Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Reactie adversa vaccin 2/4 luni

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

#37
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003

 -Diana-, on 20 ianuarie 2014 - 12:52, said:

Friskey,
exista o schema de vaccinare si niste vaccinuri obligatorii recomandate care se fac la copil.[...]

Schema nationala nu-i obligatorie. Vaccinarea nu-i obligatorie.

Am niste prieteni la care curand le-a paralizat fetita de 1 an si 6 luni chiar dupa un vaccin (parca ala de varicela, daca bine tin minte). Al meu e bine mersi, nevaccinat.

Pentru parintele intiator: avand in vedere efectele destul de nasoale asupra copilului, ar fi bine, inainte de urmatorul, sa studiati bine daca merita sau nu vaccinat in continuare. Literatura e garla pe internet.

#38
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Pe vremea cand am invatat eu in scoala, exista o schema de vaccinari care se numea `obligatorie`.
Evident ca nu existau drepturile pacientilor si toata cruciada asta impotriva vaccinarii.

Mea culpa ca nu m-am exprimat ca pt anul 2014.

#39
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

ti-am raspuns mai sus. nu am pastrat la primul ambalajul pentru ca era de la medicul de familie, el l-a luat el l-a administrat, el l-a aruncat.
Primul vaccin face parte din grupa=Immunization Record(BCG si Oral Polio).
Urmatoarele grupa este Diphtheria/Pertussis?Tetanus.
Grupa a treia;Measles/Rubella.
Grupa a patra;Encephalitits

Si intre ele se integreaza vaccinul antigripal daca e nevoie si se mai repeta unele cam pina in 6 ani.Si inca unele la alegere.
Vaccinarile nu sint obligatorii.
Vaccinarea nu o face medicul de familie ci Pediatrul.Doctorul care faca vaccinarea trebuie sa semneze si tu ca parinte.

Eu i-am vaccinat pe amandoi dar la fi`mea trebuie sa mai repet unele.Pe cel de encefalita nu i l-am facut inca.

Quote

da, sunt 2 episoade diferite, si povestea cu doctorul este de la primul episod. acum cel mic are doar aceasta stare de nervozitate si agitatie de cateva zile si nu stim cum sa ne comportam.
acum, cititnd ce ai scris tu corelez si cu manute in gura aproape tot timpul, jucarii bagate in gura tot timpul etc. o sa verific diseara cand ajung acasa....
Primul episod;Spasme accidentale sau ocazionale dar asta doar un doctor poate diagnostica si observa.In aceste cazuri se face internare,analize/electroencefalograma etc, exact cind are are aceste stari de agitatie/spasme.Chiar daca spasmele au fost accidentale sau rare tot ii trebuie tratament.Doctorul stabileste ce tratament si cantitate,reactiile la tratament.Toata internarea dureaza intre 4 si 6luni,dar nu conteaza important este ca bebelusul sa se dezvolte normal.La o temperatura de 39.5-41 o sa dantzuiti in convulsii febrile.
ps;Nu,nu e nevoie sa ma crezi pe mine un neica nimeni de pe forum.Ci ar trebui sa te ingrijorezi si sa te duci cit mai repede la Doctor.

Edited by Ulpiatraiana, 21 January 2014 - 06:45.


#40
KoalaBeertje

KoalaBeertje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 24.08.2009

 claudrider, on 20 ianuarie 2014 - 14:29, said:



ti-am raspuns mai sus. nu am pastrat la primul ambalajul pentru ca era de la medicul de familie, el l-a luat el l-a administrat, el l-a aruncat.

Nu aveti carnet de vaccinari?
Se da in maternitate cand pleaca copilul acasa, se trece inclusiv vaccinul acela care se face in primele 24 de ore.
Carnetul se prezinta medicului de familie/ pediatrului la fiecare vaccin.
In acel carnet sunt trecute date precum denumirea vaccinului, seria, boala contra caruia se face, data la care s-a facut si varsta copilului plus parafa si semnatura medicului care le-a facut.

#41
claudrider

claudrider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 18.09.2007
sigur ca avem. am verificat aseara, este corect ce am scris mai sus referitor la cele 2 vaccinuri.
starea celui mic pare ca tinde spre bine, cel mai probabil asa cum a avut un comportament diferit prima saptmana dupa primul vaccin asa s-a intamplat si acum. incet incet trecem peste toate..

multumesc tuturor pentru sfaturi,

#42
claudrider

claudrider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 18.09.2007
se poate inchide.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate