... intr-adevar, expunerea in media are anumite particularitati. Nici despre miile de tragedii de pe sosele ("miile" intr-o unitate de timp) nu se face valva mare.
Avionul de deasupra Ucrainei a fost atins de o racheta (versiunea oficiala), ultimul eveniment (cu Germanwings) a fost cauzat de un copilot sinucigas... situatii rare si cu adevarat exceptionale. Refugiati care nu mai ajung la un liman... sunt multi si din nefericire nu sunt situatii rare. Posibil si de aici amploarea mai mica a reflectarii in media. Posibil sa fie si alte motive, inclusiv conspiratii la nivel international. Nu ar fi prima, cu siguranta nu va fi ultima oara.

In alta ordine de idei... ce mai faci?   :)
Care mai este atmosfera pe acolo? Lumea se pregateste de concedii in Grecia. Ce vesti ne dai?

Astro-Liv

Astro-Liv

Member

BlueKing-69, on 16 aprilie 2015 - 20:29, said:

Este o tragedie.
Dar informatia este ca... ???

In alta ordine de idei... ce mai faci?   Posted Image
Care mai este atmosfera pe acolo? Lumea se pregateste de concedii in Grecia. Ce vesti ne dai?

"Care este informatia?" Nu ati inteles nici asta? Trebuie sa explicam si sa descriem si ...sentimentele? Ati mincat azi, aveti baie, aveti dus, aveti banuti, aveti drepturi, poate si munca? Aveti pasaport si drept de a calatori, aveti dreptul sa va invitati familia din alta parte oricind doriti? Stiti cumva ce INSEAMNA RECUNOASTEREA STATUTULUI DE REFUGIAT? Si mai ales la cit NU ajuta Europa, pentru ca aceasta lume sa aiba mincare, lapte pentru copii, o casa unde sa stea (in acest moment grecii ofera acest lucru) dar si hirtii ca sa fie DORITI in intreaga Europa cu drepturi? Sigur NU cunoasteti absolut nimic, nici macar cind vi se da informatia, observ.

"Noi santajam si Europa ar ajuta probabil?" O Doamne! Ia sa vedem CUM ajuta...intreaba si un refugiat? Daca paseste in Franta sau in Italia, in citeva ORE este dat afara din tara din cauza hirtiilor...Grecia il tine 6 luni insa. Dar ce sa faca in ea, nu poate gasi de munca, pentru ca este mica si in criza....vor Franta, Norvegia etc. Vor Europa de ..."sus". Asteapta insa de la greci hirtiile de a calatori legal...credeti ca Europa ii doreste atit de usor si RAPID insa? Atunci de ce nu ofera de cum intra valurile...si banuti si DREPTURI ptr. acesti refugiati si de ce nu ii si IA in tara dorita de fiecare din ei dupa ce se da liber la statul grec de a face tuturor aceste hirtii? Le este oare frica ca toti vor sa plece din Grecia? Ca sa vezi unde era santajul!!!!

Platesc cite o jumatate de casa pentru ei ca sa ajunga pe aceste tarimuri, musulmanii injughie crestinii in barci, copii ramin fara parinti, pentru ca s-au inecat, nu au ce minca si unde dormi, dar dvs. doriti informatiile serioase despre vestile de concediu din Grecia. Am ramas fara cuvinte. Daca traim in astfel de lume, atunci ...vai si amar de NOI...refugiatii de suflet!!! Informatiile despre greci nu sint numai soare si concediu ci si...durere in unele cazuri.

Inseamna ca toti cei care stau in strada aici...stiu sa santajeze, nu gluma.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UAIWVFO9YSQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Lumea care moare de foame, ca in aceste cazuri, NU se pregateste de concedii in Grecia (top in alta parte). Eu nu locuiesc in Grecia ca sa va spun dvs. vremea de acolo...si la urma urmei, daca aveti banuti, puteti sa va pregatiti si de a ...ajuta pe cineva, nu numai de concedii. Vara placuta si bineinteles ...cu respect.

Edited by Astro-Liv, 18 April 2015 - 18:11.

BlueKing-69

BlueKing-69

Senior Member

Am spus si repet daca este nevoie: ESTE O TRAGEDIE! Punct
Care-i informatia?
Si in Romania ajung refugiati, desi nu suntem "poarta de prima intrare in Europa) in aceeasi masura ca statele riverane Mediteranei. Si statul roman face tot ce poate ca sa ii ajute cumva pe acestia.
Nici un stat nu va putea absorbi toata masa de refugiati care doreste la un moment dat sa ajunga la o anumita destinatie.

Te intrebam despre atmosfera din Grecia in contextul concediilor / vacantelor pe care urmeaza ca unii sa ni le petrecem in tara ta (sper sa nu gresesc afirmand "tara ta").
Este nelalocul ei intrebarea?
Ar trebui sa ne schimbam gandul? [daca ar fi toti grecii ca tine mai ca as renunta].

Dupa un an de munca este necuvenit sa ne gandim / sa ne referim la o vacanta?
Asta, desigur, nu exclude din partea noastra empatia cu toti cei care intr-un fel sau altul sufera oriunde pe lumea asta. Desi vad ca tu ne prezumi ca fiind fara suflet, dar in fine...

Astro-Liv, on 18 aprilie 2015 - 17:59, said:

Sigur NU cunoasteti absolut nimic, nici macar cind vi se da informatia, observ.    
Te rog sa stai in banca ta.
Toate ca toate, dar pana la a-ti da cu parerea despre ce stie sau nu o persoana straina tie.
Cunosc foarte indeaproape cu ce se confrunta populatia din Irak si din Africa de Sud.
Aberatiile tale isterice (iarta-ma pentru exprimare) nu isi au rostul si nici logica aici. Viata continua cu toate tragediile individuale sau colective care se desfasoara langa noi. Inghitim mai cu noduri si dusi pe ganduri (unii) dar viata continua.

Tu ce faci in legatura cu situatia acelor refugiati? [nu-mi raspunde]

Edited by BlueKing-69, 18 April 2015 - 18:40.

Astro-Liv

Astro-Liv

Member

Tu ce faci in legatura cu situatia acelor refugiati? [nu-mi raspunde]...Si in Romania ajung refugiati,..
Dar de ce sa nu raspund? Pai, cum ce fac....nu se vede? Nu dau vesti/informatii despre vremea Greciei pe acest top Posted Image ...incerc sa las doar o informatie despre....ei. Mai stii poate mai ofer si cite un banut prin altii. Si da, fara doar si poate si in Romania ajung refugiati...in VALURI...macar stie fiecare tara rapid, cite camere de hotel si cite hirtiute sa ofere pe zi. Asta in functie de VAL, bineinteles. Posted Image Fiecare tara cu PROBLEMA sau...problema ei (a se intelege ca doresc sa pastrez discutia la acelasi nivel).

Edited by Astro-Liv, 18 April 2015 - 18:55.

carnitza

carnitza

relaxat.... uneori !

@astro-liv
stii ceva, noi nu am plans pe umarul tau de grija milioanelor de romani care au fost nevoiti sa plece "in pribegie" inainte sau dupa 1989. Nu te-am vazut empatizand cu ei pe aici...

daca vrei sa ne dai informatii care ne intereseaza pe noi, fa-o fara brizbrizuri ONG-iste.

daca esti asa ingrijorata de soarta acelor "nenorociti ai sortii"  fa o petitie la onu, ue, ce, regina angliei, merkel, la regele cioaba sau imparatul iulian etc, demonstreaza pe acropole FA ceva util, nu mai polua topicul asta !

bubugimi

bubugimi

Junior Member

• Grup: Junior Members
Ciudat mod de margine de sant aveti in discutii !  Se cunoaste ca va lipseste D.D. IN DIRECT !   Oamenii cauta informatii despre greci - cultura, istorie, obiceiuri, traditii , preturi actuale, etc.  - si voi va ascutiti orgoliile. Bine ca nu puteti scoate pumnul prin ecran!

carnitza

carnitza

relaxat.... uneori !

@bubugini : cum sa zic, ca sa ma fac inteles:

uiti ca ca aria majora este Vacante in strainatate//Vacanta in Grecia  deci destindere, distractie, voie buna etc.

eu intru aici ca sa aflu lucruri inedite (si cred ca asta a si fost scopul topicului) despre greci aflate de colegi in urma vacantelor/calatoriilor/experientelor personale

preturile le poti afla de pe ariile consacrate (ex: Thassos, Kefalonia, Lefkada etc)

daca vreau sa studiez cultura, istoria, obiceiurile grecilor le gasesc (daca mai am nevoie) prin alte parti ....sa le zicem surse "serioase"
aici (cel putin asta e parerea mea) scopul este sa ne mai destindem... si sa mai uitam de politica pe care o discutam de la sculare pana la culcare ...

daca vreau sa aflu "starea natiei" elene folosesc media care expune toate punctele de vedere nu parerile subiective ale unuia sau altuia sau ma interesez la ambasada daca intentionez sa aflu cu ce probleme m-as putea confrunta in vacanta !.

pentru politica exista aria dedicata : Poiana lui Iocan .

Edited by carnitza, 22 April 2015 - 09:23.

Freddy12

Freddy12

Guru Member

Corect. Certurile in poiana, nu aici.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Informatiile astea despre refugiati si alte bla bla-uri, imprumuturi de la germani si tot asa, n-au nici o treaba pe o sectiune de calatorii si vacante, ma mir ca nu s-a sesizat un moderator sa ii bata "apropo"-ul lui Liv.
Dar nici o problema incerc eu acum butonul de report, poate revenim pe fagasul de vacanta Posted Image

Edited by afterdarkgl, 22 April 2015 - 13:43.

BlueKing-69

BlueKing-69

Senior Member

Da, sa revenim la Grecia!    :)

Attached Files

Edited by BlueKing-69, 23 April 2015 - 08:52.

bubugimi

bubugimi

Junior Member

Buna dimineata.
Stie cineva daca exista zile in care intrarea la pesterile Petralona si Theopetra este oprita ?
Si inca ceva : merita sa ma abat din drum in Bulgaria  sa merg la Petrik pt acea biserica atipica ?
Multumesc.

BlueKing-69

BlueKing-69

Senior Member

Pentru Petralona: suna si informeaza-te direct la ei, este cel mai indicat, personal nu am gasit informatii despre vreo zi a saptamanii in care sa fie inchis.
http://www.macedonia..._Petralona.html
Eventual cauat pe topicul de Halkidiki, o fi pus cineva vreo poza cu orarul, dar repet, mai bine suni si intrebi direct.

La care biserica atipica de la Petrich te referi?
La cea din imaginea de mai jos? Respectiva nu este in / langa Petrich, chiar daca se numeste cum se numeste   Posted Image

Attached File  Saint Mary of Petrich.jpg   76.35K   12 downloads

Pana in Petrich te poti abate pe la superba manastire Rila.

ps:
Dar deja suntem offtopic cu detalii despre obiective din Bulgaria  :)

Edited by BlueKing-69, 24 April 2015 - 09:14.

bubugimi

bubugimi

Junior Member

Nu e cea din poza, voi reveni in alta zi pe "Bulgaria" cu date precise.
Multumesc cu ideea despre pesteri, vreau neaparat sa le vad chiar daca parerile pe forumuri sunt impartite.
Cand am timp voi reveni cu cateva intrebari, plec pe 22 mai, pana atunci soare si cale lina celor ce sunt pe drumuri !

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

bubugimi, on 24 aprilie 2015 - 07:17, said:

... exista zile in care intrarea la pesterile Petralona si Theopetra este oprita ? ...

Peştera Theopetra se vizitează dimineaţa (ţin minte din luna mai 2010, când am vizitat-o), dar nu mai ştiu în ce zi era închisă, parcă lunea. E aceea săpată în stânca aia imensă de lângă Meteora.
Petralona e mai celebră, însă am vizitat-o în august 2008, nu ţin minte programul de vizitare, dar cred că e imposibil să nu-l găseşti pe google.

LE: pentru Theopetra ai programul de vizitare aici, iar pt. Petralona dincoace.

Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 25 April 2015 - 00:10.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate