Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Intreaba-ma despre Termopane!

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6183 replies to this topic

#3115
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
cand primesti oferta finala baga o aici sau in pm sa vad daca este facuta cum trebuie

#3116
Vladltms

Vladltms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.04.2015

 SimT, on 08 noiembrie 2018 - 10:56, said:

Buna, tuturor.
...

Atentie la unele detalii:

La varianta 2 ai configuratie geam : Geam: 40 mm, 4S / Sw14 / M. Soft / Sw14 / XN4 .

Lasand la o parte ca nu stiu ce este acel M.Soft desi lucrez de 8 ani in domeniu (mai mult ca sigur e vorba de Float Clar), structura indica ca distantierul ar fi warm edge. Sw ar fi prescurtarea de la Swisspacer.

Sa te gandesti si la detaliul asta intrucat distanierul warm edge costa mai mult decat distantierul clasic de aluminiu si evident, va crea o diferenta de pret mai mare.

De asemenea, daca mergi pe varianta 1, n-as pune la usa sticla 42 mm Reflexiv bronze + Float + LowE 4 mm . Geamul reflexiv nu are pelicula de LowE si o sa izoleze mai prost decat geamurile care au 4Season in schimb.

Acestea fiind spuse, mie personal mi se pare prea mare pretul pentru 1 geam si 1 usa.

#3117
SimT

SimT

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.11.2018
Vladltms Da, am cerut eu Swisspacer la a doua oferta, pentru a vedea comparatie intre preturi. Nu stiu cat de buna ar fi aceasta bagheta calda comparativ cu cea din aluminiu.

Sticla reflexiv bronze au parintii mei la casa, de 9 ani si imi place foarte mult. Nu stiam ca nu izoleaza la fel de bine, nu am analizat bine acest lucru, dar e bine de stiut, multumesc.

P.S. Pretul final mentionat este pentru o suprafata de circa 19 mp, pentru 11 geamuri si usi, insa am trecut doar cate un produs de la fiecare pentru ca la celelalte difera doar dimensiunile, dar doream sa inteleg ce caracteristici merita sa pastrez/anulez.

Multumesc!

#3118
unupeaici

unupeaici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.07.2008
Salutare,

daca nu postez bine rog un administrator sa mute pe topicul potrivit.
Am cumparat un imobil cu niste termopane destul de slabe. Profilul PVC e Rehau Euro 60. La o scanare termo situatia se prezinta ca si in pozele atasate:[ https://imageshack.com/a/img921/1435/7BDWnG.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://imageshack.com/a/img924/183/ZuNFiU.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]. Pierderile de caldura ar fi pe langa sticla si begheta care tine sticla.
Oare ce as putea face pentru a imbunatatii situatia.Se pot schimba garniturile de pe profilul PVC? Nu as dori sa schimb geamurile.

Multumesc.

#3119
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
nu prea poti sa faci din rahat bici. cauta pe Google reparatii termopane si ii chemi pe aia sa iti schimbe ce i de schimbat numai ca sa nu te astepti la o schimbare majora

#3120
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 unupeaici, on 20 noiembrie 2018 - 11:11, said:

Salutare,

daca nu postez bine rog un administrator sa mute pe topicul potrivit.
Am cumparat un imobil cu niste termopane destul de slabe. Profilul PVC e Rehau Euro 60. La o scanare termo situatia se prezinta ca si in pozele atasate:[ https://imageshack.com/a/img921/1435/7BDWnG.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://imageshack.com/a/img924/183/ZuNFiU.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]. Pierderile de caldura ar fi pe langa sticla si begheta care tine sticla.
Oare ce as putea face pentru a imbunatatii situatia.Se pot schimba garniturile de pe profilul PVC? Nu as dori sa schimb geamurile.

Multumesc.

Eu zic sa faci mai intai aceeasi manevra la niste ferestre mai smechere, vezi rezultatul si dupa aia te decizi daca inlocuiesti ceva.

#3121
Vladltms

Vladltms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.04.2015

 unupeaici, on 20 noiembrie 2018 - 11:11, said:

Salutare...

Chiar ma bucur ca ai pus poza asta. Poate asa se mai conving niste utilizatori ca bagheta termica nu e tocmai "vrajeala".

In primul rand, imaginea termica corecta ar trebui facuta din exterior ca asa se vede cel mai bine pierderea de caldura insa se observa si din interior ca distantierul de aluminiu este punctul sensibil al ferestrei.

Ai putea sa cauti pe cineva care sa-ti schimbe doar sticla si sa mergi pe un pachet de geam cu bagheta termica (warm edge). Ceva de genul 4 Season 4mm/Warm Edge/Float 4mm sau Float 4mm/Warm Edge/LowE 4mm, neaparat cu gaz Argon.

#3122
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
era vorba de bagheta si nu de distantierul dintre sticle

#3123
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 conu71, on 21 noiembrie 2018 - 16:37, said:

era vorba de bagheta si nu de distantierul dintre sticle

Era vorba despre sticla si bagheta care tine sticla, bagheta distantier aflandu-se in aceeasi zona poate influenta si chiar o face la modul in care se observa in poze, altfel nu ar fi existat bagheta calda.
Mai mult, in zona respectiva profilele nu mai au n camere, deci si pe produse mai smechere rezultatul ar putea fi acelasi pentru acea zona, daca nu se foloseste bagheta calda la sticla.
In principiu sunt deacord cu Vlad, schimbarea sticlelor propusa ar putea imbunatati situatia, insa nu cred ca merita in cazul acesta. Nu pentru ca ar fi profilul de rahat, eu il consider cel mai bun produs in clasa lui si peste cateva profile din clasa 70 cu 5 camere.





#3124
Isim777

Isim777

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 22.10.2017
Salutare UNUPEAICI,

Este bine ça ai putut cumpara acel imobil si te interesezi cum sa-l ameliorezi.

Cerei profesinitului care a folosit camera sa :

- faca un unghi in fara obictelor reflesisante cum ferestrele sau faianta de perete sau sol
- ne dea scara culorilor ( vedem in imagine ca rosu le este la 18 grade dar poate albastrul este la 14 si negrul la 13)
- faca aceiasi imagine si de afara in conditii normale (fara ploaie sau la jumate de ora dupa apusul soarelui) acum toamna sau iarna este cel mai simnificativ
- ne dea si poza normala din punctele tratate

Altfel singura concluzie pe care o putem trage este ca ferestrele au pierdere pe perimetrul dintre geam si plastic dar asta stiam cu totii si o luam in calculul Uw ferestrei.

Seara placuta tuturor.

#3125
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
Care este diferenta intre Float + Float + Lowe Solar si Lowe + Float + Lowe Solar dpdv termic si pret?
Intreb deoarece am primit de la cineva o oferta cu Float + Float + Lowe Solar si am vazut ca pe aici majoritatea sunt cu Lowe + Float + Lowe.

Edited by mmmgigi, 22 November 2018 - 10:55.


#3126
Vladltms

Vladltms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.04.2015

 mmmgigi, on 22 noiembrie 2018 - 10:51, said:

Care este diferenta intre Float + Float + Lowe Solar si Lowe + Float + Lowe Solar dpdv termic si pret?

Geamul cu trei foi (tripanul sau bicameralul) a fost conceput pentru a permite configurarea pachetului cu 2 foi de lowe.

Geamurile de genul Float + Float + LowE sunt o tampenie. Izoleaza un pic mai bine decat un geam monocameral dar mult mai prost decat un geam tripan cu 2 foi de LowE.

Multi vanzatori fac miscarea astsa pentru a mai economisi niste bani din valoarea sticlei si a oferi un produs mai ieftin un pic ca sa fie competitivi. E o tampenie sa vinzi un profil de 76mm de exemplu care suporta geam de 40 si sa-l faci Float Float LowE. Eu personal n-as avea incredere intr-un vanzator care imi propune asta. Sa nu mai zic ca am vazut Float Float LowE de 52 mm pe profil Salamander bluEvo de 92mm. E ca si cum ti-ai lua un Porsche nou nout si ti-ai pune cele mai ieftine cauciucuri... iti bati joc de masina, chit ca e mai ieftin.

Diferenta de pret nu este mare deloc. Sa zic ca in jur de 3 , maxim 4 Euro/m.p. de geam termopan.

#3127
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
o singura data, acum multi ani, am vazut tripan de 24mm cu 3 bucati de f4. si ce mandru mai era beneficiarul ca are tripan... din pacate inca nu apucase sa dea etichetele jos si i am spus ce leapsa luase...

era plina piata de tepe pe vremea aia. unde or fi gasit aia distantiere de 6...

Edited by conu71, 22 November 2018 - 13:22.


#3128
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
si cum este corecta aranjarea celor 3 sticle?
lowe+clar+lowe
sau
lowe+lowe+clar cum recomanda aici:
https://gradyjoinery...nefits/glazing/
https://www.regencyg...triple-glazing/
https://www.tyneside...-glazed-windows

#3129
Vladltms

Vladltms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.04.2015

 mmmgigi, on 22 noiembrie 2018 - 14:13, said:

si cum este corecta aranjarea celor 3 sticle?
lowe+clar+lowe
sau
lowe+lowe+clar

Producatorii mari de sticla nu au vreun criteriu strict in acest sens, deci in teorie se pot pune oricum insa traditia si practica recomanda LowE Float LowE.

#3130
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004

 Vladltms, on 22 noiembrie 2018 - 15:22, said:

... traditia si practica recomanda LowE Float LowE.

+1

#3131
radoi_jr

radoi_jr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.03.2015
Buna ziua, as dori o parere despre urmatoarea oferta  https://imageshack.c.../248/aEMSiL.jpg .
Va multumesc.

#3132
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
-in primul rand: aia sunt lei sau euro?
-profil clasa b polonez
-culisanta cu cercevea de fereastra
-habar nu am cum au ofertat culisanta. mai mult ca sigur ca stie colegul dorel
-pozitia 1 fa o fix cu mobil. mai bagi aprox 300 euro in buzunar
-daca nu iti plac manerele si mascutele de la balama albe cere le titan mat

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate