Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Halkidiki - Sithonia - Toroni

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010

View Postatupi, on 08 august 2019 - 00:23, said:

La ce erau preturile mari la greci?
Mancare, bautura, benzina. Si fructe...

#38
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007

View PostOvidiuNS, on 08 august 2019 - 06:54, said:

Probabil la benzină şi la mâncare. Ex-iugoslavii se pare că sunt "responsabilii" în Halkidiki cu creşterea preţurilor la mâncare, cel puţin aşa am observat şi eu în 2016 pe propria piele.


Sănătate şi tcb !
Mi-e greu sa cred ca ex-yugoslavii ar fi de vina ptr cresterea preturilor cand ei practica un turism mai low cost (gatesc in camera, etc) si au o putere de cumparare mai mica decat noi sau alte natii estice.
Mai degraba motivul ar fi cresterea totala a cererii, in jurul meu toti merg la greci si majoritatea merg in nord (Thassos, Halkidiki) lucru care cu cativa ani in urma nu se intampla. As indrazni sa spun ca sunt preturi ceva mai bune in Creta sau alte zone in care cresterea numarului de turisti nu s-a intamplat asa brusc.
In afara pretului combustibilor nu cred ca sunt diferente f mari fata de litoralul nostru si cred ca trebuie adaugata si calitatea modului de a face turism in Grecia. Acum daca majoritatea sunt comozi si nu se informeaza si merg unde se duc toti trebuie sa plateasca ca doar creste cererea nu-i asa ca doar nu sunt grecii mai fraieri sa tina preturile jos de dragul nostru.

#39
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,508
  • Înscris: 14.03.2006

View Postatupi, on 08 august 2019 - 13:18, said:

As indrazni sa spun ca sunt preturi ceva mai bune in Creta sau alte zone in care cresterea numarului de turisti nu s-a intamplat asa brusc.

Si eu am constatat anul acesta ca preturile la taverne in Creta erau comparabile sau mai mici cu cele din Sithonia.

#40
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 22.03.2007
Grecia e scumpa in sezon turistic. Pana si taxa de autostrada se supune acestor reguli, desi mie unul mi se pare aberant!

Depinde foarte mult ce cumperi si de unde. Anul asta, la Mall Salonic erau reduceri masive, mai mult ca niciodata. Am gasit adidasi :) Nike si Puma pentru fete cu 30 de euro, redusi binisor fata de pretul initial.

Daca iei nectarine din targurile saptamanale, direct de la tarani o sa le iei cu 1e pe kg. Daca le iei de la market, o sa le gasesti cu 1,5-2,2.

Cel mai mult m.a frapat frappe ul lor :D
Pe plaja e 3e, la taverna 2,5 si daca il iei dintr.o localitate oarecare, ne-turistica, il iei cu 1,5e si iti da si o apa (nero). Diferente mari de pret, dictate de foamea fiecarui patron.  

Acuma, portia de souvlaki variaza intre 7,5 si 8,5e. Dar daca e 8,5 la Ouranopoli si 7,5 in Evia, mie nu prea mi se pare normal. Asta daca nu umva cererea in Halkidiki a devenit mult prea mare!

PīS: nu ex-iugoslavii au ridicat preturile in Halkidiki. Nu de putine ori am vazut masinile lor cu cate un sac de cartofi in portbagaj.

Edited by takis, 08 August 2019 - 15:38.


#41
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postatupi, on 08 august 2019 - 13:18, said:

Mi-e greu sa cred ca ex-yugoslavii ar fi de vina ...

Cer scuze, am realizat că acest topic se referă doar la Toroni, aşa încât continuarea discuţiei ar trebui făcută pe topicul general de Halkidiki. Mai bine mai târziu decât niciodată ...
În consecinţă, ţi-am răspuns aici.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 08 August 2019 - 19:16.


#42
qatalyn

qatalyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 03.01.2008
Ei bine , deşi iubesc mult Grecia , simt nevoia să fluier un pic în biserică ...
M-am întors din Toroni acum două zile . Nu a fost prima dată , am mai fost acum cinci ani . Am revenit cu plăcere pentru că mi-a plăcut mult atunci . Dar , de data asta , m-am întors cu un gust amar . Lăsând la o parte faptul că totul era mai scump , pe mine m-au şocat mizeria şi degradarea incredibile a tot ce înseamnă carosabil , alei pietonale sau spaţii verzi , felul în care gunoaiele dădeau din toate pubelele pe afară ( mirosul era în consecinţă ! ) , faptul că grecul din Toroni , cel puţin , nu are nicio treabă cu bălăriile şi gunoaiele din faţa porţii lui . Şi , nu în ultimul rând , milioanele de chiştoace plantate de turişti în nisipul plăjii . Nicio autoritate nu pare preocupată de rezolvarea acestei chestii .
N-ar fi corect să spunem că românii faceau asta , pentru că singurii români pe care i-am întâlnit pe plajă în zona aia făceau ce făceam şi noi după ce ne instalam : piguleau după nesimţiţi !
Să nu uit : vis-a-vis de Haus Badis , unde am fost cazaţi , era un complex de vile . În fiecare zi , pe la prânz , de acolo se deversa în plină stradă o chestie care , după aspect şi miros , părea să fie partea lichidă dintr-o fosă septică . In fiecare zi ...

#43
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010

View Postqatalyn, on 08 august 2019 - 22:45, said:

... pe mine m-au şocat mizeria şi degradarea incredibile a tot ce înseamnă carosabil , alei pietonale sau spaţii verzi , felul în care gunoaiele dădeau din toate pubelele pe afară ( mirosul era în consecinţă ! ) ...
Aici sunt si eu de acord cu tine. Pubele mari si multe, pline ochi erau in ochii turistilor, pe toata strada. Impresia mea despre greci e ca nu sunt oameni rafinati, cu bun gust, totul e la modul simplist, ca la tzara.
Langa locul nostru de plaja veneau zilnic impreuna 2 familii de greci cam ~55-60 ani, unul din barbati (cred ca avea 200 kg) fuma non stop cred ca 4-5 pachete pana seara la apusul soarelui si absolut toate chistoacele le ingropa in nisipul din jurul sezlongului sau. Una din celelalte 2 femei am vazut ca de fiecare data le stingea in nisip dar apoi le punea intr-o punga de plastic de langa sezlong. Si asta fuma de rupea, dar ca grasul ala n-am vazut in viata mea pe cineva sa fumeze atat de mult.

Edited by ekoly, 09 August 2019 - 10:23.


#44
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Rafinamentul e īn alta parte nu īn Balcani :)

#45
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010

View Postatupi, on 09 august 2019 - 10:47, said:

Rafinamentul e în alta parte ... Posted Image
Unde?
La anul am zis sa mergem in Croatia...o fi bine sau tot nerafinati si p-acolo?Posted Image

#46
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
As zice ca e ceva mai multa dichiseala dar o sa fie si mai scump :) e mai mult de discutat dar e offtopic si ma opresc aici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate