Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Revenirea la retelele de mezeluri din timpul comunismului

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Pai pune mana si inregistreaza "parizerul ceausescu".  Si "salamul de vara ceausescu".  Pana atunci, vorbesti vorbe.


P.S  Sincer sa fiu, am dubii ca si pe atunci era reteta asa stricta.

#38
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostKR_MAN, on 16 ianuarie 2014 - 17:39, said:

Cred ca nu va mai amintiți ce scarbosenii se consumau pe timpul lui ceausescu!

Oricum,  am o nelămurire: de unde vine șunca de praga? In praga n-am vazut asa ceva...
Si ce scarbosenii se consumau in materie de mezeluri atunci?
Tu sti cum se preparau atunci mezelurile?
Sti care era procentajul de carne?

#39
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Carne de soia ?

#40
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,883
  • Înscris: 21.04.2011

View PostKR_MAN, on 16 ianuarie 2014 - 17:39, said:

Oricum,  am o nelămurire: de unde vine șunca de praga? In praga n-am vazut asa ceva...
Cum sa nu? Se gaseste si e si mai buna, si mai rea. Depinde de firma producatoare (ca sa fiu si ontopic).

Republica Ceha a cerut autoritatilor europene transformarea denumirii de "Sunca de Praga" intr-o denumire de origine controlata. Mai multe tari - Germania, Austria, Italia si Slovacia - se opun acestei masuri, considerand ca acest termen este unul generic, folosit in multe tari UE pentru produse fabricate pe baza unor retete diferite.
http://www.agrobroke...a-de-praga-3174

Edited by catalina1, 17 January 2014 - 03:16.


#41
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013

View PostANTYR, on 17 ianuarie 2014 - 00:15, said:

Si ce scarbosenii se consumau in materie de mezeluri atunci?
Tu sti cum se preparau atunci mezelurile?
Sti care era procentajul de carne?

salam plin de grasime. asa a si aparut reteta salamului prajit!
mai intai scoteam cu un cutit "bulgarii" de slanina din feliile de salam si apoi puteam manca. ramanea cam 1/3 "carne" (daca o putem numi asa!).
in celebrul victoria erau niste mici "insule" (cam cat unghia) care aveau gust de carne.

cremwursti: aia mai grosi erau infecti! sa mai amintim de "polonezi"?

parizer: bun, ca intotdeauna! Posted Image

sangeretele: poate ne spui tu reteta! Posted Image

#42
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostKR_MAN, on 17 ianuarie 2014 - 07:37, said:

salam plin de grasime. asa a si aparut reteta salamului prajit!
mai intai scoteam cu un cutit "bulgarii" de slanina din feliile de salam si apoi puteam manca. ramanea cam 1/3 "carne" (daca o putem numi asa!).
in celebrul victoria erau niste mici "insule" (cam cat unghia) care aveau gust de carne.

cremwursti: aia mai grosi erau infecti! sa mai amintim de "polonezi"?

parizer: bun, ca intotdeauna! Posted Image

sangeretele: poate ne spui tu reteta! Posted Image
Da ca aspect aratau oribil , dar ca ingrediente se folosea numai carne ,slanina si faina de soia , nu zeci de mii de aditivi ca azi.
Ce dracu era asa prost Ceausescu , nu putea sa bage si el zeci de mii de aditivi sa hraneasca prostimea , ca doar nevasta-sa era mare chimista?
Stiu despre mezeluri pentru ca am o ruda care a fost director intr-o fabrica de mezeluri. Am fost de multe ori la el in fabrica si am vazut.
Ce pleca la export era complet diferit si ca spect si ca , calitate. La noi ramanea mai mult resturile care nu se bagau pentru export.

#43
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

View PostANTYR, on 17 ianuarie 2014 - 13:24, said:

Da ca aspect aratau oribil
PLM, trebuia sa mananci cu ochii inchisi...


View PostANTYR, on 17 ianuarie 2014 - 13:24, said:

ca ingrediente se folosea numai carne de soia ,slanina scarboasa si faina de soia
Am completat eu.


View PostANTYR, on 17 ianuarie 2014 - 13:24, said:

Ce dracu era asa prost Ceausescu
DA !


View PostANTYR, on 17 ianuarie 2014 - 13:24, said:

nu putea sa bage si el zeci de mii de aditivi
Aia costa.


View PostANTYR, on 17 ianuarie 2014 - 13:24, said:

nevasta-sa era mare chimista?
:roflmaofast:
Stia macar sa citeasca formula apei ?
Ca umbla vorba prin targ ca marea ei contributie la operele pe care le-a scris a fost sa le semneze.  Ceea ce-a durat vreo juma' de zi, c-avea nume lung si-al dreacu' de complicat...


View PostANTYR, on 17 ianuarie 2014 - 13:24, said:

Ce pleca la export era complet diferit si ca spect si ca , calitate. La noi ramanea mai mult resturile care nu se bagau pentru export.
Exact cum isi hranesc taranii porcii si cainii.
Ce rost avea sa mai dea banii pe aditivi, cum ziceai mai sus, cand avea resturi gratis ?

#44
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Nu au cum sa standardizeze retetele. Nu ar mai exista concurenta.
SI ca veni vorba despre Aditivi sau E-uri .... Toti se agita cand aud de ele fara sa aiva habar care ce e sau ce face.

#45
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009

View PostBarboso, on 17 ianuarie 2014 - 14:21, said:

PLM, trebuia sa mananci cu ochii inchisi...



Am completat eu.



DA !



Aia costa.



Posted Image
Stia macar sa citeasca formula apei ?
Ca umbla vorba prin targ ca marea ei contributie la operele pe care le-a scris a fost sa le semneze.  Ceea ce-a durat vreo juma' de zi, c-avea nume lung si-al dreacu' de complicat...



Exact cum isi hranesc taranii porcii si cainii.
Ce rost avea sa mai dea banii pe aditivi, cum ziceai mai sus, cand avea resturi gratis ?
Pai tocmai de aia am zis ca era mare chimista.

#46
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Unii dintre voi stimabililor habar nu au câtă hârtie igienică mănâncă când își cumpără cremwurști sau parizer produse de firme consacrate.

#47
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostNeaceasca85, on 16 ianuarie 2014 - 13:09, said:

N-ar fi rau, mai ales ca eu mezelesc mult, dar s-ar putea sa nu-mi mai placa.

Tu habar nu ai cum mirosea parizerul adevarat, si sunt sigur ca s-ar putea sa iti placa, eu mi-as dori sa se respectele retetele originale, fara aditivi, fara chimicale, personal nu am mai mancat parizer de vreo 5-6 ani, salam foarte rar, si cand am pofta ma duc La Baciu, ustura rau buzunarul, dar imi fac pofta de parizer adevarat, si mezeluri de casa

#48
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 03.08.2004
Soia a fost introdusa spre sfarsitul anilor 80 iar ponderea ei era mult mica decat se credea, parca sub 5%. Salamul Victoria era mult mai bun decat cel de astazi. Gaseai bucati mai mari de slanina dar asta doar pentru ca materia prima nu era asa de procesata ca acum (lucru bun de altfel) in nici un caz  2/3 din produs. Spunea cineva de salamul prajit. Incearca sa prajesti acum o felie de salam si o sa vezi ca ramai cu mai putin de jumatate, restul se topeste. La fel cu carnatii, ii pui in tigaie si dispar vazand cu ochii. Imi aduc aminte de carnatii de bere, veneau la calup, fara membrana si erau patrati in sectiune. Erau deliciosi, reteta lor s-a pierdut cred dar ar fi batut lejer orice carnat de bere de astazi. Una peste alta, mezelurile erau mai gustoase si mai sanatoase decat acum (nu vb de specialitati pe care nu le gaseai)

#49
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostKR_MAN, on 17 ianuarie 2014 - 07:37, said:

cremwursti: aia mai grosi erau infecti! sa mai amintim de "polonezi"?

Prin anii 80-85, in Timisoara existau vreo doua locatii in care se servea asa numitul 'crenvursti in corn'.
De fapt era un polonez gros ( pleonasm ), introdus intr-un corn gaurit pe mijloc si pe care se turna din belsug mustar picant. Costa vreo 5 lei, parca.
Era grozav. Simplu, fara ketchup si altele, insa excelent. Carnos, textura tare, nu fainos si flescait ca in zilele noastre, condimente potrivite, fiert exact cat trebuie.
Cand mergeam in Piata Libertatii si luam unul, eram cel mai fericit.
Il savuram cu nesat si ma saturam cu cinci lei.
Al naibii daca mai gasesti azi asa minunatie.
Va jur ca in zilele noastre am incercat tot soiul de hot dogi de la diversi furnizori, tot felul de combinatii, pentru a reinvia acel gust inconfundabil.
Nu mai e sa fie...
Posted Image
Nu stiu ce continea si nici nu vreau sa stiu.

Stiu ca erau alte gusturi, stiu ca eram copil si n-aveam alternativele culinare de azi, stiu ca atunci poate mi se parea asa bun intrucat nu aveam altceva,
nu sunt nostalgic ( cine ma stie de pe forum stie ca doar de nostalgie comunista nu pot fi banuit ), stiu ca era doar un junk food mizerabil cu un continut infect si indoielnic, insa ....damn' !
Nu mai regasesc gustul acela niciodata.
Si era asa misto !...

Nu degeaba se spune ca senzatiile copilariei nu se mai intorc niciodata.
Prima ciocolata, prima inghetata, prima bere, primul sarut, prima dragoste...

Damn' !

I need a drink !

Edited by sylvius, 12 February 2014 - 20:52.


#50
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,112
  • Înscris: 04.02.2011
Și eu eram înnebunit după clisa lu' bunicu și.. guess what? Am luat rețeta și am făcut-o acasă, afumată la un vecin. :P

#51
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Ca se tot vorbeste de mezelurile de-atunci... am si io o dilema din care atlasul zoologic n-a reusit sa ma scoata: soia e mamifer, sau pasare ?

#52
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostBarboso, on 12 februarie 2014 - 22:15, said:

... soia e mamifer, sau pasare ?

S-o ia dracu' !
Posted Image

'A mai buna pasare-i puorcu' !
Howgh !

#53
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009

View PostKR_MAN, on 17 ianuarie 2014 - 07:37, said:

salam plin de grasime. asa a si aparut reteta salamului prajit!
mai intai scoteam cu un cutit "bulgarii" de slanina din feliile de salam si apoi puteam manca. ramanea cam 1/3 "carne" (daca o putem numi asa!).
in celebrul victoria erau niste mici "insule" (cam cat unghia) care aveau gust de carne.

cremwursti: aia mai grosi erau infecti! sa mai amintim de "polonezi"?

parizer: bun, ca intotdeauna! Posted Image

sangeretele: poate ne spui tu reteta! Posted Image

chiar si asa cu grasimi si soia tot avea gust mai bun si se puteau praji.acum nu se mai poate praji aproape nimic.oricum salamul sibiu avea un gust pe care astazi cu greu il mai poti regasi.sa nu mai vorbim de mici ca pe vremea aia aveau un gust divin.azi sunt niste carne tocata in amestec cu soia si grasime plus niscai condimente.reteta gustoasa se facea cu zeama de oase si sifon,dar erau alte vremuri...

#54
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,444
  • Înscris: 04.05.2006

View PostBarboso, on 16 ianuarie 2014 - 16:11, said:


Cate sortimente de mezeluri erau atunci ?  3, 5, 7 ?  Cu celelalte ce facem, le interzicem ?
Din câte înțeleg eu, nu se pune problema interzicerii tuturor rețetelor existente acum pe piața și nici standardizarea la asa nivel.
E vorba de faptul ca dacă un producator vrea sa-și denumească produsul la fel cu una din denumirile istorice... sa zicem salam de Sibiu,  atunci va fi obligat sa folosească rețeta aceea veche. Poate vinde orice alta varianta, dar sub o alta denumire. Astfel lumea va ști ce cumpăra.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate