Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?
 5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024

Informatii despre greci

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

Astro-Liv

Astro-Liv

Member

• Grup: Members

View Postcarnitza, on 25 februarie 2015 - 18:47, said:

da, cum sa NU platesti taxe la stat !!!
NU mai scriti prostii pe site-uri. Asta denota ca nu aveti habar de absolut nimic. Va rugam sa ne aratati CARE GREC nu a platit niciodata taxa la stat? Cine va spune astfel de informatii? Da cum bunica credeti voi, ca s-a trait sau se traieste in Grecia? Fata taxe, fara plati, fara hirtii semnate si totul e la liber si paradis? Doamne, ce minuni spuneti aici? Grecia este o tara in care PRIVATII, BOGATII (magnatii au banii) iar statul nu are. Asta este problema. Asa va deveni si Romania.

Altceva sa imi vorbiti de unii magnati din Grecia care fug de a plati ceva la stat (ca si in Romania de altfel si isi depun banutii prin alte conturi straine) si altceva cind vorbiti despre popor, care nu are nici bani si nici nu stie nici cum sa fuga, ca lege (tot ca si in Romania).

Edited by Astro-Liv, 25 February 2015 - 18:57.

carnitza

carnitza

relaxat.... uneori !

• Grup: Senior Members
4 ani la rand de vacante in grecia - NU am primit niciun bon fiscal ! nici la vila, nici la hotel nici la taverna, nici la vasul de croaziera, nici la barca spre Navagio - vrei sa spui ca aia sunt magnatii eleni ?
mai bine termina cu lectiile .

Astro-Liv

Astro-Liv

Member

View Postcarnitza, on 25 februarie 2015 - 18:56, said:

4 ani la rand de vacante in grecia - NU am primit niciun bon fiscal ! nici la vila, nici la hotel nici la taverna, nici la vasul de croaziera, nici la barca spre Navagio - vrei sa spui ca aia sunt magnatii eleni ?
Da cine are hotelul sau taverna, sau vasul de croaziera, ca sa faca bani dupa oricine...nu magnatul? Il ai dumneata sau un simplu cetatean ellen??

La urma urmei, eu de ce te-as crede ca este asa cum spui? Dar sigur se primeste in Romania oriunde, bonul!!!! Posted Image Si la o adica....te invitam inca 4 ani de acum incolo in tara.... ai sa primesti BONUL cu extra, fii fara GRIJA!!!!!!!! Posted Image  Asta pentru cele 4 luni cerute la EuroG. Dar se pare ca ar trebui sa le dam lectii si romanilor care vin in concedii. Toti maninca bine in Grecia...NU-I ASA???? Cu respect.

Si inca ceva. Grecia se lupta cu o problema enoma a persoanelor straine, adica a celor care emigreaza ilegal mai ales de pe teritoriul turcesc. Nu uitati...Grecia este PRIMA poarta de intrare in Europa (din sud) toti vor sa vina in Grecia, ptr. ca apoi sa poate sa plece mai departe. Multi ramin insa.

Edited by Astro-Liv, 25 February 2015 - 19:18.

carnitza

carnitza

relaxat.... uneori !

uiti un lucru - mancam PE BANII NOSTRI, nu ne dati nimic, dar nimic de pomana, si de pe urma noastra traiesc milioane de greci.

nici nu-ti inchipui car rau faci grecilor prin cometariiile tale de aici !

"La urma urmei, eu de ce te-as crede ca este asa cum spui?"
si eu de ce te-as crede pe dumneata ? doar pentru ca esti grecoaica ?

si - ar trebui sa ma crezi pentru ca nu am nimic de castigat daca mint !

Edited by carnitza, 25 February 2015 - 19:20.

Astro-Liv

Astro-Liv

Member

uiti un lucru - mancam PE BANII NOSTRI, nu ne dati nimic de pomana, si de pe urma noastra triesc si milioane de greci.
Am impresia ca dvs, uitati un lucru. Ma cunoasteti de undeva, ca sa spuneti cine, ce si unde sint? Si de ce fac eu rau grecilor prin comentariile mele? Ptr. ca am spus ca magnatul are banul si poporul moare de foame? Ptr. ca explic ce incearca sa faca un ministru in cele 4 luni?

Aide de, apa in ochi inca nu ati aruncat....doriti si buletin? Ma aflu la interogatoriu? Ca sa stiu. Si mai uitati inca un lucru, banul este a dvs. TARA este A ELLENILOR. Daca orice se va schimba acolo si banul dvs. se va mari sau micsora in buzunar, cred eu. Asta indiferent ca sinteti turist sau nu. Dar daca nu este asa, cum spun, atunci sigur in cei 4 ani care urmeaza SE VA STI PE BON, citi din banii dvs. au ramas in Grecia. Ca pina acum, poporul grec e cel care INCA nu stie. Dvs. stiti cit va iesit din buzunar in aceste concedii, simplul cetatean grec, inca NU.

Ce vorbe bune despre greci, ati spus aici:

View Postcarnitza, on 25 februarie 2015 - 18:56, said:

carnitza a scris:

nici nu-ti inchipui car rau faci grecilor prin cometariiile tale de aici !
Cred ca mai rau ca declaratia dvs. de mai sus, mai ales despre simplu popor grec...nu se poate. Cu respect.

Edited by Astro-Liv, 25 February 2015 - 19:34.

BlueKing-69

BlueKing-69

Senior Member

View PostAstro-Liv, on 25 februarie 2015 - 18:03, said:

Cind o sa fie cerut de guvernul ROMAN, o sa intelegeti... momentul istoric.

Ia va rugam frumos, mai scu...ti...ti...ne. Vad ca le stiti pe toate.
Auzi, stii ceva? Fara nici o urma de respect, te rog eu sa ne scutesti tu. Sau cel putin pe mine sa ma scutesti.
Nu prea inteleg de ce te agiti ca sampania pe aici, nu ti-a facut nimeni nimic.

Doar mi-am exprimat opinia ca momentul este doar de acalmie, un armistitiu pentru o perioada.
Moment istoric poti defini clipa cand se va gasi o solutie pe termen lung (si aici nu ma refer doar la situatia Grecia - UE). Pana atunci sunt etape, discutii, evolutii...
Si da, daca esti rational nu poti rasufla usor in nici un moment al vietii pana nu ajungi sa vezi in clar / sa te orbeasca lumina de la capatul tunelului.

Ce te dai atat cu koorul de pamant? Nu am zis nimic rau de greci, personal nici nu prea vad foarte in tragic situatia de ansamblu, am credinta ca oricand se va gasi pe acolo de cules o maslina, de facut un turism...

Scuza-ma, am observat ca te exprimi uneori mai dificil in limba romana (nu judec asta, probabil se datoreaza istoriei personale, nu stiu pe unde, ce, cum si cat ai trait). Dar vad ca nici nu prea intelegi ce scriu (ca sa ma refer doar la mine).

Deci: daca nu se poate face un schimb de opinii, daca iti este imposibil sa discutam mai cerebral, ignora-ma!

LE:
De rea ce esti a nins recent in Thessaloniki, Nei Pori si chiar in Santorini.   :)

Edited by BlueKing-69, 25 February 2015 - 19:52.

carnitza

carnitza

relaxat.... uneori !

"atunci sigur in cei 4 ani care urmeaza SE VA STI PE BON, citi din banii dvs. au ramas in Grecia"
draga mea, asta e problema voastra !

"Ca pina acum, poporul grec e cel care INCA nu stie"
si daca va sti, o sa ma coste pe mine mai putin ? - nu, voi veti trai mai bine !!!

"Si mai uitati inca un lucru, banul este a dvs. TARA este A ELLENILOR."
inchideti granitele !

"Ce vorbe bune despre greci, ati spus aici"
Am spus adevarul, daca doare, asta e, problema e la voi nu la mine !

"Am impresia ca dvs, uitati un lucru. Ma cunoasteti de undeva, ca sa spuneti cine, ce si unde sint?"

exact acelasi lucru te intreb si eu pe dumneata, de ce te oparesti ?

hai ca eu am terminat, ma enervez degeaba pt ca nu am cu cine.

PS
Iubesc grecia si poporul elen din tot sufletul, cele mai frumoase vacante le-am petrecut in Grecia dar de aici pana la a fi privit de sus si sa primesc si lectii ..... e cale lungaaaaa

Astro-Liv

Astro-Liv

Member

View Postcarnitza, on 25 februarie 2015 - 19:20, said:

si - ar trebui sa ma crezi pentru ca nu am nimic de castigat daca mint !
De ce v-as crede mai jos? Si aici tot o minciuna apare. Stiti ce sint eu, de afirmati asa ceva?

carnitza a scris:

NU exista sa cred ca 4 ani la rind NU ATI PRIMIT NIMIC. Nu exista asa ceva. Indiferent ce doriti sa exprimati. Oricum dupa primul an fara bon, ar fi trebuit sa nu mai calcati in Grecia. Ci sa fiti in Qatar, sau Dubai.

draga mea, asta e problema voastra !....inchideti granitele
  Va deveni si problema dvs. cind va intra Romania in moneda euro. Este frumos sa fii putere si sa oferi mereu banuti celor fara....economic. Ziarul Die Welt, a scris: Germania a cistigat din DOBINDA platita de poporul grec in acesti ani, 365 de MILIONE de euro. Si nu este ziar grecesc, ci nemtesc. Ma gindesc cine este in avantaj, ca sa ramina in final Grecia in moneda si pe cine a deranjat aceste 4 luni, ca pierdere. Dar va veni si rindul celor care sint 20 de milione in tara si nu 10. Prezentatoarea din Germania pentru Eurovision, a declarat pe pista, ca si Australia nu este in Europa, ar trebui nici Grecia sa nu fie. Jignim cum dorim, un popor intreg. Se pare nu a citit articolul lui...Die Welt pentru cele 365 de milioane cistigate de tara ei, asta ca sa nu apartina Grecia in Europa (Grecie care a si dat NUMELE de EUROPA, istoric).

Si da...s-a pus si discutia sa inchidem granitele, daca e sa si iesim. Pentru a fi inteles si naval absenta Greciei. Tocmai de aceea am si scris ca TARA ESTE A ELLENILOR. Dar mai exista si Abu Dhabi si Dubai pentru toti cei cu banuti, bineinteles....asta la cit nu va place Grecia fara bon si sinteti atit de afectati voi, observ Posted Image  Ma intreb cit de "posibil" pentru buzunarul romanilor este un Dubai, fata de o Grecie, da in fine. Cu respect.

Edited by Astro-Liv, 07 March 2015 - 13:56.

Carman2015

Carman2015

Active Member

alternativa romanilor la grecia este turcia.
si daca turismul din nordul greciei se va hrani in mare parte din buzunarele sârbilor, va fi cam naspa!

Freddy12

Freddy12

Guru Member

Si eu am fost de multe ori in Grecia si am primit bon in cele mai multe locuri. Doar la unele taverne nu am primit. La hotel, bar, magazine mi s-a dat bon. Si in Romania primesc bon. Doar la piata nu.

BlueKing-69

BlueKing-69

Senior Member

View PostAstro-Liv, on 07 martie 2015 - 13:46, said:

1. si pe cine a deranjat aceste 4 luni, ca pierdere

2. Si da...s-a pus si discutia sa inchidem granitele, daca e sa si iesim. Pentru a fi inteles si naval absenta Greciei. Tocmai de aceea am si scris ca TARA ESTE A ELLENILOR.   

1.
Nu inteleg de ce tot revii cu obstinatie la astea "4 luni". Nu are nimeni nimic cu perioadele astea de relache. Ideea este ca nu prea se justifica euforia ta, care descrii obtinerea acestei amanari ca "eveniment istoric". Nu se justifica fie si prin prisma faptului ca astfel de "amanari" s-au tot acordat. Plus ca pare mai degraba o concesie facuta faptului ca este un guvern nou, deci la inceput de drum. Ii lasi timp sa se dezmeticeasca putin, sa se puna de acord cu bilantul pe care il preia de la guvernarea anterioara. Este un lucru bun, salutar, dar nu-i un capat, ci un inceput de drum. De ce istericalele astea?
Ce-s astea 4 luni? O perioada de stand-by, in care lumea - in principiu - sta incordata si asteapta.
Grecul de rand, grecul care se confrunta cu viata de zi cu zi nu si-a pus problema celor patru luni ca eveniment major, istoric.

2.
Aici, scuza-ma, dar bati campii.
Ce-i asta: "s-a pus si discutia sa inchidem granitele, daca e sa si iesim. Pentru a fi inteles si naval absenta Greciei"?
Copilarii, nu isi pune nimeni astfel de probleme. Nici Cuba, Afganistan sau Irak nu au "granitele inchise" cum te exprimi tu. Pana sa se inteleaga "dpdv naval absenta Greciei", crede-ma, ar simti Grecia impactul lipsei transporturilor / tranzitului de marfuri care folosesc porturile si navele elene.
Iar: "tara este a ellenilor". Pe bune, daca toti grecii ar gandi ca tine v-ati duce pe copca.

Edited by BlueKing-69, 07 March 2015 - 18:24.

Freddy12

Freddy12

Guru Member

View PostCarman2015, on 07 martie 2015 - 15:36, said:

alternativa romanilor la grecia este turcia.
si daca turismul din nordul greciei se va hrani in mare parte din buzunarele sârbilor, va fi cam naspa!

Nu voi schimba Grecia doar fiindca s-a schimbat regimul politic. Daca serviciile raman la aceeasi calitate, nu voi merge in Turcia ca nu-mi place stilul de turism care se face acolo, in blocuri de 10 etaje. Plus ca e mult mai departe si e mai greu de ajuns cu masina. Daca tot e sa iau avionul, merg in Austria ori Germania.

Astro-Liv

Astro-Liv

Member

View PostBlueKing-69, on 07 martie 2015 - 18:22, said:

1.
Nu inteleg de ce tot revii cu obstinatie la astea "4 luni". Nu are nimeni nimic cu perioadele astea de relache. Ideea este ca nu prea se justifica euforia ta, care descrii obtinerea acestei amanari ca "eveniment istoric". Nu se justifica fie si prin prisma faptului ca astfel de "amanari" s-au tot acordat. Plus ca pare mai degraba o concesie facuta faptului ca este un guvern nou, deci la inceput de drum. Ii lasi timp sa se dezmeticeasca putin, sa se puna de acord cu bilantul pe care il preia de la guvernarea anterioara. Este un lucru bun, salutar, dar nu-i un capat, ci un inceput de drum. De ce istericalele astea?
Ce-s astea 4 luni? O perioada de stand-by, in care lumea - in principiu - sta incordata si asteapta.
Grecul de rand, grecul care se confrunta cu viata de zi cu zi nu si-a pus problema celor patru luni ca eveniment major, istoric.

2.
Aici, scuza-ma, dar bati campii.
Ce-i asta: "s-a pus si discutia sa inchidem granitele, daca e sa si iesim. Pentru a fi inteles si naval absenta Greciei"?
Copilarii, nu isi pune nimeni astfel de probleme. Nici Cuba, Afganistan sau Irak nu au "granitele inchise" cum te exprimi tu. Pana sa se inteleaga "dpdv naval absenta Greciei", crede-ma, ar simti Grecia impactul lipsei transporturilor / tranzitului de marfuri care folosesc porturile si navele elene.
Iar: "tara este a ellenilor". Pe bune, daca toti grecii ar gandi ca tine v-ati duce pe copca.

Prostii de adormit copiii. La nr. 1...Ati spus ca in cele 4 luni avem BOX, deci am raspuns. Am obsevat ca nu aveti habar nici la ce se intimpla in aceste 4 luni...iar am raspuns.

Iar la nr. 2, iar observ ca este de PRISOS sa discut cu dv. daca nu cunoasteti nici macar ACEST AMANUNT despre Grecia...ce Cuba si Iraq imi puneti acolo (SINTEM IN EUROPA). Se pune Cuba si Iraq cu economia Germaniei sau au cumva euro? Aveti Cuba in aceeasi TARA-EUROPA, cu Germania? Nu uitati ca EUROPA, este o TARA, in care e si Grecia. Nu o puteti muta in Asia.

La tema granite, vorbesc de discutiile puse, in care sa TRAIM NUMAI DIN CE SE PRODUCE in GRECIA (adica fara TURISM, la o adica, deci fara ajutor extern). Aveti HABAR cumva ce discutie este pusa acum, de a se stopa in Grecia? Sau ce s-a cerut de la puteri a fi oprit in Grecia in momentul actual? Sau la cum ni s-a spus ca putem "VINDE SOARE" (energie) ca sa ne putem chipurile, pune cu ECONOMIA Germaniei, in care avem incluse avioane si masinute de clasa? Va spun eu. Nu, nu aveti habar. Am crezut ca discut cu lume care are unele cunostinte, dar vad ma insel.  

View PostFreddy12, on 13 martie 2015 - 11:28, said:

Nu voi schimba Grecia doar fiindca s-a schimbat regimul politic. Daca serviciile raman la aceeasi calitate, nu voi merge in Turcia ca nu-mi place stilul de turism care se face acolo, in blocuri de 10 etaje. Plus ca e mult mai departe si e mai greu de ajuns cu masina. Daca tot e sa iau avionul, merg in Austria ori Germania.
Avem aici o persoana sincera, as zice. Bineinteles ca nu veti schimba Grecia. Exact asta am si spus. Ca exista si Bulgaria si Turcia si restul pe harta, la cine nu doreste. Una este insa "DUBAI-ul Europei din Mesoghio" si aceasta este ELLAS. De aceea repet, nu uitati BlueKing, ca tara apartine ellenilor. Si la o adica si banii se pot lua de la dl. Putin si fara dobinda actuala data de europeni si granite pot fi inchise si masini sa nu produca niciodata aceasta tara si un NU se mai poate, sa fie spus puterile de catre elleni, cum n-a mai incercat nimeni pina acum si...si..si..si.

In ce priveste tema bonurilor acuma, este exact cum spune Freddy mai sus (tavernele lasa de dorit). Nici "baruri" din Europa nu dau bonuri. Personal nu am putut crede ca in 4 ani de zile nu s-a dat nici un bon. Da intradevar exista o problema in acesta tema in Grecia, ca si in alte tari sudice, de altfel (atentie) in cele care traiesc in special din TURISM, de aici si criza lor cea mai mare la ora actuala (Grecia,Spania,Portugalia,Italia).

Nordul are banul si capul se spune....sudul are distractia si saracia, in Europa, tocmai prin modul in care si cum traiesc ca PRODUCERE. Si nu stiu daca vom putea vreodata sa ajungem ECONOMIA Germaniei, noi toti ceilalti din SUD!!!! Chiar si Italia la o adica, daca o moda si un Maserati, se poate pune cu un BMW, Mercedes, cu un avion sau un submarin nemtesc (vindute la cei din sud Posted Image alta discutie aici..unde sa vedeti scandalul Siemens). Asta la ce CATEGORIE, produce fiecare. Ce sa faca Grecia, nu stiu, la ce nu produce. Si restul bineinteles din Balcani, da in fine. Ceea ce are Germania si este greu sa il aiba sudul, este CONTROLUL. De anul acesta in Germania, ora este platita cu 8.50 euro. Nu va dati seama, ce panica exista ptr. sefi. Fara control insa, este ca in Grecia situatia in aceasta tema. Pina si taxiurile trebuie sa inceapa cursa de la 5 euro, ptr. ca altfel nu iese (greva e in floare).

Exista insa lege in Grecia, in ce priveste faptul, daca un turist nu primeste un bon. Am sa vi-l spun eu care este, asta asa ca sa stiti. Posted Image Aveti dreptul sa NU PLATITI, ceea ce ati consumat sau cumparat (pina sa va fie adus acel bon). Dar tema bonurile incearca sa fie lovita acum in Grecia, prin asa numita LOTERIE. Adica fiecare stringe bonurile (nu de la super markt, ci de la cafe, distractii, etc.) vor fi trimise cu nr. lor si se va face o tragere in fiecare LUNA, in care se vor da 10.000 de euro dar si cadouri. Si uite asa interesul poarta fesul. Ca peste tot. Nu e rau si in Rom. acesta idee, ptr. a se lovi banutul negru. A fost si in Portugalia.

draga mea, asta e problema voastra !
Imi pare nespus de rau de unele lucruri, mai ales de faptul ca va intereseaza mai mult de strazile inspre Grecia observ, decit de problema ei interna. Daca nu va doare chiar deloc, mai ales ca ati fost 4 ani in ea si afirmati ca problema este numai a ellenilor, tin sa cred ...CHIAR AR TREBUI SA SE INCHIDA ACESTE GRANITE. Sa nu mai fie acolo ptr. nimeni cu astfel de turisti. Dar posibil miine sa fiti dvs. in problema aceasta "a noastra"...si ar fi bine ca uneori sa se si invete de la acesta mica Grecie (jumatate ca populatie, decit Rom.)  care poate sa puna un VETO (NATO) in favoarea Romaniei ptr. binele ei cind trebuie, asa cum a facut actual si in favoarea Rusiei, acest guvern ellen in ce priveste tema embargo si sanctiunile luate asupra ei. Tin sa cred ca daca nu sintem uniti, se vor raspindi razboaiele, coloniile, sclavia chiar si bolile. Posted Image  Cu respect. http://www.spiegel.d...d-228635-7.html

Edited by Astro-Liv, 14 March 2015 - 19:55.

BlueKing-69

BlueKing-69

Senior Member

Nu reusesti sa raspunzi nicicum la:

- de ce consideri "cele patru luni", ca pe ceva istoric, cand astfel de perioade de gratie s-au mai acordat?
Personal am spus doar ca va fi ceva istoric (cu adevarat istoric) doar momentul cand se va ajunge la o solutie care in timp sa se dovedeasca si viabila. In rest, este doar istorie pe care o traim...

- chestia cu inchiderea granitelor... ei bine, ma feresc sa o mai categorisesc. Hai sa ii spunem doar "copilarie"  Posted Image  Referirea mea la alte state de pe glob venea tocmai in ideea de a sublinia ca niciunde in lumea de astazi nu s-a pus si nu se poate pune problema asa.
Cat despre "Grecia este a elenilor" nu m-ai inteles. Nu negam asta, doar ca nu merge ca si lozinca.

LE:
Oricum, nu mai lupta cu mine. Sunt o cauza pierduta.  :)
Personal te astept cu noi vesti (BUNE) despre evolutia celor care sunt cu adevarat raspunzatori de situatia creata in timp: clasa politica.
Pentru ca la nivel de individ, de entitate, ce am cunoscut eu... ma face sa iubesc grecii si sa fiu increzator.

Edited by BlueKing-69, 14 March 2015 - 20:16.

carnitza

carnitza

relaxat.... uneori !

@ Astro-Liv - daca vrei sa ai cu noi un dialog civilizat pune mana si invata limba româna bine. lasa-l naibii pe goagle ca risti conflicte diplomatice intre tarile noastre Posted Image   Posted Image

@ BlueKing-69 - te lupti cu morile de vant... si uiti de orgoliul nemasurat al grecilor ....Posted Image

Edited by carnitza, 14 March 2015 - 20:13.

BlueKing-69

BlueKing-69

Senior Member

Tot stau si ma intreb daca ar fi cazul sa deschid un topic prin Poiana sau pe aiurea, dar am considerat ca nu.
Pentru a ma lamuri in sensul vizat de mine mai bine intreb aici, unde mai intar si oameni care efectiv au pasit pe taram elen si printre oamenii de acolo.
De unde ideea de popor "lenes, necivilizat, rapace, imputit, necumpatat..."? Aceste sintagme fiind, de fapt, alocate tuturor popoarelor mediteranene: turci, greci, italieni, spanioli.

Ma astept sa intre multi care sa reitereze aceste clisee, insa eu ma adresez celor care au batut Grecia in lung si lat, avand astfel o alta perspectiva: "ati intalnit asa ceva intr-o masura care sa va faca sa justifice aruncarea acestor stigmate asupra unui intreg popor?"

Raspunsul meu la intrebare este: NU, nici pe departe!

Astro-Liv

Astro-Liv

Member

View Postcarnitza, on 14 martie 2015 - 20:09, said:

@ Astro-Liv ....lasa-l naibii pe goagle ca risti conflicte diplomatice intre tarile noastre Posted Image   Posted Image
@ BlueKing-69 - te lupti cu morile de vant... si uiti de orgoliul nemasurat al grecilor ....Posted Image

Ceea ce va pun de pe google este un ADEVAR va asigur, spus in tarile respective. Dar de ce, va este frica de ceva? Posted Image
Conflictele le pot produce persoane ca dvs...cu regret...iar morile de vint si orgolii au si romanii...DREPTATEA este cea care invinge insa...nu am vazut nici moara si nici orgoliul sa invinga vreodata. Fara doar si poate am fi si NOI Posted Image Posted Image romanii mindri cu un VETO, dar e posibil sa nu-l gasiti pe google. Asta la cit se poate vinde un popor uneori.

Edited by Astro-Liv, 14 March 2015 - 20:29.

carnitza

carnitza

relaxat.... uneori !

"Raspunsul meu la intrebare este: NU, nici pe departe!"

am aceeasi parere.

o explicatie ar fi clima care face ca ritmul vietii in tarile "calde, sa fie mai lent decat al nordicilor (anglo-saxonilor) care au categorisit ca lenese popoarele din africa, asia mica, india...
diferenta culturala e alt motiv....

dar, pe tema asta e mult mult de discutat...

@Astro-Liv - vezi ca nu intelegi nimic din subtilitatile limbii romane ?

iti sugeram sa nu mai folosesti google pentru traducere, tu nu intelegi eronat ceea ce vrem noi sa-ti spunem iar daca tu vrei sa ne comunici ceva iese amalgamul ala de neinteles din ultimul tau comentariu.

si nici glumele nu le intelegi : pentru un roman ar fifost evident ca in contextul discutiei, referirea la "conflicte diplomatice" era o gluma.

despre orgoliul grecilor - nu retractez nimic. Posted Image

Edited by carnitza, 14 March 2015 - 20:38.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate