Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Intreaba-ma despre Termopane!

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6183 replies to this topic

#6157
fioan89

fioan89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.02.2010
Salutare,
Am nevoie de cateva sfaturi de la persoanele care lucra in domeniu. Recent am cumparat o casa de la un dezvoltator de imobiliare care mi-a instalat tamplarie PVC Salamander Brugmann 73, 5 camere, cu geamuri LOW-E + F4 (24) Argon. Dupa ce am facut contractul am indentificat niste fante in partea exterioara a tamplariei la toate geamurile de la etaj. Dupa cum se vede in pozele de mai jos, in locul in care se imbina partea orizontala a tamplariei cu cea verticala - exista o fanta de cativa milimetrii. Am adus la cunostinta problema dezvoltatorului care a chemat la fata locului producatorul de geamuri. Explicatia a fost ca la geamurile care au "montant" orizontal se lasa spatiul acela liber pentru "dilatatie".
WhatsApp Image 2021-08-16 at 11.10.18.jpeg
WhatsApp Image 2021-08-16 at 11.10.18 (1).jpeg
WhatsApp Image 2021-08-16 at 11.10.18 (2).jpeg
Nu sunt expert in asa ceva, asa ca singurele argumente pe care le-am putut aduce au fost ca mi se pare cam suspect de mult pentru dilatatie si ce o sa se intample la iarna cand intra apa in fanta, ingheata, iar gheata o sa se dilateze!? Am primit un raspuns sec la ultima intrebare cum ca nu o sa se intample asa ceva.
Am verificat la cel putin doi vecini unde acelasi producator a pus aceeasi tamplarie cu aceleasi dimensiuni. Consistenta asta mie mi-a mirosit a problema de productie s-au masurare, asa ca am mers la alti doi producatori de tamplarie PVC din oras, le-am aratat si lor pozele si i-am intrebat daca fanta este normala. Ambii au spus clar si raspicat ca nu este in regula, si mai degraba este un defect de fabricatie/frezare.

Voi ce parere aveti? Ati mai intalnit astfel de situatii? Este sau nu normala fanta? Gasesc pe undeva documentatie despre cum ar trebui sa fie dimensionata tamplaria?
Care ar fi urmatorul pas pentru mine daca fanta se adevereste a fi un defect de masurare sau fabricate? Contractul meu stipuleaza ca am doi ani de zile garantie, timp in care se va repara orice viciu pe cheltuiala dezvoltatorului. Doar ca din pacate este cuvantul meu vs cuvantul producatorului de geam, care se vrea a fi expertul. Plus ca nici nu as vrea sa dau cu capul de probleme in mijlocul iernii.
Multumesc si o zi cu spor.
Ioan

#6158
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 05.03.2020

View Postfioan89, on 16 august 2021 - 13:57, said:

Salutare,
Am nevoie de cateva sfaturi de la persoanele care lucra in domeniu. Recent am cumparat o casa de la un dezvoltator de imobiliare care mi-a instalat tamplarie PVC Salamander Brugmann 73, 5 camere, cu geamuri LOW-E + F4 (24) Argon. Dupa ce am facut contractul am indentificat niste fante in partea exterioara a tamplariei la toate geamurile de la etaj. Dupa cum se vede in pozele de mai jos, in locul in care se imbina partea orizontala a tamplariei cu cea verticala - exista o fanta de cativa milimetrii. Am adus la cunostinta problema dezvoltatorului care a chemat la fata locului producatorul de geamuri. Explicatia a fost ca la geamurile care au "montant" orizontal se lasa spatiul acela liber pentru "dilatatie".



Nu sunt expert in asa ceva, asa ca singurele argumente pe care le-am putut aduce au fost ca mi se pare cam suspect de mult pentru dilatatie si ce o sa se intample la iarna cand intra apa in fanta, ingheata, iar gheata o sa se dilateze!? Am primit un raspuns sec la ultima intrebare cum ca nu o sa se intample asa ceva.
Am verificat la cel putin doi vecini unde acelasi producator a pus aceeasi tamplarie cu aceleasi dimensiuni. Consistenta asta mie mi-a mirosit a problema de productie s-au masurare, asa ca am mers la alti doi producatori de tamplarie PVC din oras, le-am aratat si lor pozele si i-am intrebat daca fanta este normala. Ambii au spus clar si raspicat ca nu este in regula, si mai degraba este un defect de fabricatie/frezare.

Voi ce parere aveti? Ati mai intalnit astfel de situatii? Este sau nu normala fanta? Gasesc pe undeva documentatie despre cum ar trebui sa fie dimensionata tamplaria?
Care ar fi urmatorul pas pentru mine daca fanta se adevereste a fi un defect de masurare sau fabricate? Contractul meu stipuleaza ca am doi ani de zile garantie, timp in care se va repara orice viciu pe cheltuiala dezvoltatorului. Doar ca din pacate este cuvantul meu vs cuvantul producatorului de geam, care se vrea a fi expertul. Plus ca nici nu as vrea sa dau cu capul de probleme in mijlocul iernii.
Multumesc si o zi cu spor.
Ioan
inti întreabă te dacă armatura exista,nu Sint stinse șuruburile la conector( are in ce?)

#6159
fioan89

fioan89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.02.2010

View PostTimplarualin, on 16 august 2021 - 16:28, said:

inti întreabă te dacă armatura exista,nu Sint stinse șuruburile la conector( are in ce?)
Nu sunt sigur ca inteleg care ar fi problema. Presupui ca nu a fost bine prinsa armatura si din cauza asta distantarea? Cu riscul de a ma repeta, problema pe care am mentionata o regasesc la cel putin inca 2 geamuri in casa pe care am cumparato, si de asemenea la alti 2 vecini. Sunt geamuri care au aceeasi dimensiune. Cumva din cauza asta inclin sa cred ca este o problema de fabricare/dimensionare.

Pe de alta parte cunostiintele mele de  termopane sunt minime

#6160
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Incerc sa îți traduce. Tâmplăria solicită/este necesară și o armatura metalica in interiorul ei. Colegul cred că spune că tâmplăria ta nu are aceasta armatura necesară. Practic acele colțare cu șuruburi ar trebui sa aprindă și în aceasta armatura, nu doar in tâmplăria din plastic.

Asta e interpretarea pe care eu o înțeleg.

Sau altfel spus, dezvoltatorul a pus cea mai ieftina ofertă. Cum profilul costă cam la fel indiferent de cine îl.cumpara, cum mana de lucru e are o varieteu totala de 10% la un producător mic fata de unul mare (am aproximat, nu știu exact) mai rămâne că cine vrea să facă economie sa nu pună aceste profile de armare care costă...

#6161
fioan89

fioan89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.02.2010
OK, si daca o sa dau acel coltar metalic jos ar trebui sa imi dau seama dacă există sau nu armătura metalica?

#6162
67GRIG

67GRIG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 26.08.2009
Doresc sa imi montez termopane pentru un apartament cu 2 camere, si am ales termopanele salamander blueevolution 92....toate bune si frumoase, dar nu inteleg ceva...sunt clasificate casa A dar in oferta este trecuta si formularea ' Coex'.. in traducere, coextrudat, cea ce inseamna reciclat....nu inteleg cum mai pot fi incadrate in clasa A , daca sunt coextrudate...sau romanul plateste profile coextrudate, ca si profile clasa A...Cica toata piata de termopane foloseste coextrudat...nu e nici o problema dar sa nu le platim ca fiind de clasa A..

#6163
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 22.02.2009

View PostTimplarualin, on 16 august 2021 - 16:28, said:

inti întreabă te dacă armatura exista,nu Sint stinse șuruburile la conector( are in ce?)
Eu zic ca sunt probleme din frezare, la interior nu exista aceeea dilatare ca la exterior...asta observ eu Posted Image

#6164
fioan89

fioan89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.02.2010
Am verificat in dimineata aceasta si pare sa fie armatura metalica in interior.

Attached Files



#6165
D0TY

D0TY

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.08.2021
Salutare baieti sunt nou pe aici si am nevoie si eu de ajutorul vostru vreau sa pun termopane la o casa noua si am 2 oferte la care inca nu m-am decis care ar fi mai ok diferenta la intre ele este infirma 100-200euro la pret doar la ce pun in ele detali tehnice nu prea ma pricep nu stiu daca cineva ma poate ajuta le am pe whatzap si nu stiu cum sa le pun attach aici dar o sa detaliez pe scurt ce am sesizat eu.

1 -  ADF - Blu 92 - fero Maco MM Titan - armatura 2mm rectangulara peste tot

2 - Barrier 100 - (88)   - Fero - Roto NX CC 2mm  in forma de U  ( spunea el ca la Rehau astia nu e necesar rectangular ca este un profil mai dur si etc.. )

La partea de geam amandoi folosesc Saint - Gobain .

Daca cineva ar avea timp azi 1  minut sa-si arunce o privire pe oferte pe whatzap as fi recunoscator . multumesc frumos

#6166
cuilarug

cuilarug

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.03.2010
Multumesc conu71 pt sfaturi si pt promptitudine

#6167
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

View PostD0TY, on 18 august 2021 - 10:45, said:


Daca cineva ar avea timp azi 1  minut sa-si arunce o privire pe oferte pe whatzap as fi recunoscator . multumesc frumos


Rezolvat.

#6168
D0TY

D0TY

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.08.2021
Multumesc frumos Conu71 am discutat la telefon m-a facut sa inteleg cum e treaba si cu termopanele ;) super ok isi face timp sa-ti explice fiecare geam in parte ce e ok si ce nu e bine .

#6169
livius_sv

livius_sv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.03.2011
Buna seara, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. Azi dimineata ma anunta sotia ca geamul de la baie nu se mai poate deschide in pozitia "oscilo". Verific, are dreptate. Analizez vizual situatia si vad ca piesa anti-actionare este orientata "spre interior". La celelalte ferestre aceste piese sunt orientate "spre exterior". Cum pot regla piesa anti-actionare la geamul de la baie ca sa  se poata deschide iar in pozitie "oscilo"? Multumesc!

Attached Files


Edited by livius_sv, 22 August 2021 - 19:38.


#6170
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 05.03.2020
Cu un imbus se rotește spre  stinga sau dreapta ( în funcție de nevoie) dar nu uita să îl ții cu mîna în poziția dreapta( in lungul cremonului)

#6171
Tassadar83

Tassadar83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.08.2008
Buna dimineata,
A venit intru-un final momentul sa inchid casa si am primit 3 oferte mai serioase zic eu.
Dupa ce am urmarit vreo 30 de pagini de forum am renuntat la ideea de a alege singur ferestrele, asa ca va intreb, ce sa aleg?
Merci fain!

Edited by Tassadar83, 26 August 2021 - 00:59.


#6172
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

View PostTassadar83, on 26 august 2021 - 00:52, said:

Buna dimineata,
.........


daca imi lasi un nr de telefon in privat putem avea o discutie si in functie de ce ai nevoie(si de buget) te pot sfatui ce sa cumperi.

#6173
Tassadar83

Tassadar83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.08.2008
The legend strikes again!
Merci mult Conule pentru sfaturi si recomandari, de abia astept sa vad noua oferta cu imbunatatirile de rigoare.
Daca vreti sa va cumparati termopane trebuie sa vorbiti neaparat cu omu' asta.
Merci! O zi faina!

#6174
buracs

buracs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 25.03.2008
Multumesc conu71 pt sfaturi si pt promptitudine.

Daca aveti nevoie de ajutor, lasati nr de telefon in privat. Mie mi-a raspuns la intrebari foarte repede.

Edited by buracs, 26 August 2021 - 11:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate