Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Convertire x264 to XviD

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
Mai nou, toate filmele sunt codate cu x264, cand XviD e mult mai bun. Si sa nu uitam ca x264 nu merge pe DVD-playere.
Sunt in cautarea unui program cu care sa convertesc x264 la XviD fara sa se piarda din calitate. As vrea sa imi spuneti programe folosite de voi nu ce ati gasit pe Google ca stiu si eu sa caut pe Google dar vreau ceva testat. Vreau rezolutie, bitrate, sa ramana la fel. Stiu ca fisierul final va iesi un pic mai mare, dar e okay. :)

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Xvid nu e cu nimic mai bun,iar x264 e doar encoderul,formatul e H264,cat despre compatibilitatea cu dvd-playere,aceasta nu tine atat de mult de format cat de rezolutia(in general) mult mai mare pe care o folosesc cei ce fac encoding h264.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
h264 ofera o calitate mult mai buna pentru o dimensiune data.
DVD-ul a fost o solutie buna la vremea sa, acum e depasit de minim 2-3 ani.

Nu merita sa te chinuiesti sa convertesti H264 -> xvid, pt ca rezultatul va fi mai amre si mai prost.
In plus, s-ar putea sa fie nevie sa umbli si la rezolutie.

#4
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Daca tot insisti, incearca Avidemux sau freemake video converter.

#5
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
E o prostie ce vrei tu sa faci, practic pierzi o droaie de timp cu encodarea ca sa faci filmul sa arate mai rau, encodarea intotdeauna presupune o pierdere de calitate mai mica sau mai mare in functie de cum e encodat, iar x264-ul deja are o oarecare pierdere de calitate. Ai putea sa encodezi direct din full blu-ray. Mai bine ti-ai lua un player care stie x264/mkv daca nu poti lega tv-ul la pc ...

Edited by Handicarpati, 18 January 2014 - 07:43.


#6
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
De ce nu vrei sa incerci si tu Trialul Total Video Converter HD Version?!

http://total-video-c...former.com/3.7/

Are si optiunile care te intereseaza pe tine.
Nu de alta, insa tu stii calitatea care-ti convine tie cel mai mult, cand vine vorba de encodarea dintr-un format intr-altul.
Daca-ti convine il cumperi si-ti rezolvi problemele.

Edited by PicoDazore, 18 January 2014 - 11:57.


#7
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
Dar care este rezolutia maxima suportata de DVD-playerele clasice?

#8
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
720 pixeli pe orizontala...si 512 pe verticala, parca.

#9
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
As vrea un program cu care, in afara de convertirea propriu-zisa, sa pot alege rezolutia si dimensiunea maxima pe care sa o aiba fisierul final. De exemplu, un film obisnuit de o ora jumate ar trebui sa aiba in jur de 700MB.

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Cred ca Format factory are asa optiuni.

#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View Postno_comment, on 18 ianuarie 2014 - 23:39, said:

Dar care este rezolutia maxima suportata de DVD-playerele clasice?
720x576 PAL si 720x480 NTSC
Ce vrei sa faci e o mare prostie , H264 e mult mai bun encoder decat orice DivX sau Xvid. Un mediaplayer care "stie" H264/AVC il iei la 200-250 RON ,iar pe pc ruleaza fara probleme si daca stii sa activezi DXVA procesorul aproape nu e incarcat.

View Postno_comment, on 17 februarie 2014 - 00:04, said:

As vrea un program cu care, in afara de convertirea propriu-zisa, sa pot alege rezolutia si dimensiunea maxima pe care sa o aiba fisierul final. De exemplu, un film obisnuit de o ora jumate ar trebui sa aiba in jur de 700MB.
Vrei cumva sa le scii pe CD-uri? Chestia cu 700Mb e o ramasita din vremuri antice. O encodare cu orice DivX sau xvid cu o ora jumate in 700Mb da o calitate slaba orice setari faci acolo ,si sunt destule de facut, nu-i chiar piece of cake.
In schimb la 700Mb obtii calitate net superioara cu H264/AVC.
Pastrand rezolutia originala a DVD-ului trebuie ca un fisier codat in xvid sau DivX sa aiba macar 1,5Gb pt. o calitate decenta ,apropiata de sursa.

Edited by edigee, 17 February 2014 - 00:51.


#12
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013

View Postxeleron, on 17 februarie 2014 - 00:17, said:

Cred ca Format factory are asa optiuni.
Nu ma lasa sa aleg dimensiunea maxima a fisierului. Asta puteam sa fac cu Ashampoo Movie Shrink & Burn dar ala imi baga pe gat ce rezolutie voia el si in plus, sunetul nu mai era sincronizat cu imaginea la convertire din x264.

#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Trebuie de intrat in xvid configuration si de facut acolo diverse setari ,acolo poti alege si dimensiunea fisierului final
http://upload.wikime...fig_in_Wine.png
http://www.gromkov.c...id_options.html
In softul de conversie se seteaza eventual doar chestii legate de audio(vezi la mp3 sa fie cu CBR ,la VBR da probleme de sync) si chestii generale legate de framerate(25 ,23.976,30 fps). Nu prea gasest iacolo setari mai speciale ,alea le gasesti in pannel-ul codecului.

Edited by edigee, 17 February 2014 - 13:55.


#14
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Ia uitați aici ce zice Avidemux

Attached Files



#15
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
Tot nu vad cum pot seta dimensiunea maxima a fisierului.

#16
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Din ianuarie păna acum n-ai reușit să faci nimic?
Ți-am pus poză, cu Avidemux, (în februarie) și nu ai reușit să deslusesti nimic.
Te ajut eu „target video size (MB)
Sfatul meu este să nu mai insiști. Este clar că nu este pentru tine codarea/conversia video și programele de genul acesta.

Edited by Lolopoco, 26 June 2014 - 12:51.


#17
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 31.12.2013
Dacă dorești să convertești doar pentru compatibilitate cu un DVD Player recomand Sothink Video Converter care are tot felul de opțiuni privind calitatea , rezoluția etc. și e ”free” , dar un film cu x264 de 700 MB convertit la aceiași calitate în xvid va fii de peste 1 GB ... și pentru a fi redat corect pe DVD Player va trebui ”tăiat” în bucăți mai mici de un GB după conversie ( DVD Playerele nu redau fișiere peste 1 GB ) .

#18
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013

View PostLolopoco, on 26 iunie 2014 - 12:50, said:

Din ianuarie păna acum n-ai reușit să faci nimic?
Ți-am pus poză, cu Avidemux, (în februarie) și nu ai reușit să deslusesti nimic.
Te ajut eu „target video size (MB)
Sfatul meu este să nu mai insiști. Este clar că nu este pentru tine codarea/conversia video și programele de genul acesta.
Daca as fi vazut undeva scris "target video size (MB)", mi-as fi dat seama despre ce e vorba, dar tocmai ca nu am vazut. Deci unde scrie asta?
Nu renunt la ideea mea!

EDIT: Gata, in imaginea postata de tine am vazut unde scrie. Dar cum ai ajuns la imaginea aia? Unde ai intrat? Eu nu gasesc. :(

Edited by no_comment, 27 June 2014 - 07:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate