Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ciobanesc German sau Malinois

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014
Salut. Vreau sa cumpar anul acesta un catel si m-am gandit la un ciobanesc german, pentru ca am mai avut si imi place temperamentul lor sau ceva asemanator ciobanestilor germani (belgian, olandez). Cunoaste cineva diferentele intre ciob. german si ciob belgian (Malinois)/olandez ?

#2
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Sper ca nu pt apartament.

#3
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014

 Blue_Ivy, on 16 ianuarie 2014 - 18:43, said:

Sper ca nu pt apartament.

Nu.

#4
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

 doks, on 16 ianuarie 2014 - 18:41, said:

Cunoaste cineva diferentele intre ciob. german si ciob belgian (Malinois)/olandez ?
Sunt cam la fel din toate punctele de vedere; poate cineva care a avut ambele rase sa-ti spuna diferente, dar oricum sunt infime si nesemnificative.
Malinois m-am gandit si eu sa-mi iau intr-o vreme. Inca ma gandesc, de altfel :) Sunt tare faini. Si foarte, extrem, enorm de inteligenti.

Ideea e ca ambele rase au nevoie de spatiu, antenament si dresaj. Iti trebuie timp si rabdare, ca altfel ti se transforma animalul in ceva cu care nu vei putea iesi din curte.

#5
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014

 HighHopes, on 16 ianuarie 2014 - 21:08, said:

Sunt cam la fel din toate punctele de vedere; poate cineva care a avut ambele rase sa-ti spuna diferente, dar oricum sunt infime si nesemnificative.
Malinois m-am gandit si eu sa-mi iau intr-o vreme. Inca ma gandesc, de altfel Posted Image Sunt tare faini. Si foarte, extrem, enorm de inteligenti.

Ideea e ca ambele rase au nevoie de spatiu, antenament si dresaj. Iti trebuie timp si rabdare, ca altfel ti se transforma animalul in ceva cu care nu vei putea iesi din curte.

Ce am mai citit eu intre timp: ciobanestii belgieni (malinoisi) sunt mai inteligenti (si mai mici), au nevoie de mult mai multa miscare, dar si mult mai agresivi decat ciobanescul german (mie ciobanescul german nu mi s-a parut agresiv comparat cu alti caini, asa ca nu pun la suflet).

Nu stiu de ce dar multi nu recomanda malinosul deloc. Spun despre cainii astia ca au nevoie sa alerge toata ziua. (la fel si la ciobanescul olandez)

#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Da, asa e, au nivelul de energie peste cel al C.G. si sunt mai agresivi, mai iuti. Nu sunt caini pentru  incepatori fiindca au un caracter dominant. Citeste si de aici www.malinois.ro

#7
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
am vazut 3 malinois la 3 persoane la curte.foarte buni de paza dar numai dupa scoala de dresaj.altfel nu-i poti comanda.te domina ei pe tine si nu-i poti controla in situatii limita.foarte energici!atentie deci.

#8
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

 calinjack, on 19 ianuarie 2014 - 21:05, said:

nu-i poti controla in situatii limita.
Frara dresaj serios nu-i controlezi nici in situatii nelimita :D

#9
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Eu am preferat si prefer in continuare CG. Malinois este caine de munca, ca si cg-linia de munca. Ambii au nevoie de miscare, si de "ceva de facut", altminteri devin distructivi.

#10
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Am si eu o intrebare cu privirea la alimentatia unui ciobanesc german de 10 luni. Ce recomandati? Bosch Junior Maxisau Brit Care Junior Large Breed?

#11
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Iti recomand o mincare in mintile ei, gen taste of the wild, acana, eukanuba, lupovet.

#12
Big Brother

Big Brother

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.08.2006
Salut. Am avut ciobanesc german si acum am Malinois. Diferentele sunt multe.
CG: mai obedient,M: mult mai inteligent, protector dar nuagresiv nemotivat. M este mai mic ca si talie dar il recomand. Trebuie sa ai rabdare cu el dar recompensele sunt peste asteptari. Am o femela cu pedigree de tip A, iar daca vrei pui buni, trebuie sa urmaresti linia genetica. 0752168120 Pentru pui de Malinois sau orice info despre cele doua rase.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate