Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Black Sails (2014 - )

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#73
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
A fost un compromis intre fictiune si datele istorice.

#74
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View PostGenjurooo, on 03 aprilie 2017 - 21:07, said:


Cand scot astia spin-of (sau ce ai zis tu ca scot cu o tema asemanatoare)?
Treasure Island, probabil la anul in locul sezonului 5, desi as prefera sa nu.

#75
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
De ce sa nu scoata Treasure Island?

#76
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Fiindca e o poveste meschina cu niste  gangsteri de cartier care se bat pt comoara fara vreo miza importanta.  Black Sails  a fost despre prima republica anarhista, despre inceputul eliberarii lumii noi si reinceputurile democratiei) E o diferenta de miza. John Long Silver din Black Sails  e  The Pirate King. - John Long Silver din Treasure Island e un  amarat de carciumar fost pirat care se rreapuca de piraterie(de fapt se duce doar dupa o comoara) doar ca sa scape de gura neveste-si negrese, pe care nu e greu sa ti-o imaginezi ca pe negresele din comediile de ghetou. In plus jumate din cartea aia care mi-a placut la nebunie intr-a V-a dar care acum mi se pare teribil de plictisitoare  e o joaca de-a Tom si Jerry  pe Skeleton Island Desigur ca  scenaristii pot intervenii pe text si sa-i bage vreun scop maret lui Silver, cum ar fi ca la batranete l-a apucat cheful de revolutii, da tot nu vad ce ai putea stoarce din niste pirati intr-o padure.

Edited by iulian_k, 04 April 2017 - 14:40.


#77
valiotronic

valiotronic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.07.2005
loc de continuare au lasat ... suficient ... (pirateria inca se practica) ... m-am uitat pe google maps la Nassau ... chiar am gasit un fort ... desi nu pare chiar aproape de mal... cam fortat finalul, dar se pare ca cei de la Starz vor sa foloseasca logistica din Black Sails la sezonul 3 din "Outlander" care cica v-a fi pe mare ... nu stiu daca ati observat dar tunicile rosii sunt  la fel ...

#78
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
Am descoperiti si eu acum serialul asta... fictiune, fictiune, dar...pe vremea aia eu stiam ca era o societate patriarhala si crestina.  Chiar si  criminalii mai bateau cate o cruce! In nici cateva zeci de minute de vizionate descopar ca pasaricile, curvele, lesbiencele, negrii, borfasii, etc, conduc lumea! Ierarhiile sunt complet inversate!

#79
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Prosrituatele au fost dintotdeauna folosite ca spioane si asta e rolul pe care il joca in film. Homosexualii, well, primul mare cuceritor din istoria Europei a fost un homosexual. La fel si ala de a cucerit Dacia. Negrii dincolo de faptul ca pana anul trecut cel mai puternic om din lume a fost negru au demonstrat cel putin de doua ori in istorie ca pot forma si conduce imperii:Califatul de Cordoba si dinastiile XIX-XXVIII din Egiptul antic. Iar maronii din film chiar au existat, au fost sclavi rasculati care s-au organizat in insulele din Caraibe si pe care Imperiul Britanic a reusit sa-i infranga abia la finalul celui de-al doilea razboi cu ei. Despre lesbiene, intradevar a devenit un cliseu cinematografic recent  ca o femeie  puternica sa ajunga atrasa de femei asemeni unui barbat puternic(sugerand ca sexul cu un barbat i-ar reduce din putere si influenta)

Edited by iulian_k, 15 April 2017 - 20:48.


#80
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Sa incheiat serialu total?
Ca eu am ramas restant cu episodu 10...

#81
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016

View Postiulian_k, on 15 aprilie 2017 - 20:37, said:

Prosrituatele au fost dintotdeauna folosite ca spioane si asta e rolul pe care il joca in film. Homosexualii, well, primul mare cuceritor din istoria Europei a fost un homosexual. La fel si ala de a cucerit Dacia. Negrii dincolo de faptul ca pana anul trecut cel mai puternic om din lume a fost negru au demonstrat cel putin de doua ori in istorie ca pot forma si conduce imperii:Califatul de Cordoba si dinastiile XIX-XXVIII din Egiptul antic. Iar maronii din film chiar au existat, au fost sclavi rasculati care s-au organizat in insulele din Caraibe si pe care Imperiul Britanic a reusit sa-i infranga abia la finalul celui de-al doilea razboi cu ei. Despre lesbiene, intradevar a devenit un cliseu cinematografic recent  ca o femeie  puternica sa ajunga atrasa de femei asemeni unui barbat puternic(sugerand ca sexul cu un barbat i-ar reduce din putere si influenta)
N-are nici o treaba sula cu prefectura; la 1700 in occident curva era curva, negru era cioara-sclav, homosexualii si lesbienele se ascundeau, iar casatoriile intre rase erau raritati. Ierarhia e complet inversata chiar si pentru un film de fictiune. Biserica era atotputernica si lumea invoca divinitatea din doi in doi metri. Pana la episodul la care ma uit eu inca n-a aparut nici un calugar, popa ceva. Erau nelipsiti de pe langa galioane.

Edited by since2004, 16 April 2017 - 17:14.


#82
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Pe la 1700 cand si unde se petrece actiunea(o sa apara mai tarziu si in film) ciorile-sclave rasculate si-au creat statele lor tribale in arhipelagul Bahamas(Caraibe) care au rezistat incercarilor britanicilor de a le readuce in in Imperiu pana aproape de 1800. Homosexualii, da se ascundeau si mai incolo ai sa te prinzi ca fix despre unul din asta care -tipul Macedon/Traian nu tipul zana- care trebuie sa se ascunda de puritanismul englez e vorba in film. In ce le priveste pe prostituate, sper ca nu te astepti ca lordul X sau Y, sef al spionajului sa recunoasca ca isi lua informatiile de la ele. Dar dupa preotii confesori sunt cele mai potrivite la storsul de informatii.

#83
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Mai incolo apare si un popa care are o influenta asupra unei parti din Providence Island, fermierii, dar care la momentul inceputului serialului sunt destul de intimidati de astialalti locuitori "far'de niciun Dumniezo'" cel putin despre Edward Teach "Barba Neagra" se stie din Istoria Pirateriei a lui Charles Johnson, ca avea concomitent 8 sotii ceea ce nu pare prea crestinesc,  iar despre "Calico" Jack Rackham ca avea doua concubine din care una Anne Bonny co-capitanita , iar nu prea crestinesc. Intrand in logica filmului  Charles Vane e prezentat ca un metos europeano-amerindian care nu avea prea multe motive sa fie egat de morala crestina. Flint iar e motivat ca ori decqte ori prinde un preot sau un lord sa-l arda pe rug, spanzure sau sa-i faca alte cele.

#84
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
Ia la intamplare orice serial turnat in ultimii cațiva ani și vei constata același lucru; femeile, musulmanii, negrii, și homosexualii sunt suprareprezentati. Chiar și pentru un liberal că mine e prea mult. Uneori se cade in ridicol mai ales cand vine vorba de ocupațiile și funcțiile ocupate de negri și femei. Toate filmele și serialele urmează aceeași rețetă. Nu sunt rasist, antisemit sau discriminatoriu fata de femei dar unele seriale sar peste orice realitate. Nu neapărat asta. Simt nevoia sa mai vad și ceva realist sau conservator dar nu găsesc.
LE
Le da apa la moara celor cu tot felul de teorii conspirationiste... știți voi.. Hollywood, universitati,  mass-media dominate de nu știu cine cu o anumită agenda

Edited by since2004, 18 April 2017 - 08:41.


#85
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Sunt de acord ca se exagereaza. Si in filmul asta  am fost de acord ca s-a exagerat cu lesbianismul si nu doar cu atat, Ca vreau sa surprind este ca filmul este despre o bresa creata in  civilizatia puritan-crestin. Un loc ferit de controlul direct  al civilizatiei asa cum o stim si ne-o imaginam, intrun timp aflat putin inainte ca in toata lumea controlata de Europa crestina sa se declanseze revolutiile liberale. Functioneaza ca mit fondator: "de aici au plecat toate libertarianismele" chiar da  realizez ca e totul idealizat.. Pot sa accept ca ar fi putut fi posibil ca la un moment dat  intr-un moment dat sa se fi adunat intrun loc(Nassau) toate scursurile societatii printre care unii inteligenti, altii cu pregatire militara si care sa o fi pus de o societate noua ale carei consecinte le traim azi.

#86
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
Am ajuns la seria II episodul cinci.... Imi depaseste orice imaginatie; cred ca vaselina pentru gauri era mai cautata decat ghiuleaua pentru tun sau aurul spaniolilor!Posted Image Cel mai degenerat serial avand in vedere plasarea lui in timp si spatiu! Si le-am vazut cam pe toate. Ce mai urmeaza Papa de la Roma cu arhiepiscopul de  Canterbury?! Spaniolii pe englezi,  englezii pe spanioli si apoi capitanul Vain pe toti ca o are mai mare si mai tare?! Dragoste tata, ce razboi!Posted Image
LE
Nici capra n-a scapat neregulata in dos!

Edited by since2004, 19 April 2017 - 23:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate