Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Petrol lampant - stie cineva de unde poate fi cumparat?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Pe mine ma sunau smecheri din astia din doua in doua zile cand aveam utilaje la vanzare pe net, cu vrajeli ca au numarul de la primarie, de la APIA, etc
Acum cu gazul, in Franta, nu stiu daca si in alte parti, e la orice magazin brico, cam 1,5 euro/l, bidoane de 20l dar din ala bun. dezodorizat, ca au niste aparate de incalzit pe asa ceva, fara evacuare si sunt multi care folosesc. Am cautat si eu aici dar nu am gasit decat la pret exagerat. Pt lampa merge dar sa te incalzesti nu

#38
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Si pana la urma in Boldesti Scaieni se gaseste au ba ?

#39
amazonianul

amazonianul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 22.01.2010

 DDuras, on 28 ianuarie 2017 - 21:29, said:

Si pana la urma in Boldesti Scaieni se gaseste au ba ?
Imi amintesc ca lampa cu petrol de acasa o foloseam si cu motorina. Afuma mai mult si pentru asta se punea o lingura de sare in rezervorul lampii. Nu am sesizat diferenta, tot afuma. Si petrolul lampant afuma. Cel mai bine se curata sticla lampii cu cenusa din soba apoi se lustruia cu hartie. Ce vremuri! Totusi e mai bine acum. Nu inteleg de ce regreta unii ``epoca de aur``.

#40
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

View Postamazonianul, on 21 ianuarie 2019 - 21:47, said:


Nu inteleg de ce regreta unii ``epoca de aur``.
Ar fi doua variante:ori furau pe rupte, fiind parte din "sistem" si  erau pe partea "faina" iar acuma sunt la capatul naspa al sulii, ori sunt idioti.

View PostLordRaptor, on 14 noiembrie 2016 - 11:43, said:



Te duci la orice aeroport din lume si le ceri sa-ti umple si tie sticla.
Pentru cei care nu stiu, kerosen este denumirea mai pretentioasa a petrolului lampant.
se duce cu ligheanu', si aia dau din furtun direct peste gard. Sa-si ia si o umbrela..

View Postsimf, on 20 ianuarie 2014 - 08:53, said:

Am primit o lampa cu gaz, o frumusete, functionala, cu fitil cu tot. Tare drag mi-ar fi s-o putem folosi, dar nu gasesc gaz. Stie cineva unde se mai comercializeaza?
in magazine gasesti tot felul de combustibili de origine petroliera cu acest scop. Chiar si acel lichid incolor de aprins gratarul are miros de "petrol".  Dar este la pret de pret.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate