Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Intreaba-ma despre Termopane!

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6183 replies to this topic

#3223
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 conu71, on 21 ianuarie 2019 - 18:09, said:

sunt diferente destul de mari.

Intre ce si ce diferentele sunt “destul de mari”?

Eu vad doar oferta pe softline82 care poate fi imbunatatita usor si cam atat.

#3224
MBI

MBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.08.2007
Revin cu dimensiunile usii de bloc.

Pret Alumil 5000 RON.

Pret PVC Veka Softline rezidential 6500 RON.

Attached Files


Edited by MBI, 21 January 2019 - 23:23.


#3225
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
mergi pe alumil daca este mai ieftin dar la banii astia cred ca este aluminiu fara bariera termica. as face cercevelele putin mai late de 750. daca ai sacose in maini...

#3226
Maryus_mm

Maryus_mm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.01.2019

 Dorel-Mesterel, on 21 ianuarie 2019 - 21:49, said:

Intre ce si ce diferentele sunt “destul de mari”?

Eu vad doar oferta pe softline82 care poate fi imbunatatita usor si cam atat.

Salut, am si pe salamander....atasez...mai astept sfaturi...

Attached Files



#3227
Maryus_mm

Maryus_mm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.01.2019

 Maryus_mm, on 22 ianuarie 2019 - 09:22, said:

Salut, am si pe salamander....atasez...mai astept sfaturi...

VEKA DE LA ALPLAST...

Attached Files


Edited by Maryus_mm, 22 January 2019 - 15:14.


#3228
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Revin cu rugamintea.Postati si locatia.Poate putem sa va recomandam si pe altcineva din zona dumneavoastra

#3229
Maryus_mm

Maryus_mm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.01.2019

 bogumilandia, on 22 ianuarie 2019 - 17:05, said:

Revin cu rugamintea.Postati si locatia.Poate putem sa va recomandam si pe altcineva din zona dumneavoastra
Bucuresti, sector 3 cartier 23 August

#3230
radu31_12

radu31_12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 20.05.2007
Multumesc frumos pentru indrumarile oferite telefonic!
Nota 10 pentru initiativa si spiritul civic aratat :)

#3231
Marcy2007

Marcy2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 27.08.2007
Buna seara
Am si eu o problema cu usa  de la balcon (apartament) ramane distanta intre usa si toc
Nu stiu cum sa explic exact: chestia culisanta de pe usa nu mai prinde pe chestiile metalice de pe toc
Da senzatie ca usa e mai mica,a mai incercat cineva o reparatie cu o balama in plus si mai rau a facut,akum fiind o distanta mult mai mare in partea cu manerul
Se poate remedia cu vreo feronorie ceva sau schimbat doar usa fara toc
Aparamentul a fost renovat akum 3 ani,nestiind de problema asta la usa
Multumesc

#3232
Marcy2007

Marcy2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 27.08.2007
Usa e din termopan si cu un geam in partea dreapta,am uitat sa mentionez

#3233
dgd21ro

dgd21ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 11.06.2008
Buna seara
As dori cateva informatii legata de o problema cu o usa de montat la subsol. Situatia este in felul urmator:
O boxa la subsol, cu usa metalica .... intrat apa in boxa de vreo 2 ori , usa ruginita in partea de jos .... dat usa jos , ridicat nivelul cu o sapa de vreo 8-9 cm ...
Golul nou de usa este acum 195x90 cm ... deci cam trebuie usa pe comanda , preferat termopan ....
In partea superioara al golului de usa , in zidarie am 2 boiandrugi paraleli , spatiul dintre ei fiind cam 7 cm ... as putea castiga un pic de spatiu daca bag tocul de usa in acea fanta de 7 cm?
Daca se poate , presupun ca o foaie de usa inalta de 190 cm ar fi ok? Jos ar pune doar un prag subtire de aluminiu ....
O recomandare de firma serioasa in Ploiesti pt o usa de termopan mai solida ? Rehau + roto e ok? Alte variante de calitate?
Multumesc anticipat

#3234
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004

 Marcy2007, on 24 ianuarie 2019 - 21:30, said:

Buna seara
Am si eu o problema cu usa  de la balcon (apartament) ramane distanta intre usa si toc
Nu stiu cum sa explic exact: chestia culisanta de pe usa nu mai prinde pe chestiile metalice de pe toc
Da senzatie ca usa e mai mica,a mai incercat cineva o reparatie cu o balama in plus si mai rau a facut,akum fiind o distanta mult mai mare in partea cu manerul
Se poate remedia cu vreo feronorie ceva sau schimbat doar usa fara toc
Aparamentul a fost renovat akum 3 ani,nestiind de problema asta la usa
Multumesc


ai topic dedicat: https://forum.softpe...e/page__st__270

tie iti trebuie un raspuns de la un montator bun care sa fie la fata locului. cauta pe googe reparatii termopane.

ferestrele si usile se contracta si se dilata in functie de anotimp cu 1-2mm/ml profil(ml=metru liniar)

ziua(vara) daca bate soarele pe o fereastra wenge poate ajunge si la 70 grade Celsius. noaptea pot fi 20 grade si fereastra ajunge la aceasta temperatura.

 dgd21ro, on 24 ianuarie 2019 - 22:43, said:

Buna seara
As dori cateva informatii legata de o problema cu o usa de montat la subsol. Situatia este in felul urmator:
O boxa la subsol, cu usa metalica .... intrat apa in boxa de vreo 2 ori , usa ruginita in partea de jos .... dat usa jos , ridicat nivelul cu o sapa de vreo 8-9 cm ...
Golul nou de usa este acum 195x90 cm ... deci cam trebuie usa pe comanda , preferat termopan ....
In partea superioara al golului de usa , in zidarie am 2 boiandrugi paraleli , spatiul dintre ei fiind cam 7 cm ... as putea castiga un pic de spatiu daca bag tocul de usa in acea fanta de 7 cm?
Daca se poate , presupun ca o foaie de usa inalta de 190 cm ar fi ok? Jos ar pune doar un prag subtire de aluminiu ....
O recomandare de firma serioasa in Ploiesti pt o usa de termopan mai solida ? Rehau + roto e ok? Alte variante de calitate?
Multumesc anticipat

oricum faci usa pe comanda. poti sa e chinui sa o ridici putin intre cei doi buiandrugi dar crezi ca merita efortul? merita in momentul in care gaseai usi ieftine prin Dedeman gata facute dar o data ce o faci pe comanda...

nu recomand prag de aluminiu pt ca vei ramane doar cu o garnitura in partea de jos. recomand rama inchisa chiar daca vei avea putin prag. in boxa aia intrii rar iar sansele sa te impiedici sunt destul de mici. trebuie sa fii foarte atent sa hidroizolezi foarte bine in partea de jos intre buza de beton si tamplarie. daca apa care intra are mai putin de 8-9cm atunci poti pune si prag de al

#3235
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007

 Marcy2007, on 24 ianuarie 2019 - 21:30, said:

Buna seara
Am si eu o problema cu usa  de la balcon...

Decât atâta scris, mai bine ai pune niște poze. Are montant(profil orizontal)?

#3236
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
rugaminte pt cei care au nevoie de sfaturi: va rog sa imi lasati in pm  pe langa doleante si un nr de telefon. am pe cineva acum din maramures care mi a lasat mailul. chiar nu am timp sa scriu ore incat sa se inteleaga ce explic eu, voi sunteti multi iar eu sunt singur. primesc pe zi si 4 cereri de sfaturi, nu am timp sa raspund la toata lumea. prin telefon imi este mult mai simplu si incerc sa ii rezolv pe toti in limita timpului disponibil.

multumesc pentru intelegere.

#3237
mihai24silus

mihai24silus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.01.2007
Salut conu71 ,
Sunt baiatul din Maramures :)
Revin aici ca sa-ti multumesc inca odata pentru toate sfaturile.
M-ai salvat de timpul ce l-as fi pierdut cu alte cautari. Si am redus foarte mult lista cu costurile termopanului pentru noua casa.

Va recomand cu incredere sa intrati in dialog direct cu conu71, veti avea DOAR de castigat.

Multumesc, si mult noroc!

#3238
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Poti sa iei legatura si cu mmclaus.E din maramures si el.Sigur o sa va intelegeti

LE.ii fac reclama pentru ca stiu ca are o palinca traznet Posted Image

Edited by bogumilandia, 29 January 2019 - 17:41.


#3239
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004

 bogumilandia, on 29 ianuarie 2019 - 17:41, said:

Poti sa iei legatura si cu mmclaus.E din maramures si el.Sigur o sa va intelegeti


brava simpaticule, pe asta nu o stiam. baga un pm la mmclaus cu specificatiile mele ca nu stii de unde sare iepuroiul...

#3240
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Nu nu....sincer cred ca te intereseaza mai mult palinca lui decat tamplaria pe care o produce...Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate