Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

E morala prima casa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
poney

poney

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 06.07.2009

Apartamentul luat de noi in 2012 cu 40 000 costa tot cam atat si azi. Cei 15 000 stransi in doi ani jumate pentru noi au insemnat fff multi bani. Asa e, am fost norocosi ca nu am platit chirie, am avut unde sta (cu parintii). Rata este fff acceptabila pt noi, 125 de euro. Inca dinainte de a ne inhama la credit am avut un plafon pt rata, respectiv pana in 150 de euro pt ca atat ne permitem ca sa mai avem si o viata (o vacanta, o haina, o iesire in oras, un copil etc).

Daca am fi ales sa stam cu chirie in 3 camere, chiria ar costa mai mult decat rata noastra.

Sunt constienta ca exista cazuri si cazuri dar daca iti faci niste calcule anterior luarii unui credit si consideri ca te vei descurca... Clar e o tampenie sa ai venituri de 2000 de lei si un credit de nspe zeci de mii de euro obtinut cu coplatitori mama, tata si bunicii, rata de 1500 de lei si sa te astepti sa te descurci in urmatorii 30 de ani!



#20
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006

View Postponey, on 19 ianuarie 2014 - 12:10, said:

Am luat in 2012 3 camere (Craiova) cu 40000 euro. Am imprumutat 25 000. Restul i-am strans noi din 2009, locuind cu parintii

hai sa facem un calcul simplu. 2009/2010/2011/2012 presupunem  doar 3 ani./ deci ati economisit pe luna 15000:4:12= 312Euro. Acum, la cei 25000 presupunand ca e pe 20 de ani aveti cam 200 de euro rata. cu alte cuvinte o sa-ti fie financiar mai usor decat inainte si nu ai facut o miscare riscanta.

cat face acum apartamentul vostru?

#21
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postcapstoc, on 19 ianuarie 2014 - 06:49, said:

Vreau sa imi cumpar doua unelte de productie: o coasa si un motostivuitor. Insa nici o banca nu imi da credit.

Vi se pare normal ca prima casa sa dea credit ca sa cumpere tot omul de rand case, in loc sa se numeasca prima coasa si sa dea credite pentru unelte agricole ?

Cum veti locui in acele case pe credit, cand eu fara coasa nu va mai produc painica ?

Daca este cineva care nu intelege acest limbaj academic, voi rezuma: fara painica sclavii sunt ieftini. Iar mie prima coasa cand imi vine, rup camasa de pe mine !
Pe acelasi principui: de ce primesti tu subventie la hectar si nu primesc sclavii subventie la paine ?

#22
george191983

george191983

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 25.07.2010

View Postcapstoc, on 19 ianuarie 2014 - 06:49, said:

Vreau sa imi cumpar doua unelte de productie: o coasa si un motostivuitor. Insa nici o banca nu imi da credit.

Vi se pare normal ca prima casa sa dea credit ca sa cumpere tot omul de rand case, in loc sa se numeasca prima coasa si sa dea credite pentru unelte agricole ?

Cum veti locui in acele case pe credit, cand eu fara coasa nu va mai produc painica ?

Daca este cineva care nu intelege acest limbaj academic, voi rezuma: fara painica sclavii sunt ieftini. Iar mie prima coasa cand imi vine, rup camasa de pe mine !


Parerea mea este ca Prima Casa in formatul de acum nu este morala. Un program social-guvernamental care permite achizitia de locutinte vechi nu este decat un cadou otravit. Prima Casa ar insemna ceva in economie doar daca ar fi exclusiv pentru locuintele noi. Atunci poate s-ar invarti mai multi bani in constructii, locuri de munca, concurenta-calitate. Dar din moment ce se poate cumpara orice "coliba" prin acest program, este clar ca singurele avantajate sunt bancile, nicidecum tinerii care sunt fortati sa cumpere "colibe" la preturi de aprtamente noi-> nici economia nu este ajutata. Doar bancile castiga in formatul actual al acestui program criminal.

@ capstoc : La fel cum si tu vrei sa iti cumperi o coasa sau alte unelte agricol, la fel si micii sau marii constructori/dezvolatori ar vrea sa vanda, sa construiasca mai mult, dar nu isi permit deoarece programul PC acopera tot , si vechi si nou...din pacate cele mai mutle tranzactii se fac pe apartamentele vechi.

Edited by george191983, 20 January 2014 - 11:07.


#23
poney

poney

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 06.07.2009
Asa e, cele mai multe apartamente cumparate prin prima casa sunt apartamente vechi. Doar ca o parte din vina o poarta si "dezvoltatorii". Unii pt construiesc scump si prost, altii pt ca construiesc scump. Nu-i bag pe toti in aceeasi oala, presupun ca sunt si oameni de buna credinta, care construiesc bine si la preturi rezonabile (doar ca eu, cand am avut nevoie de ei, nu i-am gasit).
Vorbesc din perspectiva uneia care era dispusa  sa dea maxim 45 000 de euro pe un apartament. Da, am vazut apartamente construite dupa 2000, cu 55 000, iar ochiul meu neavizat a observat pereti strambi, tevi puse aiurea, finisaje ce se doreau de (aproape) lux dar in realitate erau vai mama lor!
Da, din punctul de vedere al unui constructor, prima casa nu e morala pt ca nu incurajaza achizitionarea unui apartament nou. Dar cati tineri si-ar permit sa achizitioneze un astfel de apartament? Bine ... poate ca or fi , nu zic, eu vb de tineri cu venituri normale, tineri capabili sa achite o rata si sa mai aiba bani sa mai si traiasca.
P.S. stiu ca sunt un caz particular dar daca totm-ati intrebat cat face ACUM apartamentul meu va spun ca tot 40 000 deoarece, la doua luni dupa obtinerea creditului, deci dupa o rata platita, am primit o mostenire care mi-a acoperit creditul. Bineinteles ca tanti de la banca aproape ca ma ruga sa nu-l achit, ca mai bine folosesc banii sa ma plimb prin lume, sa-i investesc in imbunatatirea apartamentului, sa ma distrez, orice era mai bine decat sa inchid creditul, insa nu-mi place sa am rate (chiar daca era o rata mica) deloc, asa ca le-am livrat banii imprumutati inapoi. Deeee, daca stiam de mostenire cu doua luni mai devreme ....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate