Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Halkidiki - Sithonia - Toroni

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
razvan_1971

razvan_1971

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.01.2014
Buna ziua tuturor,
Deoarece e prima vacanta ce urmeaza sa o petrecem in Grecia si anume in Sithonia, Toroni, la sfarsitul lui iunie, in echipaj de 4 adulti si 2 copii am dori sa impartasim din experienta celor ce au vizitat aceasta statiune.
Plaje, preturi la terase sau taverne, supermarket-uri, excursii.
Vila Maria ne-a trimis o oferta demna de luat in seama, in noul corp de cladire situat la cativa metri de cladirea ce e prezentata pe site-ul vilei.
Noul corp de cladire nu exista pe site-ul vilei, deci e cam greu sa-i anticipam pozitia, si chiar daca patronul ne-a asigurat ca e la doar cativa metri de cladirea principala e bine sa aflam si parerile altora.
Din fotografiile site-ului si din cele trimise de patron lucrurile stau bine iar din comentariile de pe alte site-uri, review-urile si scorul acordat vilei e chiar bun.
Cu toate acestea, multumesc anticipat celor ce-si vor scrie parerile pro si contra vis-a-vis de Toroni si Vila Maria, comentarii ce ne-ar ajuta enorm de mult in evitarea unor posibile probleme.
Multumesc anticipat !

#2
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,188
  • Înscris: 06.11.2008
Salut, eu am stat  3 ani de zile la rand la pensiune Toroni Paradise - http://www.toroniparadise.com/ sau http://www.toronipar...x.php?Itemid=12 . Foarte curat iar cei doi proprietari Sakis si Eleni sunt niste oameni de nota 10. Ca si taverne iti recomand Taverna Leon unde portiile sunt foarte mare si mancarea foarte gustoasa http://www.tripadvis..._Macedonia.html . Supermarket-uri sunt cam 2-3 sa zicem ceva in genul Mega Image Shop-Go  dar daca te duci cu masina personala in drumul spre Neos Marmaras sunt doua supermarket-uri mari pe dreapta din pacate nu le-am retinut numele - primul e mai slab aprovizionat dar cu preturi un pic mai mici fata de al 2 lea. Plaja este nu nisip tip graunte iar apa este foarte limpede dar se adanceste destul de repede. Ca si sfat, iti recomand sa trimiti la mai multe pensiunii cereri de oferta si sa o alegi pe cea cu oferta cea mai buna calitate / pret. Excursii organizate poti cumpara din Neos Marmaras de la diferitele agentii sau poti merge cu masina personala pe tot bratul Sithonia, apoi pana la Muntele Athos, poti vizita bratul Kasandra sau chiar Salonic-ul ( parcul acvatic sau centrul lor istoric ). Drumul pana la Meteore este destul de lung si obositor zic eu pentru cei 2 copii. O sa revin cu cateva poze zilele astea.

Edited by protecties, 18 January 2014 - 11:24.


#3
razvan_1971

razvan_1971

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.01.2014
Multumesc mult.

#4
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,188
  • Înscris: 06.11.2008
Cateva din pozele promise!

Attached Files



#5
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Taverna Leon este de exceptie in toata Sithonia.

Edited by BlueKing-69, 20 January 2014 - 22:39.


#6
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,188
  • Înscris: 06.11.2008
Ai dreptate, mancarea este foarte gustoasa si portiile sunt mari la Taverna Leon. Au si un mic loc de joaca pentru cei mici si un magazin de suveniruri hand made cu preturi sa zicem decente ( se pot negocia destul de mult ).
Preturile la taverna Leon sunt acceptabile de genul o masa pentru 4 persoane ( adulti ) cu o sticla de apa la 1.5 litri si o carafa de vin la 0.5 litri costa cam 45 euro iar daca comanzi mancarea si le zici ca o iei la pachet preturile sunt mai mici dar cantitatea si calitatea e aceeasi ca si cum ai manca la masa - un souvlaki de pui 7 Euro la masa si 6 euro daca il luai la pachet - 3 frigarui de carne, cartofi prajiti, orez si paine facuta in casa unsa cu ulei de masline si oregano prajita pe gratar - o nebunie a gusturilor. In setul urmator de poze aveti si o salata greceasca - horiatiky - gigant la 5 euro. Enjoy!

Attached Files



#7
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 28.04.2006

 BlueKing-69, on 20 ianuarie 2014 - 22:39, said:

Taverna Leon este de exceptie in toata Sithonia.

Salut,

Unde este localizata?

Merci.

L.E. Cumva asta este?

http://www.tripadvis..._Macedonia.html

L.L.E. Da, cautand mai cu atentie am identificat-o si am gasit si o harta a ei.

Multumesc oricum pt eventuale alte detalii ce merita cunoscute.
@BlueKing-69: Multumesc pentru promptitudine/

Edited by bela, 28 January 2014 - 12:54.


#8
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Ai mai jos localizarea pe Wikimapia (in centrul marcat cu "+", chenarul galben), se vad si coordonatele.
Estimez ca este pe la jumatatea localitatii.

Attached File  Taverna LEON - Toroni, Sithonia.JPG   223.41K   163 downloads

LE: Da, aceea este.

Edited by BlueKing-69, 28 January 2014 - 12:55.


#9
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Si eu merg tot in Sithonia si cu siguranta cel putin unul din drumul il voi face prin Makaza. Pe langa faptul ca e mai liber personal m-am plictisit pana peste cap de drumul spre Sofia, vreau si altceva. Nu vad nimic rau sa incerci sa mergi prin Makaza si daca nu iti place sa te intorci pe Sofia.
Chiar azi un coleg care a plecat ieri in Thassos imi spunea ca i-a placut tare mult traseul pe MAkaza, f lejer drumul si bonus peisaje frumoase.

#10
antwerp

antwerp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 23.08.2006
Buna ziua,
am avut rezervare intre 01-11.07.2017 la Toroni Blue Sea Hotel. Familie cu o fetita de 3 ani si 5 luni.
Am ajuns pe 01.07.2017 dimineata, check in am reusit chiar pe la 10-11.
Am avut rezervare in aripa noua a hotelui si am fost cazati spre spatele acesteia la etajul 1 (peste camerele de la demisol). Spre spatele hotelui camerele nu sunt atat de apropiate de piscina, astfel incat esti ferit de galagia celor care se balacesc la orele pranzului (copii in special).
De la inceput trebuie mentionat ca aripa noua este mai recent construita, cu camere mult mai mari, mobilier mai nou, etc.
Camera noastra avea doua zone despartite de doua usi glisante.
Camera destul de mare pentru standardele din Grecia - aveam mult loc de miscare.
Terasa mare, baia destul de mare.
Mobilierul si usile destul de noi.
Wifi nu prea batea pina la camera noastra - trebui sa mergem in zona receptiei.
Am avut demipensiune (masa dimineata si seara) avand un copil mic.
Mincarea rezonabila daca nu esti gurmand si nu te astepti la 5 stele de Turcia, Bora Bora sau Republica Dominicana. Nu am avut probleme medicale de la mincare - cel mai important.
Se poate parca destul de facil - au chiar o parcare cu copertina la spatele hotelului.
Majoritatea turistilor sunt sarbi (75% aprox), macedoneni, greci si bulgari - am vazut si cca 4-5 masini din Romania.
Plaja este peste drumul care traverseaza toata localitatea - concesionata 7 euro/sezlong / zi si in acest pret primesti 2 cafele sau sucuri.
Nisipul este granulos iar intrarea in apa se adanceste brusc.
Plaja este foarte relativ ingusta insa lunga de-a lungul intregii localitati.
In apropiere mai sunt 3-4 plaje pentru cei cu masini.
In Toroni sunt 2 supermaketuri mai mari si un magazin chiar linga hotel cu minimul necesar.
Noi am mincat la prinza la Taverna Leon (mai rustic) si Taverna Afroditi (un pic mai simandicos. toalete noi si mari etc). La ambele mincarea a fost ok, deservirea asemenea.
Per ansamblu am fost destul de multumiti, mai ales ca ne doream mult aceasta vacanta dupa o pauza de trei ani de Grecia.
Vacanta placuta tuturor

Attached Files


Edited by antwerp, 16 July 2017 - 20:29.


#11
Antonia22

Antonia22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 09.01.2013
buna.e cumva mai vantos in sithonia?am fost acum 2 ani in sarti si a fost hooror.As imcerca Toroni,dar mi-e a nu fie la fel.

#12
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005

 Antonia22, on 10 octombrie 2017 - 18:03, said:

buna.e cumva mai vantos in sithonia?am fost acum 2 ani in sarti si a fost hooror.As imcerca Toroni,dar mi-e a nu fie la fel.
Am fost anul trecut în Toroni şi era linişte, pic de vânt timp de o săptămână.
Într-o zi am dat o fugă până la Sarti şi era vânt. A fost haios pentru copii o zi cu valuri.

Deci înclin să cred că pe partea cu Sarti e mereu vânt, iar pe partea cu Toroni e linişte.

#13
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Şi mie în 2016 mi s-a părut că e mai "vântoasă" coasta estică faţă de cea vestică, dar nu cred că se poate trage o concluzie în acest sens. Poate dacă ar spune mai mulţi useri ce au experimentat şi ei ... ar fi posibil să facem o statistică, deşi vara e lungă, iar condiţiile meteo sunt destul de aleatoare.


Sănătate şi toate cele bune !

#14
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Hai sa readuc putin la viata topicul.
Tocmai ce am facut o rezervare la Toroni, pentru sfarsitul lunii iulie.
Plecam cu masina dinspre Braila si avem 2 rute pe google maps. Care din ele credeti ca este mai ok si ce taxe implica fiecare ? https://www.google.c...d39.9871901!3e0
De unde e mai bine sa alimentam masina: Bulgaria sau Grecia?
Ca si obiective turistice in zona, ce recomandati?
Trebuie sa avem euro la noi sau se poate plati cu cardul peste tot?
Multumesc!

Edited by ekoly, 30 May 2019 - 21:55.


#15
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,635
  • Înscris: 22.03.2007
Prin Makaza e riscul sa stai mult in vama. Depinde de noroc, dar sunt unii care au stat ore buna in soare la intrarea in Grecia. Eu merg pe varianta Sofia. O sa stai probabil 1h la Ruse si nu foarte mult la Kulata. Plus ca la Kulata e si un duty free cu multe chestii interesante. Faci dintr.o bucata drumul? E cam mult! Ai peste 1000 km de condus...
Recomand cazare la Sofia sau Sandanski, altfel ajungi neom acolo...

De vazut obiective turistice... Lidl, Masoutis, Jumbo, cam astea.

Daca vrei ceva fain, te duci la Salonik sau la Meteore. Asa... langa Neos Marmaras, o localitate pe care nu trebuie aa o ratezi, e un sat antic, Parthenon ii zice, unde se desfasoara un festival de floklor. Sincer, cand vezi apa aia cristalina si frapee ul sub umbrela, chiar nu mai vrei sa cauti pietroaie vechi de 5000 de ani.

Benzina din Bulgaria. OMV cel mai sigur, benzina de 99. In Grecia, benzina e scumpa, dar e net superioara fata de Ro si Bg. Daca vrei sa strici 20e sa vezi ce inseamna benzina adevarata, baga dr la BP sau Shell. Chiar si Aegean, dar cam atat. Restul sunt mai slabuti.

Obligatoriu cash la voi. Cu cardul in Grecia cred ca am platit de 3 ori in 10 ani. Poate sunt eu ghinionist...

PS. Toroni e f misto. Acolo am vazut doi delfini care se fugareau la 300m de mal. Superb! Ai grija ca apa se adanceste brusc la mal.

Edited by takis, 30 May 2019 - 22:07.


#16
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 ekoly, on 30 mai 2019 - 21:51, said:

Plecam cu masina dinspre Braila si avem 2 rute pe google maps. Care din ele credeti ca este mai ok si ce taxe implica fiecare ? https://www.google.c...d39.9871901!3e0
De unde e mai bine sa alimentam masina: Bulgaria sau Grecia? ...

Despre rute şi combustibili se discută la Turism auto, topicul "Cu maşina spre Grecia prin Bulgaria", aici aş fi off-topic dacă aş răspunde.
Şi ar fi bine să specifici ce combustibil "papă" maşina.


 ekoly, on 30 mai 2019 - 21:51, said:

... Tocmai ce am facut o rezervare la Toroni, pentru sfarsitul lunii iulie ...

... Trebuie sa avem euro la noi sau se poate plati cu cardul peste tot? ...

În Grecia se plăteşte destul de rar cu cardul, cu toate că în ultimii 3 ani am reuşit să plătesc aşa chiar şi la restaurante.
La supermarketurile mari poţi plăti cu cardul liniştit, ca şi la benzinării dealtfel.
Însă de bază rămân euroii cash.


Sănătate şi toate cele bune !

#17
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
În ce priveşte obiectivele turistice, în zona Toroni ai putea să iei în considerare o pauză de cafea la Panorama Kalamitsi (pe şosea), dacă tot te vei deplasa zilnic cu maşina la diversele plaje. Plus că plaja de la Kalamitsi e super (sau mai corect "plajele", fiindcă sunt două golfuri plus un camping).


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 31 May 2019 - 22:34.


#18
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,635
  • Înscris: 22.03.2007
In camping era taxa acum cativa ani. Sunt multe plaje in Sithonia, cea mai nasoala mi s.a parut Vourvourou. E prea...batraneasca, mergi 1km prin apa pana iti ajunge la genunchi. In rest,nu rata Sarti, Sykya, Ormos Panagias pe partea ailalta si Neos Marmaras, un orasel cosmopolit foarte animat seara, si joia parca au targ. Daca nu, vineri, la Nikiti. Sa cauti rosiile alea mari si mai verzi, sunt delicioase! Si pepenii! Si maslinele! Si inghetata Scandal.... si... si...
Vreau in Grecia :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate