Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Revenirea la retelele de mezeluri din timpul comunismului

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

 andreic, on 16 ianuarie 2014 - 15:05, said:

Exista destule faine, dar n-are rost sa facem reclama. Eu sunt axat pe mezeluri din pui si salamuri mai deosebite.
Ba are rost sa le facem reclama ca sa evitam sarlatanii
Ii tot aud pe la tv ca sunt firme care mai respecta vechile retete dar nimeni nu poate sa zica cum se numesc producatorii
Eu am pofta de o gramada dar sa mor io daca stiu unde gasesc sau de la ce producator sa iau

#20
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 Barboso, on 16 ianuarie 2014 - 16:49, said:

Sa impui tuturor producatorilor o reteta unica pt salamul X este complet aiurea.  Se duce naibii concurenta / diversitatea, ne intoarcem la ce a fost.
Daca salamul X contine carne si slanina, iar un producator pune in el doar slanina si aditivi ar trebui sa aiba dreptul de a-l vinde sub denumirea consacrata?!
Eu zic ca nu, daca vrea sa faca salam din slanina si aditivi trebuie sa duca reteta asta proprie spre aprobare si daca intruneste conditiile pentru consum isi poate vinde mezelurile sub denumirea aleasa de el, dar in niciun caz drept salam X, pentru ca vorbim de doua produse diferite.

 Barboso, on 16 ianuarie 2014 - 16:49, said:

In forma respectiva, de a fi obligati producatorii sa respecte retetele de acum 30 de ani, inseamna sa interzici.
Cum faci tu, de exemplu, salamul cu nuci dupa reteta de acum 30 de ani ?  Cand el nu exista pe-atunci ?
Cum am zis mai sus: pentru mezeluri care nu existau atunci trebuie prezentata reteta, inregistrarea ca marca, rezolvat tot ce mai tine de procesul de productie si comercializare si abia apoi scoase pe piata.

Edited by Mocebon, 16 January 2014 - 17:13.


#21
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Nu cred ca cineva elimina complet un ingredient.  Mai ales unul esential.  Se jongleaza la procentele ingredientelor  -  X pune 55 / 45, Y pune 57 / 43.
Eventual se mai adauga / scoate un condiment.

Daca ai o oala de corba de pui, si sunteti trei persoane la masa, faptul ca unu' isi pune sare, unu' ia si carne si-al treilea mananca doar zeama si mai pune ceva piper nu schimba nimic  -  toti trei mancati ciorba de pui.

Edited by Barboso, 16 January 2014 - 17:24.


#22
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
Cred ca nu va mai amintiți ce scarbosenii se consumau pe timpul lui ceausescu!

Oricum,  am o nelămurire: de unde vine șunca de praga? In praga n-am vazut asa ceva...

#23
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 Barboso, on 16 ianuarie 2014 - 17:18, said:

Nu cred ca cineva elimina complet un ingredient.  Mai ales unul esential.  Se jongleaza la procentele ingredientelor  -  X pune 55 / 45, Y pune 57 / 43.
Ca in bancul ala cu pateul de iepure in vreme de razboi. Posted Image
Tocmai, daca jonglezi cu cantitatea de ingrediente si condimente sau le inlocuiesti rezulta cu totul alt produs, cu alt gust, alt aport caloric, etc... cum ar fi de exemplu sa mananci mici cu ceapa? compozitia respectiva nu mai poate fi numita carne de mici, dar merge vanduta ca hamburger.


 KR_MAN, on 16 ianuarie 2014 - 17:39, said:

de unde vine șunca de praga?
Asta e unul dintre cele mai inestetice mezeluri de la noi, arata ca dracu'.

Edited by Mocebon, 16 January 2014 - 17:47.


#24
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
In hamburger se ezigsta carne de oaie?

#25
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

 Mocebon, on 16 ianuarie 2014 - 17:45, said:

Tocmai, daca jonglezi cu cantitatea de ingrediente si condimente sau le inlocuiesti rezulta cu totul alt produs, cu alt gust, alt aport caloric, etc... cum ar fi de exemplu sa mananci mici cu ceapa?
Depinde.
Daca pui 50 de kile de carne si 50 de kile de ceapa, ca sa faci 100 de kile de pasta de mici, ai dreptate.
Dar daca in 100 de kile de pasta de mici mai toci si-o ceapa, tot pasta de mici ai, dar poate ca unora o sa le placa mai mult, ca are un pic alta aroma.  Si asta o sa te diferentieze pe tine de restul producatorilor, care nu pun si ceapa aia.
Ce faci, "inventezi" un nou produs ?  Zici ca tu vinzi "mari" sau "mijlocii", nu mici ?  Eventual "mici cu ceapa" ?

Edited by Barboso, 16 January 2014 - 18:03.


#26
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Barboso, on 16 ianuarie 2014 - 16:11, said:

Cate sortimente de mezeluri erau atunci ?  3, 5, 7 ?  Cu celelalte ce facem, le interzicem ?



Adica porcii (aia de la Comtim, ca despre aia de la PCR se stie) erau mai bine hraniti decat oamenii ?

Da, pentru ca doar ei plecau in Europa, trebuia sa arate bine!

 alalaltu, on 16 ianuarie 2014 - 16:36, said:

Depinde in ce perioada ai lucrat acolo.

Anii 75-85

#27
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005

 Barboso, on 16 ianuarie 2014 - 18:00, said:

Depinde.
Ba nu depinde de loc.
Daca din Adidas faci Didas sau Adidasu' inseamna ca ai omis sau ai adaugat o litera. Iti mai cumpara cineva marfa ca originala? Ca sa nu spun ca il poti fabrica doar sub licenta si in niste conditii strict impuse de detinatorul marcii.
Asa si cu reteta, daca scrie ca trebuie sa contina 98% carne si 2% usturoi, apoi acelea si doar acelea sunt cantitatile pentru produsul respectiv, daca iei sau pui un procent, ai alt produs, nu originalul.
Iar salamul de Sibiu este doar o palida amintire a ceea ce a fost odata, doar denumirea si aspectul se mai apropie de original. Si da, si mie mi-e dor de parizerul de pe vremuri, chiar era un produs delicios.

#28
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Aha, deci tu, cand pui sare pe cartofii prajiti, mananci altceva, nu cartofi prajiti.   :lol:

Sau cartoful prajit nu-i cartof prajit decat daca-l prajesti in ulei X.  Daca-l prajesti in ulei Y, ai altceva.  Probabil conopida...   :w00t:

#29
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Daca astea sunt argumentele tale nu are rost sa ne mai contrazicem.

#30
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Nu prea are.  Pt ca gresesti.   Posted Image

Uite, la intamplare, primul site de retete pe care-am intrat:

Quote

Salată de sfeclă roșie

Ingrediente: 2 sfecle potrivite ca mărime, hrean ras (după gust), 1-2 lingurițe untdelemn, o linguriță rasă de zahăr, sare, zeamă de lămâie sau oțet de mere după gust.


Borș de urzici

Ingrediente: Urzici fragede, 1 litru borș, ceapă, păs­­târnac, rădăcină de pătrunjel, morcovi - în cantită­țile dorite, frunze de leuștean tocate, o jumătate de cană cu orez, 4 linguri untdelemn, sare, piper după gust.



Supă de fasole

Ingrediente: Fasole boabe, 1-2 căței de usturoi, ceapă, morcovi, țelină, păstârnac după gust, tarhon sau cimbru, sare.


Ghiveci călugăresc

Ingrediente: 3 cartofi de mărime potrivită, 2 mor­covi, 2 ardei grași, 1 dovlecel, o jumătate de conopidă, o jumătate varză, o mână de fasole verde, o țelină, 2 cepe, 4 roșii potrivite, o linguriță de pastă de tomate sau 2 linguri de bulion, 2 lingură de pătrunjel verde tocat, 2 linguri de untdelemn, sare după gust.



Iahnie de fasole

Ingrediente: O cană de fasole boabe albă, 5 cepe mari, 150 ml unt­delemn, 2 mor­covi, 1 linguriță de boia dulce, 6 căței de usturoi, sare, după gust, tarhon sau cimbru, 1 lin­guriță pătrun­jel verde tocat, 1 lin­guriță pastă de to­mate.

Observi ca multe cantitati sunt puse orientativ ?
Cartofi / rosii "de marime potrivita".  Sare (altele) "dupa gust".  O lingura de "cutare".  O mana de "nu stiu ce".
Astea nu-s cantitati exacte, determinate stiintific.  Da' tot mancarea aia este.

Edited by Barboso, 16 January 2014 - 20:08.


#31
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011
Off-topic: Rugati un admin sa analizeze titlul topicului si sa corecteze. ,,retete" nu ,,retele" !

#32
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 Barboso, on 16 ianuarie 2014 - 19:53, said:

Aha, deci tu, cand pui sare pe cartofii prajiti, mananci altceva, nu cartofi prajiti.   Posted Image

Pai stai putin: nu ne referim la un produs din punct de vedere strict generic.
Tocmai proportiile ingredientelor si ale condimentelor, precum si procesul de fabricare (unde e cazul), dau nastere retetelor.
Doar nu te duci intr-un magazin si ceri: "dati-mi salam"... adaugi si de care salam vrei.

Oricum, am zis si in primul post: retetele astea de pe timpul comunismului reprezinta doar o mica parte a problemei.
Ar trebui avizati producatorii, toate sortimentele sa aiba aprobare din partea unei comisii, sa nu se poata lansa pe piata noi mezeluri fara sa respecte anumite conditii (de ex. sa nu se poata produce salam fara minim 90% carne), controale constante in fabrici, etc...

Edited by Mocebon, 16 January 2014 - 20:23.


#33
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Da, dar ai salamul X de la firma Y, care este diferit de salamul X de la firma Z doar prin faptul ca e un pic mai sarat.  Sau ca are 0,5% mai multa grasime.  Sau Y afuma produsele 18 ore folosind lemn de brad, iar Z 24 de ore, folosind lemn de stejar.  Nu este o diferenta care sa schimbe numele.  Este in esenta acelasi produs, cu gust doar usor diferit.

Edited by Barboso, 16 January 2014 - 20:23.


#34
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Sa mai incerc o data si daca tot nu reusesc sa te conving ca tu gresesti, renunt si ramanem fiecare cu parerile lui :D
Reteta este exacta, ce spui tu acolo sunt doar speculatii tangente la problema reala.
Da, poti sa pui sare mai multa sau deloc, poti sa-ti prajesti cartofii in ulei de rapita sau de motor, daca doresti, dar asta o faci la tine acasa sau dupa ce ai cumparat produsul, nu inainte. Si nicidecum nu il vei putea comercializa ca meniu la fast food daca produsul este marca inregistrata si n-ai licenta de a-l produce.
Adica ideea este ca daca un produs este inregistrat, reteta sa fie sfanta. Ai un produs similar, ii pui alt nume, nu cel inregistrat.

#35
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Bun, si exista inregistrat undeva produsul / numele "parizer" ?  Sau "salam de vara" ?  Cu o reteta exacta ?

#36
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Pai tocmai asta era ideea topicului, sa se revina si sa se mentina cu strictete reteta.
Cine nu vrea sa o respecte, este liber sa-si produca si sa-si vanda retele proprii insa nu cu numele consacrat.

Edit
Nu stiu daca exista inregistrate aceste denumiri insa retetele exista cu siguranta si se pot inregistra.

Edited by ghevasalie, 16 January 2014 - 20:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate