Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Monarhie sau Republica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
130 replies to this topic

Poll: Monarhie sau Republica (87 member(s) have cast votes)

Monarhie sau Republica ?

  1. Monarhie (49 votes [56.32%] - View)

    Percentage of vote: 56.32%

  2. Republica (38 votes [43.68%] - View)

    Percentage of vote: 43.68%

Vote Guests cannot vote

#55
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013

 sylvius, on 19 ianuarie 2014 - 21:26, said:


Suntem un neam de prosti. Din pacate.
Doar atat.
Si nu ne cunoastem interesul.

Bun, si prostia si faptul ca nu-ti cunosti interesul nu sunt un blestem atata timp cat staruim a ramane in stadiul asta?!

#56
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 argonaut, on 19 ianuarie 2014 - 21:33, said:

Bun, si prostia si faptul ca nu-ti cunosti interesul nu sunt un blestem atata timp cat staruim a ramane in stadiul asta?!

Care este interesul nostru? Si ce va face sa credeti ca in clipa cand vom avea din nou rege o sa curga lapte si miere pe strazi ?

#57
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013

 ego_zenovius, on 19 ianuarie 2014 - 21:32, said:

Dragul meu, intrebarea mea nu era "de ce a dat regele mana cu Iliescu?".
Te rog sa recitesti ce-am scris. Sper ca ai sa intelrgi. Oricum, mai clar nu ma pot exprima.
Scuze, ai dreptate, raspunsul este DA cu tot ce se subantelege!

#58
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
PS: ungurii sunt mai destepti si mai smecheri si mai increzuti si omogeni. Doar sunt neam din imperiul austro-ungar nu din adunatura noastra moldavo-olteano-munteano-tiganeasco-transilvano, potico-carpatiano-danubiano-marea neagra. Noi trebuia sa ne numim dacia

#59
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013

 Platon, on 19 ianuarie 2014 - 21:34, said:

Care este interesul nostru? Si ce va face sa credeti ca in clipa cand vom avea din nou rege o sa curga lapte si miere pe strazi ?
Pai numai din ce dezbateri, lupte ( ca sa ma exprim academic ) sunt aici pe forum, nu crezi ca este nevoie de o entitate ( nu precizez tipul ci vorbesc generic ) NEUTRA, IMPARTIALA, acceptata si respectata ca atare de toate taberele?!
Sunt convins ca bunastarea economica are la baza, in primul rand, linistea  si consensul politic.

Edited by argonaut, 19 January 2014 - 21:44.


#60
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
Cred ca noi romanii suntem o corcitura amorfa precum ucrainienii aia. Cu o istorie la geneza romanilor destul de deformata si "preparata" dar de fapt cam necunoscuta. Imi pare asa de falsa partea aia cu formarea poporului roman din contopirea dacilor cu romanii, bai ce faza.

#61
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 argonaut, on 19 ianuarie 2014 - 21:36, said:


Scuze, ai dreptate, raspunsul este DA cu tot ce se subantelege!
DA, adica sa-l apreciezi pe rege orice ar face?
Sa zici "foarte bine ca nu se intalneste cu Iliescu" atata timp cat nu se intalneste iar apoi, dupa ce-l intalneste pe Iliescu sa-l lauzi pentru ca l-a intalnit?
Azi regele zice ca-i neagra, maine ca-i alba - iar tu il apreciezi si pentru o afirmatie si pentru cealalta. Nu stiu daca mi-ar place monarhia mai mult dau mai putin decat republica, chiar nu stiu. Dar genul asta de monarhist sigur nu-mi place.

Edited by ego_zenovius, 19 January 2014 - 21:46.


#62
zircon

zircon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,677
  • Înscris: 05.03.2004

 adelina16, on 19 ianuarie 2014 - 21:41, said:

Cred ca noi romanii suntem o corcitura amorfa precum ucrainienii aia.
Doamne, ce bine ar fi fost sa fi avut si noi spiritul asta unitar, superb, care catalizeaza masele in Ucraina. Erau demult la puscarie toti jmecherii astia din politica.

#63
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013

 adelina16, on 19 ianuarie 2014 - 21:32, said:

Mai draga @argonaut, ai dat citatul gresit sus. Nici nu am stiut de acel milion de oameni pana acum.

Ai avut pusca in mana in acele timpui. Ce faceai cu ea? Aparai regimul. Normal ca asa era datoria, altfel era tradare considerata sau dezertare

Nu aveam arma in maini din motive de inrolare. Eram deja "civil" atunci. Am luat arma convins ca apar noua ordine de dusmanii teroristi, etc.
A fost "leapsa" vietii mele pentru care ma voi simti ridicol pana la moarte! Eram cu glontul bagat pe teava, pregatit sa trag in tot ce misca! Iti dai seama cat de caraghios ma simt acum, dupa ce stiu cum si-a batut joc de mine bolsevicul cu camarila lui!
Pe liliescu am inceput sa-l detest de la prima "contrarevolutie" de la Televiziune, cand a chemat oamenii din judetele vecine sa apere Televiziunea de Romani! Indemnul acela la fratricid m-a lamurit in legatura cu personajul!

Edited by argonaut, 19 January 2014 - 21:53.


#64
zircon

zircon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,677
  • Înscris: 05.03.2004

 cont1, on 19 ianuarie 2014 - 21:48, said:

U.E. manipuleaza masele de oameni din interior...
Sa manipulezi 200000 de oameni. Ai idee ce inseamna asta?

#65
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013

 ego_zenovius, on 19 ianuarie 2014 - 21:45, said:

DA, adica sa-l apreciezi pe rege orice ar face?
Da, atata timp cat am convingerea ca ceea ce face nu e in interesul lui, al meu sau al unui grup ci in interesul tarii.
Cred si acum ca avem imperioasa nevoie de un punct de stabilitate si incredere nu majoritar  cat mai apropiat de unanim acceptat, pentru ca sa ne linistim!
Nu am votat USL, dar am sperat in sinea mea ca 70% ne vor aduce liniste. Acum constat ( si cred ca o sa-mi dai dreptate ) ca nici dupa disparitia basescului nu vom avea liniste!

Edited by argonaut, 19 January 2014 - 22:00.


#66
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 argonaut, on 19 ianuarie 2014 - 21:59, said:


Da, atata timp cat am convingerea ca ceea ce face nu e in interesul lui, al meu sau al unui grup ci in interesul tarii.
Nu cred ca sunt in stare sa inteleg de ce a fost in interesul tarii ca regele sa dea mana cu Iliescu.


#67
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013

 cont1, on 19 ianuarie 2014 - 22:03, said:

Da am idee,pot sa spun doar atat: 89.
Nu am trait acele timpuri,recunosc ca nu eram nici nascut dar totusi este clar ca romanii au fost impinsi de la spate.
Romanul nu protesteaza,romanul sta si indura.
Esti un tanar inteligent! Asa este, a fost o manipulare masiva, bine pusa la punct si care le-a iesit aproape cum si-au dorit. Daca iesea exact cum isi doreau, acum aveam si noi situatia din Ucraina!

#68
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 argonaut, on 19 ianuarie 2014 - 21:33, said:

Bun, si prostia si faptul ca nu-ti cunosti interesul nu sunt un blestem atata timp cat staruim a ramane in stadiul asta?!

Poate doar la figurat. In rest, nu prea.

Tine de eosul natiunii. ( ca tot vorbim in parabole atat de placute persoanei pe care o ai la avatar ).
De inteligenta individuala si colectiva. De filosofia noastra, ca popor nou, de doar o suta de ani.
De traditii, de leganda Mioritzei si a lui Manole.
De nefericirile istoriei ce s-a abatut in aceasta parte a Europei.
De neajunsul de a nu fi fost o tara mare, un popor numeros si puternic, un imperiu, dupa cum a zis Cioran.
De Caragiale si Constantin Radulescu - Motru...
De comunism si urmarile sale.
De 'omul nou' al lui Ceausescu.
Si de altele mai putin importante...

#69
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

 adelina16, on 19 ianuarie 2014 - 13:20, said:

Dreapta inseamna monarhie garantata, stanga inseamna republica garantata. Asa zisii "dreapta" din softpedia sunt de fapt copii de comunisti imbogatiti stiu ei cum, normal ca le dispalce profund monarhia.

@xram, problemele economice nu se vor rezolva niciodata. Fara probleme economice ne-am plictisii si unii ar pierde slujba. Bogati si saraci sunt si vor fi intotdeauna. Monarhia si regele au un rol simbolic si sunt un mediator care prin definitti este apartinic, apolitic si echidistant. Asta trebuie pt buna functionare. Nu marionete de presedinti partimitori si fricosi cum am tot avut
Adica S.U.A  care este republica ,are un presedinte ,inseamna ca este de stanga?

#70
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013

 ego_zenovius, on 19 ianuarie 2014 - 22:05, said:

Nu cred ca sunt in stare sa inteleg de ce a fost in interesul tarii ca regele sa dea mana cu Iliescu.
Eu discut de principiu. In particular, cred ca i-a dat mana ca sa-l umileasca si mai mult, sa-l puna sa-si inghita pana la capat fierea !
Interesul tarii ... nu poti sa comentezi acel gest din punctul asta de vedere, atata timp cat nu era Suveran recunoscut ci un simplu vizitator cu un milion de oameni in strada!

#71
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 sylvius, on 19 ianuarie 2014 - 22:09, said:



Poate doar la figurat. In rest, nu prea.

Tine de eosul natiunii. ( ca tot vorbim in parabole atat de placute persoanei pe care o ai la avatar ).
De inteligenta individuala si colectiva. De filosofia noastra, ca popor nou, de doar o suta de ani.
De traditii, de leganda Mioritzei si a lui Manole.
De nefericirile istoriei ce s-a abatut in aceasta parte a Europei.
De neajunsul de a nu fi fost o tara mare, un popor numeros si puternic, un imperiu, dupa cum a zis Cioran.
De Caragiale si Constantin Radulescu - Motru...
De comunism si urmarile sale.
De 'omul nou' al lui Ceausescu.
Si de altele mai putin importante...
Ce e ala eos?

Vezi ca poporul roman are mai mult de 100 de ani.


#72
zircon

zircon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,677
  • Înscris: 05.03.2004

 ego_zenovius, on 19 ianuarie 2014 - 22:16, said:



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate