Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

testosteron foarte scazut

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
brasov_22

brasov_22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.01.2014
Totul a inceput cu niste fasciculatii[zbateri ale muschilor] pe picioare,brate.Am mers la doctor de familie si am facut set de analize.Totul ok mai putin colesterol trigliceride.M-am speriat si am intrerupt tratamentul pentru colesterol pe care il urmam de 10 ani aproximativ 8-9 luni pe an.Am crezut ca asta e cauza.Am facut teste pentru diabet[glicemie provocata,hemoglobina glicozilata]care au iesit bine.Am mers apoi la neurolog unde am facut un EMG[electromiograma] la un neurolog renumit.A iesit bine si emg.Intre timp starea generala de sanatate se degrada.Adica:scadere de masa musculara ,lipsa de energie,stari de depresie.Toate ieseau bine dar eu ma simteam rau iar fasciculatiile continau.Am mers la endocrinolog si in urma analizelor specifice mi-a iesit valoarea testosteronului 180[varsta mea este 46 ani],iar valoarea minima la barbatii peste 50 ani este de 262.Clar o valoare foarte scazuta.Mi s-a dat tratament cu Nebido injectabil,zinc si royal jelly[laptisor de matca cu ginseng]Au trecut 2 luni de cand am facut injectia[se face una la 3 luni]iar starea sanatatii s-a imbunatatit din punct de vedere psihic si putin fizic.Probabil ca este un proces de vindecare de durata.Am rabdare. ,Problema este ca nu dispar fasciculatiile, nu cunosc cauza aparitiei lor.Sa fie din cauza nivelului foarte scazut de testosteron?Cine s-a lovit de aceasta problema poate sa-mi dea un sfat?

#2
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Cu magneziul cum stai ?

#3
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Dar care testosteron ți l-a testat? Pe ăla seric sau ăla legat? Și da Mg și Ca, cum stai cu ele?

#4
DrAlban

DrAlban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 11.08.2013
Esti o fire sedentara?Sportul ajuta foarte mult in cresterea testosteronului.

#5
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
O injectie la 3 luni?
Testosteronu' undecanoat [Nebido] are timpul de injumatatire de 16.5 zile, deci recomandat ar fi o injectie la 2 saptamani ca sa ai nivelul constant, altfel o sa ai nivelul in "valuri", ceea ce e o prostie.
Ia niste ZMA pentru fasciculatiile alea. Gasesti ZMA cu tribulus, care mai ajuta testiculele alea sa produca un nivel minim de testosteron, iar cand termini "cura" ar fi indicat sa iei clomifen 100mg/zi timp de 30 zile la doua saptamani de la ultima injectie.

P.S. E drept ca-n facultatea de medicina si nici macar in specialitatea de endocronologie nu se invata despre TRT decat foarte vag. Multi endocrinologi habar n-au ce-i aia TRT.

#6
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 21.02.2006

 SOCRATE_MMXII, on 19 ianuarie 2014 - 17:05, said:

P.S. E drept ca-n facultatea de medicina si nici macar in specialitatea de endocronologie nu se invata despre TRT decat foarte vag. Multi endocrinologi habar n-au ce-i aia TRT.
Si ce e de fapt TRT ?

#7
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
Nebido se face o data la 10-14 saptamani...

#8
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 ofi_tm, on 19 ianuarie 2014 - 17:13, said:

Si ce e de fapt TRT ?
TRT = testosterone replacement therapy

 Handicarpati, on 19 ianuarie 2014 - 17:13, said:

Nebido se face o data la 10-14 saptamani...
Poti face si o injectie o data la 10 ani, nu te opreste nimeni.
Ti-am spus mai sus ca T1/2 al undecanoatului e 16.5 zile. Faptul ca-l faci la 10-14 saptamani nu te-ajuta cu nimic. Chiar nimic.
E ca si cum ti-ai alimenta masina o data pe an, dar tu sa ai pretentia sa mearga la capacitate maxima tot anul.

Daca era dupa mine, io-ti recomandam testosteron propionat o zi da, una nu, timp de o saptamana combinat cu Nebido o data la 2 saptamani.
Asta e.

P.S. propionatul are T1/2= 3 zile.

In doua saptamani erai ca nou, basca mai fugeai dupa nevasta prin casa. ;)

Edited by SOCRATE_MMXII, 19 January 2014 - 17:23.


#9
DrAlban

DrAlban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 11.08.2013
Incearca si cu branca ursului.

#10
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010

 SOCRATE_MMXII, on 19 ianuarie 2014 - 17:19, said:

Poti face si o injectie o data la 10 ani, nu te opreste nimeni.
Ti-am spus mai sus ca T1/2 al undecanoatului e 16.5 zile. Faptul ca-l faci la 10-14 saptamani nu te-ajuta cu nimic. Chiar nimic.
E in vehicul uleios, care se administreaza intramuscular, cu eliberare prelungita.

#11
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 Handicarpati, on 19 ianuarie 2014 - 17:36, said:

E in vehicul uleios, care se administreaza intramuscular, cu eliberare prelungita.

Eliberarea aia prelungita tine 16.5 zile, daca esti foarte norocos unii spun 23 zile, dar in nici intr-un caz 70 zile.

#12
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Nu e mai simplu cu steroizii din salile de forta?sa-i vedeti pe baieti cat nerv au in eiPosted Image

#13
DrAlban

DrAlban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 11.08.2013

 SOCRATE_MMXII, on 19 ianuarie 2014 - 17:19, said:

TRT = testosterone replacement therapy


Poti face si o injectie o data la 10 ani, nu te opreste nimeni.
Ti-am spus mai sus ca T1/2 al undecanoatului e 16.5 zile. Faptul ca-l faci la 10-14 saptamani nu te-ajuta cu nimic. Chiar nimic.
E ca si cum ti-ai alimenta masina o data pe an, dar tu sa ai pretentia sa mearga la capacitate maxima tot anul.

Daca era dupa mine, io-ti recomandam testosteron propionat o zi da, una nu, timp de o saptamana combinat cu Nebido o data la 2 saptamani.
Asta e.

P.S. propionatul are T1/2= 3 zile.

In doua saptamani erai ca nou, basca mai fugeai dupa nevasta prin casa. Posted Image
Mai degraba la el ar merge un tratament cu pregnil.

 victor_tree, on 19 ianuarie 2014 - 17:51, said:

Nu e mai simplu cu steroizii din salile de forta?sa-i vedeti pe baieti cat nerv au in eiPosted Image

Nu,ca sunt de pe piata neagra.

#14
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010

 SOCRATE_MMXII, on 19 ianuarie 2014 - 17:47, said:

Eliberarea aia prelungita tine 16.5 zile, daca esti foarte norocos unii spun 23 zile, dar in nici intr-un caz 70 zile.

Pentru Nebido,  care are un ester mai lung, e 90+/-40 , nu 16.5

#15
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 victor_tree, on 19 ianuarie 2014 - 17:51, said:

Nu e mai simplu cu steroizii din salile de forta?sa-i vedeti pe baieti cat nerv au in eiPosted Image
Daca-ti spun ca esti pe langa subiect, nu te superi, asa-i?

 DrAlban, on 19 ianuarie 2014 - 17:53, said:

Mai degraba la el ar merge un tratament cu pregnil.
Daca era mai tanar, dar la 47 oricum productia sa normala e jumatate din ce-a avut la 21-25 ani, daca nu chiar mai putin, depinde de constitutie si managementul stresului.

 DrAlban, on 19 ianuarie 2014 - 17:53, said:

Nu,ca sunt de pe piata neagra.
Aiurea. Se gasesc in farmaciile grecesti si olandeze, doar bani sa ai.

 Handicarpati, on 19 ianuarie 2014 - 18:13, said:

Pentru Nebido,  care are un ester mai lung, e 90+/-40 , nu 16.5
Prostii. Timpul ala de injumatatire e fals. E calculat in functie de a sasea adminstrare. Deci mint cu nerusinare, doar ca sa-si vanda marfa, desi spun ca varful concentratiei se ajunge la 7 zile de la administrarea injectiei. Apoi o scalda.

In fine, fiecare face cum doreste.

Edited by SOCRATE_MMXII, 19 January 2014 - 18:49.


#16
brasov_22

brasov_22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.01.2014
cu Mg si Ca stau bine.Ce este ZMA?

#17
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
ZMA este zinc-magneziu aspartat. Il gasesti la magazinele de suplimente pentru sportivi. Eu folosesc ZMA cu Tribulus de la pronutrition.

#18
ovi76man

ovi76man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.10.2011
Brașov_22, e mai bine,cum e cu fasciculațiile ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate