Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Intreaba-ma despre Termopane!

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6183 replies to this topic

#3331
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009

 conu71, on 17 aprilie 2019 - 16:10, said:

costa foarte putin si ar fi cam penibil sa nu il bage. spune si tu numele fabricii, sa i facem de rusine...
Nu mai retin numele; eu am apelat la cineva care lucra acolo sa imi schimbe o foaie sparta dintr un tripan (era mare si nu am schimbat tot geamul ca era greu de carat la etaj ~4mp x 3 foi). Poate s-au mai schimbat vremurile

#3332
arn_TM

arn_TM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.08.2015
Conu71,  mii de multumiri pentru promtitudinea cu care ai raspuns solicitarii mele. Sfaturile si lamuririle date chiar ne ajuta sa salvam o gramada de bani!! Apelati cu toata increderea la el, sunt sigur ca veti primi cele mai bune sfaturi!! Mult succes in continuare cu acest topic!!

#3333
cris66

cris66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.06.2007
Mulțumiri userului Conu71, pentru promptitudine, și disponibilitate. M a ajutat mult in alegerea potrivită pentru mine, mi a explicat pe înțeles meu, nu ezitați să l contactați dacă aveți neînțelegeri in acest domeniu.

#3334
catt2

catt2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.08.2008
Va rog cateva pareri despre oferta atasata.
Geamurile sunt pentru etajul unei case din lemn din nordul tarii.
Pe structura din lemn geamul se amplaseaza la limita lemn -izolatie polistiren sau mai in interior?

Attached Files



#3335
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
sticla ofertata este teapa. trebuia low-e+f4+low-e cu argon si nu ai solbanc sub ferestre. cam scump...

#3336
catt2

catt2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.08.2008
Pe structura din lemn geamul se amplaseaza la limita lemn -izolatie polistiren sau mai in interior?

#3337
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
unde doriti dvs. depinde daca doriti pervaz mai mare la exterior sau la interior

#3338
catt2

catt2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.08.2008
Ma intereseaza strict montajul corect si daca se pune ceva membrana hidroizolatoare. Multumesc.

#3339
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
poti sa pui banda precomprimata, poti sa pui folii, montajul corect este ceva utopic. intotdeauna este vorba de banii clientului si de ce doreste el.

puteai sa intrebi de warm edge spacer, de ce geneo si nu softline 82, bluevolution 92, ce este ala solbanc de ce sticla ofertata este teapa dar tu ne intrebi cum se face montajul corect la o casa de lemn. daca vei intreba 3 termopanisti chestia asta vei avea 3 raspunsuri diferite.

#3340
catt2

catt2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.08.2008
Sunt doar un beneficiar al unor geamuri, nu ma ocup zilnic de asa ceva. Am postat oferta primita doar pentru a cere o parere daca configuratia este acceptabila. Daca credeti ca se poate imbunatatii configuratia din oferta spuneti care ar fi acea imbunatatire. Cu sticla si solbancul am inteles

#3341
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
Teoretic se pun la distanta in care temperatura din geam si cea din sectiunea peretelui se potrivesc; de aceea la izolatii mai mari de 10-15 cm ferestrele se pot pune in consola langa perete.

#3342
filip01

filip01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 12.05.2007
Vad ca nimeni nu mi-a raspuns ref la termopane SH! Da' solbanc stie cineva unde as putea gasi prin Buc la pret decent. Treaba e ca-mi trebuie termopane de H 120 cm min (gol de 125). La mag de bricolaj am gasit numai de H116cm si cu solbanc de vreo 4-5 cm as iesi la vopsea.
multumesc pt orice sfat

Attached Files


Edited by filip01, 04 May 2019 - 03:08.


#3343
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Solbancul e doar de 30 mm din ce stiu eu.Indiferent de profil.Partea a doua e ca nu prea se potriveste de la unu profil la altul.

#3344
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
@ filip.xhiar m-ai facut curios.De ce cauti SH sau prin bricolaje?Sh-uri nu de bune le arunca vesticii,iar la bricolaje nu gasesti dimensiunea care iti trebuie.Cat te costa sa faci reparatii la diferente de 10 cm?Chiar nu gasesti in zona pe nimeni sa iti faca niste ''tiribombe'' mai ieftine?

#3345
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Alea SH sunt bani aruncați. Sunt bune doar dacă le pui undeva unde nu se locuiește, magazie, ceva. Solbancuri nu există decât de 30 mm. Poți folosi extensii, alea sunt pe mai multe dimensiuni, dar trebuie să se potrivească cu profilul respectiv. Părerea mea!

#3346
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
De putut se poate dar cam care ar fi costurile pentru extensii?
Un lucru m-a amuzat teribil.Un solbanc pentru winhaus(un turcism)  e mai scump cu 30% decat un solbanc pentru Salamander.Oare cat costa o extensie pentru weiss profil,optimaline sau winhaus care se vand prin dede?

Edited by bogumilandia, 04 May 2019 - 14:55.


#3347
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.02.2009

 bogumilandia, on 04 mai 2019 - 14:54, said:

De putut se poate dar cam care ar fi costurile pentru extensii?
Un lucru m-a amuzat teribil.Un solbanc pentru winhaus(un turcism)  e mai scump cu 30% decat un solbanc pentru Salamander.Oare cat costa o extensie pentru weiss profil,optimaline sau winhaus care se vand prin dede?
nu cred ca am vazut extensii prin dedeman

#3348
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Nu sunt.dar daca tot vrei sa faci o treaba buna...iei fereastra din dede spre exemplu.vezi ce profil este.cauti distribuitor sau producator pe zona.cumperi extensie.daca gasesti....simplu nu?eu tot cred ca se gaseste un fabricant sa faca ceva ''eftin'' prin zona

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate