Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

USB 2 to USB 3

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 TatucuValy, on 20 iulie 2016 - 21:06, said:

Standardul USB 3.0 intradevar este compatibil ca si conectivitate cu USB 2.0 dar din punct de vedere al consumului de curent USB 3.0 necesita furnizeaza 900mA fata de 500mA pentru 2.0.
Am doua TV-uri cu standard 2.0 ... pot pune un HDD extern/portabil 3.0 care sa functioneze pe ele?
Evident in majoritatea cazurilor TV-urile cu standard USB 2.0 furnizeaza mex 500 mA pe mufa de USB.
asa.. cateva corectii..

acum... sa si raspundem...

unele teveuri au un port usb 2.0 mai special care furnizeaza 1A. cel putin asa are al meu samsung 32" 3D.
vezi poate au si ale tale.

apoi... nu toate hdd-urile usb 3.0 au nevoie de 1A. citeste pe specificatiile hdd-ului tau si vezi cat necesita.

ca si ultima solutie daca nu ai port sau hdd-u consuma mult, poate gasesti un hub usb cu alimentare separat.

PS: presupun ca hdd-u tau e de 2.5 si nu are alimentare separata nu?

#20
TatucuValy

TatucuValy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.07.2016

 shmu, on 21 iulie 2016 - 09:53, said:

asa.. cateva corectii..

acum... sa si raspundem...

unele teveuri au un port usb 2.0 mai special care furnizeaza 1A. cel putin asa are al meu samsung 32" 3D.
vezi poate au si ale tale.

apoi... nu toate hdd-urile usb 3.0 au nevoie de 1A. citeste pe specificatiile hdd-ului tau si vezi cat necesita.

ca si ultima solutie daca nu ai port sau hdd-u consuma mult, poate gasesti un hub usb cu alimentare separat.

PS: presupun ca hdd-u tau e de 2.5 si nu are alimentare separata nu?

Multumesc pentru precizari ! Acum sincer sa fiu am incercat sa studiez datasheet-urile producatorilor care comercializeaza asa ceva in RO, dar nici unul nu specifica consumul, probabil pentru ca se intelege implicit din standardul USB 3.0. Pe de alta parte pe mufele de conectare USB ale TV mele scrie clar "max 500 mA" ... sunt sigur ca exista si tv-uri mai performante precum al tau. Mi se pare foarte ok de aplicat solutia ta cu un hub usb alimentat separat, dar si aici am mari indoieli, deoarece in speta portul de intrare se conecteaza de obicei la un PC sau Laptop iar sursa externa furnizeaza curent doar pentru porturile de iesire. Deci nu sunt sigur daca sursa externa ar fi atat de desteapta incat sa livreze tensiune si pe portul de intrare :(
Oricum cred ca in lipsa de ceva informatii concrete o sa ma risc cu ceva bani sa experimentez varianta cu hub-ul ...

#21
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 27.11.2007
Ai nevoie de de un hdd  extern cu alimentare la priză. Întreabă pe aria de tv.

#22
iTechnofail

iTechnofail

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.08.2016

 RVC, on 16 ianuarie 2014 - 12:42, said:

Salutare,

Sunt noua pe forum si mai ales, extrem de noua in domeniul pentru care va cer sfaturile.

Computerul meu are doar porturi pentru USB2 si vreau sa imi achizitionez un hard disk extren.

Problema e ca ceea ce am gasit si mi-ar placea sa cumpar  ( raportat la firma producatoare / capacitate / pret (viteza de transfer e si ea importanta, dar sa spunem ca am rabdare in privinta transferului Posted Image )), sunt cu porturi USB3. Ce se poate face in acest caz? Exista adaptatoare / cabluri pentru a putea face o conexiune de la un port USB2 la un porturi USB3?

M-am uitat pe internet si am vazut ca ar exista asa ceva, insa nu stiu exact cum sa denumesc ceea ce caut, astfel incat sa cumpar exact ceea ce imi trebuie.
Nu vreau sa ma trezesc ca imi cumpar hard disk-ul si nu il pot conecta la nimic Posted Image

Multumesc anticipat pentru ajutorul acordat.

PS: Ma orientez spre genul asta de hard diskuri:

Hard disk extern Seagate Expansion External Portable 1TB 2.5 inch USB 3.0 black

Hard disk extern Samsung 1TB M3 Portable Black USB 3.0

Hard disk extern ADATA HV620 1TB 2.5 inch USB 3.0 black

Adica sunt dipusa sa cheltui cam 300 Ron pe el. Daca vreti, puteti chiar sa imi dati si ceva sfaturi legate de Hard disk-uri, fie si altele decat cele mentionate de ele.
Nu are nimic,am si eu HDD extern de la Seagate,chair primul care l-ai pus.Am fost si eu ingrijorat,dar nu ai de ce.Merge si la 2.0,doar ca nu va avea aceasi viteza de transfer.Singura problema ar fi puterea,dar din cate am vazut eu,nu prea este intalnita la HDD.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate