Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Intreaba-ma despre Termopane!

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6183 replies to this topic

#3529
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
De montat se poate
Sticla(vizibila) undeva la 250x760

#3530
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Salut,
Am comandat o fereastra PVC pe care au executat-o mai repede decat termenul indicat. Problema e ca angajatii intra de astazi in concediu si se intorc peste 2 saptamani (conform termenului stabilit)
Eu am cu ce sa ridic fereastra, este cineva interesat sa faca montajul? (evident, contra cost)
Fereastra are dimensiunile 1380x1550, doua canate mobile, termopan, Mogosoaia.

#3531
IroN_vW

IroN_vW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 11.07.2007

View PostIroN_vW, on 19 iulie 2019 - 00:00, said:

Salutare,

Puteti sa imi spuneti si mie va rog daca in primul rand se poate monta o fereastra (tripan) cu deschidere dubla/oscilobatanta intr-un gol de 100cm latime x 48cm inaltime si ce dimensiune exacta ar mai ramane pt. sticla daca se foloseste profilul salamander bluevolution 92?

Multumesc.

View Postbogumilandia, on 19 iulie 2019 - 00:37, said:

De montat se poate
Sticla(vizibila) undeva la 250x760



Multumesc bogumilandia. Am scris daca se poate monta, dar de fapt la ce ma refeream (era tarziu cand am postat Posted Image) era daca se poate executa o fereastra neaparat cu dubla deschidere pe profilul salamander bluevolution 92 pe inaltimea golului de doar 48cm. Trebuie sa sparg doua randuri de caramida ca sa fac acest gol despre care intreb si nu as dori sa sparg si sa aflu dupa, ca fereastra dorita de mine nu se poate executa intrucat inaltimea golului este prea mica. Ca sa raspund la o eventuala viitoare intrebare, nu pot face mai mare acest gol deoarece este vorba de peretele lateral al unui pod si am doar doua randuri de caramida cu placa sub si grinda deasupra. Acum fac niste modificari la unele goluri si ma gandeam sa pun o fereastra si acolo (idei noi si daca tot este casa la rosu am zis de ce nu).

Edited by IroN_vW, 19 July 2019 - 13:39.


#3532
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Daca inteleg bine ai inaltimea de 480 si latimea de 1000?Nu prea iti recomand sa il faci oscilobatant.ai inaltimea prea mica si e si goarte mica in raport cu latimea.Cand o sa fie pe oscilo o sa ai fanta mica si nu prea o sa se aeriseasca.Mai bine il faci oberlicht.Adica sa se deschida de sus in jos cu limitator.asa se va deschide mai mult pentru aerisire
In alta ordine de idei...daca tot e in pod fa-l dintr-un profil noname.o sa ai si mai multa lumina si raportul pret/beneficiu o sa fie mai ok.Parerea mea

#3533
IroN_vW

IroN_vW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 11.07.2007
Ideea este ca acolo de fapt este golul scarii in fata lui(mai exact podestul de la scara, ceva mai jos) si vroiam sa folosesc acelasi profil ca la fereastra care va fi sub el la etajul inferior. Referitor la dubla deschidere as dori in acest fel deoarece fiind destul de sus, doresc sa se poata deschide normal pt. a fi spalat pe exterior cand va fi nevoie iar oscilo sa il las deschis in majoritatea timpului pt. a ajuta la aerisire. Ma gandesc ca daca se poate executa la acea dimensiune, tot ajuta ceva la ventilatie.

Pe la mijlocul saptamanii viitoare trebuie sa ma hotarasc daca sparg acele doua randuri de caramida sau daca le las asa. As prefera totusi daca se poate executa la acea dimensiune sa pun o fereastra si acolo. Referitor la pret, nu mai conteaza un "gemulet" in plus sau in minus tinand cont ca trebuie sa pun termopane la toata casa.

#3534
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Nu o să meargă bine deloc la cotele alea cu dublă deschidere. Nu poate fi calat în mod eficient. Tot oscilant zic să îl faci și eu. Se poate deschide și oscilantul pentru curățare.

#3535
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
De mers merge nu e panica.Ca este cam nefunctional asta e alta problema.De fapt sunt mai multe probleme tehnice aici:
-calatul sticlei,va fi foarte dificil mai inspre ''facut degeaba'' fiind mai lat decat inalt la dimensiunile astea.Daca il deschizi prea des pe normal o sa se lase rapid si sigur.Reglajle ulterioare o sa fie dificile de o sa fuga toti ''mesterii'' din oras de tine.
-oscilatia,va fi ineficienta,va fi o fanta mica,geamul va fi prea usor ca sa stea la maxim in jos.Fanta va fi mica si din cauza grosimii profilului.
-gemuletul asta e cam loterie.Ori iese functional ori nu.
Legat de costuri.S-ar putea sa ai o surpriza destul de mare.Nu e chiar gemulet
Hai sa facem un exercitiu de imaginatie vs o fereastra de 1000x1000
-profil necesar aprox 6 metri liniari la ''gemulet'' vs 8 metri liniari la geam
-sticla necesara aprox 0.4 ''gemulet'' vs 0.8 la geam
-surpriza apare la sistem.La dimensiunea asta indigerent de feronerie va trebui folosit o tija cremon constant care duce pretul sistemului pentru ''gemulet'' peste costul ferestrei de 1000X1000
Estimez ca va fi cu 120-150 lei mai ieftin decat fereastra amintita.Asta daca nu cumva baga un spor pentru executia ''lu asta micul''

#3536
bronxxx

bronxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 02.10.2007
Salutare,

Vreau sa schimb termopanele la balcon si living si vroiam sa stiu daca aveti vreo recomandare pentru Iasi ? Am montat rulouri exterioare acum trei luni in speranta ca va mai atenua din zgomotul de afara + o scadere la factura pe timp de iarna (ceea ce nu cred ca se va intampla termopanele fiind din generatia veche peste 10 ani float+float 24mm).Multumesc

#3537
merarel

merarel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.03.2009
Saluare

Ca toti cei care posteaza pe aici, sunt in curs de amenajare a unui apartament in Brasov
Dupa ce am citit diverse site uri cu review uri, pliante cu caract tehnice, etc, m am oprit la urmatoarii producatori de profile PVC:
- Veka Alphaline 90 sau Softline 82
- Gealan S9000
Geam tripan 4S-float-lowe, grosime functie de producatorul de pvc, aprox. 44mm
Care ar fi alegerea cea mai inspirata Veka, sau Gealan? De la Veka, A90 sau S82 ?
Eu as inclina spre Veka, dar nu prea exista in Brasov executanti care sa lucreze cu prof[ilul asta
Multumesc pentru sfaturi
O zi buna

#3538
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
incearca si bluevolution 92 de la salamader.

#3539
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Nu prea stiu sa se mai lucreze alphaline in Romania

#3540
merarel

merarel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.03.2009
Multumesc

Vreo recomandare de firma care sa oferteze / execute aceasta lucrare ?

Multumesc

#3541
IroN_vW

IroN_vW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 11.07.2007
MULTUMESC! tuturor pt. lamuriri. Ok, renunt la deschiderea normala.
Cautand pe net am gasit pe olx pe cineva care vine exact niste ferestre pe aceleasi dimensiuni pe profil bluevolution 92. Estetic (ma refer la cat ramane geam) sunt multumit, cred ca o sa arate bine. Referitor la functional (in acel anunt a 3-a poza arata un geam deschis) "bogumilandia" din nou ai dreptate , nu prea ma incanta cum arata deschis (la spatiul mic ma refer).
https://www.olx.ro/o...or-IDcjqI5.html

Ce doresc sa mai intreb este daca se poate pune acea tija din partea de sus mai lunga pt. a se putea deschide mai mult. ???

De asemenea pe net am mai vazut ca mai exista variante si cu tije pe laterale doar pe o parte sau pe ambele parti care se pot deschide destul de mult, chiar si pana ajunge geamul paralel cu solul (probabil sa fie si reglabile pt. a se dechide cat se doreste? gen un 45-50 de grade cred ca ar fi perfect). Se gaseste asa ceva prin ofertele de la noi?

Edited by IroN_vW, 22 July 2019 - 16:47.


#3542
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Tija aia de sus se poate pune si pe laterala.Marimea este data doar de producator din cate stiu eu.Cele care se deschid cel mai mult sunt,culmea cele turcesti.Indiferent de pozitionare(sus sau laterale) se poate desface siguranta si se lasa deschiderea la 90 de grade.

#3543
IroN_vW

IroN_vW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 11.07.2007
OK, m-am lamurit pe acest subiect. Mutumesc.

#3544
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Cand mai ai intrebari....nu iti fie jena....inreaba Posted Image

#3545
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
salutare,

am vreo 2 geamuri are ating jos:

Attached File  IMG_20190726_065957.jpg   161.16K   14 downloads

Cum le reglez?

thx all,
dan.

#3546
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
https://www.reparati...torial/1fp.html

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate