Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Recomandare imprimanta

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
guitz

guitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.06.2007
As dori o recomandre din partea voastra cu privire la achizitionarea unei imprimante pentru acasa. Tin sa mentionez ca va fi folosita relativ putin nu printez sute de pagini lunar.
O conditie foarte importanta e sa poata fi reincarcate cartusele iar pretul cat mai redus.
Prezenta wirelessului reprezinta un plus deoarece am doua laptopuri si imi e mai usor de printat de pe ambele. As dori recomandar atat cu cat si fara wireless. Astept pareri. Multumesc

#2
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 31.07.2012
Salut!
In principiu trebuie sa te orientezi spre o imprimanta cu sistem CISS (alimentare continua) , sa nu mai fi nevoit sa reincarci cartusele pentru ca oricum si acestea dupa un anumit numar de reincarcari nu mai pot fi folosite, trebuiesc schimbate.
Iti pot recomanda sa te orientezi spre marcile Epson si HP, acum depinde si de buget.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
chiar crezi ca e recomandat un sistem CISS pentru o imprimanta care "va fi folosita relativ putin nu printez sute de pagini lunar" ?

#4
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 31.07.2012
Eu doar am venit cu o "recomandare" , nu am lovit pe nimeni.

#5
guitz

guitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.06.2007
Stiu ca dupa 2-3 reincarcari trebuiesc schimbate cartusele.

#6
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
O imprimanta laser monocrom e cea mai ok solutie. Nu se usca , cartusele si nu ai batai de cap cu refilarea + ceea ce printezi pe lasez ramane printat, daca uzi foile nu o sa se dizolve cerneala ca la cele inkjet.

#7
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
si eu as recomanda laser. Daca nu printezi mult, la inkjet o sa ti se usuce si mai mult pierzi timp si bani cu desfundarea sau, si mai rau, schimbarea cartusului. Modelul il poti alege in functie de buget (recomand Canon, si nu recomand HP sau Lexmark). In legatura cu reincarcarea, poti intreba la centrul unde vei duce cartusele, sa-ti recomande ei un model la care n-au probleme. Eu asa am facut si de cativa ani incarc in acelasi loc cartusele de la imprimanta Canon recomandata de ei - n-am schimbat pana acum niciun cartus, ci doar cilindrul.

Edited by Michidoo, 17 January 2014 - 12:27.


#8
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Laser. Am luat un Samsung ieftin (ML-2165) tocmai pentru tipul asta de utilizare, din an in paste. Pana la urma am si resoftat-o desi nu era neaparata nevoie tinand cont de cat de rar o folosesc.
NU mai vreau sa aud de InkJet cati ani 'oi trai.

Sfatul meu e sa faci ca mine si anume sa o cumperi de la un centru mai mare de refill care mai si vinde cate ceva (fac ei comanda) unde vei si umple cartusul pe viitor.
Chiar daca dai cativa lei inplus pe ea, pe viitor vei fi scutit de unele probleme.

#9
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
+1!

Nu recomand Xerox. Am un multifunctional laser de la ei (WorkCenter PE114e) care si acum, dupa 6 ani, functioneaza perfect. Insa pe partea de suport sunt dezastruosi. Nu au mai scos drivere pt Win7/8, au lasat-o doar pt XP. Le-am trimis mail de o luna, cerandu-le o solutie pentru problema asta. Eram de acord chiar si cu un buy-back.

Nici macar raspunsul ala automat cu "cererea dvs a fost inregistrata" nu l-am primit. Jenant! In schimb HP mi-a rezolvat o alta problema in 3 ore, serviciul Suport e excelent, atat pe mail cat si pe Twitter.

Poti face cel mai bun hardware, daca esti praf pe partea de suport...

#10
sosow

sosow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2007
Salutare

Sa resuscitez putin topicul, vreau sa iau o imprimanta,  ptr fiu meu, sa scoata ce-i trebuie deh, clasa a 3-a, cerinte mari, ceva laser sa fie ieftin de reincarcat , si bun  la printat , iaca am devenit si poet. Am hp  c4280, o pacoste de multifunctional, scumpe  cartusele, n-o mai folosesc, sa vad daca merge doar pe scan.
Am gasit doua site-uri, sunt de la mine din oras, cu sh-uri, predomina kyocera care habar am ce-i cu ea, dara daca multi au vrut s-o dea sa scape de ea, nu-mi face o impresie ok.
Ce-mi recomandati dintre ele: http://www.diablosco...20&limitstart=0    http://www.atxcomput...second_hand/p1/

Avand si garantie un an, ar fi cat de cat ok.

Edited by sosow, 16 August 2014 - 18:20.


#11
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Eu am 7 bucati ML-3471ND si nici una din ele nu a cedat desi toate sunt trecute de 250.000 de pagini. Asa dar poti alege un Samsung ML-3471ND care costa acum mai putin de 160Lei sau la fel de bune sunt si HP 2055D.
Preturi pentru consumabile la Samsung ai aici iar pentru HP aici.

Edited by daniel21, 16 August 2014 - 22:03.


#12
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Merita aceasta imprimanta la aceasta oferta? http://www.emag.ro/i...e/pd/DJ98XBBBM/

#13
sasekay

sasekay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,226
  • Înscris: 24.01.2012
eu folosesc xerox phaser 3140 de 3 ani pentru firma functioneaza imecabil.

#14
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
La imprimanta care am dat eu link merge reincarcat cartusul?

#15
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

View Postgerbil, on 24 septembrie 2014 - 11:12, said:

La imprimanta care am dat eu link merge reincarcat cartusul?

da

#16
LucaRares

LucaRares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 09.11.2011

View Postgerbil, on 23 septembrie 2014 - 18:51, said:

Merita aceasta imprimanta la aceasta oferta? http://www.emag.ro/i...e/pd/DJ98XBBBM/

Din punctul meu de vedere este o alegere foarte proasta si am cateva argumente;
- pentru reumplere ai nevoie de resoftare (resoftarea costa intre 130 - 200Lei)
(resoftarea duce la pierderea garantiei - si nu garanteaza nimeni ca poti sa mai pui versiunea originala pentru ai pacalii pe cei din service)
- daca nu vrei resoftare ai nevoie de  chip (chipul costa in jur de 70Lei si tine doar 1000 de pagini)
- toate piesele pentru ea sunt extrem de scumpe, o reparatie la cuptor costa minim 450Lei Posted Image (stiu o astfel de situatie, imprimanta nu a fost acceptata la garantie datorita resoftarii)
- cartusul este dificil de incarcat si se strica foarte repede
- capacitate mica...1000 de pagini la 5% acperire


Parerea mea este sa alegi HP P1102 chiar daca este mai scumpa - un cartus nou compatibil de 2000 de pagini costa putin peste 60Lei (fata de cel de samsung care are capacitatea de 1000 de pagini si costa peste 160Lei) , o reparatie la cuptor a costat 60Lei (la o imprimanta care avea 85.000 pagini printate).
HP P1102 nu are nevoie nici de chip nici de resoftare, cartusul se reumple usor si este mult mai rezistent decat cel de  Samsung.

Edited by LucaRares, 24 September 2014 - 19:44.


#17
meitza

meitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 05.06.2014
salut..As dori si eu niste pareri avizate pentru o imprimanta...acum 2 zile am "pierdut" un Canon MG 6450 dupa un cod eroare B200 ,capul de imprimare,care din pacate s-a prajit.Astfel,s-a dus si imprimanta mea dupa doar 2 ani si jumatate(chiar mai putin).Ei,ce fac acum?Asa cum recomanda cineva mai sus una laser ar fi cea mai potrivita,direct coroborat cu regimul de munca destul de redus...fata mea la scoala,sunt perioade in care nu se trage nimic la ea,in rest ,sa zic cu indulgenta un top de hartie intr-un an.De aceea s-a si infundat capul si prajit ulterior din ce mi-a explicat meseriasul de la service(trebuia printat ceva color la 3 zile maxim,o pagina acolo...asta e,am furat-o de data aceasta si nu as vrea sa mai iau la fel,sa stau iar cu grija ca au trecut 2 ani si sa nu crape.
De la urmatoarea as avea nevoie la fel ca defuncta de wireless,multifunctinala si ar mai fi nevoie si de un color dar e scumpa tare,nici nu stiu cum sa fac.Tot meseriasul mi-a recomandat una de la Brother DCP L 2500D care e si pe veriunea wireless evident mai  scumpa evident(400 lei/600lei) insa ambele sunt monocrom iar ca sa salt la una color tre sa scor in cel mai fericit caz 800-850...prea mult totusi.
Cum sa procedez?iau un ink multifunctional,color si ma rog la soarta ei,sau fac niste rabaturi si trec la un laser cu care poate defilez fara pb?
Poate aveti alte cunostinte,recomandari,sfaturi...Multumesc

#18
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,949
  • Înscris: 09.04.2005
La un top pe an poți să iei liniștit o imprimantă laser color second hand de la o firmă serioasă care asigură și garanție 1 an. Găsești lejer pe la 250-300 lei. Eu am luat https://www.interlin...2-0-p14048.html și sînt mulțumit. E adevărat că încărcatul unui cartuș costă 50 lei, și are 4 :) dar nu se termină ele în același timp :) și teoretic țin 4000 de pagini și firma le livrează cam la 70%

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate