Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Intreaba-ma despre Termopane!

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6183 replies to this topic

#3385
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
La inaltimea aia ai impresia ca se ''rupe'' din cauza inaltimii.Zici ca acum cade pe tine Posted Image Culisantele sunt decente.
Ps pozele din link nu se vad

#3386
denisa_vlasceanu

denisa_vlasceanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.08.2017
Multumesc conu71 pentru sfaturile oferite in urma discutiei telefonice.

Edited by denisa_vlasceanu, 22 May 2019 - 19:05.


#3387
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
@denisa.pun pariu ca sfatul e bluevolution 92 de la madrugada....Posted Image

#3388
UrsuletulCelAbil

UrsuletulCelAbil

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.04.2019
https://gyazo.com/53...83cec2c4215aa43
https://gyazo.com/ef...46408455352a218
https://gyazo.com/f5...aba60ee306b3f96
Acuma merg, aici nu aveam sticla pe ele.

#3389
g0gu

g0gu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.05.2007
Trebuie sa ma inscriu si eu pe lista celor ajutati de Conu71 :) Cat pe ce sa ma pacalesc cu un Salamander BluEv92 coextrudat :(

Ii multumesc pentru rabdarea de a ma sfatui, la telefon, timp de 36 de minute!

#3390
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004

View Postbogumilandia, on 22 mai 2019 - 19:06, said:

@denisa.pun pariu ca sfatul e bluevolution 92 de la madrugada....Posted Image


gresesti:))) doreste antracit cu corp gri. am bluevolution 82 cu corp gri dar ala este o prostie de profil. i am spus sa mearga pe veka

View Postdenisa_vlasceanu, on 22 mai 2019 - 19:04, said:

Multumesc conu71 pentru sfaturile oferite in urma discutiei telefonice.

când primesti oferta finala sa mi o dai sa arunc un ochi peste ea. poate gasesc ceva mici greseli...

#3391
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Nu credeam ca o sa ii dau dreptate vreodata lui Dorel dar acum chiar sunt nevoit sa o fac.Cel mai important aspect la tamplaria asta ar trebui sa fie calitatea sticlei.Asta daca chiar se doreste atingerea performantelor unei case pasive.Apoi montajul.Ultima si cea mai mica problema ar fi corpul profilului.Dar repet asta daca se urmareste atingerea performantelor de casa pasiva.Daca nu o sa fie doar o tamplarie stylish.Si atunci nu mai conteaza performantele profilului ci doar culoarea.

Ps azi am avut un client care chiar a si achitat avans pentru o tamplarie BE92.sa aiba pierderi minime prin ferestre.Asta in conditiile in care are casa construita cu bca de 20 si izolata cu polistiren de 5 cm.

#3392
denisa_vlasceanu

denisa_vlasceanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.08.2017
Lucrurile s-au mai schimbat putin intre timp.

Analizand mai bine oferta, cei de la REHAU mi-au oferit folie de sticla S6 pentru geamurile mari de la parter, pe cand la VEKA am primit S4. Pretul ar creste cu inca 3000 de RON daca as pune la ei S6.

Inca suntem in ceata, e foarte dificil. Ma gandesc ca si daca alegem REHAU, nu o fi dracu atat de negru. Totusi o diferenta de pret de 7000 ron per total, e o suma considerabila :(.



#3393
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postdenisa_vlasceanu, on 01 iunie 2019 - 03:40, said:

ca si daca alegem REHAU, nu o fi dracu atat de negru. Totusi o diferenta de pret de 7000 ron per total

Dar baza gri la rehau cu cat este mai scumpa?

Daca nu postezi ofertele pentru a le vedea in detaliu nu prea te putem ajuta cu pareri. Bine poti trimite si in pm, dar poti posta si aici, nu e nici o problema sa discutam cu ofertele la vedere.

#3394
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Si uite asa din cauza ambitiei(imi permit sa spun prostesti) de a avea miezul gri ne ingustam orizonturile.Suntem limitati in a cauta calitati mai bune la preturi mai mici.Eliminam veka din ecuatie(desi din punctul meu de vedere de producator Salamander ,Veka e un probil bun de tot)doar ca este mai scump ca Rehau.Daca tot nu poate fi dracul asa de negru poti gasi si alte ''pocnitori"' cu miez gri:Brugmann,Decco(polonia),Reyner (Turcia).Pentru ca la finalul lucrari sa avem pretentia de ''casa pasiva''

#3395
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015
Exagerezi, din punctul meu de vedere e ok ca beneficiarul sa fie interesat si de aspect, din pacate oamenii nu se uita nici macar la cum arata casele cu ferestre cu o parte fixa si una cu deschidere, mie mi se par oribile.

Orice ai spune interesul majoritar este de a obtine performante cat mai bune, de asta se vind bine profilele mari si cu trei sticle.



#3396
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Sunt de acord ca si aspectul conteaza.Dar optica mea imi spune ca si gri cu miez brun e mai mult decat decent.Aici in cazul acesta avem 3 cerinte:calitate de casa pasiva,pret mic,si corp gri.Din punctul meu de vedere slabe sanse sa gasim oferta care sa le satisfaca pe toate.
Apoi folosirea sticlei de 6mm.Un ofertant serios nu s-ar apuca sa faca dimensiuni agabaritice fara minim o foaie de 6 mm.Nu mai vorbesc de folosirea tuturor foilor de 6 mm peste anumite dimensiuni.
Daca sunt pretentii de ''casa pasiva'' nu mai exista probleme de buget,Altfel iese ceva ''zenital'' vorba unui clasic in viata Posted Image

#3397
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015
Problema este ca in cazul despre care discutam diferenta de bani nu vine din faptul ca baza profilului este gri.


#3398
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Problema e ca miezul acela limiteaza optiunile. De la  cateva variante de profile cu caracteristici bune se ingusteaza orizontul la doar doua potentiale oferte.

#3399
denisa_vlasceanu

denisa_vlasceanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 08.08.2017
Din pacate nu pot incarca documente sau imagini, asa era cel mai bine pentru a va oferi ambele variante. In urma unor alte discutii cu reprezentatii de vanzari ai ambelor firme montatoare, am urmatorul sumar:
1. Ambele profile au miez gri
2. Ambele au 44mm
3. Ambele ofera solbanc
4. Ambele argon
5. Ambele sigurante AhS
6. Rehau ofera geamuri de 6 pentru geamurile mai lungi de 2m (vreo 5 la numar), Veka imi ofera aceasta varianta doar pt 3 dintre ele. Diferenta pt celelate 2 ar fi de aproximativ 1300 ron
7. Am cateva recomandari in plus pe partea de montaj in favoarea firmei ce monteaza REHAU.

Pret final Rehau: 37000ron
Pret final Veka: 42000ron

Inca nu ma pot hotari. :(


#3400
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015
Asa si?

Atat timp cat exista gri antracit pe baza gri in segmentul “premium” nu vad unde este problema.

A ca nu are concurenta, asta este strict problema lor.

Mie imi place cum arata si apreciez oamenii care sunt atenti si la acest aspect. Mai ales atunci cand se plateste in plus pentru culoare, se plateste in plus pentru 0,1, 2 3 w/mpk. De ce sa nu vrei sa vezi fereastra deschisa in aceeasi culoare ca si atunci cand este inchisa, de ce sa nu vrei un warm edge negru?

Bine as aprecia mai mult daca nu ar face economie la deschideri, dar la culoare sau la 0,1 w/mpk sa plateasca o caruta de bani.

Francezii sunt incredibili, ii doare-n cot de 0,ceva w/mpk in plus, ii doare-n cot de culoare, importanta este simetria si aspectul exterior al casei. Pentru majoritatea lor ferestre cu parte fixa nu exista, nu vor oscilobatare, doar deschideri simple si in general tamplaria este alba. Cel putin asta imi cer mie.

Attached Files



#3401
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postdenisa_vlasceanu, on 01 iunie 2019 - 18:45, said:


Inca nu ma pot hotari. :(

Asta nu este neaparat rau, este vorba de o suma mare de bani si trebuie sa-ti asumi alegerea, este normal sa vrei cel mai bun produs in banii propusi a fi cheltuiti.

Recomandarile din punctul meu de vedere nu ar trebui sa conteze foarte mult, am vazut multi chiar foarte multi oameni multumiti de serviciile unora care nu au facut tocmai o treaba buna.

Important este cum vezi tu ofertantii, care dintre ei iti inspira mai multa incredere, incredere ca stie ce face. Asta se vede la ofertare, de acolo pleaca o lucrare buna.

#3402
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Dorele cu tot respectul.Ma intreb daca tu vreodata citesti discutia sau mai rau daca intelegi cea ce citesti.Discutia asta nu a plecat de la ca are sau nu concurenta pe segmentul premium miez gri sau nu.Doamna doreste o CASA PASIVA.Daca nu ma crezi cauta pe aici si topicul doamnei din aria termosisteme.Ori sa imi mie cu iertare....daca dorim vorba ta ''avioane''.....miezul ar fi cea mai mica problema.Banii devin maculatura in cazul acesta.Daca se urmareste doar esteticul,iar persoana nu poate fuma la fereastra daca cromatica este deranjanta,atunci da miezul este ''miezul problemei''.
Apoi ce inaltimi au geamurile alea de 2 metrii?Ca s-ar putea sa fiti nevoita sa folositi in pachet de genul 6/X/6X/6
Cat despre estetica si arhitectura altor natii in alt episod.Eu cand eram ''capsunar italiano vero'' nu am folosit niciodata montant la vreo fereastra.Toate ferestrele aveau profil de renovare.Si nu cred sa fi facut mai mult de 5 lucrari pe aceeasi nuanta.

PS Dorel dupa ce cauti ceea ce am zis sa imi spui daca miezul e important in cazul asta

LE daca e vorba de aroganta maxima...exista si warm edge gri ca sa fie treaba treaba

Edited by bogumilandia, 01 June 2019 - 20:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate