Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Reactie adversa vaccin 2/4 luni

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

#19
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Nu sint doctor si nu prea am timp sa explic dar bebe are epilepsie declansata de la vaccin.primele reactii pe care le enumeri tu acolo sint convulsii epileptice.nu ii mai faceti niciun vaccin pina nu aflati ce are.

Edited by Ulpiatraiana, 20 January 2014 - 13:50.


#20
claudrider

claudrider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 18.09.2007
lorelei iti dau dreptate, pana la un punct. doctorul acela era de garda cand am ajuns acolo, singurul pe toata sectia neuro. nici macar nu s-a uitat la copil, pustiu' facea crize la momentul respectiv imediat cum il puneam in pat sau daca nu cam la 1-2 minute. putea sa ne spuna macar sa il punem in patut sa vada personal. cu o seara inainte fusesem la alti doctori de la o clinica si avusese in 20-30 de minute 2 crize de genul respectiv.  nu, nu ma deranjeaza ca ne-au trimis acasa sa il filmam si sa venim cu filmare pentru a evita sa il intepe si pentru ca nu puteau sa mearga pe anamneza unui parinte care clar poate sa fie subiectiva, chiar daca nu era. ce ma deranjeaza este ca ne-au trimis acasa pentru ca nu avea chef sa se uite la micut si comportamentul doctoritei.

Diana la Bagdazar. da, nu era nici un medic decat cei de garda. restul erau toti la congresul vietii.

#21
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Cauta pe internet cum se manifesa epilepsia la sugari cauzata de vaccin.gasesti multe informatii in engleza.

#22
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
D-aia telemedicina este o metoda proasta de diagnostic si tratament, mai ales daca e facuta pe internet de ne-doctori.

Copilul nu are crize epileptice postvaccinale si nici convulsii.
Astea se manifesta altfel.

#23
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
De unde stii tu?esti doctor?
Sint multe feluri de convulsii.

Edited by Ulpiatraiana, 20 January 2014 - 13:59.


#24
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

View Postclaudrider, on 20 ianuarie 2014 - 13:50, said:

Diana la Bagdazar. da, nu era nici un medic decat cei de garda. restul erau toti la congresul vietii.

Marie Curie, Alexandrescu, astea 2 imi vin primele in cap.
150 lei consultatia unui neurolog la Regina Maria, alta clinica privata.

View PostUlpiatraiana, on 20 ianuarie 2014 - 13:58, said:

De unde stii tu?esti doctor?

Nu-s!
Dar nici nu pun diagnostice de epilepsie pe un forum, in graba.

#25
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Am specificat clar ca nu sint doctor.

Edited by Ulpiatraiana, 20 January 2014 - 14:01.


#26
claudrider

claudrider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 18.09.2007

View PostUlpiatraiana, on 20 ianuarie 2014 - 13:46, said:

Nu sint doctor
atunci de ce m-as uita in gura ta?

#27
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

View Postclaudrider, on 20 ianuarie 2014 - 14:01, said:


atunci de ce m-as uita in gura ta?
Fa ce vrei,e vorba de copilul tau.

#28
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Claud,

recomand din experienta Carmen Iliescu, Aurelia Dogaru, Carmen Burloiu.
La acestea am fost eu cu fii-mea cand era mica, cu niste probleme neuro.
Incearca sa iei contact cu ele, in special cu prima.

#29
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
mergi cu copilul la doctor cu filmarea dupa tine. la privat, platesti consultatie sa te pupe si in cur daca e urgenta. poate femeia aia era rezidenta in an mic ramasa de proasta ca e tanara sa "fie cineva acolo" ca nu a prins loc la congres. nu avea autoritatea sa dea diagnostice pe care sa fie ea sigura sigura, nu stia de patologia infantila cum trebuie si nu s-a bagat in ce nu stie sa nu faca rau. a urmat protocolul care era mai safe. vezi putin si partea buna din toate. poate ii facea mai mult rau decat bine.

care a fost pana la urma vaccinul exact?

#30
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

View Postlorelei20, on 20 ianuarie 2014 - 14:06, said:

a urmat protocolul care era mai safe. vezi putin si partea buna din toate. poate ii facea mai mult rau decat bine.

Cand ceva te depaseste, nu trimiti acasa sugarul/pacientul, doar ca nu ai tu idee.
Trebuia sa il redirectioneze la alt spital/medic.

#31
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Niste raspunsuri coerente si concludente tot de la un doctor bun vei afla. Din ce ai scris, inteleg ca sunt 2 episoade distincte legate de cele doua vaccinuri. Crizele manifestate la primul vaccin nu se regasesc la cel de-al doilea. Am inteles corect?
Stiu ca e relativ devreme pt asa ceva, dar te-ai uitat in gurita bebelusului sa-i examinezi gingiile? Poate starea de nervozitate e cauzata de vreun dintisor mai harnic. Fiica-mea de exemplu s-a nascut cu un dintisor ( ma rog, cu un mugure ) iar al doilea i-a aparut foarte repede.
Nu sunt doctor, am postat doar ca parinte.

#32
claudrider

claudrider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 18.09.2007
la doua luni am facut Vaccin anti-diftero-tetano-pertussis (DTP), Vaccin anti-polio trivalent (VPOT), Hep B toate 6 tulpinele intr-un singur vaccin dar nu stiu denumirea, este unul nou introdus de 2-3 luni in schema de vaccinare care a dat multe reactii adverse din ce inteleg.
la 4 luni, adica saptmana trecuta i-am facut vaccinul care era gratuit pana anul trecut adica INFANRIX

#33
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011

View Post-Diana-, on 20 ianuarie 2014 - 14:13, said:


Cand ceva te depaseste, nu trimiti acasa sugarul doar ca nu ai tu idee.
Trebuia sa il redirectioneze la alt spital/medic.

ea a urmat protocolul. ala zicea sa aiba o filmare la crizele alea. sau varianta 2, interna copilul sa vada cu ochii lor medicii ce are. nu zic ca a procedat ok dar pt situatia aia cand spitalul era gol a urmat protocolul. in 99% din cazuri protocolul functioneaza si te salveaza pe tine ca medic de eventuale probleme. daca copilul avea convulsii si era efectiv in stare critica mergeau parintii cu el la urgente nu la neuro. daca a venit la neuro inseamna ca e relativ stabil si poate astepta sa se faca filmarea aia si sa apara medicii primari.

in fine, nu despre asta e vorba acuma. ce vaccin era? nu merge ca "cred ca". e ft important sa stii exact cum se numeste, sa pastrezi ambalajul pt ca e o anumita serie acolo, sa stii de unde l-ai luat. vaccinurile copiilor trebuie notate de parinte undeva in eventualitatea ca e necesar. deci, ce vaccin i-ai facut? ca asa pot zice ca ai bagat apa cu otet in copil si ai tinut-o la rece inainte.

#34
claudrider

claudrider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 18.09.2007

View Postlorelei20, on 20 ianuarie 2014 - 14:06, said:

mergi cu copilul la doctor cu filmarea dupa tine. la privat, platesti consultatie sa te pupe si in cur daca e urgenta. poate femeia aia era rezidenta in an mic ramasa de proasta ca e tanara sa "fie cineva acolo" ca nu a prins loc la congres. nu avea autoritatea sa dea diagnostice pe care sa fie ea sigura sigura, nu stia de patologia infantila cum trebuie si nu s-a bagat in ce nu stie sa nu faca rau. a urmat protocolul care era mai safe. vezi putin si partea buna din toate. poate ii facea mai mult rau decat bine.

care a fost pana la urma vaccinul exact?


era batrana si sictirita. nici macar nu s-a ridicat de la birou, o atitudine de superioritate si flegmatica cum nu pot descrie. da, am dat-o pe faptul ca era singura acolo si toti erau plecati la congres. in fine, au trecut crizele de la doua luni (inca o data, am fost cu el acolo la 2 luni). deci nu are sens sa lungim discutia referitor la atitudinea doctorilor de acolo, subiectul e altul.

View Postprisonbreak, on 20 ianuarie 2014 - 14:16, said:

Niste raspunsuri coerente si concludente tot de la un doctor bun vei afla. Din ce ai scris, inteleg ca sunt 2 episoade distincte legate de cele doua vaccinuri. Crizele manifestate la primul vaccin nu se regasesc la cel de-al doilea. Am inteles corect?
Stiu ca e relativ devreme pt asa ceva, dar te-ai uitat in gurita bebelusului sa-i examinezi gingiile? Poate starea de nervozitate e cauzata de vreun dintisor mai harnic. Fiica-mea de exemplu s-a nascut cu un dintisor ( ma rog, cu un mugure ) iar al doilea i-a aparut foarte repede.
Nu sunt doctor, am postat doar ca parinte.

da, sunt 2 episoade diferite, si povestea cu doctorul este de la primul episod. acum cel mic are doar aceasta stare de nervozitate si agitatie de cateva zile si nu stim cum sa ne comportam.
acum, cititnd ce ai scris tu corelez si cu manute in gura aproape tot timpul, jucarii bagate in gura tot timpul etc. o sa verific diseara cand ajung acasa....

#35
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

View Postlorelei20, on 20 ianuarie 2014 - 14:17, said:

ea a urmat protocolul. ala zicea sa aiba o filmare la crizele alea. sau varianta 2, interna copilul sa vada cu ochii lor medicii ce are. nu zic ca a procedat okmedicii primari.


Nu-s medic, dar stiu cum sunt protocoalele in spital: cand nu ai medic, locuri la internare, te depaseste situatia, redirectionezi pacientul la alt spital. E litera de lege.
Nu a procedat corect, cu siguranta.

Claud, alimentatia cum e?
Sunt ceva probleme in alimentatie, sau se hraneste ca de obicei? Refuza alimentatia?

#36
claudrider

claudrider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 18.09.2007
nici o treaba, aceeasi alimentatie mai mult sau mai putin in aceeasi cantitate. doar ca e mai marait si bazaie si plange si atunci.

View Postlorelei20, on 20 ianuarie 2014 - 14:17, said:


cum se numeste, sa pastrezi ambalajul pt ca e o anumita serie acolo, sa stii de unde l-ai luat. vaccinurile copiilor trebuie notate de parinte undeva in eventualitatea ca e necesar. deci, ce vaccin i-ai facut? ca asa pot zice ca ai bagat apa cu otet in copil si ai tinut-o la rece inainte.

ti-am raspuns mai sus. nu am pastrat la primul ambalajul pentru ca era de la medicul de familie, el l-a luat el l-a administrat, el l-a aruncat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate